„Siad” to chyba jedna z najważniejszych i najczęściej używanych komend. Nawet jeśli nie planujecie sportowej kariery dla waszego psa i tak powinniście nauczyć go, by siadał na komendę i grzecznie zostawał w tej pozycji. Uratuje was to w wielu „życiowych sytuacjach”. Siadanie przydaje się też jako zachowanie zastępcze. Jeśli nie chcemy, by pies skakał, przeciskał się przez drzwi, wyskakiwał jak szalony z samochodu… itp możemy zaproponować mu, by usiadł.W tym poście chciałam opisać wam jak nauczyć psa siadania używając metody klikerowej. Tradycyjnie uczyło się psy siadania poprzez przyciskanie ich zadków do ziemi, a czasami wspomagało się cały proces szarpaniem kolczatką. Pies chcąc uniknąć bólu siadał, czyli metoda skuteczna, ale jeśli chcecie wymusić na psie jakieś zachowanie, zwykle pies reaguje zupełnie odwrotnie. Jeśli więc naciskacie psi zadek, pies zrobi wszystko by nie usiąść. Według mnie dużo lepszą, bardziej intuicyjną i przyjazną dla psa, żeby nie powiedzieć humanitarną metodą jest metoda klikerowa. Pozwala ona nauczyć psa komendy „Siad” bezdotykowo. 

Jak to zrobić? 

Trzeba przygotować sporo atrakcyjnych dla psa smakołyków i uzbroić się w kliker. Podchodzimy do psa i trzymając w dłoni smakołyk przesuwamy go nad głowę psa. Pies zainteresowany zapachem zadziera głowę do góry i siada, by lepiej widzieć i czuć zapach smakołyka. W momencie gdy tylko pies ugnie łapy klikamy i podajemy psu nagrodę. Na tym etapie nie wydajemy żadnej komendy. Naprowadzamy tylko psa na pozycję.

Jak nauczyć psa komendy siad

Po kilku próbach naprowadzania psa smakołykiem robimy to samo, ale bez smakołyka w dłoni. Naprowadzamy więc psa pustą dłonią i klikamy gdy pies usiądzie. Dopiero po wykonaniu komendy nagradzamy psa. Ćwiczenie to powtarzamy tak długo, aż pies zrozumie, czego od niego wymagamy. Zwykle wystarczy kilka, kilkanaście powtórzeń.

Jak nauczyć psa komendy siad

Następnym etapem jest nauczenie psa wykonywania komendy na gest. Wybieramy sobie jakiś gest na komendę „siad”. Ważne jest, by wszystkie osoby szkolące psa używały tego samego gestu. Ja wybrałam dość standardowy i jednoznaczny gest otwartej dłoni. Stojąc przed psem pokazuję gest i naprowadzam otwartą dłonią na pozycję siedzącą. Oczywiście gdy pies usiądzie klikam, a pies dostaje smakołyk. Wykonujemy tyle powtórzeń, by nasz psiak siadał bez naprowadzania, na sam widok otwartej dłoni.

Jak nauczyć psa komendy siad

Dopiero po nauczeniu psa komendy na gest, wprowadzam komendę słowną. Psy dużo lepiej reagują na gesty i mowę ciała niż na nasz głos. Jak nauczyć psa siadać na komendę? Najpierw wypowiadam słowo „siad”, które w tym momencie dla psa nic nie znaczy. Później pokazuję psu gest otwartej dłoni, który pies już dobrze zna. Pies siada i dostaje nagrodę. Powtarzam to ćwiczenie tak długo, aż pies skojarzy słowo „siad” z czynnością siadania. Wtedy mogę już wycofać gest pomocniczy i wymagać od psa siadania na komendę słowną.

Jak nauczyć psa komendy siad

Czy to koniec nauki? Oczywiście, że nie 😀

 Komendę trzeba zgeneralizować, czyli nauczyć psa siadania w różnych miejscach i konfiguracjach. Pies powinien nauczyć się, że komenda „działa” nie tylko w domu, ale też na zewnątrz, na trawie, na betonie, gdy stoimy obok psa, gdy stoimy przed psem, gdy wypowiemy komendę leżąc… Im więcej różnych scenariuszy przećwiczymy tym lepiej. Jeśli wasz pies wykonuje komendę niedbale, np siada na półdupku, lub podnosi łapę siedząc, nie przejmujcie się tym. Na początku pies musi tylko zrozumieć o co nam chodzi – czyli musi ugiąć łapy i dotknąć zadkiem ziemi. Jeśli pies już to zrozumiał przychodzi czas na szlifowanie precyzji wykonania. Wystarczy, że zaczniecie klikać tylko wtedy, gdy pies siedzi poprawnie.

Innym utrudnieniem dla psa są różnego rodzaju rozproszenia. Mogą to być psy biegające w parku, ale może to być też sam właściciel. Dlatego trzeba psa nauczyć, by zostawał w pozycji siedzącej pomimo, że my podskakujemy, machamy rękami, krzyczymy, odbiegamy od psa itp. Im więcej różnych dziwnych dla psa zachowań przećwiczymy, tym lepiej. Oczywiście wszystkie rozproszenia należy wprowadzać stopniowo.

Jak nauczyć psa komendy siad

Stopniowo powinniśmy też wydłużać czas trwania komendy. Najlepiej robić to przez przedłużanie czasu od wykonania zadania, do podania nagrody. Najpierw podajemy smakołyk od razu, później odczekujemy sekundę, dwie sekundy… itd. Skąd pies ma wiedzieć, że może już przestać siedzieć? Najlepiej wprowadzić komendę zwalniającą. Może to być dowolne słowo np. „koniec”, „ok”, „wolne”. Po usłyszeniu komendy zwalniającej pies może zająć się swoimi sprawami. Inną opcją wyjścia z pozycji jest oczywiście wydanie psu innej komendy np. „waruj”. Wprowadzając komendę zwalniającą nie musimy uczyć psa komendy „siad zostań” ponieważ oczywistym będzie dla niego, że może przestać siedzieć tylko po usłyszeniu komendy zwalniającej.

Jak nauczyć psa komendy siad

Ważne, by sesje nie były zbyt długie. Nie chcemy zniechęcić psa do wykonywania kolejnych zadań. Lepiej zrobić kilka 15 minutowych sesji w ciągu dnia niż jedną godzinną. Nie wymagajmy też od psa za dużo na raz. Jeśli pies nie radzi sobie z zostawaniem, gdy odchodzimy od niego na kilka kroków, wróćmy do etapu, gdy odchodzimy na jeden krok. „Siad” wydaje się prostą komendą, ale szlifować ją można bez końca. Na wyższym etapie szkolenia możemy wymagać od psa, by na przykład siadał z biegu. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia przewodnika.

Zachęcam do obejrzenia filmiku z początków naszej nauki siadania.