W połowie maja odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu zwierząt. Tym razem głównym tematem była terapia zachowań agresywnych i reaktywnych u psów. Miałam ogromną przyjemność wygłosić prelekcję na temat przyczyn zachowań reaktywnych i agresywnych. Temat niezwykle ważny dla wszystkich, którzy zawodowo pracują z psami. Bez poznania przyczyn niepożądanego zachowania psa nie jesteśmy w stanie tego zachowania zmienić. Natomiast poznanie przyczyny jest często połową sukcesu do rozwiązania problemu.

Konferencja Behawioryzmu Zwierząt

Podczas konferencji swoją prelekcję przedstawiła też Paulina Ziółkowska, która mówiła o komunikacji psów i o tym jak można wykorzystać ją do diagnozy niepokojących zachowań. Lek. wet. Jolanta Łapińska omówiła narzędzia wykorzystywane w diagnostyce zachowań agresywnych i reaktywnych. Dr hab. Iwona Rozempolska – Rucińska przedstawiła metody modyfikacji zachowań agresywnych na praktycznych przypadkach, a Piotr Wojtków strategie wykorzystywane w pracy z psami reaktywnymi i nadpobudliwymi. Na koniec lek. wet. Martyna Woszczyło wygłosiła prelekcję o metodach wspierających terapię behawioralną takich jak dieta, suplementacja, zioła i feromonoterapia.

Konferencja Behawioryzmu Zwierząt

Podobnie jak rok temu konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Aula Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pomieściła ponad 400 uczestników konferencji. Pośród behawiorystów, lekarzy weterynarii, trenerów psów, właścicieli hotelików, wolontariuszy pracujących w schroniskach oraz studentów i właścicieli psów znaleźli się też fani Piesologii 😀 Bardzo się cieszę, że była możliwość spotkać się z wami, chwilę porozmawiać i zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia. Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz na kolejnych konferencjach lub wspólnych treningach.

Ekipa wolontariuszek z Poznania. Dziewczyny robią świetną robotę dla psiaków <3
Zdjęcie wyszło trochę rozmazane, ale przynajmniej humory dopisują ;D

W przerwie pomiędzy wykładami organizatorka akcji Karmimy Psiaki przedstawiła ideę sklepu, z którego całkowity dochód idzie na pomoc bezdomnym psiakom. Wszyscy robimy zakupy w sklepach zoologicznych. Czemu przy okazji nie wspomóc bezdomnych zwierzaków? Według mnie super pomysł i zachęcam wszystkich do zakupów w tym sklepie.

Na koniec chciałabym bardzo serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenie na kolejną edycję konferencji oraz za świetną organizację całego wydarzenia. Uczestnikom chciałabym podziękować za tak liczne przybycie i świetną atmosferę. Mam nadzieję, że konferencja się wam podobała i że wynieśliście z niej dużo cennych informacji, które będziecie mogli zastosować w swojej codziennej pracy z psami.