
Pisałam już o tym co to jest BARF, jak skomponować dietę opartą o BARF, oraz jak przestawić psa z suchej karmy na BARF. Przyszła pora na krótkie podsumowanie BARFa w praktyce. Czyli jak to wygląda u nas, co dostaje Wektor, gdzie kupuję mu mięso, ile to wszystko kosztuje i jak ta nowa dieta wpływa na mojego psa.
Ile je Wektor?
Wektor ma teraz 10 miesięcy i waży nieco ponad 35kg. BARFowy kalkulator podpowiada mi, że powinien jeść około 1kg jedzenia dziennie. Ja podaje mu to w dwóch porcjach, rano i wieczorem, po pół kilo. Zwykle rozmrażam całość w ciągu nocy i rano mam gotowe jedzonko. W ten sposób oszczędzam sobie czas W ciągu dnia psiak dostaje masę smaczków podczas zabaw i treningów. Wektor nie jest psem rzucającym się na miskę, ma raczej smukłą sylwetkę i spokojnie mógłby jeść więcej niż wyliczony kilogram. Dlatego nie przejmuję się podając mu dodatkowo smakołyki. Tabelki tabelkami, ale zawsze trzeba obserwować swojego psa i samemu oceniać czy dostaje odpowiednią ilość jedzenia, czy nie.
Gdzie kupuję mięso?
Zanim zaczęłam BARFować sporo czasu spędziłam na szukaniu dobrych dostawców mięsa. Mieszkając w dużym mieście mam ograniczony dostęp do bazarków i targów. Często jednak udaje mi się upolować tam smakowite kąski w bardzo przystępnej cenie. Mięso z tłuszczem 4zł/kg, podgardle 8zł/kg końcówki żeber 5zł/kg, kości często dostaję w gratisie Mięsko jest świeże, dobrej jakości, polskiej produkcji, generalnie wszystko super.
Mina podczas chrupania kości… bezcenna ;D
Drugim dobrym źródłem mięsa są duże markety. Kupuję tu korpusy kurze, gęsie szyje i mielone mięso jeśli jest przecenione. Generalnie staram się by cena kupowanego mięsa nie przekraczała 10zł/kg. Ideałem jest mięsko w cenie 5zł/kg. Cena dość dobrej karmy dla psa to około 10-15zł/kg, cena karmy bardzo wysokiej jakości sięga 25-30zł/kg. Często zawartość mięsa w tych karmach nie przekracza połowy ich masy. Więc, jeśli świeże mięso kosztuje do 5zł/kg, to BARF jest całkiem niezłą alternatywą dla suchej karmy. Oczywiście BARF to nie tylko mięso, ale też warzywa, podroby, kości i inne dodatki, ale mięso stanowi dużą i najbardziej kosztowną część tej diety.

Oprócz podrobów, mięsa, warzyw, owoców i kości mój psiak dostaje jeszcze olej z łososia (bogaty w nienasycone kwasy Omega-3 i Omega-6)… i to chyba wszystkie suplementy jakie podaję. Oczywiście czasem podam Wektorowi jajko, albo jogurt, albo jakiś inny dodatek. Ale nie wpadam w paranoję. Nie siedzę z tabelkami i nie wyliczam co, ile i jak powinien dostawać. Póki rośnie zdrowo, wygląda zdrowo, zachowuje się zdrowo, wydala zdrowo i ma dobre wyniki krwi i moczu, nie zamierzam pakować w niego dodatkowych witamin, czy innych suplementów.
Ile kosztuje mnie BARF?
Jeżeli chodzi o koszty to na miesięczną dietę dla Wektora wydaję 250-300zł. Jest to całkowity koszt ze wszystkimi suplementami, kosztami przesyłek itp. Dla porównania na suchą karmę wydawałam wcześniej 220zł miesięcznie. Oczywiście mogłabym zmniejszyć koszty kupując mięso w hurtowniach (ale wtedy musiałabym kupić duuuużą zamrażarkę ;), lub kupując więcej taniego mięsa (np. korpusy kury można kupić po 1,5-2zł za sztukę). Myślę, że spokojnie mogłabym zejść z kosztami do 200zł miesięcznie.
