Wiele osób uczłowiecza psy tak bardzo, że zapomina o tym, iż są zupełnie odmiennym od nas gatunkiem. Wykorzystują to między innymi producenci karm, kopiując mody z ludzkich diet do psich misek. W ten sposób możemy znaleźć karmy bezglutenowe czy na przykład wegetariańskie. Niestety psy mają zupełnie inny układ pokarmowy od nas i to co może nam smakować i być dla nas zdrowe, może stać się śmiertelną trucizną dla naszych psów.

Czekolada i kakao

pies nie może jeść

Przykładem może tu być czekolada czy kakao, które zwierają toksyczną dla psów teobrominę. Powoduje ona między innymi przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych czy rozluźnienie mięśni gładkich. Teobromina bardzo wolno wydala się z organizmu dlatego niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe podanie dużej ilości czekolady, ale też częste podawanie mniejszych porcji. Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 250-500 mg/kg masy ciała psa. Jednak przypadki śmiertelne odnotowano już po zjedzeniu 90-115 mg teobrominy na kg masy ciała psa.

Największe stężenie teobrominy znajduje się w czekoladzie gorzkiej czy ciemnym kakao. Mniej tej toksycznej dla psów substancji znajduje się w czekoladzie mlecznej, a śladowe jej ilości znajdziemy w czekoladzie białej.


zawartość teobrominy w mg/g produktu
ziarna kakaowca10 – 53
kakao w proszku4,5 – 30
czekolada gorzka12 – 19,6
czekolada mleczna1,5 – 2
czekolada biała0,009 – 0,035

Objawy zatrucia teobrominą mogą się pojawić już 1h po zjedzeniu czekolady czy kakao. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerek, śpiączki i ostatecznie nawet do śmierci psa, która może nastąpić już po 6-15 godzinach od zjedzenia czekolady. Dlatego też w przypadku zatrucia teobrominą trzeba działać wyjątkowo szybko.

Warto wiedzieć, że kofeina zawarta w czekoladzie powoduje nasilenie objawów zatrucia. Kofeina jest sama w sobie niebezpieczną substancją dla psa. Może powodować migotanie komór serca, arytmię, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć psa w wyniku porażenia ośrodka oddychania. Dlatego też warto unikać kawy, herbaty, coli, napojów energetycznych i nie podawać ich psom.

Ksylitol

pies nie może jeść

Kolejną niebezpieczną dla psów substancją jest popularny słodzik – ksylitol. U psów powoduje on uszkodzenie wątroby. Dodatkowo psi układ krwionośny bardzo szybko go wchłania, przez co trzustka zaczyna produkować dużo insuliny. W efekcie dochodzi do nagłego spadku poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do zapaści, a nawet śmierci psa. Ksylitol jest bardzo popularnym składnikiem ciast, cukierków czy gum do żucia.

Winogrona i rodzynki

pies nie może jeść

Niebezpieczne dla psów są też świeże winogrona oraz rodzynki. Niestety do tej pory nie udało się ustalić, która substancja w nich zawarta jest dla psów toksyczna. Wiadomo jednak, że zjedzenie już 10-12 winogron przez psa, może być niebezpieczne dla jego zdrowia. Objawy zatrucia pojawiają się od jednej doby do kilku dni po zjedzeniu winogron czy rodzynek. Przy ciężkich zatruciach może dojść do niewydolności nerek u psa.

Pestki owoców

pies nie może jeść

Pestki owoców zwłaszcza jabłek, wiśni, brzoskwini i moreli zawierają substancje, z których w organizmie psa powstaje cyjanowodór. Blokuje on oddychanie komórkowe. W przypadku ciężkich zatruć dochodzi do utraty przytomności, zapaści, a nawet śmierci psa. Zatrucie cyjanowodorem jest możliwe tylko po połknięciu pękniętych pestek lub rozgryzieniu ich. Te zjedzone w całości nie są dla psów toksyczne, ale mogą doprowadzić do niedrożności jelit.

Cebula, szczypiorek i czosnek

pies nie może jeść

Cebula jest toksyczna dla psów zarówno w postaci surowej jak i gotowanej czy suszonej. Po jej spożyciu, w przewodzie pokarmowym psa uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym. Ich toksyczne działanie polega na niszczeniu prawidłowej struktury czerwonych krwinek co może prowadzić do anemii. Do zatrucia może dojść już po zjedzeniu 5-10 g świeżej cebuli/kg masy ciała psa.

Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i jest wykorzystywany w wielu produktach weterynaryjnych czy karmach dla psów. Jednak podanie psu zbyt dużej dawki może prowadzić do zatrucia dwusiarczkami. Toksyczna dawka to około 5 g czosnku na kg masy ciała psa. Niebezpieczne dla psiego zdrowia dwusiarczki zawiera również szczypiorek.

Awokado

pies nie może jeść

Toksyczne nie jest samo awokado, tylko substancja używana w czasie jego uprawy o nazwie persin. Jest to środek grzybobójczy, raczej nieszkodliwy dla ludzi, natomiast toksyczny dla psów. Może on powodować trudności z usuwaniem wody z organizmu, w wyniku czego może dojść do obrzęku płuc. Płyn gromadzący się wokół serca może utrudniać jego pracę i prowadzić do niewydolności krążeniowej. Zarówno owoce jaki i liście awokado są trujące dla psów.

