
Historia rasy jack russell terrier
Jack russell terrier (JRT) to niewielka rasa psa, która pochodzi z Wielkiej Brytanii, choć spory udział w jej powstaniu mieli również hodowcy australijscy.
Rasa ta została stworzona przez pastora Johna Russella znanego również jako „Jack” Russell. Był on jednym z założycieli anielskiego Kennel Clubu oraz zapalonym myśliwym. Już za czasów pastora do polowań na lisy używano małych zwinnych terierów, które bez problemów poruszały się po norach. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary i małą wytrzymałość trzeba było te pieski dowozić na polowania, co było dość uciążliwe. Pastor John Russell postanowił stworzyć rasę niewielkich terierów, które bez problemu zmieszczą się do lisiej nory, ale które będą też na tyle silne i wytrzymałe, by mogły samodzielnie przemierzać większe odległości.
Za protoplastę rasy jack russell terrier uchodzi suka o imieniu Trump, którą pastor John Russell kupił w 1890 roku. Następne pokolenia terierów były krzyżowane z różnymi rasami psów w tym z foksterierami, beaglami, bullterierami, norfolk terrierami, czy norwich terrierami. W ten sposób powstała odmiana teriera nazwana „working terrier”, czyli terier pracujący.

Pastor John „Jack” Russell i suczka Trump.
Ponieważ większą wagę podczas hodowli przykładano do cech użytkowych, niż do wyglądu, teriery pracujące charakteryzowały się dość dużą różnorodnością pod względem wzrostu i proporcji ciała. Niektóre psy miały krótsze łapki i przez to bardziej wydłużoną, prostokątną sylwetkę, inne miały dłuższe łapki i sylwetkę bardziej wpisującą się w kwadrat.
Rasa była dalej rozwijana głównie w Anglii, ale zyskała też sporą popularność w Australii, gdzie w XIX wieku wykorzystywano ją głównie do walki z lisami. Warto nadmienić, że to brytyjscy emigranci sprowadzili do Australii lisy. Chcieli sobie stworzyć warunki do polowań, podobne do tych, jakie mieli w Europie. Jednak populacja lisa szybko wymknęła się spod kontroli i stała się prawdziwą plagą rujnującą australijski ekosystem.
Australijczycy do polowań na lisy preferowali typ psów z krótszymi łapkami i w 1991 roku opracowali swój własny wzorzec rasy jack russell terrier. Brytyjczycy przyjęli go bez żadnych zmian i tak w 2001 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała tę rasę. Natomiast psy o dłuższych łapkach i bardziej kwadratowej sylwetce zostały uznane za osobną rasę nazwaną przez Brytyjczyków parson russell terrier.

Wygląd i pielęgnacja jack russell terriera
Jack russell terriery cechuje mocna budowa ciała, z dobrze umięśnionymi kończynami i prostym grzbietem. Ogon noszony jest przez te psy dość wysoko.
Wysokość w kłębie wynosi niezależnie od płci od 25 do 30 cm, a waga od 5 do 6 kg.
W umaszczeniu musi dominować biel, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Rude znaczenia mogą występować w różnych odcieniach od jasnopłowych do kasztanowatych.
Szata jack russell terriera składa się z włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Dzięki niemu psy te są bardziej odporne na różne warunki atmosferyczne ale też sporo tego podszerstka gubią. Trzeba więc wziąć to pod uwagę, decydując się na psa tej rasy.