Wektor niejako sam wybrał dietę opartą o BARF. Po prostu odmówił jedzenia suchej karmy. Odkąd stosujemy nową dietę wszystko z psim zdrowiem jest w jak najlepszym porządku. Białe zęby, lśniąca sierść, masa energii, po prostu okaz zdrowia. Psiak rośnie prawidłowo, nie za szybko i nie za wolno. Zbyt szybki wzrost bywa sporym problemem, zwłaszcza w przypadku ras dużych i olbrzymich. Przez lepszą przyswajalność BARFa psie kupy są zdecydowanie mniejsze, mniej śmierdzące i rzadziej się pojawiają. Wektor ma całą masę radości z rozrywania ścięgien i kości. Posiłek zajmuje mu dobre 10-15min i sprawia wyraźną przyjemność. Możemy z Wektorem śmiało polecić wam dietę BARF. To naprawdę nie musi być kosztowne, czasochłonne i niewygodne. Wystarczy wszystko dobrze sobie zorganizować ;D
W cyklu o BARFie pisałam jeszcze o tym:
co to jest BARF
jak skomponować dietę BARF dla twojego psa
jak przestawić psa na BARF
BARF fajny… ale ja sobie nie wyobrażam 😉 Każdy Śledź musiałby dziennie zjeść ponad kilogram, na 5 Śledzi…. masakra. A jeszcze z tym gdzies pojechać? No nie, to nie dla mnie, gdzie ja miałabym to mięso trzymać…?
Już pomijam koszt – celuję że na 1 Śledzia wyszłoby ok 300-350zł miesięcznie. x5? Prawie 2tys. No w życiu tyle na karme (a karmię Carnilove) nie wydam….
Niemniej – nie kwestionuję tego, że jest to zdecydowanie świetny sposób zywienia.
Pozdrawiamy!
Śledź też pies
Przy pięciu psach rozważałabym zakup dużej chłodziarki – takiej sklepowej i zakupy w hurtowniach, gdzie mięsko można znaleźć dużo taniej. Wiem, że to trochę szaleństwo…no ale pięć psów to też szaleństwo ;D
Nie no, nie byłoby innej opcji niż taka zamrażarka… co nie zmienia faktu, że na ile ja tam mięso zapakuję? Na 2 tygodnie? A warzywa…? To już nie poleży a jakoś się nie widzę targającej takie ilości 😉
Mięso tak czy siak kupuję bezpośrednio w rzeźni (jedzą czasem wołowinę, no i 2-3 razy w tygodniu kości wołowe), więc i tak mam nieco taniej, no ale mimo wszystko – ceny zaporowe.
Dawaliśmy carnilove to nasze psy dostały rozstroju. Nie nadążaliśmy ze sprzątaniem po nich. Resztę worka daliśmy sąsiadce i jej psy też się pochorowały. Przereklamowane, tylko nie carnilove
Sam nigdy BARFa nie próbowałem, nie znam też nikogo kto stosuje tą dietę przez dłuższy czas (kilka lat). Przy jedzeniu suchej karmy, pomijając jej skład, pies usuwa sobie kamień nazębny. Psy, które jedzą domowe jedzenie często na starość (albo i wcale nie taką starość) mają poważne problemu z zębami – w przeciwieństwie do tych na suchej karmie. Nie jest to oczywiście regułą, ale jednak w większości tak się zdarza. Uważasz, że kości w BARFIE wystarczą, żeby kamień nie pozbawił psiaka kłów?
P.S.
Czytam Twojego bloga od jakiegoś czasu i cieszę się, że tu wpadłem, bo można się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Z tą suchą karma to często jest tak, że psy połykają ją w całości i nie gryzą. A jak nie gryzą to nie oczyszczają sobie zębów. Niektórzy też dodają wody/bulionu do suchej karmy. Taką papką też psiak sobie zębów nie oczyści. Kości świetnie nadają się do czyszczenia zębów. Choć dobre są też niektóre zabawki, patyki itp. Nie demonizuję suchych karm. Mój poprzedni psiak całe życie jechał na suchym i był zdrowy. Kamień zdejmowaliśmy mu jak miał 12 lat. Do końca życia miał wszystkie zęby. BARF może być po prostu ciekawą alternatywą.
