Dawno nie pisałam na blogu recenzji książek o psiej tematyce, co nie oznacza, że takowych nie czytam. Czytam, czytam, ale ostatnimi czasy zagłębiłam się w bardziej naukowe pozycje, które przeciętnego właściciela psa mogłyby, delikatnie mówiąc, nie zaciekawić. Kiedy w me ręce wpadła książka pt. “Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem” pomyślałam sobie, że to książka godna recenzji na blogu.
Autorka Patricia McConnell jest etologiem (pracuje  na Uniwersytecie Wisconsin-Madison), pisarką, autorką porad w czasopismach, prezenterką radiową, certyfikowaną zwierzęcą behawiorystką oraz trenerką psów. W książce “Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem” zwraca uwagę na kilka rzeczy, które według mnie są bardzo ważne w relacji pies – człowiek. Zauważyliście, że wasz pies różnie zachowuje się przy różnych osobach? Jednych słucha chętniej, innych całkiem ignoruje? Z książki dowiecie się dlaczego tak jest. Autorka kładzie duży nacisk na komunikację między człowiekiem i psem. Trzeba pamiętać, że jesteśmy dwoma odmiennymi gatunkami i z tych różnic potrafi wyniknąć wiele niepotrzebnych nieporozumień. Jeśli chcesz poprawić zachowanie swojego psa, popracuj najpierw nad swoimi emocjami, zachowaniem i nad sygnałami, które wysyłasz psu.
"Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem" recenzja

 

Innym ciekawym zagadnieniem poruszanym w książce jest kwestia dominacji. Niestety wokół dominacji narosła masa mitów i nieporozumień. Nadal wielu właścicieli psów i trenerów (!) uważa, że najlepszym sposobem szkolenia psa jest fizyczna i psychiczna przemoc i metody oparte na karach i zadawaniu psu bólu. W swojej książce Patricia McConnell sugestywnie opisuje trzy modele relacji z psem. Model, w którym właściciel zachowuje się agresywnie w stosunku do psa. Model, w którym to pies terroryzuje właściciela i “wchodzi mu na głowę”, oraz trzeci model, w którym człowiek jest dla psa wyrozumiałym, godnym zaufania przewodnikiem. Warto dokładnie przeczytać ten rozdział i zastanowić się, jakim typem przewodnika jesteście dla swojego psa, a jakim chcielibyście być. Książka “Drugi koniec smyczy” zawiera też masę przydatnych porad odnośnie mowy ciała psów i tego w jaki sposób wydawać psu komendy, by przekaz był jasny. Niestety wiele osób niepotrzebnie stara się wytłumaczyć psu meandry życia, zbyt często powtarza komendy, źle intonuje, lub wręcz krzyczy na psy. Autorka tłumaczy dlaczego takie formy komunikacji są mało skuteczne.

"Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem" recenzja

Książka na pewno zwraca uwagę ciekawą tematyką, zdecydowanie zbyt rzadko poruszaną w innych publikacjach. Została napisana przystępnym językiem, dzięki czemu szybko i przyjemnie się ją czyta. Autorka oprócz praktycznych porad przytacza anegdoty z własnego życia, dzięki czemu treść książki na dłużej zostaje w pamięci czytelnika. Zdecydowanie polecam wam tę książkę i w moim prywatnym rankingu przyznaję jej pięć gwiazdek.

 ★★★★★