równaj

szeniem z psem przy nodze naprzód. Czyli chodzenie przy nodze składa się u mnie z dwóch komend: „równaj” (dostawienie do nogi) i „noga” (podążanie przy nodze).

Każdy ma swój system szkolenia i nie chcę tu nikomu niczego narzucać. Możecie nauczyć chodzić swoje psy przy lewej, lub prawej nodze. Możecie nauczyć je dostawiania się do nogi i chodzenia przy niej na jedną komendę „noga”. Możecie  też nauczyć tego psa na kilka różnych komend, lub tylko na gest… Możliwości jest naprawdę wiele i każda jest dobra. Zanim zaczniecie szkolenie zastanówcie się dokładnie jakie zachowanie psa chcecie uzyskać. Co dokładnie znaczy dla was komenda „równaj”, lub „noga”. Jeśli wy tego nie wiecie, to skąd ma wiedzieć wasz pies?Wszystko jedno jaką metodę wybierzecie, ważne jest by prawidłowo nagradzać psa podczas nauki. Chcąc, by pies dostawił się do nogi powinniśmy podawać mu nagrody od zewnętrznej strony. Jeżeli będziecie nagradzać psa od wewnątrz będzie on miał tendencję do odstawiania się od waszej nogi. Mam nadzieję, że poniższe obrazki dobrze to zobrazują.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
DOBRZE – pies nagradzany od zewnątrz dostawia się bliżej nogi
Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
ŹLE – pies nagradzany od wewnątrz odstawia się od nogi

A teraz już kilka metod, którymi możecie nauczyć psa komendy „równaj”, czyli dostawiania się do nogi.

Metoda 1 – kształtowanie

Jeżeli czytaliście mój wpis „101 zabaw z pudłem” wiecie już co nieco o kształtowaniu. Jest to metoda polegająca na wyłapywaniu i wzmacnianiu pożądanych przez nas zachowań. W przypadku nauki komendy „równaj” należy zaznaczać, na przykład klikerem, gdy pies ustawi się obok naszej nogi i nagradzać go za to, na przykład smakołykiem. Minusem tej metody jest to, że jest mało precyzyjna i dość czasochłonna.

Metoda 2 – naprowadzanie

Znacznie szybszą metodą jest naprowadzanie psa „na gruszkę”, lub jak kto woli „na ósemkę”. Trzymamy w dłoni smakołyk, wykonujemy pół kroku w tył i zataczamy ręką ze smakołykiem kształt przypominający gruszkę, czy ósemkę. Pies podążając za ręką zawróci za nami i stanie obok naszej nogi. W tym momencie klikamy i nagradzamy psa utrwalając to zachowanie. Stopniowo możemy przejść do naprowadzania psa ręką bez smakołyka, oraz wprowadzania komendy słownej.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi

Metoda 3 – „na miskę”

Jest to metoda, którą ja uczyłam Wektora dostawiania się do nogi. Jest może dość złożona, ale otrzymujemy fajny efekt. Pies dosłownie przykleja się do naszej nogi niezależnie od tego, gdzie stoimy. Dodatkowo jest to fajne ćwiczenie świadomości tyłu psa. Ćwiczymy też mięśnie potrzebne do wykonywania innych sztuczek. Metoda ta daje nam też dodatkowe możliwości rozwijania tego ćwiczenia… ale o tym później 

Na początku zaczynamy od znalezienia jakiegoś stabilnego przedmiotu, na którym będziemy mogli ćwiczyć. Ułatwimy nieco psu zadanie jeśli przedmiot ten będzie okrągły. Dlatego nazwałam tą metodę „na miskę”, ponieważ miska świetnie się tu sprawdza. Pierwszym etapem jest nauczenie psa wchodzenia przednimi łapami na miskę. Naprowadzamy psa smakołykiem i klikamy jeśli choćby dotknie miski łapką. Jeśli mamy już jedną łapę na misce, szybko uzyskamy drugą łapę. Możecie nagrodzić psa serią smakołyków, gdy stoi już na misce, by wiedział, że o taką pozycję nam właśnie chodzi.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Naprowadzanie na miskę

W drugim etapie zachęcamy psa, by poruszał się tylnymi łapami wokół miski. Przednie łapy powinny pozostać na misce. Możecie ułatwić psu to zadanie trzymając smakołyk w dłoni i przesuwając się powoli wokół miski. Klikajcie najmniejszy nawet kroczek psa. Jeżeli psiak nie przesuwa tylnych łap, klikajcie nawet przeniesienie ciężaru ciała z łapy na łapę. Cierpliwości. Z czasem wasz pies zacznie łapać o co tu chodzi.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Zaznaczam ruch tylnych łap

Podnieście poprzeczkę. Klikajcie za 2, 3, 4 kroki. Później klikajcie za całe okrążenie wokół miski. Dobrze jest ćwiczyć raz w jedną, raz w drugą stronę, żeby równomiernie rozwijać mięśnie waszego psa. Jeżeli widzicie, że w którąś stronę idzie mu zdecydowanie gorzej, możecie ćwiczyć częściej tą stronę.Jeżeli wasz psiak bez problemu chodzi wokół miski, możecie stanąć w miejscu i samą ręką naprowadzić psa na okrążanie miski. Kliknijcie w momencie, gdy pies dotknie waszej nogi. Uczycie, go w ten sposób idealnego dostawiania się do nogi. Później możecie wprowadzić gest. Naturalnym gestem dla większości właścicieli jest klepnięcie ręką w udo. Możecie w ten sposób nauczyć psa dostawiania się zarówno do waszej prawej, jak i lewej nogi, w zależności od tego, w które udo klepniecie ręką. Później możecie wprowadzić komendę słowną np. „równaj”. Najlepiej zrobić to w taki sposób, że najpierw wypowiadacie komendę, a później wykonujecie gest, który pies już zna. Z czasem możecie wyeliminować gest i pies powinien już rozumieć i reagować na samą komendę słowną „równaj”.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Naprowadzam psa na pozycję „równaj”

Gdy wasz pies jest już mistrzem chodzenia wokół miski, przyszedł czas na utrudnienie mu zadania. Zmieńcie miskę na jakiś inny mniej oczywisty obiekt. Może to być książka, kartka papieru, talerz… Przejdźcie wszystkie etapy szkolenia na nowym obiekcie (naprowadzanie na obiekt, chodzenie tylnymi łapami dookoła przedmiotu w obie strony, dostawianie się do nogi). Jeżeli wasz psiak to opanuje nie pozostaje już nic innego jak usunąć przedmiot i poprosić psa o dostawienie się do nogi bez niego. Jeżeli szkolenie przebiegało poprawnie, nie powinniście mieć z tym problemu.

Jak nauczyć psa komendy równaj czyli dostawienia się do nogi
Ćwiczenie na innym obiekcie

Wspominałam już o dodatkowych możliwościach tej metody. Możemy nauczyć psa kleić się do naszej nogi wszystko jedno czy idziemy w bok, w tył, do przodu, czy kręcimy się wokół własnej osi. Ćwiczenie to umożliwia psu przyklejanie się do naszej nogi bez względu na to gdzie wcześniej stał i gdzie my się znajdowaliśmy. Psiak ma też większą świadomość tyłu, oraz wyćwiczone mięśnie, które sam z siebie dość rzadko używa. Poniżej zamieszczam link do filmiku z postępami naszego szkolenia.