Balansowanie na stopach to bardzo fajna sztuczka, która wymaga sporo umiejętności. Pies powinien wejść między nasze nogi, położyć łapy na butach i iść razem z nami balansując łapami na stopach. Wymaga to od psa sporej koncentracji, bardzo dobrej koordynacji ruchów oraz dużej świadomości własnego ciała. Przy okazji jest to super ćwiczenie na mięśnie, których na co dzień pies zbyt często nie używa. Dla przewodnika nauczenie psa tej sztuczki też nie jest proste. Musimy bardzo precyzyjnie naprowadzać psa, jasno się z nim komunikować oraz wykazać się sporą podzielnością uwagi. Całe zadanie jest jednak o wiele prostsze, gdy podzielimy je na mniejsze etapy.

Etap 1 Nauka sztuczki „kuku”

balansowanie na stopach
Pozycja „kuku”

Sztuczka „kuku” polega na tym, że pies wchodzi pomiędzy nasze nogi i nawiązuje z nami kontakt wzrokowy. Jest to bardzo fajne ćwiczenie skupienia uwagi na przewodniku. Może się też przydać w nauce chodzenia przy nodze.

Naukę zaczynamy naprowadzając psa smakołykiem na odpowiednią pozycję. Upewnij się, że twoje ruchy są płynne i czytelne dla psa. Naprowadzaj go w taki sposób, by przeszedł od tyłu do przodu i stanął dokładnie między nogami patrząc na ciebie. Jeśli psiak umie teargetować dłoń najlepiej naprowadzać go targetem bez użycia smakołyka. Jeśli jednak musisz użyć smakołyka, to po trzech powtórkach spróbuj już naprowadzać psa pustą ręką. Jeśli zrobisz zbyt dużo powtórek z jedzeniem w dłoni pies nauczy się pracy „za łapówki”, czyli nie będzie chciał z tobą pracować, jeśli nie zobaczy wcześniej nagrody.

balansowanie na stopach
Idziemy do przodu utrzymując pozycję „kuku”.

Gdy pies zajmie już odpowiednią pozycję zaznaczamy to słowem „kuku” i nagradzamy pochwałą oraz całą serią smakołyków wydawanych jeden po drugim. Chcemy nauczyć psiaka, że ta pozycja jest fajna i opłaca się w niej znajdować. Po zakończeniu ćwiczenia wydajemy psu komendę zwalniającą i dajemy chwilę przerwy. Pamiętaj, żeby sesje nie były zbyt długie. Zwykle trzy powtórki jednego ćwiczenia w zupełności wystarczą. Lepiej ćwiczyć z psem częściej krótkimi seriami, niż zamęczać go długimi treningami. Szkolenie powinno być frajdą zarówno dla ciebie jak i dla twojego psa.

Niektóre psy mogą czuć się dość niepewnie między nogami przewodnika. Problem mają tu zwykle psy lękliwe, po przejściach, które mają problem z zaufaniem człowiekowi. Sztuczka „kuku” jest świetnym sposobem na walkę z psimi lękami i okazją do pracy nad lepszą więzią z psem. Jeśli twój pies czuje się niepewnie wykonując tę sztuczkę, poświęć na nią nieco więcej czasu.

balansowanie na stopach
Cofamy się utrzymując pozycję „kuku”.

Jeśli twój psiak już chętnie zajmuje pozycję „kuku” na samą komendę słowną lub niewielki gest, możesz nauczyć go pozostawania w tej pozycji w momencie, gdy ruszasz do przodu i gdy się cofasz. Ponieważ cofanie się jest dla psów bardzo wymagającym ćwiczeniem radzę je przepracować osobno. Pies musi nauczyć się cofania na komendę po linii prostej. Musi też wyćwiczyć sobie odpowiednie partie mięśni potrzebne do wykonania tej sztuczki. Dopiero, gdy macie wypracowane cofanie przy nodze, możecie wprowadzić cofanie w pozycji między nogami.

Etap 2 Nauka stawiania łap na stopach

balansowanie na stopach
Naprowadzamy psa, by postawił łapy na naszych stopach.

Dobre obuwie to podstawa podczas wykonywania tego ćwiczenia. Z jednej strony chroni nasze stopy przed pazurami, z drugiej strony pomaga psu utrzymać równowagę. Ten etap nauki zaczynamy od ustawienia stóp w kształcie litery „V”. Łączymy ze sobą palce, a pięty rozstawiamy szeroko. Dzięki temu psu będzie dużo łatwiej trafić łapką w nasza stopę.

Następnie trzeba się wykazać dużym wyczuciem oraz cierpliwością podczas naprowadzania psa smakołykiem w taki sposób, by postawił łapkę na naszej stopie. Każde dotknięcie buta łapą zaznaczamy jakimś słowem np. „tak” lub jeśli korzystacie z klikera, możecie zaznaczyć to kliknięciem. Oczywiście nagradzamy psa smakołykami i pochwałami za najmniejsze postępy. Polecam pracę nad każdą łapką osobno. Jeśli psiak chętnie zaczyna wykonywać to ćwiczenie, możemy podnieść nieco kryteria i nagradzać go tylko za postawienie obu łapek na naszych butach.

Jeśli wasz psiak ma problem z wykonaniem tego ćwiczenia można nauczyć go dotykania łapką samego buta. Dobrze, gdy pies zna już komendę „łapa”. Zakładamy sobie but na rękę i prosimy psa, by wykonał znaną już komendę „łapa”. Po kilku powtórkach możemy położyć buty na ziemi i poprosić psiaka, by targetował je łapą. Jeśli to się udaje, można spróbować założyć buty na stopy i poprosić psa, by na nich stanął swoimi łapkami. Jest to bardziej pracochłonna metoda, ale przynosi dobre rezultaty w przypadku psów, które ciężko jest naprowadzić na odpowiednią pozycję smakołykiem.

Etap 3 Nauka balansowania na stopach w ruchu

balansowanie na stopach
Tak wygląda gotowa sztuczka. Pies idzie do przodu balansując łapami na stopach.

Gdy pies chętnie zajmuje pozycję „kuku” i śmiało stawia łapki na naszych stopach, możemy zacząć naukę balansowania w ruchu. Zaczynamy od delikatnego poruszania stopami i nagradzania psa za próby utrzymania się na nich. Z czasem możemy poruszać stopami coraz wyraźniej i delikatnie odrywać je od podłogi. Jeśli pies utrzymuje równowagę podczas takiego dreptania w miejscu, możemy dołożyć ruch do przodu. Radzę tu robić spokojnie małe kroki tak, by pies za wami nadążył. Po skończonym ćwiczeniu wydajemy komendę zwalniającą i oczywiście nagradzamy psa masą pochwał.

Jak widzicie jest to dość trudna sztuczka wymagająca sporo różnych umiejętności zarówno do psa jak i od was. Warto jednak urozmaicać sobie wspólne treningi i co jakiś czas wprowadzać coś nowego. Piszcie w komentarzach czy mieliście jakieś problemy, by nauczyć wasze psiaki balansowania na stopach, czy przyszło wam to bez trudu.