apteczka dla psa

O tym, że warto mieć w domu apteczkę dla psa, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Każdy opiekun psa wcześniej czy później spotka się z problemem przeciętej opuszki łapy, czy drobnej niestrawności u psa. Gdy z naszym psiakiem dzieje się coś niedobrego, nie ma czasu na szukanie lekarstw i zastanawianie się gdzie co jest. Dlatego dobrze jest mieć wszystko spakowane w jednym miejscu. Ułatwia to też podróżowanie z psem. Po prostu zabieramy ze sobą jedną apteczkę, w której mamy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i nie musimy się już zastanawiać, czy o czymś istotnym nie zapomnieliśmy.

Zanim jednak przejdziemy do tego co powinno znaleźć się w psiej apteczce, jedna bardzo ważna uwaga. Pamiętajcie, żeby nigdy nie podawać waszym psiakom żadnych leków, zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi, bez konsultacji z weterynarzem! Leki przeznaczone dla ludzi są czasem podawane również naszym psiakom, jednak ich dawki mogą znacznie się różnić od dawek, które my przyjmujemy. Niektóre leki np. te zawierające ibuprofen mogą być też dla psów śmiertelnie niebezpieczne! Dlatego nie eksperymentujcie i nie podawajcie waszym psom leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Co powinno znaleźć się w psiej apteczce?

Rany, skaleczenia i drobne urazy

W apteczce dla psa muszą znaleźć się środki odkażające i opatrunkowe na wypadek różnego rodzaju skaleczeń i ran. Im bardziej aktywnego i ciekawskiego macie psiaka, tym większa szansa, że kiedyś będziecie musieli z tych środków skorzystać.

1.Środki do dezynfekcji ran – dobrze sprawdzi się tu Octenisept, który wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Pozwala zdezynfekować ranę bez nieprzyjemnego dla psa szczypania.

2. Kompresy opatrunkowe – najlepiej zaopatrzyć się w kompresy o różnych rozmiarach tak, by można było je zastosować na różne rany.

3. Lignina – jest bardzo chłonna, przez co świetnie nadaje się do zrobienia psu opatrunku. W przeciwieństwie do waty nie pozostawia strzępków, które mogą zanieczyścić ranę.

4. Bandaże – dobrze jest zaopatrzyć się w różne rodzaje i różne wielkości bandaży tak, by można je było zastosować przy różnych ranach. W apteczce dla psa na pewno powinny znaleźć się elastyczne bandaże kohezyjne. Można je łatwo rozerwać, więc nożyczki nie będą tu konieczne. Bandaże kohezyjne są samoprzylepne i dobrze trzymają się po lekkim dociśnięciu. Nie trzeba więc ich wiązać czy zaczepiać jakimiś dodatkowymi haczykami, czy zapinkami. Dobrze ochronią opatrunek przed przemieszczaniem się czy przed wilgocią. Warto jednak wyposażyć psią apteczkę również w zwykłe, nieelastyczne bandaże.

5. Nożyczki – przydadzą się do przecinania zwykłych bandaży, ale też do otwierania leków i wielu innych rzeczy.

6. Gumowe buty – pomagają zabezpieczyć opatrunek przed wilgocią. Po prostu zakładamy taki gumowy but na opatrunek i woda, błoto czy śnieg nie są nam już straszne. Oczywiście po spacerze należy taki but zdjąć, ponieważ skutecznie blokuje on nie tylko dostęp wody, ale też powietrza do skóry psa. W sklepach zoologicznych można zakupić takie buty w rozmaitych kolorach i rozmiarach. Bez problemu znajdziecie więc gumowe buty pasujące do rozmiaru łapki waszego psa. Pamiętajcie tylko, że but ochronny musi być nieco większy, by zmieścił się pod nim opatrunek.

Problemy z układem pokarmowym

Kolejną kategorią problemów, z którymi jako opiekunowie psów musimy się czasem mierzyć to biegunki, niestrawność czy zatrucia. Warto więc, by w apteczce naszego psa znalazły się środki, które pomogą mu przy rozmaitych problemach związanych z układem pokarmowym.

7. Węgiel aktywny – ma silne właściwości adsorpcyjne. Wiąże zanieczyszczenia i toksyny, co jest pomocne zarówno w przypadku biegunek jak i zatruć. U mnie najlepiej sprawdza się węgiel w postaci tabletek. Łatwo można go wymieszać z niewielką ilością czegoś co psiak uwielbia np. z masłem czy pasztetem. W ten sposób pies chętniej połknie tabletki.