Trzy typy sierści jrt, od lewej sierść gładka, drutowata i szorstka.
Sierść u jack russell terrierów występuje w trzech odmianach. Może być gładka, szorstka lub drutowata.
Sierść gładka jest dość krótka, twarda i przylega do ciała psa. Potrafi wbijać się w ubrania, czy meble i może być trudna do usunięcia. Regularne szczotkowanie i odpowiednia dieta mogą trochę ograniczyć problem linienia, ale i tak trzeba się z nim liczyć przy tym typie sierści.
Sierść szorstka jest twarda, gęsta o różnej długości i ma charakterystyczną strukturę. Nie może być wełnista ani jedwabista. Teriery z szorstką sierścią wymagają trymowania, czyli zabiegu pielęgnacyjnego polegającego na usuwaniu martwej sierści. Dzięki temu problem linienia jest u nich mniejszy niż w przypadku odmiany gładkowłosej.
Mamy też teriery o sierści drutowatej, która jest czymś pośrednim pomiędzy sierścią gładką, a szorstką. W dotyku przypomina włókna orzecha kokosowego i jest bardziej sztywna, niż sierść szorstka.
Charakter jack russell terriera
Jack russell terrier to pies o silnym temperamencie, żywym usposobieniu i wysokim poziomie energii. Jest inteligentny, odważny i bardzo przywiązany do swojego opiekuna.
Wykazuje silny instynkt łowiecki, co może sprawiać problemy opiekunom, którzy nie są aktywnymi myśliwymi.
Z natury jest towarzyski i lubi interakcje z ludźmi i innymi psami, ale może być też hałaśliwy zwłaszcza w obliczu obcych. Jest to pies bardzo czujny, gotowy do obrony swojego terytorium przed intruzami.

Wychowanie jack russell terriera
Jack russell terrier to rasa psa o wyrazistym temperamencie, która łączy w sobie wiele pozytywnych cech, ale także pewne wyzwania, o których warto wiedzieć.
Są to psy bardzo inteligentne i szybko się uczą. Jednak ich inteligencja to broń obosieczna. Trzeba pamiętać, że psy obserwują nas i uczą się cały czas, a nie tylko podczas zorganizowanych sesji szkoleniowych. Dlatego też w wychowaniu i szkoleniu jack russell terriera trzeba się wykazać sporą konsekwencją. Inaczej pies może szybko odnaleźć nasze słabe punktu i je wykorzystać.
Psy tej rasy wymagają też jasnej komunikacji i urozmaiconych sesji szkoleniowych przeplatanych czasem na zabawę. Gdy nie wiedzą, o co chodzi przewodnikowi lub gdy znudzą się jakimś monotonnym ćwiczeniem, nie będą chciały go wykonywać. Niektórzy uznają ten bunt jako upór. Jednak tak naprawdę jack russell terriery nie są specjalnie uparte. Wymagają tylko kreatywnego, konsekwentnego przewodnika, który dostosuje treningi do ich temperamentu.
Jack russell terriery są szybkie, zwinne i pełne energii. Świetnie odnajdą się w psich sportach takich jak agility czy flyball. Będą też wspaniałymi towarzyszami podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli jednak nie zaspokoi się ich codziennej potrzeby ruchu i wyzwań umysłowych, mogą zacząć niszczyć mieszkanie, czy nadmiernie szczekać. Są to psy bardzo aktywne, stworzone do polowań na lisy i trzeba o tym pamiętać.

