pies zimą

Pogoda ostatnio nie rozpieszcza już od dłuższego czasu ujemne temperatury dokuczają nie tylko ludziom, ale też zwierzakom. Podczas zimy psiaki mogą cierpieć między innymi z powodu hipotermii, odmrożeń, popękanych opuszek łap, czy zatruć substancjami służącymi do rozpuszczania śniegu. Ludzie znaleźli masę sposobów na radzenie sobie z mrozem. Psy są w dużej mierze uzależnione w tej kwestii od nas. Jak pomóc naszemu psu przetrwać ten ciężki czas?

Pielęgnacja sierści

Sierść psa jest pierwszą i chyba najważniejszą warstwą izolacyjną. W okresie zimowym psiaki wymienią futro na dłuższe i gęstsze przygotowując się do mrozów. Możecie też zaobserwować jak psy stroszą sierść zimą. Jest to naturalna obrona organizmu przed chłodem. W zależności od typu, czy rasy psa mamy różne rodzaje okrywy włosowej. Niektóre psiaki mają gęsty podszerstek, który stanowi świetną warstwę izolacyjną, oraz dłuższe włosy okrywowe. Inne psy posiadają tylko włosy okrywowe, bez warstwy podszerstka. Są też takie rasy psów, które w ogóle nie posiadają sierści i ich jedyną izolacją jest skóra. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja sierści szczególnie zimą. Psiak powinien być regularnie czesany, gdyż kołtuny wpływają na pogorszenie izolacyjnych właściwości sierści. Jeśli macie psiaka z dłuższym włosem nie jest wskazane strzyżenie go zimą. Jeśli musicie wykąpać pupila pamiętajcie, by dobrze wysechł zanim wyjdzie na dwór.

Ubranko dla psa

pies zimą
To nie jest najlepsze ubranie dla psa…

Jeśli twój psiak nie ma podszerstka, lub w ogóle nie posiada sierści ubranko może okazać się koniecznością. Niestety wielu właścicieli kupuje ubranka kierując się jedynie swoim własnym gustem, nie patrząc na ich funkcjonalność. Ubrano przede wszystkim nie może ograniczać ruchów psa i musi być odpowiednio dopasowane do sylwetki. Nie powinno posiadać żadnych metalowych elementów, które mogą powodować odmrożenia w miejscu przylegania do skóry. Dobrze jeśli ubranko posiada jakieś elementy odblaskowe. Dzięki temu nasz psiak będzie widoczny podczas popołudniowych spacerów. Pamiętajcie też, by psiaka przyzwyczaić do noszenia ubranka metodą małych kroczków. Nie można od razu ubrać psa i wyjść z nim na spacer. Dla wielu psów będzie to bardzo negatywne przeżycie. Wybierając model ubranka pamiętajcie też o tym, że psy komunikują się ze sobą między innymi za pomocą mowy ciała. Jeśli ubranko zakrywa uszy, czy ogon, albo posiada jakieś dziwne wystające elementy, może wprowadzić niezłe zamieszanie, a nawet sprowokować zachowania agresywne.

pies zimą

Dieta

Zimą psiaki zwykle mają zwiększone zapotrzebowanie na kalorie. Więcej energii zużywają na termoregulację. Przydaje się też grubsza warstwa tłuszczu pod skórą, która stanowi dodatkową barierę przed mrozem. Dlatego też posiłki powinny być nieco większe objętościowo i zawierać więcej kalorii. Nie powinno się podawać psom zimnego jedzenia. Najlepiej, by miało temperaturę pokojową. Jeśli wasz psiak spędza zimę na zewnątrz przypilnujcie, by jedzenie w misce nie zamarzło. Podobnie ma się sprawa z wodą. Psiak zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, czystej wody. Istnieje wiele sposobów na to, by miska z wodą stojącą na zewnątrz nie zamarzała. Można używać plastikowej miski zamiast metalowej. Są też specjalne dyski wytwarzające ciepło i można miskę na takim dysku ustawić.

pies zimą

Jeśli wasz psiak mieszka z wami w domu i nie jest zimą specjalnie aktywny może się okazać, że jego zapotrzebowanie na kalorie wcale się nie zwiększyło. Ponieważ mieszka w ogrzewanych pomieszczeniach i wychodzi na krótsze spacery niż latem może się nawet okazać, że porcje trzeba będzie nieco zmniejszyć, by psiak się nie roztył. Każdy pies jest inny i nie ma jednej dobrej zasady jeśli chodzi o żywienie. Dlatego też każdy właściciel musi obserwować swojego pupila i sam oceniać, czy podaje mu odpowiednią ilość jedzenia czy może trzeba coś zmienić. Warto jednak pamiętać, że zima to dość specyficzny czas i często wymaga pewnych zmian w diecie.