8. Środki przeciw biegunce – na biegunki świetnie sprawdzą się też tabletki DiaDog’n cat. Zawierają między innymi propektyny i bentonit zapewniające ochronę błony śluzowej przewodu pokarmowego, oligosacharydy pobudzające wzrost pożądanych bakterii jelitowych i elektrolity. Tabletki te są bardzo smaczne dla psów, więc zwykle nie trzeba stosować specjalnych forteli, by przekonać psiaka do zażycia tabletki.

9. Probiotyki – pomagają odbudować równowagę mikroflory jelitowej i wzmacniają układ odpornościowy psa. Probiotyki mogą występować w postaci kapsułek, saszetek czy nawet pasty. Można więc wybrać taką formę, która będzie najłatwiejsza do podania danemu psu.

Warto mieć też…

10. Coś do usuwania kleszczy – może to być zwykła pęseta lub specjalne kleszczołapki. Łapiemy nimi kleszcza przy samej skórze i możliwie szybko wykręcamy. Oczywiście można usunąć kleszcza palcami, ale z doświadczenia wiem, że przy użyciu pęsety lub kleszczołąpek idzie to dużo sprawniej.

11. Strzykawka – może się przydać do bardzo wielu rzeczy np. do podawania psu leków w płynie.

12. Rękawiczki jednorazowe – dla zachowania higieny i własnego bezpieczeństwa.

13. Termometr – oczywiście, by zmierzyć psu temperaturę. Warto wiedzieć, że psy mają naturalnie wyższą temperaturę od nas. Prawidłowa temperatura u zdrowego psa wynosi od 37,5°C – 39°C. Skąd aż tak duży rozstrzał? Wynika on głównie z różnic w wielkości psów. Szczeniaki i psy małych ras mają zwykle wyższą temperaturę, około 38,5ºC – 39ºC. Natomiast psy ras dużych i olbrzymich mają zwykle niższą temperaturę od 37,5ºC – 38,5ºC. Za gorączkę u psa przyjmuje się temperaturę powyżej 39,5°C. Natomiast gdy temperatura naszego psa przekracza jest to zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Trzeba więc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii i udzielić psu szybkiej pomocy.

14. Kaganiec – niestety w obliczu bólu czy strachu każdy pies może zachowywać się agresywnie. Dlatego nawet jeśli macie najłagodniejszego i najkochańszego psiaka na świecie, w apteczce warto mieć zawsze kaganiec. Może to być wygodny kaganiec fizjologiczny lub ewentualnie kaganiec weterynaryjny, który zajmuje znacznie mniej miejsca, więc łatwiej zmieści się do psiej apteczki. Trzeba jednak pamiętać, że kaganiec weterynaryjny uniemożliwia psu zianie, a przez to bardzo utrudnia termoregulację. Można więc zastosować go na czas krótkiego zabiegu, ale potem powinno się go zdjąć, by psiak się nie przegrzał. Tu znajdziecie wpis o tym jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca.

15. Stałe leki psa – jeśli nasz pies przyjmuje jakieś leki na stałe, warto trzymać je w jednym miejscu. Oczywiście apteczka dla psa będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu wszystkie psie leki będą w jednym miejscu i nie trzeba ich będzie szukać po całym domu. Nie pomylą się też z ludzkimi lekami.

16. Książeczka zdrowia psa – warto mieć w niej wpisane oczywiście wszystkie szczepienia, ale też leki, które pies przyjmuje czy substancje, na które jest uczulony. Jeżeli wybieracie się z psem w podróż to warto wcześniej sprawdzić i zapisać sobie, na przykład w książeczce zdrowia psa, numery telefonów do najbliższych lekarzy weterynarii i całodobowych klinik weterynaryjnych. Z doświadczenia wiem, że na różnego rodzaju wyjazdach z psami pomoc jest nam zwykle potrzebna w weekend w środku nocy, a nie w godzinach pracy większości weterynarzy. Gdy coś się dzieje naszemu psu, nie jest to dobry czas na rozpoczęcie wyszukiwania kontaktu do kliniki weterynaryjnej. Dobrze więc zrobić to wcześniej.

Jestem bardzo ciekawa jak wygląda apteczka waszego psa. Czy zawiera wszystkie rzeczy, o których wspomniałam? A może znajdują się w niej jeszcze inne przydatne środki? Dajcie znać w komentarzu!