Orzechy makadamia

pies nie może jeść

Orzechy te nie są zbyt popularne na naszych stołach, ale stanowią częsty dodatek do gotowych ciast czy słodyczy. Toksyczna dla psów dawka orzechów makadamia to 2,4g/kg masy ciała. Objawy zatrucia takie jak osłabienie czy wymioty, występują przeważnie już w ciągu 12 godzin po ich zjedzeniu. Na szczęście objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu 2 dni.

Kiełkujące ziemniaki

pies nie może jeść

Ziemniaki dość często wchodzą w skład gotowych karm dla psów i nie są dla nich niebezpieczne. Natomiast szkodliwe zarówno dla ludzi jak i psów są surowe ziemniaki, które zostały wystawione na działanie promieni słonecznych. Skórka takich ziemniaków zaczyna zielenieć, a bulwy zaczynają kiełkować wypuszczając najpierw oczka, a potem pędy. To właśnie w zielonej skórce, oczkach i młodych pędach ziemniaka, gromadzą się duże ilości toksycznej solaniny. Może ona powodować podrażnienie przewodu pokarmowego i układu moczowego psa.

Duże dawki solaniny mogą doprowadzić do śpiączki, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci psa. Dlatego też trzeba pilnować, by pies nie zjadał zielonych ziemniaków czy obierek po nich.

Kości poddane obróbce termicznej

pies nie może jeść

Jeśli czytacie mojego bloga nieco dłużej, to pewnie wiecie, że karmię moje psy BARFem, czyli dietą opartą głównie na mięsie, podrobach i mięsnych kościach. Kości budzą wiele kontrowersji, jeżeli chodzi o żywienie psów. Istnieje mit mówiący o tym, że nie wolno podawać psom kości drobiowych, gdyż łamią się one na ostre kawałki, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa. Prawda jest taka, że w zasadzie każdy rodzaj kości poddany obróbce termicznej, będzie stwarzał dla psów podobne zagrożenie. Nie można więc podawać psom żadnych kości po pieczeniu, smażeniu czy gotowaniu.

Natomiast jeśli nie ma innych przeciwwskazań, można podawać psom surowe mięsne kości. Są to kości powleczone mięsem, tłuszczem i ścięgnami. Trzeba tylko uważać z ich ilością, gdyż zbyt duża porcja kości może powodować u psów zaparcia.

Inne groźne dla psów produkty

Nie muszę chyba nikogo przekonywać co do tego, by nie podawać psom alkoholu. Działa on na psy podobnie jak na ludzi i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Jak dla mnie, podawanie psom alkoholu podchodzi pod znęcanie się nad zwierzętami.

Również sól, pieprz i inne przyprawy nie są wskazane dla psów. Pieprz działa drażniąco na oczy, nos i błonę śluzową jamy ustnej. Natomiast sól, może zaburzyć metabolizm, uszkodzić nerki, a nawet doprowadzić do śmierci psa.

Pierwsza pomoc w razie zatrucia

Jeżeli zauważycie, że wasz pies zjadł coś toksycznego lub zaobserwujecie objawy typowe dla zatrucia takie jak: wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem, ślinotok czy częstomocz, działajcie jak najszybciej. Niektóre toksyny wchłaniają się do psiego organizmu bardzo szybko i mogą spowodować spustoszenie w ciągu kilku godzin.

Podczas pierwszej pomocy przy zatruciu najważniejsze jest jak najszybsze pozbycie się toksycznej substancji z organizmu psa. Jeżeli mieszkacie w okolicy przychodni weterynaryjnej, udajcie się tam niezwłocznie. Gdy szybka pomoc lekarza weterynarii nie jest możliwa, musicie wywołać u psa wymioty. Możecie to zrobić podając mu do pyska wodę utlenioną, w ilości około jednej łyżki stołowej na 5 kg masy ciała. Wymioty powinny wystąpić już kilka minut po podaniu psu wody utlenionej.

Wymiotów u psa nie należy wywoływać, gdy:

  • od połknięcia trucizny upłynęło więcej niż 2 godziny
  • pies znajduje się w stanie śpiączki lub jest nieprzytomny
  • pies połknął ostry przedmiot, mogący uszkodzić ścianę żołądka lub przełyku
  • pies zjadł substancję żrącą, pieniącą się lub inną substancję chemiczną nieznanego pochodzenia.

Jeśli na wymioty jest już zbyt późno lub z jakichś przyczyn nie możemy ich wywołać, można podać psu węgiel aktywny w dawce ok 3 tabletek na 1 kg masy psa. Podanie węgla aktywnego jest szczególnie wskazane przy zatruciu takimi substancjami, jak: kawa, czekolada, rodzynki, winogrona ale też leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen oraz wszelkiego rodzaju trutki na gryzonie, insekty czy ślimaki.

Źródła

„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” (2013) Wydawnictwo Urban & Partner