Pisałam już o tym co to jest BARFjak skomponować dietę opartą o BARF, oraz jak przestawić psa z suchej karmy na BARF. Przyszła pora na krótkie podsumowanie BARFa w praktyce. Czyli jak to wygląda u nas, co dostaje Wektor, gdzie kupuję mu mięso, ile to wszystko kosztuje i jak ta nowa dieta wpływa na mojego psa.

 Ile je Wektor?

Wektor ma teraz 10 miesięcy i waży nieco ponad 35kg. BARFowy kalkulator podpowiada mi, że powinien jeść około 1kg jedzenia dziennie. Ja podaje mu to w dwóch porcjach, rano i wieczorem, po pół kilo. Zwykle rozmrażam całość w ciągu nocy i rano mam gotowe jedzonko. W ten sposób oszczędzam sobie czas  W ciągu dnia psiak dostaje masę smaczków podczas zabaw i treningów. Wektor nie jest psem rzucającym się na miskę, ma raczej smukłą sylwetkę i spokojnie mógłby jeść więcej niż wyliczony kilogram. Dlatego nie przejmuję się podając mu dodatkowo smakołyki. Tabelki tabelkami, ale zawsze trzeba obserwować swojego psa i samemu oceniać czy dostaje odpowiednią ilość jedzenia, czy nie.

 Gdzie kupuję mięso?

Zanim zaczęłam BARFować sporo czasu spędziłam na szukaniu dobrych dostawców mięsa. Mieszkając w dużym mieście mam ograniczony dostęp do bazarków i targów. Często jednak udaje mi się upolować tam smakowite kąski w bardzo przystępnej cenie. Mięso z tłuszczem 4zł/kg, podgardle 8zł/kg końcówki żeber 5zł/kg, kości często dostaję w gratisie  Mięsko jest świeże, dobrej jakości, polskiej produkcji, generalnie wszystko super.

BARF w praktyce

Mina podczas chrupania kości… bezcenna ;D

Drugim dobrym źródłem mięsa są duże markety. Kupuję tu korpusy kurze, gęsie szyje i mielone mięso jeśli jest przecenione. Generalnie staram się by cena kupowanego mięsa nie przekraczała 10zł/kg. Ideałem jest mięsko w cenie 5zł/kg. Cena dość dobrej karmy dla psa to około 10-15zł/kg, cena karmy bardzo wysokiej jakości sięga 25-30zł/kg. Często zawartość mięsa w tych karmach nie przekracza połowy ich masy. Więc, jeśli świeże mięso kosztuje do 5zł/kg, to BARF jest całkiem niezłą alternatywą dla suchej karmy. Oczywiście BARF to nie tylko mięso, ale też warzywa, podroby, kości i inne dodatki, ale mięso stanowi dużą i najbardziej kosztowną część tej diety.

BARF w praktyce
Tak wygląda Wektor w wieku 10 miesięcy

Oprócz podrobów, mięsa, warzyw, owoców i kości mój psiak dostaje jeszcze olej z łososia (bogaty w nienasycone kwasy Omega-3 i Omega-6)… i to chyba wszystkie suplementy jakie podaję. Oczywiście czasem podam Wektorowi jajko, albo jogurt, albo jakiś inny dodatek. Ale nie wpadam w paranoję. Nie siedzę z tabelkami i nie wyliczam co, ile i jak powinien dostawać. Póki rośnie zdrowo, wygląda zdrowo, zachowuje się zdrowo, wydala zdrowo i ma dobre wyniki krwi i moczu, nie zamierzam pakować w niego dodatkowych witamin, czy innych suplementów.

BARF w praktyce
Wykres ilustrujący wzrost Wektora

Ile kosztuje mnie BARF?

Jeżeli chodzi o koszty to na miesięczną dietę dla Wektora wydaję 250-300zł. Jest to całkowity koszt ze wszystkimi suplementami, kosztami przesyłek itp. Dla porównania na suchą karmę wydawałam wcześniej 220zł miesięcznie. Oczywiście mogłabym zmniejszyć koszty kupując mięso w hurtowniach (ale wtedy musiałabym kupić duuuużą zamrażarkę ;), lub kupując więcej taniego mięsa (np. korpusy kury można kupić po 1,5-2zł za sztukę). Myślę, że spokojnie mogłabym zejść z kosztami do 200zł miesięcznie.

Wektor niejako sam wybrał dietę opartą o BARF. Po prostu odmówił jedzenia suchej karmy. Odkąd stosujemy nową dietę wszystko z psim zdrowiem jest w jak najlepszym porządku. Białe zęby, lśniąca sierść, masa energii, po prostu okaz zdrowia. Psiak rośnie prawidłowo, nie za szybko i nie za wolno. Zbyt szybki wzrost bywa sporym problemem, zwłaszcza w przypadku ras dużych i olbrzymich. Przez lepszą przyswajalność BARFa psie kupy są zdecydowanie mniejsze, mniej śmierdzące i rzadziej się pojawiają. Wektor ma całą masę radości z rozrywania ścięgien i kości. Posiłek zajmuje mu dobre 10-15min i sprawia wyraźną przyjemność. Możemy z Wektorem śmiało polecić wam dietę BARF. To naprawdę nie musi być kosztowne, czasochłonne i niewygodne. Wystarczy wszystko dobrze sobie zorganizować ;D

W cyklu o BARFie pisałam jeszcze o tym:

co to jest BARF
jak skomponować dietę BARF dla twojego psa
jak przestawić psa na BARF