pies nie chce jeść

Niektóre psy chętnie jedzą wszystko co wrzucimy im do miski. Inne są bardziej wybredne. Posiadam w domu oba typy ;D Haker bez problemów zjada swoją porcję i chętnie wyczyściłby jeszcze miskę Wektora. Wektor z kolei od szczeniaka jest psim niejadkiem. Są rzeczy, które lubi i takie, których nie tknie za żadne skarby świata. Szybko też nudzi się znanymi smakami i co jakiś czas trzeba mu wprowadzać nowości. Zdarza się też, że w upalne dni robi sobie jednodniowe głodówki.

Dorosły, zdrowy pies może nie jeść przez 2-3 dni i nie stanowi to zagrożenia dla jego zdrowia. Czasem nawet takie krótkie głodówki mogą być wskazane. Natomiast w przypadku szczeniaków trzeba bardziej pilnować pór posiłków. Maluchy mają szybszy metabolizm i potrzebują sporo różnych składników odżywczych, by mogły zdrowo rosnąć. Powinniśmy też zwracać szczególną uwagę na to, żeby pies pił wodę. Odwodnienie, w skrajnym przypadku, może dość szybko doprowadzić do śmierci psa.

Ból i choroby

Brak apetytu może być spowodowany różnymi chorobami, które powodują ból i dyskomfort psa. Mniejsze zainteresowanie jedzeniem może być też związane ze złym stanem uzębienia czy stanami zapalnymi dziąseł. Jeśli utracie apetytu towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak temperatura, biegunka, wymioty, apatia, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Nasz niepokój powinna również wzbudzić sytuacja, gdy pies nagle, bez wyraźnego powodu, traci apetyt. Taka nagła zmiana w zachowaniu psa również powinna skłonić nas do jak najszybszego udania się do lekarza weterynarii.

Zażywane leki

Niektóre leki, jako skutek uboczny, mogą obniżyć apetyt naszego psa. Warto więc dowiedzieć się jakie mogą być skutki uboczne podawanego psu leku. Szczepienia czy preparaty odrobaczające mogą pogorszyć samopoczucie psa i doprowadzić do czasowej utraty zainteresowania jedzeniem. Zwykle po 1-2 dobach wszystko wraca do normy. Jeśli jednak wasz psiak nie czuje się dobrze po podaniu jakiegoś leku, preparatu odrobaczającego czy po szczepieniu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zmiany hormonalne

Naturalną przyczyną braku apetytu zarówno u psów jak i u suk są zmiany hormonalne. Suki w okresie cieczki potrafią być osowiałe, drażliwe, a ich zainteresowanie jedzeniem może czasowo zmaleć. Niekastrowane psy również mogą stracić zainteresowanie jedzeniem, gdy w ich okolicy pojawi się suka zdolna do rozrodu.

Zła karma

Kolejną przyczyna dla której pies może odmawiać jedzenia jest sama karma. Jeśli jej smak nie odpowiada naszemu psu, po prostu nie będzie chciał jej jeść. W procesie obróbki sucha karma traci większość składników odżywczych oraz walorów smakowych. Niezbędne witaminy czy substancje nadające karmie smak są więc dodawane pod koniec procesu produkcyjnego. Psy nie są wybitnymi smakoszami. Posiadają około 1700 kubków smakowych, podczas gdy my mamy ich około 9000. Jednak nawet psu monotonna dieta może się po prostu znudzić. Dlatego dobrym pomysłem jest urozmaicanie posiłków i wprowadzanie co jakiś czas nowych smaków.

pies nie chce jeść, bo nie smakuje mu karma

Zdarza się również, że karma, którą podajemy psu zawiera pleśń i pochodzące z niej toksyny. Jest to problem występujący głównie w karmach suchych, w których składzie znajdują się produkty roślinne. Toksyny pochodzące z pleśni są odporne na wysokie ciśnienia i temperatury. Nie ulegają więc zniszczeniu podczas procesów technologicznych obróbki karmy. Toksyny mogą powodować różne problemy zdrowotne od chorób układu pokarmowego po zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego psa. Pleśń może znajdować się w świeżo wyprodukowanej przez producenta karmie, ale może też powstać w wyniku niewłaściwego jej przechowywania. Pleśnie mogą być dla nas niewidoczne ale czuły psi nos potrafi je wyczuć. Dlatego zamiast „dosmaczać” psu jedzenie i zmuszać go do zjadania karmy, czasem lepiej ją po prostu wyrzucić. Polecam takie rozwiązanie zwłaszcza, gdy pies jest zdrowy i z entuzjazmem zjada smakołyki i inne rodzaje jedzenia, a wyjątkowo nie chce ruszyć swojej karmy.

Za duże porcje

Wielu opiekunów psów nie wie ile jedzenia powinien dostawać ich pies. Zapotrzebowanie psa na energię zależy od bardzo wielu czynników i zmienia się w czasie. Często wydaje się nam, że pies je za mało, podczas gdy jego porcje są tak duże, że nie jest w stanie wszystkiego zjeść. Jeśli wasz pies ma widoczne wcięcie w talii, podkasany brzuch i wyczuwalne przez skórę z cienką warstwą tłuszczu żebra, to znaczy, że jego sylwetka jest idealna. Dostaje więc odpowiednią ilość pokarmu i więcej po prostu nie potrzebuje. Oczywiście podczas oceny sylwetki psa trzeba wziąć pod uwagę budowę ciała danej rasy. Inaczej wygląda idealna sylwetka u buldoga, a inaczej u charta.