To fakt, niektóre psy połykają wszystko w całości 🙂 Nie chce źle mówić o BARFie, ale tak jak pisałem wyżej: chciałbym znać kogoś, kto stosuje tą dietę kilka lat, albo i całe życie u swojego psa. Ot tak, z ciekawości.
U nas BARF panuje od 4 lat. Wprowadziłam go u (wtedy) dziesięcioletniej znalezionej suki, która miała słabe wyniki krwi i ostre zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Po niecałych dwóch miesiącach. Bez leków parametry wątrobowe, nerkowe i trzustkowe wróciły do normy. Pozbyliśmy się też anemii, alergii pokarmowej i niskiej odporności. Poprawiła się też bardzo ruchomość stawów, ze względu na regenerację tkanki chrzęstnej i mazi stawowej. A to pozwoliło zredukować ilość leków przeciwzapalnych. Poza tym sierść jest wręcz niesamowita. Takich BARFowych osiągnięć w sieci jest bardzo dużo. Trzeba tylko poszukać. Jedno tylko ale… U starszych psów i tych nienajzdrowszych trzeba bardzo dokładnie wyliczać wszystkie parametry zapotrzebowań i suplementować bardzo dokładnie, zgodnie z wyliczeniami kalkulatora BARF. Inaczej można poważnie zaszkodzić zwierzakowi.
witam, kiedyś karmiliśmy psa tylko naturalną karmą i nie było problemów z zębami i zdrowiem, weterynarz tylko od szcepienia do szczepienia, Cocker spanielka przezyła 14 lat, umarla po komplikacjach po mocnym zaziębieniu, tak by pewnie przezyła kolejne 2-3 lata. Kolejne 2 psy karmiliśmy suchą i nie wychodziło im to na zdrowie. Teraz kupiłem Podhalana i suchą traktuję jako dodatek, tak aby było rezerwowe. Głównie karmię mięsem surowym plus wypełniacze (warzywa, ryż, jajko surowe). PONa też przestawiamy na naturalną, choć trzeba przyznać sucha karma Real Nature (ale ta bez kurczaka) mu służy, więc będziemy to stosować jako dodatek. Mamy też mieszańca, który miał problemy z wątrobą (był podtruwany) – nie pomagała specjalna karma na chorych na wątrobę, pies się cały czas wylizywał brzuch, pomogła naturalna (mięso, warzywa, ryż po 1/3). Teraz pies jest zdrowy i nie ma śladu po bolącej wątrobie.
Żeby snuć takie wnioski, trzeba najpierw wiedzieć, co powoduje osadzanie się kamienia nazębnego..
Niestety jesteś w błędzie. Kamień nazębny stał się problemem psów od momentu pojawienia się suchej karmy. Pies po zjedzeniu suchej karmy ma jej pozostałości na zębach a jego ślina w przeciwieństwie do ludzkiej nie zawiera enzymu, który takie drobinki z zębów „strawi”. Dlatego zwiększenie osadu. Trzeba by było myć psu zęby po każdym posiłku 😀 BARF to znaczące zmniejszenie kamienia nazębnego (brak cukrów w diecie ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego).
Przestawiłam swojego psa na BARFa jakieś pół roku temu i jestem bardzo zadowolona. Zero nieprzyjemnego oddechu, małe i znacznie mniej „pachnące” kupy, lśniąca sierść i ładne ząbki 🙂 Należy jednak pamiętać przy BARFie żeby robić badania krwi co jakis czas (nasz wet zaleca raz do roku) żeby sprawdzić czy poziom wapnia do fosforu (chyba nie pomieszałam nic) jest prawidłowy. My kupujemy BARFa w kostkach po 250 g i mój Charlie zjada jedną kostkę dziennie (10 kilogramowy, dorosły przystojniak). Są kalkulatory więc można łatwo wyliczyć zapotrzebowanie. Polecam każdemu 🙂
a gdzie kupujesz BARFa?
Bardzo ciekawy post.Do tego piesek przesliczny.
