jak przyzwyczaić psa do klatki

W jednym z poprzednich wpisów pisałam już o tym jakie zalety płyną z wprowadzenia klatki do życia naszego psa. Pisałam też o tym jaką klatkę najlepiej wybrać i jak dobrać jej rozmiar do wielkości psa. Przyszła pora na kilka praktycznych wskazówek jak przyzwyczaić psa do klatki i jak sprawić, by stała się jego bezpiecznym domkiem.

Gdzie ustawić klatkę?

  Jeśli macie już w domu klatkę warto się dobrze zastanowić gdzie ją ustawić. Nie kierowałabym się tu naszymi preferencjami, czy designem. Najważniejsze, by to pies czuł się dobrze w swoim domku i by mógł w nim spokojnie odpocząć. Nie jest dobrym pomysłem ustawienie klatki w przedpokoju, wąskim przejściu, czy przedsionku. Należy unikać miejsc, gdzie kręci się wiele osób. W takim ruchliwym miejscu ciężko będzie naszemu psiakowi wypocząć. Z drugiej jednak strony umieszczenie klatki w pokoju, do którego nikt nie zagląda też nie będzie dobrym rozwiązaniem. Psiak chce się czuć częścią naszej rodziny i przynajmniej od czasu do czasu widzieć swojego przewodnika. Unikajcie też stawiania klatki przy kaloryferach, lodówkach, czy innych urządzeniach elektrycznych. Trzeba pamiętać, że psiaki mają dużo lepszy słuch od nas i słyszą różnego rodzaju piski i dźwięki wydawane przez urządzenia, nawet jeśli są ustawione na „stand by”. Gdy kupiliśmy już klatkę i znaleźliśmy dla niej dobre miejsce, włóżmy do środka legowisko, lub wygodny miękki koc, zainstalujmy miskę z wodą, włóżmy do środka zabawki psa, a nawet kawałek ubrania z naszym zapachem. Słowem zróbmy wszystko, by klatka stała się dla naszego psa wygodnym domkiem. Psy bezpiecznie czują się w ciasnych norkach. Żeby psiak czuł się w klatce bezpieczniej można przykryć ją kocem tak, by tylko wejście było odkryte. Sprawi to, że psiak nie będzie musiał pilnować co się dziele dookoła i łatwiej będzie się mu wyciszyć.

Jak zacząć przyzwyczajać psa do klatki?

Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
Haker chętnie je w klatce

Na początku procesu przyzwyczajania psa do klatki po prostu otwórzmy drzwi i pozwólmy psu zaznajomić się z nowym meblem w domu. Każdą próbę podejścia do klatki, powąchania jej, wejścia do środka możemy nagrodzić pochwałą, lub smakołykiem. Są psy, które od razu wbiegną ochoczo do klatki, są jednak też te bardziej wycofane, które będą potrzebowały więcej czasu na oswojenie się z obecnością klatki. Nic na siłę. Nie zmuszajmy psa do wchodzenia do klatki. Dajmy mu czas, by sam na spokojnie przyzwyczaił się do nowego obiektu. By ułatwić ten proces, proponuję wszystkie posiłki psa podawać w klatce. Można delikatnie przymknąć drzwi, gdy pies je i otworzyć je, gdy tylko skończy. W ten sposób budujemy w głowie psa skojarzenie – gdy klatka jest zamknięta micha jest pełna, gdy klatka się otwiera micha jest pusta i kończą się przyjemności. Wszelkiego rodzaju gryzaki, zabawki, kongi też podajemy w klatce.

Jak nauczyć psa wchodzenia do klatki na komendę?

Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
Naprowadzanie smakołykiem

Gdy pies chętnie przebywa w klatce możemy zacząć uczyć go wchodzenia do klatki na komendę. Najpierw naprowadzamy go smakołykiem i gdy wszystkie cztery łapy znajdą się w klatce, rozsypujemy smakołyki na posłaniu. Fajnie jest nauczyć psa, że w tym przypadku to klatka jest źródłem nagrody, a nie nasza ręka. Po kilku powtórkach można zacząć naprowadzać psa pustą ręką. Robimy to dokładnie tak samo jak poprzednio, tylko tym razem w ręce, którą naprowadzamy psa nie trzymamy smakołyków. Jeśli psiak wejdzie do klatki, oczywiście wyciągamy z saszetki smakołyki i rozsypujemy je na posłaniu. Gdy pies chętnie będzie wchodził do klatki na sam gest ręki, możemy dodać komendę słowną np. „na miejsce”. Wydajemy komendę „na miejsce”, naprowadzamy psa gestem do klatki i nagradzamy.  

Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
Wydaję komendę „na miejsce” i naprowadzam Hakera gestem do klatki…
Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
…nagradzam, gdy cztery łapy psa są w klatce.

