Komenda „zostaw” jest jedną z najważniejszych komend i każdy powinien nauczyć jej swojego psa. Dobrze wypracowana komenda przyda się, by powstrzymać psa od zjadania śmieci na spacerach. Pamiętajcie tylko, by nie krzyczeć „zostaw” gdy pies już coś trzyma w pysku. „Zostaw” oznacza „nie bierz do pyska tego, co właśnie masz ochotę wziąć do pyska”. Jeśli wydacie komendę, gdy psiak już coś zjada nauczycie go, że „zostaw” oznacza „zjadaj szybko to co masz w pysku, bo zaraz ci to zabiorę”,a nie tego chcemy przecież psa nauczyć. Komendę „zostaw” możemy też zastosować, gdy nie chcemy by pies kradł różne przedmioty. Praktycznym rozszerzeniem tej komendy może być nauczenie psa, by ignorował innych ludzi, lub psy na spacerach. Jak widać komenda „zostaw” ma wiele praktycznych zastosowań i warto poświęcić trochę czasu, by porządnie nauczyć jej psa.
Etap1
W pierwszym etapie nauki musimy nauczyć psa, że dostanie super nagrodę jeśli zostawi coś na co ma ochotę. Jeśli ćwiczyliście już z psem samokontrolę nie będziecie mieli z tym większych problemów. Ćwiczenie wygląda tu bardzo podobnie. Kładziemy smakołyk na ziemi i mówimy komendę „zostaw”. Dla psa na tym etapie niewiele to znaczy, więc zapewne będzie starał się dostać do smakołyka i go zjeść. Musimy wykazać się refleksem i odpowiednio wcześnie zakryć smakołyk dłonią, by stał się dla psa niedostępny. Każda próba, w której psu uda się zjeść smakołyk, cofa całe szkolenie o kilka kroków. Postarajcie się wyczekać moment, w którym pies sam odpuści próby dostania się do jedzenia. Gdy tylko spojrzy w inną stronę pochwalcie go i dajcie mu nagrodę z ręki. Możecie zarezerwować ulubiony smakołyk jako nagrodę, a mniej atrakcyjny położyć na ziemi jako przynętę. W ten sposób po kilku próbach pies nauczy się, że nie jest opłacalne rzucanie się na smakołyki na ziemi, bo wy macie coś lepszego. Pamiętajcie, by komendę „zostaw” wydać tylko raz i czekać na reakcję psa. Jeśli będziecie powtarzać komendę kilka razy pies nauczy się, że komenda brzmi „zostaw, zostaw, zostaw….” Może też nauczyć się ignorować ten niezrozumiały szum. Komendę wydajemy więc raz i czekamy na reakcję psa jednocześnie blokując dostęp do smakołyka leżącego na ziemi. Podczas nauki trzeba czujnie obserwować swojego psa i wykazać się refleksem. Czasem pies przestaje patrzeć na smakołyk przez ułamek sekundy, lub na chwilę odwraca głowę w inną stronę. Każde takie zachowanie powinno być zaznaczone pochwałą i nagrodzone np. smakołykiem.
Etap 2
Kolejny etap nauki wygląda bardzo podobnie, jednak tu stoicie wyprostowani i rzucacie przysmak-przynętę na ziemię mówiąc jednocześnie komendę „zostaw”. Pies już wie co to znaczy, ale widzi, że jego szanse złapania smakołyka są większe, więc może próbować ruszyć w jego stronę. Musicie być na to przygotowani i w razie potrzeby zasłonić smakołyk stopą. Oczywiście nagradzacie psa lepszym smakołykiem z ręki za każdą rezygnację. To ćwiczenie możecie też przepracować w bardziej życiowych sytuacjach np. w kuchni. Możecie udawać, że niechcący coś wam upadło na podłogę. Oczywiście musicie rzucić smakołyk-przynętę w takim miejscu, by móc asekurować stopą dostęp do niego.