Zapraszam na mojego bloga all-about–dogs.blogspot.com
Nie chcę,żeby wyglądało to na jakąś reklamę,ale bardzo zależy mi na tym
może kiedyś spróbuję ale nieprędko 🙂 na razie muszę się dużo o tym naczytać 🙂
Jakie smakołyki podczas treningów podajesz Wektorowi? Jestem też ciekawa, czy podajesz wieprzowinę?
Podaję wieprzowinę, ale w postaci mięsa bez podrobów wieprzowych. Podczas treningów staram się karmić Wektora BARFem. Czyli dostaje po prostu swoją dzienną dawkę podczas treningów w nagrodę za pracę. Czasem podaję mu parówki, kabanosy, żółty ser, pasztet, śmietanę i inne przysmaki, które działają na niego bardzo motywująco 🙂
Ja mam póki co opory jeżeli chodzi o meso wieprzowe. Ale może kiedyś się przełamię 🙂
Przepraszam, jakie zle opinie slyszalas o Primexie? Bo ja od 2 lat karmie Westka nimi…
Jeśli od 2 lat nim karmisz i nic się nie dzieje to nie ma problemów. Ja spotkałam się z negatywnymi opiniami odnośnie jakości i składu mieszanek.
Witam,
Pani Kasiu oglądam Pani kanał na YT. Jest dla mnie bardzo pomocny. Mam dwie młode suczki rasy owczarkek niemiecki starsza ma niecałe 8 miesięcy młodsza 5,5 miesiąca. Chciałbym przestawić pieski na diete Barf ale mam kilka pytań:
-czy będąc na diecie BARF mogę pieskom podawać galaretkę? (z gotowanych świńskich skór lub kurzych łapek) podaje im to odkąt tylko je mam dodaje trochę do karmy Royal Canin (german shepherd lub maxi junior) Jeśli nie to jak uzupełniać kolagen?
-czy będąc na diecie barf mogę podawać glukozmaine w tabletkach?
-czy będąc na diecie barf mozna dawać przysmaki suszone ?
-czy będąc na diecie barf można podawać również żwacze suszone?
-jak podawać kości w całości czy je mielić (zaznaczam że młodszy piesek ma nienasycony apetyt i raczej połyka wszystko co mu się daje)
– gdzie kupić te żołątki wołowe z zawartością w wszystkich sklepach interentowych nie maja na stanie ;/ poleci Pani jakąś sprawdzoną stronę?
-mięso podawać w kawałkach czy mielone?
-jakie warzywa i owoce podawać psu? trzeć na tarce czy blędować?
-zaproponuje mi Pani przykładową prostą dietę na pierwsze dwa tygodnie (oczywiście po tygodniu na żwaczach) mam drożdże piwne firmy Vitasol którymi mogę dodatkowo suplementować(wplanach jest także zkup oleju rybnego).
z góry dziękuje za odp pozdrawiam Panią i Pani psiaczka
Bardzo ciekawy blog:) Jednak mam zastrzeżenia do postu o Barfie. Warzywa i owoce nie są do niczego potrzebne psom. Jeśli to możliwe, podajemy je osobno, nie z mięsem. Jeśli jedzą chętnie to niewielkie ilości można podać. Mityczne żwacze… Nie mam pojęcia, kto nadał im takiej mocy:) Nie mają żadnej wartości, nie zmieniają ph,itd. Co do firm z logiem Barf- nie podam psu czegoś, czego sama bym nie zjadła. Zdarzyło mi się zamówić takie „mięso”. Każdy jeden rodzaj śmierdział tak samo. Nie wspomnę o doznaniach wizualnych…:)
Tak czy siak, świetny blog i będę odwiedzać:)
gdzie pani kupuje mięso???
Korpusy drobiowe zawieraja jadra i nerki z nadnerczami. W duzych ilosciach bardzo szkodliwe.
Wieprzowina – Aujeszki.
Miesa kupowane na bazarku najczesciej niebadane – widzialam cale glowy wolowe, nie przeciete, z nieusunietym mozgiem, bez obowiazkowych naciec. Nieusuniete rdzenie czy migdalki.
Polska nie jest krajem wolnym od salmonellozy -surowy drob nalezy traktowac jako material zakazny.
