Jeżeli wasz pies przez lata jadł suchą karmę nie oznacza to, że nie można zmienić jego diety na BARF. Lepiej jednak nie robić tego z dnia na dzień, ponieważ psi żołądek musi przestawić się na trawienie kości i surowego mięsa stopniowo. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie psiak może cierpieć na biegunkę, zaparcia i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Jak przestawić psa na BARF?

Przechodzenie na BARF najlepiej zacząć od jednodniowej głodówki. Pozwoli to pozbyć się resztek suchej karmy z przewodu pokarmowego psa. Następnie przez 2-3 dni można podawać psu żołądki wołowe (żwacze) wraz z zawartością. Niestety nie pachną one najładniej, ale pomagają obniżyć pH w żołądku do 1, oraz odbudowują naturalną florę bakteryjną. Jest to niezbędne jeśli chcemy podawać psu surowe mięso i kości. Niskie pH w żołądku poradzi sobie też z wieloma bakteriami i pasożytami. Plusem podawania żołądków jest też to, że pies zwykle przestaje szukać różnych „przysmaków” na spacerach. Jeżeli wasz pies ma skłonności do alergii pokarmowych możecie podawać mu zamiast wołowych, żołądki baranie. Jaką ilość podawać? Na początku cała dzienna porcja powinna składać się z żołądków. Jak wyliczyć dzienną porcję dla waszego psa przeczytacie tu. Jeżeli wasz pies ma problemy ze zjedzeniem większej porcji żołądków możecie podzielić ją na 2-4 mniejsze posiłki. Niektórzy w ogóle rezygnują z podawania żołądków psu.

jak przestawić psa na BARF

Następnie można zacząć podawać mięso i stopniowo zacząć wprowadzać podroby. Na początku lepiej zacząć od mięsa bez kości i jednego gatunku zwierzęcia. Jeśli pies będzie dobrze reagował na to mięso można zacząć je mieszać z innym rodzajem mięsa, podrobami i stopniowo wprowadzać zmielone chrząstki i kości. Kości nie powinny być „suche”. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się kości mięsne, czyli szyje drobiowe, skrzydełka, udka, kości ze szpikiem i chrząstkami. Nie jest zalecane przechodzenie na BARF mieszając go z suchą karmą. Po pierwsze nie wiemy dokładnie ile jakich substancji dostarczamy psu. Po drugie nie nastąpi obniżenie pH w żołądku i zmiana flory bakteryjnej.

Jak przestawić szczeniaka na BARF?

Tu sprawa się komplikuje w zależności od tego czy szczeniak jadł już BARF, czy jadł suchą karmę, lub inną gotową dietę i w jakim jest wieku. Generalnie szczeniaki do 10-12 tygodnia życia powinno się karmić 4-5 razy dziennie, później można przejść na 3 posiłki. Do czwartego tygodnia szczeniaki powinny jeść wyłącznie mleko matki. W piątym tygodniu można zacząć podawać niewielkie ilości mielonego mięsa bez kości. Najlepiej sprawdza się tu mielony indyk, królik, lub kurczak. W szóstym tygodniu można dodać do diety miksowane owoce i warzywa. Należy unikać szpinaku, buraków i rabarbaru, ponieważ zmniejszają one wchłanianie wapnia. Można też stopniowo zwiększać ilość mielonego mięsa w diecie. Od siódmego tygodnia można zacząć podawać kości mięsne takie jak np. kurze skrzydełka. Kości powinny być na tyle duże, żeby  szczeniak je ogryzał, a nie połknął w całości. Od ósmego tygodnia szczeniaki mogą już jeść normalny „dorosły” BARF. W ich diecie powinno być więcej kości i chrząstek ze względu na szybki wzrost i duże zapotrzebowanie na wapń i fosfor.

jak przestawić psa na BARF

Jeżeli wzięliście szczeniaka z hodowli to najprawdopodobniej ma on 8-10 tygodni. Jeśli od początku jadł BARF nie pozostaje nic prostszego niż dalsze karmienie go zgodnie z tą dietą. Jeżeli szczeniak jadł suchą karmę możecie przestawić go na BARF zgodnie z opisem na początku posta. Jeżeli nie wiecie co szczeniak jadł, bo znaleźliście go, ktoś wam go podrzucił, nie macie kontaktu z poprzednim właścicielem ect. bezpieczniej będzie przeprowadzić pełną procedurę przejścia na BARF. Na pewno nie zaszkodzi to psu, a może tylko pomóc.

W cyklu o BARFie pisałam jeszcze o tym:

co to jest BARF
jak skomponować dietę BARF dla twojego psa
jak wygląda BARF w praktyce