Etap 3
Jeśli te dwa etapy macie za sobą i pies już ładnie zostawia smakołyki rzucane na ziemię, możecie przejść do kolejnego etapu i przećwiczyć komendę „zostaw” w ruchu. Połóżcie garść smakołyków na ziemi, zapnijcie psa na smycz i ruszcie w ich kierunku. Gdy tylko pies zauważy smakołyki wydajcie komendę „zostaw” i zatrzymajcie się. Pamiętajcie, by smycz była na tyle krótka, żeby pies nie mógł zjeść smakołyków z ziemi. Pod żadnym pozorem nie ciągnijcie psa na smyczy. W tym ćwiczeniu nie chodzi o to, by odciągnąć psa od smakołyków, tylko by sam z nich zrezygnował. Gdy tylko to zrobi oczywiście nagradzacie go i idziecie dalej. To ćwiczenie możecie robić na spacerach, gdy pies znajdzie coś interesującego. Jeśli wasz pies woli zabawki od jedzenia wszystkie trzy etapy możecie przepracować też na zabawkach. Na tym etapie ćwiczenie wyglądałoby tak. Idziecie z psem na smyczy i wyrzucacie zabawkę w takiej odległości by pies się nią zainteresował, ale nie mógł jej dosięgnąć. Gdy pies zrezygnuje z zabawki leżącej na ziemi, wyciągacie jego ulubioną zabawkę i nagradzacie nią. Oczywiście im bardziej atrakcyjny przedmiot-przynętę użyjecie, tym trudniej będzie psu z niego zrezygnować.
Etap 4
Jeśli dobrze przećwiczyliście poprzednie etapy wasz pies powinien już ładnie zostawiać na komendę śmieci znalezione na spacerach i różne przedmioty. Przyszedł czas na rozszerzenie znaczenia komendy „zostaw” na ludzi i psy. Naukę zacznijcie z osobą, którą wasz pies zna i do której ma pozytywne nastawienie. Poproście pozoranta, by trzymał smakołyki na otwartej dłoni na takiej wysokości, by były widoczne dla psa. Zapnijcie psa na smycz i ruszcie w stronę pozoranta. Gdy tylko pies go zauważy wydajcie komendę „zostaw” i zatrzymajcie się. Podobnie jak we wcześniejszym ćwiczeniu nie odciągajcie psa, tylko poczekajcie, aż sam zrezygnuje. Oczywiście nagradzacie psa za zostawienie pozoranta i odchodzicie. Po kilku powtórkach pozorant może stać już bez smakołyków w dłoni. Pamiętajcie też by ćwiczyć na różnych osobach, by pies mógł sobie tę komendę zgeneralizować. Bardzo podobnie wyglądają ćwiczenia, gdy chcemy nauczyć psa zostawiania innych psów. W początkowym etapie pozorant stoi z psem na smyczy. Pies pozoranta powinien być spokojny i neutralny w stosunku do naszego psa. Z czasem będziecie mogli ćwiczyć na różnych psach, również tych mniej zrównoważonych, spotkanych przypadkowo na spacerze. Jeśli wasz psiak nie potrafi zostawić pozoranta, oznacza to, że pracujecie na zbyt małym dystansie. Po prostu zwiększcie odległość od pozoranta/psa i zacznijcie ćwiczenie od nowa. Zależy nam na tym, by naszemu psu jak najczęściej udawało się poprawnie wykonać zadanie. Z czasem będziecie mogli podchodzić coraz bliżej i bliżej źródła rozproszeń, a wasz psiak nauczy się je ignorować.
Będę niedługo musiała nauczyć tego mojego weimarka :)))
Jak cenowo wygląda szkolenie u Ciebie?
Kto w Olsztynie szkoli wg Pani metody ( chodzi o szkolenie właściela i psa). Moja laba komendy zna, ale Panią ma często „pod ogonem”
Czy można nauczyć komendę zostaw metodą klikerową?
dzień dobry
mam pytanie aktualnie uczę szczeniaka komendy nie wolno które składa się z kilka etapów uczę go od poniedziałku do piątku po kilka sesji 5-10min proszę mi powiedzieć jeśli np. mój piesek już w poniedziałek wykonuję etap 3 to we wtorek zaczynam od etapu 3 czy od początku czyli etapu 1? chodzi mi o to że np przez tydzień codziennie uczyć psa od początku do końca czy kolejnego dnia zacząć od momentu w którym skończył dzień wcześniej?
Możesz zacząć od etapu nieco latwiejszego i przejść do trudniejszego zadania po 2-3 powtórkach.
Cześć. W którym momencie można przestać dawać psiakowi nagrodę?
Gdy pies będzie znał polecenie i mu je zgeneralizujesz, możesz powoli wycofywać nagrody.
