Zbliżają się trzecie urodziny Wektora i z tej okazji chciałabym przygotować mu urodzinowy torcik. Jeśli czytacie mojego bloga od jakiegoś czasu to zapewne wiecie, że moje psiaki są na diecie BARF. Więcej o tym czym jest BARF możecie poczytać tu. Zastanawiałam się jak stworzyć zdrowy i smaczny torcik urodzinowy dla psa bez pieczenia i oto co przyszło mi do głowy.

Potrzebne będzie:

  • Mięso mielone

Ja użyłam nieco ponad 0,5kg mielonego mięsa wołowego, ale możecie użyć dowolnego innego rodzaju mięsa. Ostrożność należy zachować jedynie z mięsem wieprzowym, które może przenosić wirusa tzw. choroby Aujekszyego znanej też pod nazwą wścieklizny rzekomej. Wirus koncentruje się głównie w mózgu, rdzeniu kręgowym, krtani oraz płucach świni. Patogen w organizmie nie rozprzestrzenia się przez krew, więc rzadko dochodzi do zarażenia poprzez spożycie mięsa wieprzowego, aczkolwiek odnotowano i takie przypadki.

  • Jajka

Oczywiście najlepiej „0” czyli te od kur, które mogły swobodnie chodzić po świeżym powietrzu i były zdrowo karmione. Ja użyłam trzech takich jaj dla dwóch dużych psów. Jeśli macie mniejsze psiaki wystarczy jedno jajko.

  • Coś na posypkę

Torcik będę chciała przyozdobić czymś co przypomina cukier puder. Oczywiście sam cukier nie jest zdrowy dla psów, dlatego trzeba poszukać jakiejś białej, proszkowej alternatywy. Przyszły mi na myśl dwa składniki:

mączka ze skorupek jaj – jest naturalnym źródłem wapnia dla psa. W diecie BARF skorupki jajek są używane jako suplement do bilansowania poziomu fosforu występującego w mięsie. Zalecany stosunek wapnia do fosforu w diecie psa powinien wynosić około 1:1 Dlatego też w diecie BARF podaje się psu nie tylko mięso, ale też tzw mięsne kości, które są świetnym źródłem naturalnego wapnia. Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy podawać psu kości zastępujemy je np. mączką ze skorupek jaj. Każdy rodzaj mięsa ma inną zawartość fosforu. Jeśli chcemy zbilansować stosunek wapnia do fosforu to w przypadku mięsa wołowego na 1kg należałoby podać 6,5g mączki ze skorupek jaj.

kaolin – to inny suplement o pudrowej konsystencji stosowany w diecie BARF. Ma działanie oczyszczające, osłonowe, łagodzące podrażnienia jelit i skóry oraz hamujące biegunki.

Ja do mojego torcika wykorzystam mączkę ze skorupek jaj. Można kupić gotową lub zrobić ją samemu w domu. Wystarczy opłukać skorupki po jajkach pod ciepłą wodą i usunąć błonę znajdującą się wewnątrz. Osuszone skorupki rozgniatamy w moździerzu lub rozdrabniamy w młynku do kawy na drobny proszek i gotowe 🙂

  • Coś do przyozdobienia

Ja ze względów estetycznych wykorzystałam zielony groszek. Można też użyć do tego celu lepiej przyswajalną przez psa marchewkę lub inne bezpieczne dla psa warzywa lub owoce. Żywiąc psa zgodnie z dietą BARF nie powinno się podawać owoców i warzyw razem z mięsem, ponieważ białko z mięsa może być gorzej trawione w obecności węglowodanów pochodzących z owoców czy warzyw. Umówmy się jednak, że torcik stanowi jedynie przekąskę i nie musi być aż tak ultra zdrowy 😉 Jeśli jesteście BARFnymi purystami możecie zamiast warzyw użyć do dekoracji podrobów lub po prostu pominąć ten element przepisu.

  • Masło

lub inny tłuszcz zwierzęcy do wysmarowania foremki.

  • Foremka

Czyli jakiś pojemnik, który pozwoli nam uformować torcik. Ja użyłam pojemnik na jedzenie, ale dobrze sprawdzi się też pojemnik po śmietanie czy jogurcie.

  • Świeczka

Bo co to za torcik urodzinowy bez świeczki ;D

  • Papier do pieczenie lub folia aluminiowa
  • Sitko
  • Mały garnek

Sposób przyrządzenia:

Groszek gotuję w samej wodzie bez dodatku soli. Mięso układam na papierze do pieczenia i rozwałkowuję na grubość około 1cm. Wycinam spód torcika przy użyciu foremki. Następnie smaruję foremkę masłem i obsypuję brzegi mączką ze skorupek jajek. Dzięki temu mięso łatwiej odejdzie od brzegów foremki i zachowa swój torcikowy kształt. Pozostałe mięso wkładam do foremki zostawiając w środku wgłębienie na jajko. Ja wbijam tam same żółtka, a białka podaję psom osobno (nic się nie może zmarnować), ale bez problemu możecie wbić do środka całe jajka. Chcę, by mój torcik zaskoczył czymś psy. Stąd pomysł na płynny środek niczym w czekoladowym fondancie (lava cake). Następnie umieszczam spód torcika na wierzchu foremki i dociskam brzegi tak, by spód połączył się z resztą mięsa. Odwracam foremkę do góry nogami i delikatnie wyjmuję z niej torcik. Pozostało już tylko obsypanie go mączką ze skorupek jaj, przyozdobienie zielonym groszkiem i zamontowanie świeczki.

100 lat Wektor! 😀