W polskich warunkach bezpieczniej podawac mieso (nawet to zdatne do spozycia przez ludzi) po obrobce termicznej.
Korpusy, które ja mam dostępne to tylko kości, chrzęści i mięso. Nie zawierają podrobów. Podroby podaję osobno. Jeśli chodzi o wieprzowinę to oczywiście każdy sam podejmuje decyzję czy ją podaje czy nie. Wykluczone są podroby wieprzowe ze względu na chorobę Aujekszyego. Jeśli chodzi o pochodzenie mięsa i to czy zostało przebadane czy nie każdy sam może to sprawdzić przed zakupem. Znalezienie dobrych dostawców mięsa to podstawa przy karmieniu psa BARFem. Salmonella jest naturalnym bywalcem psich jelit. Posiadając psa czy kota jesteśmy narażeni na wiele chorób odzwierzęcych, więc profilaktyka to podstawa.
Jeszcze prosze o odpowiedz na pytenie – w ktorym miejscu linii ubojowej i jak usuwa sie te nerki i jadra z tuszki? Pytanie retoryczne – pozostaja przy kregoslupie.
Tyfus czyli dur brzuszny cos ani mowi? To wlasnie salmonella.
Toksoplazmoza. Oocysty z kalem wydala tylko kot i kotowate – tylko u nich T.gondii przechodzi caly cykl rozwojowy. Ale inne zwierzeta zarazone przez koty sa nosicielami tego pasozyta – tyle ze od nich mozna sie zarazic tylko jedzac surowe mieso. Jak na dzisiaj, mimo unijnych zalecen, koty maja wstep do obor i chlewni. Dodam ze oczywiscie zwierzat rzeznych sie nie bada w zaden sposob (serologicznie i parazytologicznie) na obecnosc T.gondii. Jedyny sposob na unikniecie zarazenia – obrobka termiczna miesa.
A zreszta, nie strace, a wiedze krzewic trzeba. Prosze wziac korpus np. kurczaka, popatrzec na kregoslup od czesci brzusznej. Ledzwiowy. Jest tam taki glut, nieuformowany, czerwono-brazowo-fioletowy lub zblizony. Jak niezbyt odpowiada kolor – oczywiscie patologia (na klatce). Tudziez moze byc cos marmurkowatego, zrazikowatego czy jak tam – to jadra. Tez takie jakies bezksztaltne. A nie ze kurze nereczki sa sprzedawane osobno jako podroby.
Cześć! Z jakich przekąsek korzystasz podczas treningów?
Głównie z suszonego mięsa https://piesologia.pl/jak-zrobic-smakolyki-z-suszonego-miesa/
Barf:
Bardzo zainteresowal mnie ten post i chcialam zapytac od kiedy mozna psiakowi taka diete wprowadzic? Dokladniej od jakiego wieku?
Pozdrawiam serdecznie
Jak tylko szczeniak przechodzi z mleka matki na stały pokarm. Co raz więcej hodowli wybiera BARF zamiast suchych karm dla swoich szczeniaków.
A co z podawaniem psu miesa gotowanego? Zastanawiam sie nad przejsciem na diete Barfa ale duzo sie slyszy ze pies staje sie agresywniejszy po surowym miesie… Na roznych forach ludzie pisza ze gotuja posilki dla zwierzakow, inni wtedy ze skladniki traca swoje wartosci odzywcze… W barfie nie ma nic np o ryzu czy ziemniakach, rozumiem ze takie skladniki nie sa potrzebne? Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam:)
Z tą agresją to absolutna bzdura o czym pisałam już tu http://piesologia.pl/co-to-jest-barf/ To prawda, że gotując psu posiłki niszczysz witaminy i inne substancje odżywcze. Ciężko też taką dietę zbilansować. Radzę zdecydować się na BARF lub trzymać się gotowych karm o dobrym składzie.
Oczywiście kurczaki można podawać??
W postaci surowej – tak.
Surowe mieso siedlisko pasozytow… nie widze zadnych zalet w barfie. Psy od zawsze na karmie a zdrowe i dlugowieczne. Znam tez psy karnione resztkami ze stolu w zdrowiu nawet 20 lat dozywaly… nie wiem kto tp wymyskil ale cale szczescie wszyscy psiarze ktorych znam karmia psy gotowa karma.