O ile zmotywowanie jack russell terriera do wyjścia na spacer, czy wspólnej zabawy nie stanowi żadnego problemu, to już wyciszenie tego wulkanu energii nie jest wcale takie proste. Opiekun musi pamiętać, że oprócz aktywności umysłowych i spacerów trzeba też zapewnić psu czas i miejsce na odpoczynek. Wielu przedstawicieli tej rasy ma problem z wyciszaniem się i od małego warto wprowadzić naukę odpoczywania.
Wspominałam już o tym, że jack russell terriery mają silny instynkt łowiecki. Może się on przejawiać ucieczkami, pogonią za kotami, ptakami i dzikimi zwierzętami. Dlatego, nawet jeśli nie zamierzasz polować, musisz zaspokoić naturalne instynkty psa w inny sposób. W moim webinarze „Instynkt łowiecki psa – jak sobie z nim poradzić?” omawiam i pokazuję na przykładach różne sposoby pracy z psami tak, by ich instynkt łowiecki został zaspokojony, ale by przy okazji nie ucierpiało żadne dzikie zwierzę. W przypadku jack russell terrierów niezwykle ważna jest też nauka przywołania.
Przypominam też, że jack russell terriery to norowce. Jeśli masz ogródek lub działkę, jest spora szansa, że twój pies starannie ją przekopie w poszukiwaniu kretów, myszy i innych zwierzątek. Jest to naturalne zachowanie u tej rasy psów i nie da się go oduczyć. Można je natomiast przekierować w inne, bardziej akceptowalne miejsca.
Biorąc pod swój dach jack russell terriera, trzeba też pamiętać, że są to psy dość hałaśliwe. Może być to uciążliwe, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku, masz małe dzieci lub po prostu lubisz ciszę i spokój. Rasa ta ma tendencje do szczekania nie tylko w obliczu zagrożenia, ale również z radości czy ekscytacji. Oczywiście można pracować z psem, by ograniczyć nieco jego szczekanie, ale nie da się go całkiem wyeliminować.
Zdrowie
Jack russell terrier jest ogólnie dość zdrową rasą psa. Jej przedstawiciele żyją średnio od 13 do 16 lat. Jednak podobnie jak każda inna rasa, również jack russell terriery mają schorzenia, które częściej mogą występować u przedstawicieli tej rasy.
Wśród nich należy wymienić zwichnięcie rzepki w kolanie, co może prowadzić do bólu i kulawizny. W cięższych przypadkach może być tu konieczna interwencja chirurgiczna.
Zdarzają się również choroby oczu, takie jak zaćma czy pierwotne zwichnięcie soczewki (PLL) oraz problemy skórne, głównie na tle alergicznym.
Jack russell terrier może być również obciążony dziedziczną głuchotą. Dotyka ona też inne rasy psów o przewadze białego umaszczenia. Oczywiście odpowiedzialni hodowcy są świadomi tego problemu i starają się wykluczyć psy przenoszące niekorzystne geny z dalszej hodowli. Dlatego tak ważne jest, by kupować psy ze sprawdzonych hodowli, a nie z przypadkowych krzyżówek, czy z pseudohodowli.
Ciekawostki o jack russell terrierach
Jack russell terriery cieszą się dużą popularnością na całym świecie ze względu na swoją żywiołowość i przyjazne usposobienie.
Psy tej rasy pojawiły się w wielu znanych filmach jak „Maska” z Jimem Carreyem, ‘Karmazynowy przypływ”, czy w serialu „Fraiser”. Jednak największą sławę w świecie filmu zyskał jack russell terrier o imieniu Uggie, który wystąpił w kilku produkcjach filmowych. Za swój występ w filmie „Artysta” pies został uhonorowany nagrodą Palm Dog podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2011. Pojawił się także na czerwonym dywanie podczas 69. ceremonii wręczenia Złotych Globów i był pierwszym psem, który pojawił się na gali rozdania Oscarów.

Uggie na czerwonym dywanie podczas 69. ceremonii wręczenia Złotych Globów.
Znanymi opiekunami jack russell terrierów byli między innymi król Wielkiej Brytanii Karol III, Paul McCartney, Mariah Carey czy Serena Williams, a z polskich celebrytów Agnieszka Woźniak-Starak, Katarzyna Cichopek, Katarzyna Dowbor, czy Marek Kondrat.
Jack russell terriery to niezwykle ambitne psiaki. Nie może więc dziwić fakt, że często biją różne rekordy i widnieją w Księdze Rekordów Guinnessa. Pies o imieniu Twinkie z Kalifornii pobił rekord Guinnessa w zbijaniu balonów na czas. W 39,08 sekundy udało mu się zbić 100 balonów.
Z kolei jack russell terrier z Walii o imieniu Part-ex w wieku 6 lat trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako jedyny na świecie pies, który uprawia sporty ekstremalne takie jak pływanie na desce, wspinaczka, czy skakanie z klifu.
W latach 1979 – 1982 jack russell terrier o imieniu Bothie towarzyszył swoim opiekunom w wyprawach na północny oraz południowy biegun. Jest to jedyny pies, który postawił swoje łapki na obu biegunach kuli ziemskiej.
Jack russell terriery mają też zdolności artystyczne i tu wyróżnia się suczka Tillamook Cheddar z USA, znana również jako Tillie, która jest jedną z najbardziej znanych na świecie psich malarek. Tillie zyskała uznanie dzięki swoim unikalnym obrazom, które tworzyła poprzez malowanie łapkami. Jej prace były wystawiane w różnych krajach, w tym w USA, Belgii i Holandii, a niektóre z nich sprzedano za kwoty sięgające 2000 dolarów.
Jack russell terrier, czy to pies dla Ciebie?
Jack russell terrier to świetny pies dla osób aktywnych, które szukają niezmordowanego towarzysza do codziennych spacerów. Jeśli regularnie uprawiasz jogging, biegasz, jeździsz na rowerze, to ten pies chętnie będzie Ci towarzyszył. Jeśli jednak myślisz, że psu wystarczy spacer wokół domu, nie masz czasu na codzienne aktywności lub po prostu wolisz posiedzieć na kanapie i pooglądać seriale, to lepiej poszukaj innej rasy psa.
Jack russell terrier to niewielki pies o ogromnym temperamencie i silnym instynkcie łowieckim. Trzeba więc poświęcić trochę czasu i uwagi na odpowiednie wyszkolenie i nauczenie go podstaw posłuszeństwa. Jeżeli jesteś myśliwym, będzie to wspaniały kompan do wspólnych polowań. Jeśli natomiast nie zamierzasz polować, musisz znaleźć czas, by zaspokoić naturalny instynkt łowiecki psa w inny sposób.