Duża porcja suchej karmy dla psa

Może się też zdarzyć, że pies nie jest głodny bo dostaje tak dużo różnych smakołyków pomiędzy posiłkami, że nie jest już zainteresowany jedzeniem znajdującym się w misce. Warto tu zrobić „rachunek sumienia” i sprawdzić ile smakołyków, gryzaków, resztek ze stołu itp. pies dostaje między posiłkami. Warto też podpytać pozostałych domowników czy nie podkarmiają psa. Może się okazać, że różnych przekąsek jest tak dużo, że pies nie ma już miejsca na swoje normalne jedzenie. Dlatego warto ustalić pory psich posiłków i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli pies nie zje swojego posiłku w ciągu 20 minut, zabieramy miskę i nie podajemy żadnego jedzenia, aż do kolejnej pory karmienia. Koniec z podjadaniem między posiłkami. Dzięki tej metodzie będziecie też wiedzieć, ile karmy wasz pies tak naprawdę zjada. Przy stałym dostępie do jedzenia i ciągłym dosypywaniu karmy do miski, ciężko jest to określić.

Błędy w wychowaniu psa

Częstą przyczyną braku apetytu u psa jest nadmierne rozpieszczanie go przez opiekuna. Spotkałam się z przypadkami, gdy pies był karmiony tylko z ręki lub nawet za pomocą łyżeczki i za nic nie chciał tknąć jedzenia z miski. Psy nie są głupie i szybko się uczą jak wymusić naszą uwagę. Jeżeli chcecie uniknąć podobnego problemu, ustalcie jasne zasady i bądźcie konsekwentni. Jeżeli pies nie zje swojego posiłku w ciągu 20 minut miska znika i nie pojawia się aż do kolejnej pory karmienia. Koniec karmienia psa z ręki czy błagania go o dokończenie posiłku. W końcu przekona się, że stara metoda zwracania na siebie uwagi nie działa i zacznie jeść z miski.

Pies karmiony przy stole

Błędem jest też „dosmaczanie” psu posiłków. Pisałam już wcześniej o tym, że w ten sposób możemy nieświadomie skłonić psa do zjedzenia posiłku zawierającego np. toksyny. Jednak „dosmaczanie” ma jeszcze jeden negatywny aspekt. Pies uczy się, że wystarczy trochę powybrzydzać i po jakimś czasie w misce pojawi się coś lepszego. Wpadamy więc w błędne koło. Pies nie chce jeść, więc polewamy jedzenie rosołkiem. Znów nie chce jeść, to dajemy mu mięsko. W pewnym momencie nie będziemy już mieli do zaoferowania psu nic lepszego, a on nadal będzie kręcił nosem nad miską.

Problemy behawioralne

Kolejną przyczyną braku apetytu u psa mogą być różnego rodzaju problemy behawioralne. Stres, lęk czy depresja mogą sprawić, że pies nie będzie zainteresowany jedzeniem. Dla niektórych psów przeprowadzka, pojawienie się w domu dziecka, innego zwierzaka czy wyjazd opiekuna mogą być na tyle stresujące, że przestaną jeść. Również u psów, które długo przebywały w schronisku i mają jakąś traumę mogą pojawić się problemy z apetytem. W takich przypadkach warto poszukać dobrego behawiorysty, który pomoże wam określić przyczyny problemu i opracuje indywidualny plan terapii dla waszego psa.

U niektórych psów może pojawić się zjawisko zwane neofobią. Polega ono na tym, że pies nie chce jeść nowych rodzajów pożywienia. Jeżeli szczeniak od początku był przyzwyczajany na przykład tylko do jedzenia suchej karmy, to w przyszłości może unikać jedzenia mięsa, podrobów, warzyw i innych nieznanych mu pokarmów. Aby uniknąć tego problemu hodowca powinien przyzwyczajać szczeniaki do różnych rodzajów pożywienia. Maluchy powinny mieć możliwość poznania różnych smaków, zapachów i konsystencji jedzenia. Dzięki temu w przyszłości nie będzie problemu przy wprowadzaniu nowej diety.

Aktywne jedzenie

Chcąc zwiększyć apetyt psa, warto poszukać jakiejś fajnej aktywności dla niego. Ruch na świeżym powietrzu zwiększa ilość endorfin u psa i wpływa na poprawę metabolizmu. Warto też pamiętać o tym, że nasze domowe psy są zwierzętami drapieżnymi. Dla wielu zwykłe jedzenie z miski jest po prostu straszliwie nudne. Aby nieco je uatrakcyjnić, możecie umieścić cały posiłek w zabawkach węchowych. Dzięki temu zdobywanie jedzenia stanie się dla psa prawdziwym wyzwaniem. Takie „upolowane” jedzenie będzie psu na pewno bardziej smakować niż jedzenie w misce.

Na moim blogu znajdziecie masę pomysłów na różne zabawy węchowe, które szybko i tanio możecie zorganizować psu w domu. Jeśli chcielibyście poznać 10 kolejnych zabawek węchowych, zapraszam do zapisów na mój newsletter i pobranie darmowego e-booka „Zabawy węchowe”. Polecam też zerknąć na mój wpis Gdy pies nie chce jeść smakołyków. Pokazuję w nim trzy proste zabawy, które w aktywny sposób zachęcają psa do jedzenia.

Źródła

1. K Holda, R Glogowski (2018) „Mykotoksyny w karmach dla psów i kotów” Weterynaria w Praktyce

2. Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów Marzec 2019