Myślę że cenowo wychodzi podobnie 😛
Ciekawie to wygląda. Moja siostra karmi w taki sposób swojego pieska barf primexem i tez sobie chwali efekty.
witam, moj psiak na barfie dozył 18 lat ( karmiony byl tak o 9 roku zycia.. wczesniej głównie gotowane, a jako ze bylo to dawno to i o barfie nie bylo wiadomo wiele wiec duzo robilismy na czuja.. glownie skrzydla i podroby, warzywa, nabial czasmai platki owsiane i jajka), sunia ze schroniska około 7 lat je barfa od pol roku czyli od kiedy z nami jest.. jest w spanialej formie, mieszkamy w Anglii i mamy dostęp do dobrej jakosci mieszanek mrozonych. Nie wyobrazam sobie karmic psa inaczej… trezba bylo widziec jej mine gdy po 3 miesiacach w podrozy musiala jesc suche ( dobrej jakosci) …. nie mogla sie najesc wiec po prostu kopowalismy w miesnym surowa wolowine , kurczaki i pies znowu byl szczescliwy :).
Mięso zawsze wczesniej mrozimy.. informacje na temat obrobki „mrozeniem” mozna znaleźć na każdej stronie o barfie!! polecam
Przestawilam 14 letniego psa na BARF.Na poczatku stolce byly luźne,obecnie konsystencja wrocila do normy.Pies lepiej sie czuje i nabral kondycji.Jestem troche zaniepokojona,poniewaz niedawno czytalam ze dieta wysokobialkowa bez weglowodanow moze uszkodzic nerki,poniewaz pies nie jest w stanie, tak jak wilk,zmetabolizowac tyle bialka. Co Pani o tym sądzi?
Dieta BARF ma zwykle mniej białka niż suche karmy. Możesz to zresztą sama policzyć i porównać 😉 jesli masz obawy do zdrowia psa warto też robić badania okresowe.
Pies to mięsożerca. Nie da sie „przebialczyc” mięsożercy. Mięso jest psu niezbędne do zachowania zdrowia (zresztą dobrej jakości karmy gotowe zawierają głównie mięso). Ja też karmie swojego psa barfem i jestem bat zadowolona.
Moja Weimarka jest karmiona Barfem od szczeniaka. Polecam, ale prawdziwym barfem. Trzeba się do tego przygotować. Pytają się mnie czym ją karmie, ze tak dobrze wyglada – błyszcząca sierść, zarysowane mięśnie, brak brzydkiego oddechu, pies nie śmierdzi, nawet jak jest mokra, białe ząbki, mnóstwo radości i energii. Pozdrawiam Pani Kasiu, jestem z Panią – „od szczeniaka”.
Pani Kasiu! A co pani myśli na temat włączenia BRAFU tylko raz/dwa razy w tygodniu? Nasz weimar ma alergie na zboża, ciagle biegunki, więc karminy go Wolfem, na smaczki treningowe dostaje liofilizowane podroby i mięso tez od wolf. A Gdyby na treningi z posłuszeństwa dawać mu braf właśnie? Jakieś małe kawałki surowego mięsa jak na gulasz? Co pani uważa? I czy Wektor tez kradnie dużo jedzenia? Nie możemy naszego odpędzić od stołu i kuchni, ciagle polowanie na jedzenie, jest na to jakiś sposób?
Czym innym jest żywienie psa jakąś dietą, a czym innym smaczki. Jeśli pies dostaje głównie sucha karmę, a jako smaczki chcesz wykorzystywać surowe mięso, to nie ma to nic wspólnego z dietą BARF. Kawałki surowego mięsa są też mało praktyczne podczas codziennych treningów. Zdecydowanie polecam mięso suszone 😉
Karmienie psa przez kilka dni w tygodniu sucha karma i przez kilka samym BARFem też nie jest dobrym pomysłem. Bardzo ciężko będzie ci zbilansować taką dietę i policzyć ile i jakich substancji pies tak naprawdę dostał. Do tego układ pokarmowy psa może mieć problem z ciągłym przestawianiem się z jednego rodzaju karmy na inną. Mogą się więc pojawić problemy z trawieniem,biegunki itp.
