pies je odchody

Zjadanie odchodów przez psy jest zachowaniem, dla nas obrzydliwym ale w psim świecie dość powszechnym. Badania pokazują, że co piąty opiekun psa przyłapał kiedyś swojego pupila na zjadaniu odchodów. Psy potrafią zjadać zarówno swoje kupy (mówimy wtedy o autokoprofagii) jak i odchody innych psów i zwierząt, w tym ludzi (allokoprofagia). Istnieje kilka grup możliwych przyczyn takiego zachowania.

Naturalne zachowanie psa

Dzicy kuzyni naszych domowych psów, wilki, załatwiają się zwykle z dala od swoich nor. Gdy już zdarzy im się załatwić blisko nory, zjadają odchody w celu uniknięcia zarażeniem pasożytami. W większości przypadków pasożyty znajdujące się w kale osiągają formę inwazyjną po upływie ponad dwóch dni. Jeśli więc wilk zje odchody odpowiednio szybko, szansa na zarażenie się pasożytami maleje. Przy okazji wilk sprząta okolice nory zabezpieczając w ten sposób resztę stada przed inwazją pasożytów. Badania pokazują, że nasze domowe psy również najchętniej zjadają dość świeże (dwudniowe lub młodsze) kupy. Możliwe więc, że podobnie jak w przypadku zjadania trawy, również zjadanie odchodów zostało odziedziczone przez psy po ich przodkach. Za wrodzonym charakterem koprofagii może też przemawiać fakt, że jest to zachowanie dość trudne do całkowitego wygaszenia.

grupa wilków

Koprofagia jest też częstym i zupełnie normalnym zjawiskiem u suk karmiących. Małe szczeniaki są całkowicie zależne od swojej matki. To ona liżąc maluchy po brzuchu pobudza ich układ pokarmowy do pracy i stymuluje proces wydalania. Suka wylizując odchody szczeniąt utrzymuje je w czystości, sprząta otoczenie i eliminuje zapachy mogące zwabić inne drapieżniki. Jest to zachowanie instynktowne i zupełnie naturalne. Zwykle mija gdy szczeniaki przestają być karmione mlekiem matki i zaczynają jeść pokarm stały. Co ciekawe podobne zachowanie zaobserwowano również w przypadku dorosłych psów (samców) w stosunku do młodych szczeniąt.

Szczeniaki również potrafią zjadać odchody naśladując zachowanie swojej matki. Innym częstym powodem koprofagii u szczeniąt jest zwykła ciekawość lub chęć zabawy. Maluchy poznają otaczający je świat biorąc różne rzeczy do pyszczka. Na szczęście z wiekiem szczeniaki zwykle wyrastają z tego typu zachowań. Również dorosłe psy mogą interesować się odchodami innych psów podczas spacerów. Ich zapach przekazuje psu wiele ciekawych informacji na temat innych osobników. Dlatego obwąchiwanie odchodów przez psy należy uznać za zachowanie jak najbardziej naturalne.

Niewłaściwa dieta

Niektórzy naukowcy jako główną przyczynę koprofagii u psów wskazują niewłaściwą dietę. Psy mogą zjadać odchody chcąc uzupełnić brakujące składniki odżywcze. Koprofagii miałoby sprzyjać wysokie spożycie węglowodanów, niedobory witamin z grupy B, dieta o niskiej strawności czy dieta uboga w błonnik. Niestety w tej chwili badania nie potwierdziły jednoznacznie żadnej z tych hipotez.

pies nie chce jeść suchej karmy

Inna teoria mówi o tym, że psy są obecnie karmione dietą stosunkowo bogatą w białka i tłuszcze, z których nie wszystkie mogą być całkowicie strawione. Odchody mogą więc stać się interesującym źródłem pożywienia. Badania dowiodły też, że dziko żyjące psy w krajach rozwijających się uzupełniają swoją dietę o odchody ludzi. Głód, walka o pożywienie czy łapczywe pobieranie pokarmu mogą nasilać problem zjadania odchodów przez psy. Dlatego też ten problem może pojawiać się częściej u psów po przejściach.

Odchody mogą stanowić dla psów źródło enzymów trawiennych i bakterii, potrzebnych do prawidłowego trawienia. Warto pamiętać, że dieta psów zmieniała się na przestrzeni dziejów. Dzicy przodkowie naszych domowych psów odżywiali się głównie produktami pochodzenia zwierzęcego. Podczas tysięcy lat udomawiania, psy przystosowały się w pewnym stopniu do trawienia węglowodanów. Jednak obecnie dieta wielu psów opiera się w dużej mierze na węglowodanach oraz białkach i tłuszczach pochodzenia roślinnego. Naukowcy podejrzewają, że nie wszystkie psy przystosowały się do tak dużej zmiany w sposobie żywienia. Dlatego poszukują one enzymów trawiennych w odchodach swoich i innych zwierząt, szczególnie przeżuwaczy.

