Pisałam już wcześniej o tym co to jest BARF. Przyszła kolej na ustalenie ile i jakich produktów powinien dostawać nasz pies, by był szczęśliwy i zdrowy.

Ile jedzenia powinien dostawać mój pies?

Każdy pies jest inny i potrzebuje innej ilości pokarmu. Dieta BARF różnicuje to zapotrzebowanie w zależności od wieku psa, jego masy, oraz aktywności. Poniżej zamieszczam tabelkę, która pokazuje ile powinien jeść twój pies. I tak, mój normalnie aktywny 6 miesięczny szczeniak powinien dostawać 3% masy swojego ciała. Wiedząc, że Wektor waży 30 kg łatwo obliczyć* że jest to 0,9kg jedzenia dziennie.

* uwaga wyższa matematyka (30×3)100=0,9

Podane w tabeli wartości należy traktować orientacyjnie. Trudno sprecyzować co to znaczy, że pies jest „normalnie aktywny” lub „aktywny”… A co jeśli jednego dnia jest „bardzo aktywny”, a innego „normalnie aktywny”… Nie dajcie się zwariować. Wy też nie jecie codziennie odliczonych aptekarsko ilości jedzenia. Czasem zjecie więcej, czasem mniej. Każdy pies jest trochę inny i ma też inne potrzeby. Jednak od czegoś trzeba wyjść, dlatego polecam stosowanie ilości z tabelki i obserwowanie waszych psów, oraz kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Co powinien dostawać mój pies?

Zgodnie z zaleceniami BARF pies powinien dostawać 80% produktów pochodzenia zwierzęcego oraz 20% produktów roślinnych. Czyli w przypadku mojego psa przekłada się to na 0,72kg produktów zwierzęcych i 0,18kg produktów roślinnych.

Idąc dalej 80% diety z produktów zwierzęcych powinno zawierać:

  • 50% mięso (w moim przypadku jest to 0,36kg)
  • 20% żołądki z zawartością (w moim przypadku jest to 0,14kg)
  • 15% kości (w moim przypadku jest to 0,11kg)
  • 15% podroby (w moim przypadku jest to 0,11kg)

20% diety z produktów roślinnych powinno zawierać:

  • 75% warzywa (w moim przypadku jest to 0,14kg)
  • 25% owoce (w moim przypadku jest to 0,05kg)

Oczywiście nie oznacza to, że muszę precyzyjnie odmierzać na wadze codziennie 0,05kg owoców, 0,11kg podrobów itd. BARF można bilansować tygodniowo, lub nawet miesięcznie. Ja staram się dobierać produkty tak, by dieta była zbilansowana w ciągu miesiąca. Oznacza to, że jeśli jednego dnia pies dostanie więcej mięsnych kości, to kolejnego dnia w misce zobaczy podroby i żołądki wołowe.

Pewnym ułatwieniem są tu gotowe mieszanki BARF, które zawierają odpowiednią proporcję warzyw i owoców (75/25) oraz mięsa i kości (70/30). Dzięki temu łatwiej policzyć ile mięsa bez kości powinniśmy podać psu. Kupując mięso z bazaru czasem ciężko oszacować ile zawiera kości a ile mięsa. Ale znów nie dajmy się zwariować. Jeśli pies dostanie trochę więcej kości niż podaje dieta w najgorszym wypadku będzie miał lekkie zaparcie.

Czego unikać w BARFIE?

Psom nie powinno się podawać gotowanych, ani bardzo twardych kości. Po obróbce termicznej kości mogą łamać się na małe drzazgi, które stanowią zagrożenie dla układu pokarmowego psa. Szczeniętom i starszym psom lepiej podawać kości zmielone z mięsem. W ogóle podawanie suchych kości nie jest wskazane. Kość powinna być zawsze obleczona smakowitym mięskiem i chrząstką do schrupania. Jeżeli pies cierpi na zaparcia po zjedzeniu kości, można je zastąpić np. mączką ze skorupek jaj.

Nie powinno się podawać podrobów wieprzowych ze względu na możliwość występowania w niej wirusa choroby Aujeszkyego, czyli wścieklizny rzekomej. Jest to choroba dla ludzi zupełnie niegroźna, natomiast dla zwierząt bardzo groźna. Podając inne podroby nie przesadzajcie z wątrobą, która zawiera dużo witaminy A. Jeśli nie chcecie przedawkować podawajcie nie więcej niż 50-150g wątroby raz w tygodniu.

Warzywa i owoce podawane w całości, lub w dużych kawałkach nie zostaną przez psa strawione. Dlatego zalecane jest drobne miksowanie warzyw i owoców i podawanie ich w formie papki. Nie powinno się podawać cebuli i czosnku (które mogą powodować anemię), awokado, ani bakłażana.

Nie zaleca się podawania olejów roślinnych, które mogą obciążyć trzustkę psa. Lepszym rozwiązaniem jest podawanie olejów z ryb (dorsz, łosoś), które są lepiej przyswajane przez psy i dodatkowo zawierają kwasy omega. W cyklu o BARFie pisałam jeszcze o tym:
co to jest BARF
jak przestawić psa na BARF
jak wygląda BARF w praktyce