Cześć Kasiu, nurtuje mnie pytanie jak sobie radzisz z barfem na wyjazdach? Chcę właśnie przejść na surowe i zabrakło mi wyobraźni jak ogarnąć karmienie poza domem. Pozdrawiam!
Polecam ci poczytac i obejrzeć moje vlogi z wyjazdy w Gorce, nad morze i do Czech. Pokazuję tam jak radze sobie z BARFem na wyjazdach. Nie jest to jakiś duży problem 😉
Ok, dzięki!
Zastanawiałam się ostatnio nad dietą BARF ponieważ mój psiak nie bardzo chce jeść suchą karmę i nie zjada tyle ile powinien. Niestety jako, że nie ja utrzymuję psa nie mogę tak od kazać komuś kupować mięso zamiast karmy. Tym bardziej, że wydawało mi się, że ta dieta kosztuje dużo więcej. Teraz mam wreszcie dobre argumenty 🙂
Dziękuję ❤️
Czy jeśli nie jestem pewna i na razie nie chcę jeszcze przechodzić całkowicie na BARF można po prostu raz dziennie dawać posiłek z surowym mięsem? Czy jednak nie jest to prawidłowe ze względu na pH w żołądku? Jakie smakołyki podaje Pani w tej diecie? Pokazałaby Pani kilka przykładowych posiłków? Czy zawsze trzeba miksować warzywa czy tylko w tej diecie? :Piesek znajomych gryzie całe warzywa np. rzodkiewki
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Mieszanie surowego mięsa z gotowymi karmami nie jest wskazane. Taką dietę ciężko zbilansować, a dodatkowo mogą pojawić się problemy z trawieniem np. biegunki, wymioty itp. Jeżeli chodzi o smakołyki to stosuję zwykle suszone mięso i podroby oraz suszone ryby. Ponieważ psy nie są przystosowane do trawienia warzyw i owoców tak jak np ludzie, to jeśli ich nie zmiksujemy po prostu przelecą przez układ pokarmowy psa, a witaminy i składniki odżywcze nie zostaną przez organizm przyswojone.
Witam, zwracam się z pytaniem o dietę BARF dla goldena. Każdy właściciel psa tej rasy wie, że te psy to żarłoki 😂 nasz psiak nie najada się karmą suchą ani mokrą, gdyby mógł, jadłby cały dzień i wszystko. Zastanawiam się, czy po przejsciu na BARF te napady głodu by się jakoś unormowały? Dodatkowo, przez to że wcina co znadzie mamy straszne problemy z kupami, które robi wszędzie po kilka razy dziennie;/ Posiłki dostaje 3 razy dziennie, ma 5 msc, waży juz 18kg i ciągle chodzi głodny! Czy BARF będzie dobrym rozwiązaniem? Można podawać też ryby? Nasz Alvin je uwielbia.
Jak najbardziej polecam dietę BARF. Jeśli będzie prawidłowo skomponowana psiak będzie najedzony, a ilość kup się zmniejszy. Dieta BARF uwzględnia podawanie psom również ryb 🙂
A co w przypadku podróży i wyjazdów z psem? My często zabieramy naszą sunię na działkę albo pod namiot zastanawiam się jak wtedy poradzić sobie z jedzeniem Barf. Podpowiedz coś proszę.
Możesz zobaczyć w moich vlogach z wakacji jak ja sobie radzę. Zwykle szukam miejsc z dostępem do zamrażarki i biorę jedzenie ze sobą. Ostatnio kupiłam też torbę izolacyjną, w której mięso wytrzyma spokojnie kilka dni. Gdy nie ma opcji, by wziąć mięso z domu zaopatruję się w lokalnych sklepach.
