Dlaczego pies warczy

Warczenie jest jednym ze sposobów psiej komunikacji. W zależności od kontekstu sytuacji i mowy ciała psa może oznaczać różne rzeczy. Może być to sygnał ostrzegawczy, ale może też oznaczać zwykłą ekscytację podczas zabawy. W dzisiejszym wpisie postaram się opisać przyczyny różnych rodzajów warczenia psa oraz jak postępować w sytuacji, gdy pies warczy.

Sygnał ostrzegawczy

Warczenie może być sygnałem ostrzegawczym czy grożącym. Pies mówi w ten sposób „nie zbliżaj się, bo jestem gotów cię zaatakować” lub „przestań robić to co robisz, bo mogę cię ugryźć”. Jest to więc jasny komunikat, że dzieje się coś, co bardzo się psu nie podoba i wywołuje jego zdenerwowanie lub strach. Pies nigdy nie wysyła sygnałów ostrzegawczych bez powodu. Przyczyn warczenia może być wiele i mogą mu towarzyszyć różne emocje.

Wiele psów warczy, gdy czuje niepokój lub strach. Emocje te mogą się pojawić, gdy robimy coś nieprzyjemnego dla psa, gdy działamy na siłę lub z zaskoczenia. Dlatego prawidłowa socjalizacja i przyzwyczajanie psów do różnych sytuacji jest tak ważne. Bez tego pies może odebrać próbę podniesienia go, założenia szelek, wykąpania czy obcięcia pazurów jak atak. Wiele psów warczy też w obronie swojego terytorium, członków swojej rodziny lub wyjątkowo cennych zasobów. Takimi zasobami mogą być smakowite gryzaki, miska z jedzeniem, ale też ulubiona zabawka czy np. posłanie. Niektóre psy traktują również swojego opiekuna jako taki cenny zasób i potrafią aktywnie go bronić.

pies warczy ostrzegawczo

Psy potrafią też warczeć z frustracji, gdy ich podstawowe potrzeby nie są zaspokojone. Na przykład pies, który jest bardzo towarzyski, ale nie ma kontaktów z innymi psami, bo jest trzymany na smyczy lub jest za ogrodzeniem, może reagować na widok innego psa warczeniem. Nie wynika ono ze złości, tylko właśnie z frustracji. Takie warczenie może się jednak przerodzić w zachowania agresywne zarówno wobec obcego psa, jak i wobec przewodnika. Niektóre psy w takich sytuacjach rozładowują napięcie, gryząc najbliższą rzecz lub osobę, która znajdzie się w zasięgu ich zębów. Trzeba mieć tego świadomość i bardzo uważać w takich sytuacjach.

Inną przyczyną warczenia ostrzegawczego mogą być problemy medyczne. Gdy psa coś boli, a my dotkniemy akurat tego bolącego miejsca, pies może zareagować warczeniem. Psy niechętnie pokazują, że coś je boli, dlatego, jeśli zauważycie nietypowe zachowanie swojego psiaka, warto udać się z nim do weterynarza i dokładnie go przebadać.

Jak reagować gdy pies warczy ostrzegawczo?

Gdy pies warczy ostrzegawczo, najlepiej przestać robić to, co go prowokuje i spokojnie odejść na bezpieczną odległość. Jeśli pies warczy na ludzi lub psy podczas spaceru, należy omijać ich szerokim łukiem lub nawet zmienić trasę spaceru, by uniknąć niepotrzebnej konfrontacji. Oczywiście samo unikanie sytuacji, w których pies warczy, nie rozwiąże problemu. Dlatego trzeba też zastanowić się, co było przyczyną warczenia psa i popracować nad tym najlepiej pod okiem doświadczonego behawiorysty oraz weterynarza.

jak reagować, gdy pies warczy ostregawczo

Nie wolno karać psa za warczenie. Stosując kary w takiej sytuacji, wchodzimy z psem w otwarty konflikt i możemy sprowokować go do ataku. Kara nie rozwiąże też przyczyn problemu. Może natomiast nauczyć psa, że taka forma komunikacji jest nieakceptowalna i następnym razem pies zaatakuje bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.

Niestety nadal wiele osób uważa, że pies warcząc, próbuje nas zdominować. Ciężko jednak powiedzieć, że pies, którego coś boli lub który boi się dotyku, podnoszenia, zakładania szelek, zabiegów pielęgnacyjnych czy psa sąsiadów myśli o dominacji. Nie można też tzw. teorią dominacji tłumaczyć każdego zachowania psa, o czym pisałam więcej w tym artykule.

Warczenie podczas zabawy

Warczenie nie zawsze jest jednak sygnałem ostrzegawczym. Psy mogą też warczeć podczas zabawy z ludźmi lub innymi psami z ekscytacji. Zabawa jest udawanym polowaniem lub walką. Występują w niej te same zachowania co podczas prawdziwego polowania czy walki. Różnicą jest tu to, że pies kontroluje swoje zachowania i nie chce wyrządzić nikomu krzywdy.

Pies warczy podczas zabawy szarpakiem

Psy warczą zwłaszcza podczas zapasów z innymi psami lub podczas przeciągania szarpaka. Warczenie podczas zabawy nie jest zachowaniem agresywnym. Pies nie chce też w ten sposób zdominować swojego opiekuna. Takie warczenie świadczy natomiast o tym, że pies świetnie się bawi i jest mocno pobudzony.

Jak reagować gdy pies warczy podczas zabawy?

Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, że pies mocno „wkręcił się w zabawę” i powarkuje. Gdy pies lubi się z nami bawić, możemy to wykorzystać podczas nauki podstaw posłuszeństwa. Zabawa jest świetną formą nagradzania psa podczas treningów. Z drugiej jednak strony trzeba zawsze uważać, by nie pobudzać nadmiernie psa. Granica pomiędzy fajną zabawą a nadmierną ekscytacją prowadzącą do agresji bywa cienka. Dlatego powinniśmy kontrolować poziom ekscytacji psa, by tej granicy nigdy nie przekraczać.

Warto wprowadzić jasne zasady podczas zabawy z psem i konsekwentnie ich pilnować. Pomocne jest tu wprowadzenie takich poleceń jak „masz”, „puść” oraz „koniec” podczas zabawy szarpakiem. Ucząc psa łapać i puszczać szarpak na polecenie słowne oraz jasno komunikując mu, kiedy zabawa się kończy, dużo łatwiej jest utrzymywać jego emocje na bezpiecznym poziomie. Więcej o tym, jak nauczyć psa tych poleceń pisałam tu. Polecam też wprowadzić zasadę, że każde złapanie zębami za ciało człowieka oznacza natychmiastowy koniec zabawy. Wielu opiekunów psów pozwala na to, by pies podszczypywał ich lub nawet podgryzał podczas zabawy. Jedni uważają to za zabawne. Inni twierdzą, że ich pies złapał za rękę przez przypadek. Niestety tolerowanie takich zachowań i nagradzanie ich dalszą zabawą, może prowadzić do niepotrzebnej agresji.

Jak widzicie, sygnały wysyłane przez psy bywają niejednoznaczne. Warczenie może być sygnałem ostrzegawczym, ale może też świadczyć o tym, że pies świetnie się bawi. Jeżeli nie jesteście pewni, jakie intencje towarzyszą warczeniu waszego psa, zawsze bezpieczniej jest założyć, że jest to warczenie ostrzegawcze. Polecam też konsultację z behawiorystą, który pomoże wam określić dokładne przyczyny warczenia u waszego psiaka.