Dobrze jest też nauczyć psa wychodzenia z klatki na komendę zwalniającą. Inaczej będzie wybiegał z niej podekscytowany, a tak silnych emocji lepiej unikać. Żeby nauczyć psa spokojnego wychodzenia z klatki, uchylamy drzwi i gdy tylko pies próbuje się przecisnąć, znów je przymykamy. Po kilku nieudanych próbach psiak zrozumie, że nie uda się wyjść z klatki przepychając się. Gdy psiak odpuści i grzecznie pozostanie w klatce przy otwartych drzwiczkach, wydajemy komendę zwalniającą np. „ok” i gestem, lub smakołykiem zachęcamy go, by wyszedł z klatki.  

Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
Przymykam drzwi, gdy Haker próbuje się przepchać na zewnątrz.
Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
Jeśli Haker spokojnie stoi przy otwartych drzwiach wydaję komendę zwalniającą „ok”…
Jak przyzwyczaić psa do klatki? - Piesologia
…i zachęcam go, by wyszedł z klatki.

Jak przyzwyczaić psa, by zostawał sam w zamkniętej klatce?

Jeśli pies chętnie wchodzi do klatki można też zacząć przyzwyczajać go do pozostawania w niej, gdy drzwi są zamknięte. Najpierw zamykamy ją tylko na kilka sekund i nagradzamy psa za pozostanie w środku i spokojne zachowanie. Z czasem można ten czas wydłużać do kilkunastu sekund, kilku minut itp. Można wykorzystać momenty, gdy pies jest zmęczony np. po długim spacerze, lub intensywnej zabawie z innym psem i zamykać drzwi, gdy sam zaśnie w klatce. Na tym etapie nauki powinniśmy być w zasięgu wzroku psa. Dopiero, gdy nasz psiak chętnie zostaje na dłuższą chwilę w zamkniętej klatce, gdy nas widzi, możemy zacząć znikać mu z oczu. Na początku możemy wychodzić z pokoju na kilka sekund. Później możemy zacząć wychodzić np. do kuchni, by zrobić sobie herbatę. Można spróbować wyjść przed dom i po chwili wrócić do psa. Wszystko po to, by nauczyć psa, że nasze wychodzenie i wracanie jest zupełnie normalne i nie ma się czym przejmować.   W miarę postępów w treningach można zostawiać psa samego na kilka minut, pół godziny i docelowo nawet na kilka godzin. Kilka nie oznacza tu 8 czy 10, raczej 2-4, a w przypadku szczeniaka 1-2h. Psy mają swoje naturalne potrzeby i naszym obowiązkiem jest je psu zapewnić. Jeśli pracujecie po godzinach, lub późno wracacie do domu należy rozważyć zatrudnienie petsittera, lub życzliwego sąsiada, który wyprowadzi psa na spacer i poświęci mu trochę czasu. Innym rozwiązaniem może być zostawienie zwierzaka na kilka godzin w świetlicy dla psów, gdzie znajdzie profesjonalną opiekę, towarzystwo innych psów, zabawy itp.

Co zrobić, gdy pies zacznie piszczeć/szczekać w klatce i jak długo trwa cały proces przyzwyczajania psa do klatki?

Jeśli pies pozostawiony w klatce zacznie piszczeć, drapać, szczekać itp najgorszą rzeczą jaka można zrobić jest wypuszczenie go. W ten sposób nauczymy go tylko, że swoim głośnym zachowaniem uzyskuje otwarcie drzwi. Jeśli psiak zacznie w klatce protestować należy poczekać aż się choć na chwilkę uspokoi i dopiero wtedy wypuścić go. Taka psia histeria jest jednak dla nas sygnałem, że być może przeskoczyliśmy jakiś etap przyzwyczajania psa do klatki zbyt szybko i trzeba wrócić do poprzedniego etapu. Być może cały proces trzeba będzie podzielić na jeszcze mniejsze i łatwiejsze dla naszego psa etapy? Każdy pies jest inny, ma inne predyspozycje, inną psychikę i inny bagaż doświadczeń. Dlatego nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie ile czasu będzie trwał wasz trening klatkowy. Jedne psy będą chętnie pozostawały same w klatce już po tygodniu, a inne będą potrzebowały na to znacznie więcej czasu. Dobrze jest jednak poświęcić ten czas na początku oswajania z klatką, by później uniknąć problemów separacyjnych, niszczenia mieszkania itp. Dobrze wprowadzona klatka może być dużą pomocą w wielu codziennych sytuacjach z psem. Gdziekolwiek z nim nie pojedziecie, będzie miał ze sobą swój bezpieczny domek.

Jestem ciekawa jak przebiegał u was proces przyzwyczajania psa do klatki? Na jakie trudności napotkaliście? Ile czasu zajęło waszemu psu oswojenie się z nowym domkiem? W jakich sytuacjach klatka jest dla was najbardziej pomocna? Napiszcie mi proszę swoje doświadczenia w komentarzach 😀