Witam,
Zastanawiamy się nad przejściem na BARF, oczywiście ilu zwolenników tak samo wielu przeciwników, zarówno wśród właścicieli jak i weterynarzy (tu póki co spotkałam się ku mojemu zdziwieniu z krytyką i odradzaniem na rzecz suchej karmy). Postanowiliśmy zatem się douczyć i chwilowo zbieramy/weryfikujemy informacje:) i mam pytanie: powiedziano nam o tzw. Zagrożeniu parazytologicznym przy stosowaniu BARF i jego ewentualną eliminacją, ale tylko poprzez odpowiednie mrożenie mięsa w temp. -40 st. Kasiu, czy mogłabyś podzielić się Twoim doświadczeniem/wiedzą w tym zakresie… szczerze, nie znalazłam nigdzie takiego zagadnienia. Pozdrawiam serdecznie!
Na pewno powstanie wpis na ten temat.
Pytanie techniczne. Czy jak robisz mrożone dniowe porcje to mrozisz również warzywa i owoce czy samo
Mięso? Zastanawiam się czy warzywa nie tracą na wartości przy mrożeniu. Zastanawiam się również nad sparzeniem kurczaka ok 3 min by zabić bakterie na nim. Dopiero przygotowuje się do BARFa – mam 6 miesięczną lagotto Wszystkożerną ☺️
Mam obawy również co do kości czy możesz proszę podać jakie najlepiej kupować? Moja lubi chrupać wiec chyba nie trzeba będzie mielić.
Gdy psiaki jadły rośliny to je normalnie mroziłam w zmielonej postaci. Niestety moje psiaki, zwłaszcza Wektor nie są wielkimi fanami warzyw i owoców. Więc teraz ich nie podaję, tylko suplementuję. Mięso spokojnie możesz sparzyć jeśli chcesz. Jeżeli chodzi o kości to powinny to być mięsne kości, a nie suche gnaty. Nie podajemy też kości długich dużych zwierząt, bo są zbyt twarde. U mnie najlepiej sprawdzają się drobiowe nóżki, skrzydełka i szyje. Wielkość mięsnej kości trzeba oczywiście dobrać do wielkości psa.
Witam, Czekamy juz na naszego Landseera. Miot na wiosne. Czy mozna laczyc sucha karme +surowe mieso? Jak to zrobic sensownie, aby szczeniak nie urusl za szybko (ze wzgledu na stawy) ale dostawal wszystko co mu potrzeba? Moze Pani polecic jakas karme (koniecznie bez dodatku hormonu wzrostu)
Czy racjonalnym jest dawanie psu 2 posilkow dzienniez, z czeo jeden to sucha karma dobrej jakosci a druga surowe mieso? Jakie wtedy suplementy? Chcemy nauczyc psa suchej karmy, gdyz bedziemy sporo podrozowac w weekendy, a z surowym miesem sobie tego nie wyobrazam :O
Mieszanie suchej karmy z surowym mięsem nie jest dobrym pomysłem. Pies może mieć problemy ze strawieniem takiej mieszanki. Trudno jest też prawidłowo zbilansować taką dietę.
Ja swoją 11 miesięczną amstaffkę karmię Brit Care New Puppy Lamb & Rice do tego dodaję „łychę” gotowanego indyka (wieprzowiny) z marchwią , natką pietruszki które traktuje blenderem i redukuję na małym ogniu do gęstej papki która służy mi 3 do 4 dni stojąc w lodówce. Kilka razy w miesiącu gotuję galaretę z kurzych łap z tymiankiem która też podzielona na porcje dodawana jest do karmy…Dwa trzy razy w miesiącu surowa szyja z indyka – dobrze działa na zęby i zajmuje psa na dłuższą chwilę..Opcjonalnie surowe jabłka w kawałkach. No i ZERO zabawek sklepowych typu uszy, nóżki itp, w wiekszości są nafaszerowane chemią, wybielaczami itd. Kupiłem na bazarku goleń krowy za 10pln, brzeszczotem obciąłem „kulki” łączenia ze stawami na obu końcach, szpik „wydłubałem ” 🙂 , pies go chętnie zjadł, kość „rurka” jako zabawka służy od 4 miesięcy i nie widać ubytków ;), polana od czasu do czasu ciepłą wodą wzbudza ogromne zainteresowanie psa ;). Tyle o moim żywieniu psa 😉 Pozdrawiam, (ciekawy blog)