Pomimo tego, że jack russell terrier był hodowany przede wszystkim jako pies myśliwski, sprawdza się również dobrze jako pies rodzinny i do towarzystwa. Uwielbia zabawy z dziećmi, jednak jest psem wyjątkowo żywiołowym i zadziornym. Dlatego zwłaszcza w przypadku małych dzieci trzeba cały czas nadzorować ich interakcję, by pies niechcący nie zrobił dziecku krzywdy. Trzeba też pilnować, by dzieci nie zamęczały psa, bo doprowadzony do ostateczności może się odgryźć. Pies to żywa istota i nie może być traktowany jako zabawka dla dzieci.
Decydując się na jack russell terriera, trzeba też zdawać sobie sprawę, że ma skłonność do szczekania i nadmiernej ekscytacji, zwłaszcza wtedy, gdy się nudzi, co może być uciążliwe. Aby ograniczyć ten problem, nie wystarczy psa zmęczyć fizycznie. Trzeba jeszcze zapewnić mu odpowiednią dawkę stymulacji umysłowych, najlepiej w formie prac węchowych.
Jack russell terriery to psy bardzo lojalne. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów i chętnie spędzają z nimi czas. Dlatego, jeśli pracujesz i przez wiele godzin pies będzie pozostawiony sam, może to doprowadzić do rozwinięcia lęku separacyjnego, nadmiernego szczekania i niszczenia domu.
Jeśli jednak masz czas na codzienne aktywne spacery z psem i poświęcisz mu odpowiednią ilość czasu i uwagi, to jack russell terrier może być wspaniałym psim przyjacielem na wiele lat.
Charakterystyka piesków zrobiona przez Panią jest bardzo interesująca. Czekam na kolejne.
Bardzo dziękuję. Już pracuję nad kolejnymi wpisami 🙂
Podzielam komentarz pani Joanny. Dokładnie i ciekawie opisana rasa. Z zainteresowaniem przeczytałam. Tu się przyznam, że długi czas myślałam o jrt, jednak nasze temperamenty by się nie pogodziły 😆. Czekam na kolejne rasy. Pozdrawiam!
Teriery to inny stan świadomości. Jako pierwszego psa w życiu sprawiłam sobie walijczyka. Wiedziałam, że będzie trudno – nie sądziłam, że tak bardzo 😉 Cały czas pracujemy – tego chciałam 🙂 trenujemy nosework, trochę psitness.
A jeśli chodzi o przywołanie… cóż… nie mam 100% zaufania, ale jest progres, wciąż i wciąż 😀 każdego dnia
Witam. Bardzo chciałabym podziękować za tak wszechstronną wiedzą o naszych pupilach. Jeśli jesteśmy w temacie terierów to poprosiłabym o charakterystykę Manchestera Terriera, gdyż nie jest to popularna rasa w Polsce i jest niewiele opracowań w naszym języku. Jestem właścicielką psa tej rasy i chętnie dowiedziałabym się więcej o tej wdzięcznej rasie. Pozdrawiam
Zapisuję Manchester Terriera na listę ras do opracowania 🙂