Zgodnie z postanowieniami noworocznymi zabrałam się za doszkalanie i poszerzanie moich psich horyzontów. W poprzedni weekend wziełam udział w dwudniowym seminarium organizowanym przez Psią Wachtę „Terapia agresji przez komunikację”. Ponad sto osób spotkało się w Warszawskim SWPS, by posłuchać o doświadczeniach w pracy z agresywnymi psami prowadzącego seminarium Michele Minunno.

O Michele Minunno

facebook.com/psiawachta

Michele pochodzi z południa Włoch, gdzie od piętnastu lat prowadzi obserwacje wolnożyjących psów. Na podstawie swoich doświadczeń wypracował własny sposób terapii agresji u psów. Pracuje w oparciu o poznanie subtelnej mowy ciała zwierząt i tworzenie silnej więzi pomiędzy psami i ludźmi. Michele specjalizuje się w prowadzeniu klas komunikacji. Podczas tych warsztatów psiaki nabierają kompetencji społecznych i uczą się lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. W zeszłym roku brałam udział w podobnych warsztatach organizowanych w Polsce. Relację z naszych klas komunikacji możecie znaleźć tu.

Moje wrażenia z seminarium

To seminarium nie zaczęło się najlepiej. Prowadzący był Włochem i mówił w swoim ojczystym języku. Organizatorzy zadbali, by na sali znalazła się tłumaczka i wszystko byłoby super…ale. Niestety tłumaczka nie przekazywała słów prowadzącego seminarium w sposób jasny i zrozumiały. Dużo wysiłku kosztowało mnie domyślanie się o co też może chodzić w przetłumaczonym zdaniu. Do tego mylone były pojęcia… generalnie masakra. Na szczęście po krótkiej przerwie Michele został poproszony o prowadzenie dalszej części wykładu po angielsku i jedna z organizatorek przejęła rolę tłumacza. Od tej chwili wszystko szło już gładko, choć miałam wrażenie, że prowadzący przekazałby nam nieco więcej posługując się swoim ojczystym językiem.

facebook.com/psiawachta

Każdy, kto oczekiwał gotowej recepty, jak pracować z psem agresywnym, na pewno poczuł się zawiedziony. Michele wielokrotnie podczas seminarium podkreślał, że każdy pies jest inny i każda sytuacja jest inna i dlatego niemożliwe jest stworzenie jednej recepty, która rozwiąże wszystkie problemy związane z agresją. Dlatego też podczas wykładu skupiliśmy się na omawianiu konkretnych przypadków i sytuacji. Mieliśmy okazję zobaczyć całą masę filmów przedstawiających pracę z psami wolnożyjącymi i schroniskowymi. W przypadku psów agresywnych Michele duży nacisk kładzie na komunikację, instynkt łowiecki, oraz zabawę. Pracę z agresywnym psem rozpoczyna od obserwacji i zastanowienia się jak może pomóc psu poczuć się lepiej. Dopiero po analizie emocji psa i motywów jego działania Michele przystępuje do opracowywania dalszej strategii pracy z agresywnym psem. Ciekawym doświadczeniem było dla mnie podglądanie pracy Michele. Wyniosłam z tego seminarium całą masę spostrzeżeń i przemyśleń.