W poprzednim poście pisałam już dlaczego zdecydowałam się na zakup klatki dla psa. Przyszła pora na wyjaśnienie dlaczego kupiłam ją tak późno? Najlepiej kupić klatkę zanim pies pojawi się w naszym domu.  Wtedy traktuje on ją jako jeden z normalnych, domowych mebli i łatwiej się przyzwyczaja do klatki. Ja kupiłam klatkę dopiero, gdy mój szczeniak miał cztery miesiące.

Jaką klatkę wybrać dla psa?
transporter plastikowy, klatka materiałowa, klatka metalowa

 

Początkowo zwlekałam z zakupem klatki, ponieważ chciałam kupić od razu klatkę materiałową. Przy ostrych zębach i niszczycielskich zapędach mojego psa, taka klatka nie wytrzymałaby zapewne tygodnia. Wizyta na wystawie psów w Legionowie znacznie przyspieszyła moją decyzję o zakupie. Doszłam do wniosku, że męczarnią dla mnie i dla psa będzie wyjazd na naszą debiutancką wystawę bez klatki. Ostatecznie zdecydowałam się na klatkę metalową, ponieważ jest tańsza (nie będzie szkoda jeśli zakup będzie nieudany, lub pies z niej wyrośnie) i trwalsza. Ale po kolei… Rozważmy plusy i minusy klatki materiałowej i metalowej.

Klatka metalowa

Jaką klatkę wybrać dla psa?
Klatka z przegródką dla szczeniaka

 Zalety

+ trwała
+ o połowę tańsza niż materiałowa
+ łatwa w czyszczeniu
+ można na niej coś postawić
+ można wyposażyć ją dodatkowo w miski, pokrowiec przeciwdeszczowy z praktycznymi kieszonkami, matę do leżenia dla psa itp

Jaką klatkę wybrać dla psa?
metalowa klatka też może wyglądać przytulnie

 Wady

– jest ciężka
– hałasuje, zwłaszcza podczas transportu
– wygląda jak klatka (choć można jej wygląd dość mocno modyfikować)

Jaką klatkę wybrać dla psa?
pomysł na klatkę wkomponowaną w stolik

Klatka materiałowa

Jaką klatkę wybrać dla psa?
różne rozmiary klatek materiałowych

Zalety

+ o połowę lżejsza niż metalowa
+ dla mnie estetyczniejsza
+ w zestawie ma matę, kieszonki, wodoodporna
+ nie hałasuje tak jak metalowa

Jaką klatkę wybrać dla psa?
sposób składania klatki materiałowej

Wady

– dwa razy droższa
– łatwa do zniszczenia zwłaszcza przez ząbki szczeniaka
– trudniejsza w czyszczeniu

Na rynku dostępne są też klatki plastikowe – transportery. Jak sama nazwa wskazuje głównym ich przeznaczeniem jest bezpieczny transport zwierząt. Jeśli szukacie klatki tylko do przewozu samochodem, lub wybieracie się z psem w podróż samolotem, to warto rozważyć zakup takiej klatki. Jest stosunkowo lekka (co ma duże znaczenie podczas podróży samolotem), a przy tym twarda i wytrzymała. Niestety transportery są dość małe i ciasne i nie nadają się na domowe “budy” dla dużych psów. A ja takiej właśnie budy poszukuję dla mojego szczeniaka. Dlatego nie brałam pod uwagę zakupu plastikowego transportera.
Jaką klatkę wybrać dla psa?
małego psa zabierzecie ze sobą na pokład samolotu w plastikowym transporterze

 

Wszystko jedno, czy zdecydujecie się na klatkę materiałową, czy metalową, ważne, by dobrać odpowiedni rozmiar. Klatka powinna być wystarczająco duża, by pies mógł się w niej położyć, usiąść i obrócić. Dobrze, by była 5-10cm wyższa niż kłąb psa. Można oczywiście sugerować się informacjami podanymi przez producentów. Wielu z nich pisze, jaki rozmiar klatki dedykowany jest jakiej rasie psa. W przypadku szczeniaka możemy kupić mniejszą klatkę i później wymieniać ją na większą. Lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup docelowej klatki, o wymiarach dopasowanych do dorosłego psa. W przypadku klatek metalowych istnieje opcja zakupienia specjalnej przegródki, która czasowo zmniejszy wielkość klatki. Później stopniowo można przegródkę przesuwać, w miarę wzrostu szczeniaka.

Jaką klatkę wybrać dla psa?
tak prezentuje się nasza klatka

 

Jaką klatkę wybrać dla psa?
a tu relaks podczas wystawy psów
A jak poszło nam oswajanie się z klatką? Jak tylko rozstawiłam klatkę, mój szczeniak od razu do niej wskoczył. Już wcześniej spał “w budzie” pod łóżkiem lub pod biurkiem. Ewidentnie czuje się bezpiecznie w miejscach przypominających nory/budy, czyli osłoniętych z kilku stron, jednak z możliwością obserwowania otoczenia. Póki co szczeniak śpi w otwartej klatce. Z czasem chcę go przyzwyczajać do zamykania klatki i pozostawania w niej na krótki czas samemu.
Jaką klatkę wybrać dla psa?
Przykład aranżacji przestrzeni dla małego szczeniaka. Jest “buda” do spania, miska z wodą, zabawki i mata do siusiania. Całość otoczona płotkiem zabezpieczy mieszkanie przed dewastacją. (www.smallwonderskennel.org)

Jeśli macie problem z przyzwyczajeniem psa do przebywania w klatce zacznijcie cały proces oswajania od początku, powoli. Wrzućcie do klatki ulubioną zabawkę psa, lub ulubiony gryzak. Pozwólcie psu swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki. Chwalcie i nagradzajcie, gdy tylko pies z własnej woli wejdzie do klatki. Dopiero, gdy pies przyzwyczai się do klatki i chętnie w niej przebywa, możecie zacząć zamykać klatkę na kilka minut. Najlepiej robić to, gdy pies ma jakieś zajęcie, gryzie kość, lub bawi się zabawką. Oczywiście zamykacie psa na krótko i na początku nie wychodzicie z pomieszczenia, w którym jest pies. Jeśli zwierzak nie protestuje, możecie stopniowo przedłużać czas zamknięcia, oraz oddalać się od klatki i wracać. Ostatecznie można dojść do etapu, w którym możecie zostawić psa samego na 2-3 godziny. Oczywiście powinien być wcześniej wybiegany, wysikany i mieć w klatce dostęp do wody. Jeśli pies zaczyna protestować i piszczy, lub szczeka, poczekajcie aż się na chwilę uspokoi. Dopiero wtedy otwórzcie klatkę i wypuśćcie psa. Inaczej nauczy się, że im głośniej ujada, tym szybciej ktoś przyjdzie i go wypuści.

Jestem ciekawa waszych doświadczeń z klatką. Używacie czy nie? Czy łatwo przyszło wam oswajanie waszych psów z nową “budą”? Na jak długo pozostawiacie psy same w klatce? Piszcie w komentarzach 😉