Jak nauczyć psa komendy waruj

Komenda „waruj” to jedna z podstawowych komend, jaką każdy pies powinien znać. Przyda nam się, gdy pies zbyt entuzjastycznie się z nami wita, skacze, nie potrafi opanować emocji. Możemy też poprosić psa o warowanie, gdy musi dłużej na nas poczekać, gdy chcemy by spokojnie położył się w restauracji…itp. Pozornie może wydawać się, że nie ma nic prostszego, niż nauczenie psa warowania. Jednak w praktyce mogą pojawić się różne trudności. Jak więc nauczyć psa komendy „waruj”? Pierwszym etapem będzie naprowadzenie psa na pozycję. Dobrze jeśli pies zna już komendę „siad” ale nie jest to konieczne. Trzymając w dłoni smakołyk zachęcamy psa, by podążał za ręką w dół. Gdy tylko ugnie przednie łapy, by się położyć kilkamy i nagradzamy psa. Z moim szczeniakiem natrafiłam na pewien problem techniczny. Potrafił schylić się naprawdę nisko bez ugięcia przednich łap. I co teraz…? Nie chciałam zmuszać go do wykonania pozycji, wolę by sam podjął decyzję, że „chce warować”. Dlatego zastosowałam sprytny trik. Usiadłam na ziemi i naprowadziłam psa, by musiał przejść pod moją ugiętą nogą. W ten sposób musiał ugiąć łapy, by się przeczołgać. Był to dla mnie jedyny sposób wytłumaczenia szczeniakowi o jakie zachowanie mi chodzi.

Jak nauczyć psa komendy waruj

Gdy po kilku próbach zrozumiał o co go proszę zaczęłam naprowadzać go bez użycia smakołyka. Pustą dłonią wskazywałam ziemię i pochylałam się możliwie nisko, tak, by pies wykonał komendę waruj. Oczywiście nagradzałam psa za położenie się na ziemi. Na tym etapie nie używałam jeszcze polecenia słownego. Nie wymagam też od psa specjalnej precyzji w wykonaniu komendy. Chodzi mi tylko o to, by zrozumiał o co go proszę.

Jak nauczyć psa komendy waruj
Jak nauczyć psa komendy waruj

Gdy pies bez problemu reaguje już na naprowadzanie bez smakołyka, zaczynam naukę warowania na gest. Naturalnym gestem w przypadku warowania jest dla mnie pokazanie psu wierzchu dłoni skierowanego w dół. Jeśli pies z początku nie rozumie tego gestu możemy lekko się pochylić naprowadzając psa gestem na warowanie. Oczywiście możliwie szybko staramy się nauczyć psa, by warował na sam gest, bez naszego pochylania się w kierunku ziemi.Jeżeli pies bez problemu reaguje już na gest, możemy wprowadzić komendę słowną. Robię to w ten sposób, że wypowiadam komendę i pokazuję psu gest, który już zna. Nagradzam za wykonanie komendy. Po kilku powtórzeniach pies powinien zacząć reagować już na samą komendę słowną, bez potrzeby użycia gestu.

Następnym etapem nauki jest zgeneralizowanie komendy. Początkowo szkolimy psa w dobrze znanym mu otoczeniu, bez zbędnych rozproszeń. Zwykle jest to zacisze naszego domu. Na początku szkolenia postarajmy się wybrać jakąś miłą dla psa powierzchnię do warowania. Może to być jego posłanie, lub na przykład miękki koc, czy ręcznik. Niektóre psy nie chcą warować, właśnie dlatego, że jest im niewygodnie. Jeśli pies reaguje już na komendę waruj nauczmy go warować w różnych pomieszczeniach w domu i na różnych powierzchniach. Następnie wyjdźmy na dwór i spróbujmy warowania na trawie i na chodniku. Im więcej opcji przećwiczymy tym lepiej.

Kolejnym etapem nauki jest praca w rozproszeniach. Możemy poprosić psa o warowanie w obecności innych psów, lub innych „przeszkadzaczy” (np. rowery, dzieci, samochody…itp). Oczywiście musimy to zrobić tak, by zapewnić psu sukces. Najpierw możemy ćwiczyć warowanie w znacznej odległości od bodźca rozpraszającego, by z czasem powoli zmniejszać ten dystans. Na tym etapie możemy też wymagać od psa „ładnego warowania”, czyli dokładnego wykonania komendy. Niektóre psy leżą na jednym boku, lub zakładają łapę na łapę.Wystarczy nie nagradzać ich za takie niedbałe zachowanie, a smakołyk podawać tylko wtedy gdy ładnie warują.Możemy też stopniowo wydłużać czas wykonywania komendy i łączyć ją z innymi komendami znanymi przez psa. Najlepszym zakończeniem warowania jest komenda zwalniająca (np. „ok”, „wolny”, „biegaj”), lub inna komenda znana psu.