Alexa jest częstym gościem różnego rodzaju seminariów organizowanych w naszym kraju. Być może dlatego, że na jej wykłady niezmiennie przychodzą tłumy. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się uczestniczyć w jej seminarium w miniony weekend pt. “Agresja oczami psa i nowa perspektywa w szkoleniu”, ponieważ podsumowywał on niejako wszystkie wcześniejsze wystąpienia. Była to więc świetna okazja na zapoznanie się z metodami pracy Alexy. Organizatorzy zapewniali, że podczas tego seminarium Alexa po raz pierwszy podzieli się najbardziej innowacyjną częścią swojej pracy. Mieliśmy poznać całkiem nową perspektywę, która dla właściciela i szkoleniowca będzie prawdziwym know-how w budowaniu relacji z psem oraz w sposobie szkolenia psa.

Alexa Capra

Alexa pochodzi z Włoch i z wykształcenia jest etologiem. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych dotyczących psiej agresji. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się szkoleniem psów. Jest też wykładowcą studiów podyplomowych na wydziałach weterynarii i biologii uniwersytetów w Pizie, Florencji, Padwie, Turynie oraz Mediolanie. W latach 2004-2010 była odpowiedzialna za projekt “Ex-combattenti”, którego celem była rehabilitacja pitbulli używanych do walk psów. Alexa przeprowadza ocenę i rehabilitację psów problemowych, prowadzi klasy socjalizacji i komunikacji, kursy obedience, treiball, warsztaty i kursy zawodowe dla instruktorów szkolenia psów oraz pracowników i wolontariuszy schronisk.

Moje wrażenia po seminarium

Seminarium odbywało się w centrum szkoleniowo – konferencyjnym w Falentach. Pierwszego dnia Alexa omówiła opracowaną przez siebie metodę pracy z psami “D.B.C. – Distance, Belonging, Coping” – D.P.R. Dystans, Przynależność, Radzenie sobie. Drugi dzień poświęcony był na zagadnienia związane z agresją, agresywną komunikacją, emocjami kryjącymi się za agresją itp. Alexa prezentowała filmy głównie z prowadzonych przez siebie klas komunikacji i analizowała klatka po klatce zachowania psów. Dużo mówiliśmy też o ocenie psów zachowujących się agresywnie. Mi osobiście zabrakło filmików pokazujących problem, proces rehabilitacji i efekt końcowy, czyli co z danym psem udało się wypracować i w jakim czasie nastąpiła poprawa zachowania. Mimo to bardzo ciekawym doświadczeniem było dla mnie poznanie Alexy i jej podejścia do pracy z psami. Wiele z tych elementów wykorzystuję również podczas mojej pracy.