aktywny spacer latem

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważna w życiu psa jest potrzeba ruchu. Problem pojawia się w momencie, gdy po godzinie rzucania piłki, biegania, jeżdżenia na rowerze okazuje się, że nasz pies wcale nie ma dosyć. Oprócz potrzeby ruchu psy mają całą masę innych potrzeb, które spacer powinien zapewnić. Zapraszam was dziś na aktywny spacer ze mną i z Wektorem. Mam nadzieję, że spodobają się wam moje pomysły na aktywne spędzenie czasu z psem.

Przygotowanie do spaceru

Na aktywny spacer latem trzeba się odpowiednio przygotować. Zwykle największym utrudnieniem są wysokie temperatury i brak dostępu do świeżej wody. Dlatego na aktywny spacer staram się wybierać chłodniejsze dni, lub ruszam wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem. Starannie też dobieram miejsce spaceru. Lepiej sprawdzi się miejscówka z orzeźwiającą wodą (rzeka, jeziorko, staw) niż miejska dżungla. Pamiętajcie, że wysokie temperatury i rozgrzany asfalt mogą dotkliwie poparzyć łapy waszych psiaków. Nawet jeśli w pobliżu jest woda, na spacer zawsze zabieram butelkę z wodą dla psa. Dobrze sprawdzają się tu składane miski, lub bidony dla psów, które nie zabierają dużo miejsca. Jeśli wasz psiak jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury polecam zakupić kamizelkę chłodzącą. Na aktywny spacer zabieram też oczywiście zabawki i masę smakołyków. Przyda się też koc, na którym będzie można odpocząć między jedną szaloną zabawą, a drugą.

Aktywny spacer z psem latem - Piesologia
Nasz zestaw spacerowy

Aktywny spacer

Aktywny spacer musi zaspokoić potrzebę ruchu psa. Staram się wybierać takie aktywności, które Wektor lubi najbardziej. Jeśli da się je wykonywać w wodzie, tym lepiej. Bieganie bez smyczy, aportowanie zabawek, kopanie dołków w piasku, zabawa szarpakiem, to wszystko pozwala zużyć nieco energii. Podczas takich szaleństw bardzo ważne są przerwy na odpoczynek. Nie można psa nieustannie nakręcać rzucając mu przez godzinę piłkę. Dużo lepszym rozwiązaniem jest intensywna zabawa przez 5-10 min i kilkuminutowa przerwa. Później można przejść w inne miejsce, zakopać psu szarpak w piasku i poprosić, by go odnalazł. Gdy tylko to zrobi, jest to oczywiście świetny pretekst do super zabawy. Po kilku minutach szarpania znów można sobie zrobić chwilę przerwy. Umiejętność wyciszenia się i odpoczywania w różnych warunkach jest dla psa bardzo ważna. Jeśli wasz psiak ma z tym problem, możecie pomóc mu, wykonując krótkie ćwiczenie samokontroli. W chwilach odpoczynku niewskazane jest wydawanie psu komend. Najlepiej w ogóle nic do psa nie mówić, tylko zrelaksować się i podziwiać okolicę.

Aktywny spacer z psem latem - Piesologia
Ulubiona zabawa Wektora – szarpanie

Jak już pisałam we wstępie zapewnienie psu dużej ilości ruchu to za mało. Psy uwielbiają prace węchowe i zadania, w których mogą wykorzystać swoją inteligencję. Istnieje cała masa zabaw węchowych, w które można się bawić z psem podczas spaceru. Jeśli znajdziecie drzewo z grubą, popękaną korą, możecie powtykać w nią smakołyki i poprosić psa, by je znalazł. Możecie też chować zabawki w rozmaitych miejscach (wysoka trawa, zawiesić na niskiej gałęzi drzewa, zakopać w piasku itp) i prosić psa, by je znalazł. Czasem wystarczy rozsypać garść smakołyków w wysokiej trawie, by psi nos i umysł miały zadanie na dobrych kilka minut. Taka praca umysłowa jest dla psa bardzo motywująca i poprawia jego pewność siebie. Jest to też duży wysiłek dla psiego mózgu i możecie być pewni, że po rozwiązaniu kilku takich zagadek węchowych wasz psiak wróci do domu zmęczony, ale szczęśliwy i będzie marzył już tylko o tym, by dobrze się wyspać.

Aktywny spacer z psem latem - Piesologia
Wtykam smakołyki w korę drzewa, a Wektor ćwiczy komendę „siad” i swoją cierpliwość
Aktywny spacer z psem latem - Piesologia
Teraz najlepsza część zabawy – znajdowanie i zjadanie smakołyków 😀

Spacer z psem jest zawsze dobrym pretekstem na odrobinę ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa. Podczas spaceru pojawia się masa sytuacji, w których możemy w praktyce wykorzystać komendy takie jak „siad”, „waruj”, „do mnie”, „zostaw”, czy „noga”. Samo wyjście z mieszkania jest świetną okazją do przypomnienia psu komendy zwalniającej i chodzenia na luźnej smyczy. Pamiętajcie o tym, że nauka powinna być zarówno dla was jak i dla psa super zabawą, a nie nudną i stresującą musztrą. Dlatego najlepszym pomysłem jest przeplatanie ćwiczeń z zakresu podstawowego posłuszeństwa z super zabawą. Im więcej zabawy psiak będzie miał z wami podczas treningu, tym chętniej będzie na was zwracał uwagę w czasie spacerów. Przekłada się to na chętniejsze wracanie do właściciela, łatwiejsze odwracanie uwagi od rozproszeń itp. Warto się czasem zastanowić, czy z perspektywy psa bardziej interesujący jest właściciel, który akurat rozmawia przez komórkę, czy zapach obcego psa wywęszony w pobliskim krzaczku?

Aktywny spacer z psem latem - Piesologia
Wektor waruje czekając na komendę zwalniającą.

Każdy psiak ma też większe lub mniejsze potrzeby socjalne. Jeśli na spacerze trafi się psiak odpowiedni do zabawy dla waszego psa, pozwólcie im na chwilę wspólnych szaleństw. Temat zabawy psów to rozległe zagadnienie i powinien powstać o tym osobny post, albo nawet cała książka ;D Ważne jest, by oba psy chciały się bawić i by ta zabawa była symetryczna. To znaczy, żeby żaden pies nie był w zabawie zbyt nachalny. Podczas szalonych gonitw warto czasem odwoływać psa i nagrodzić go sowicie za przyjście, po czym pozwolić mu znów się bawić. W ten sposób przypominamy mu o swoim istnieniu. Uczymy go też, że przyjście do nas nie oznacza końca zabawy z drugim psem.

Oczywiście nie każdy spacer z psem musi wyglądać w ten sposób. Zwykle po tak aktywnym spacerze pełnym przygód i nowych wrażeń pies chętnie odpocznie przez kilka dni. Trzeba też brać pod uwagę kondycję psa, jego stan zdrowia, samopoczucie i warunki atmosferyczne. Jeśli jednak chodzicie z psem stale w te same miejsca i powtarzacie te same czynności, to spacery staną się nudne nie tylko dla was, ale i dla waszych psów. Mam nadzieję, że ten post stanie się źródłem inspiracji dla waszych aktywnych spacerów.