Spacery

Spacery zimą powinny być dość krótkie, ale aktywne. Nie jest mądrym pomysłem zostawienie psa na smyczy przed sklepem. Psiak, który nie ma możliwości swobodnego biegania, jest bardziej narażony na wychłodzenie. Podczas spacerów zwracajcie uwagę na takie oznaki jak drżenie ciała, stroszenie sierści, podnoszenie łap, zatrzymywanie się, próby zawracania w kierunku domu. To sygnały, że psu jest zimno i spacer trwa już za długo. Jeśli twój psiak mieszka w cieplutkim domku, nagłe wyjście na mróz może doprowadzić do przeziębienia. Staraj się nie przegrzewać psa i w miarę możliwości stopniowo przyzwyczajać go do niższych temperatur. Zjadanie lodu, czy śniegu podczas spacerów może też doprowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Jeśli mieszkasz w mieście istnieje spora szansa, że wraz ze śniegiem twój psiak naje się soli, lub innych niebezpiecznych substancji służących do rozpuszczania lodu. Ciemne zimowe dni nie zachęcają do długich spacerów, ale psy przez cały rok potrzebują ciekawych zajęć. Tu z pomocą przychodzą zabawy węchowe, które można wykonywać w domu. Taki wysiłek umysłowy może zmęczyć waszego psiaka nawet bardziej niż spacer.

pies zimą

Dom przyjazny zimą

Może się wydawać, że cieplutki dom jest najlepszym miejscem dla psa w czasie zimy. Niestety wysoka temperatura w pomieszczeniu połączona z niską wilgotnością powietrza nie wpływa korzystnie na psy. Mogą pojawić się problemy ze skórą, oczami, czy alergiami, ponieważ suche i ciepłe mieszkanko sprzyja rozprzestrzenianiu się kurzu, roztoczy, pyłków i innych alergenów. Psiaki spędzające zimę w domu mogą mieć też problem ze zmianą sierści. Ich organizm dostaje sprzeczne sygnały i nie wie, czy przyszedł już czas na zmianę futra czy jeszcze nie. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by warunki panujące w domu były nieco przyjaźniejsze dla psiaka. Przykręć nieco grzejniki i zastosuj nawilżacz powietrza. Dzięki temu nie tylko twój pies poczuje się lepiej. Ty też odczujesz wyraźną różnicę 🙂 Zwróć uwagę, czy posłanie psiaka nie znajduje się zbyt blisko kaloryferów. Nie ma nic gorszego niż przegrzać psa i później wyjść z nim na spacer na trzaskający mróz.

Buda przyjazna zimą

Psy spędzające zimę na zewnątrz muszą mieć odpowiednio przygotowaną budę. Powinna być osłonięta od wiatru i deszczu, szczelna i odpowiednio docieplona. Dobrze ustawić budę w takim miejscu, w którym słońce będzie ją zimą dodatkowo nagrzewać. Oczywiście latem przestawiamy ją w bardziej zacienione miejsce. Przy wejściu do budy dobrze jest zawiesić gruby koc, który uniemożliwi przedarcie się mroźnego wiatru i śniegu. Dobrze jeśli buda znajduje się na podwyższeniu. Dzięki temu w czasie roztopów woda i błoto nie dostanie się do wnętrza. Budę najlepiej wyściełać suchą słomą i regularnie ją wymieniać. Wszelkiego rodzaju koce, czy posłania są gorszym rozwiązaniem, bo mogą namakać i dodatkowo wychładzać. Psiak musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Trzeba pilnować, by woda i jedzenie w misce nie zamarzały. Oczywiście niedopuszczalne i niezgodne z prawem jest trzymanie psa na łańcuchu. Metalowy łańcuch może powodować poważne odmrożenia i przyspieszać wychłodzenie organizmu psa. Pamiętajcie też, że nie każdy pies nadaje się do spędzenia zimy na zewnątrz. Jeśli nie ma odpowiednio zadbanej, gęstej sierści z podszerstkiem, będzie miał problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała.

Pielęgnacja łap zimą

Psie łapy są w okresie zimowym suche i podatne na różnego rodzaju urazy. Nie pomaga ostry lód i chodniki posypane solą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest porządne natłuszczenie łap przed wyjściem na spacer. Jeśli wasze psiaki są przyzwyczajone do chodzenia w butach, to zimą należy je zakładać na każdy spacer. Taki but musi być oczywiście dobrze dopasowany i wodoodporny. Dobrze też jeśli od spodu ma powierzchnię antypoślizgową. Po każdym spacerze zdejmujemy psu buty, inaczej łapki mogą się zapocić. Psiak posiada gruczoły potowe tylko na łapkach. Jeśli wychodzicie z psem na spacery boso sprawdzajcie, czy między palcami nie powstały lodowe kule. Aby ograniczyć możliwość ich powstawania możesz zimą ostrożnie wyciąć futro spomiędzy palców. Po każdym spacerze obmyj łapki z soli i śniegu w letniej wodzie.