Choroby i pasożyty

Kolejną przyczyną zjadania przez psy odchodów mogą być różnego rodzaju choroby przewodu pokarmowego, które ograniczają prawidłowe trawienie i wchłanianie substancji odżywczych. Wymienia się tu między innymi zespół krótkiego jelita, zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, zapalenie żołądka czy choroby wątroby. Pasożyty wewnętrzne również mogą wpływać na zaburzenie procesu trawienia i wchłaniania przez co zwiększają problem koprofagii u psa.

pies u weterynarza

Zjadanie odchodów może pojawić się również u psów zażywających antybiotyki. Trzeba pamiętać, że antybiotyki oprócz bakterii chorobotwórczych zabijają też pożyteczne bakterie, które pomagają naszym psom w procesie trawienia. Odchody zawierają sporo tych pożytecznych bakterii. Dlatego psy po antybiotykoterapii mogą częściej uzupełniać ich braki zjadając kupy. Jeżeli wasz pies zażywa antybiotyki, pamiętajcie by chronić jego mikroflorę jelitową podając mu odpowiednie probiotyki.

Problemy behawioralne

Stres, nuda, brak zainteresowania ze strony opiekuna czy niewystarczająca ilość bodźców mogą sprzyjać pojawieniu się koprofagii u psa. Zaobserwowano również związek pomiędzy zjadaniem przez psy odchodów, a ich warunkami bytowymi. Okazuje się, że koprofagia występuje częściej u psów trzymanych w izolacji w zbyt małej przestrzeni, niż w przypadku psów, które mają zapewnione dobre warunki życia.

pies zamknięty na małej przestrzeni

W przypadku szczeniąt bardzo ważna jest prawidłowa nauka czystości. Nie wolno karać malucha za pomyłki, ani wsadzić jego pyszczka w odchody. Dla bardziej wrażliwych szczeniaków nawet surowe spojrzenie czy pogrożenie palcem jest już bardzo stresujące. Szczeniak nie skojarzy takiej kary z załatwianiem się w domu. Może jednak skojarzyć ją z obecnością odchodów. Co więc trzeba zrobić, by uniknąć kary? Najlepiej pozbyć się „dowodów zbrodni”. Niektóre szczeniaki wybiorą załatwianie się w miejscach trudno dostępnych, pod łóżkiem, za szafą itp. Inne rozwiązują problem po prostu zjadając swoje odchody. Nie ma kupy, nie będzie kary. Niestety tego typu nawyki zostają z psem na długo i ciężko jest ich później oduczyć. Dlatego prawidłowa nauka czystości, bez kar i stresu jest tak ważna.

Mamy też inną grupę szczeniaków, które poprzez zjadanie odchodów szukają uwagi ze strony opiekuna. Zaobserwowały one, że gdy tylko zaczynają interesować się odchodami, ludzie od razu odrywają się od swoich zajęć i przekierowują całą uwagę na nie. Aby uniknąć tego typu problemów, nie możemy reagować nadmiernym poruszeniem, gdy szczeniak z ciekawości obwąchuje swoją kupę. Najlepiej też możliwie szybko ją sprzątnąć, nie robiąc z tej czynności wielkiego wydarzenia.

Jak oduczyć psa zjadania odchodów?

Koprofagia, choć bywa u psów zachowaniem naturalnym, może być szkodliwa. Szczególnie niebezpieczne dla psa jest zjadanie odchodów innych psów i zwierząt. Ich kał może zawierać chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby czy jaja pasożytów. Trzeba też pamiętać o chorobach przenoszonych przez psy na ludzi. Zjadanie przez psa odchodów może więc być szkodliwe nie tylko dla niego, ale też dla nas.

Aby skutecznie walczyć z koprofagią naszego psa, musimy najpierw poznać jej przyczyny. Zupełnie inne postępowanie sprawdzi się w przypadku niewłaściwej diety, choroby czy problemów behawioralnych. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza weterynarii i dokładne przebadanie psa. Jeżeli psiak ma problemy z trawieniem to pozbycie się choroby czy pasożytów powinno zniwelować problem zjadania odchodów. Drugim specjalistą, do którego warto się udać jest psi dietetyk. Urozmaicona, pełnowartościowa dieta wzbogacona o odpowiednie suplementy i probiotyki pomoże w walce z koprofagią. Dopiero po wykluczeniu problemów zdrowotnych i ustaleniu odpowiedniej diety, warto udać się z psem do behawiorysty. Przeprowadzi on wywiad i opracuje indywidualną terapię dopasowaną do danego psa. Do czasu rozwiązania problemu należy uniemożliwić psu zjadanie odchodów na przykład poprzez kaganiec z podwójnym dnem. W tym artykule piszę więcej o tym jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca.

Pamiętam czas, gdy mój Wektor praktycznie na każdym spacerze „polował” na kupy. Zmiana diety z suchej karmy na BARF oraz wzbogacenie posiłków o żwacze i probiotyki na szczęście rozwiązało u nas ten problem. Jestem bardzo ciekawa czy waszym psom również zdarza się zjeść odchody? W jaki sposób radzicie sobie z tym problemem?

Źródła

1. Beynen, Anton. (2020). Beynen AC, 2020. Diet and canine coprophagy.

2. Hart, B., Hart, L.A., Thigpen, A.P., Tran, A., & Bain, M. (2018). The paradox of canine conspecific coprophagy. Veterinary Medicine and Science, 4, 106 – 114.

3. Landsberg,G.; Hunthausen,W. & Ackerman, L. (1997). Handbook of behaviour problems of the dog and cat. Butterworth-Heineman. Oxford.

4. Lindsay SR (2001) Excessive Behavior. In: Lindsay SR, editor. Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Volume 2: Etiology and Assessment of Behavior Problems. Iowa State University Press. pp. 280–285.