Dzień dobry, opiekuję się 3-miesięcznym szczeniakiem od kilku dni. Ile nagród (przysmaków) można dać szczeniakowi podczas jednej sesji szkoleniowej i w ciągu jednego dnia? Chodzi mi o to, żeby przysmaki nie stały się to dla niego zbyt dużą częścią dziennej diety.
W przypadku szczeniaków najlepiej nagradzać je ich normalnym jedzeniem. Możesz nawet cały jeden posiłek wydać maluchowi w formie nagród.
Mój szczeniak po 3 takich nagrodach z drugiej ręki wyczaił, że w drugiej są smakołyki i po chwili leci właśnie to tej drugiej ręki okazywać tam zainteresowanie. Nie wiem tylko czy w taki sposób nauczy się komendy „zostaw” czy tez „nie”
Schowaj smakołyki do saszetki 😉
a jeśli pies już ma coś w pysku (np. zdechłą mysz…), jak nauczyć go żeby zrezygnował z takiego smakołyku? Jak Pani pisała wyżej komanda zostaw spowoduje że pies szybko zje ten „smakołyk”…
Warto popracować nad wymianą i oddawaniem jedzenia z pyska. Trochę na ten temat pisałam tu https://piesologia.pl/gdy-pies-broni-miski/
a ja mam pytanie praktyczne: jak pies zrezygnuje z tego, co leży na ziemi i pochwalę go czymś dobrym, to co z tym, co leży na ziemi – też może zjeść? czy wtedy zabieram mu to, co miał zostawić i nie daję?
To co leży na ziemi pozostaje dla psa niedostępne. Proszę sobie wyobrazić, że na ziemi leży trutka.
Hej,
posiadamy 10 tygodniowego wyżła węgierskiego, wiele komend już potrafi dzięki Twoim filmom. Jednak mam pytanie co do komendy „zostaw”, która u nas brzmi „nie”. Stosujemy ją również w momencie kiedy obgryza meble, gdy zareaguje to wzmacniamy to zachowanie, niestety mamy wrażenie, że w tym momencie gryzie specjalnie meble, by usłyszeć „nie”, zareagować i dostać nagrodę( dochodzi do sytuacji w której gryzie coś, reaguje na komendę, dostaję smaczek i wraca do gryzienia) . Może powinniśmy później wydać inną komendę ?
Przy okazji, może wiesz czym spowodowane jest, że gdy zostawiamy psa samego ( np.zamykamy się w drugim pokoju ) to nawet jeśli to jest 5 min to wracamy i jest gdzieś nasikane, a czasem i nie tylko… nie byłoby w tym nic dziwnego, ale zawsze trafia ze swoimi rzeczami na matę, a gdy wychodzimy to zawsze w losowym miejscu byle nie na matę
Psiak może załatwiać się gdy zostaje sam ze stresu. Jeżeli chodzi o rezygnację to najlepiej jest przerwać podgryzanie mebli np. komendą „nie” i zaproponować szczeniakowi coś innego do gryzienia. To zupełnie normalne, że szczeniak ma potrzebę gryzienia i na czymś musi ją zaspokoić. Gdy będzie wymieniał zęby, będzie jeszcze gorzej 😉
Dziękuje serdecznie za odpowiedź
Hej
Co jeżeli mój 10 tygodniowy szczeniak w trakcie spaceru strasznie rzuca się na stopy, nogi, na komendę nie lub zostaw przestaje ale zaczyna szczekać i żadna komenda już na niego nie działa. Co robić żeby przestał szczekać i nie gryzł nikogo po nogach, zwłaszcza swoją właścicielkę.
Próbowałaś ćwiczenia samokontroli?
witam, dopóki 3 miesięczny beagle nie opanuje komendy zostaw czy zakładać mu kaganiec na spacery? próbuje zjesc każdy napotkany śmieć, tak węszy i szuka ze nie jest w stanie skupic się na załatwianiu potrzeb i robi to jak wróci do domu…
Jeżeli twój psiak jest przyzwyczajony do noszenia kagańca, to jest to dobre tymczasowe rozwiązanie. Trzeba oczywiście dojść do przyczyn problemu, by się z nim rozprawić. Zjadanie różnych rzeczy z ziemi może być normalnym etapem rozwoju szczeniaka, ale jeśli zachowanie będzie się nasilać, warto skorzystać z pomocy behawiorysty.