zostaw

Komenda „zostaw” jest jedną z najważniejszych komend i każdy powinien nauczyć jej swojego psa. Dobrze wypracowana komenda przyda się, by powstrzymać psa od zjadania śmieci na spacerach. Pamiętajcie tylko, by nie krzyczeć „zostaw” gdy pies już coś trzyma w pysku. „Zostaw” oznacza „nie bierz do pyska tego, co właśnie masz ochotę wziąć do pyska”. Jeśli wydacie komendę, gdy psiak już coś zjada nauczycie go, że „zostaw” oznacza „zjadaj szybko to co masz w pysku, bo zaraz ci to zabiorę”,a nie tego chcemy przecież psa nauczyć. Komendę „zostaw” możemy też zastosować, gdy nie chcemy by pies kradł różne przedmioty. Praktycznym rozszerzeniem tej komendy może być nauczenie psa, by ignorował innych ludzi, lub psy na spacerach. Jak widać komenda „zostaw” ma wiele praktycznych zastosowań i warto poświęcić trochę czasu, by porządnie nauczyć jej psa.  

Etap1

zostaw
Zakrywam miskę ze smakołykami wydając komendę „zostaw”
zostaw
Nagradzam Wektora za rezygnację ze smakołyków

W pierwszym etapie nauki musimy nauczyć psa, że dostanie super nagrodę jeśli zostawi coś na co ma ochotę. Jeśli ćwiczyliście już z psem samokontrolę nie będziecie mieli z tym większych problemów. Ćwiczenie wygląda tu bardzo podobnie. Kładziemy smakołyk na ziemi i mówimy komendę „zostaw”. Dla psa na tym etapie niewiele to znaczy, więc zapewne będzie starał się dostać do smakołyka i go zjeść. Musimy wykazać się refleksem i odpowiednio wcześnie zakryć smakołyk dłonią, by stał się dla psa niedostępny. Każda próba, w której psu uda się zjeść smakołyk, cofa całe szkolenie o kilka kroków. Postarajcie się wyczekać moment, w którym pies sam odpuści próby dostania się do jedzenia. Gdy tylko spojrzy w inną stronę pochwalcie go i dajcie mu nagrodę z ręki. Możecie zarezerwować ulubiony smakołyk jako nagrodę, a mniej atrakcyjny położyć na ziemi jako przynętę. W ten sposób po kilku próbach pies nauczy się, że nie jest opłacalne rzucanie się na smakołyki na ziemi, bo wy macie coś lepszego. Pamiętajcie, by komendę „zostaw” wydać tylko raz i czekać na reakcję psa. Jeśli będziecie powtarzać komendę kilka razy pies nauczy się, że komenda brzmi „zostaw, zostaw, zostaw….” Może też nauczyć się ignorować ten niezrozumiały szum. Komendę wydajemy więc raz i czekamy na reakcję psa jednocześnie blokując dostęp do smakołyka leżącego na ziemi. Podczas nauki trzeba czujnie obserwować swojego psa i wykazać się refleksem. Czasem pies przestaje patrzeć na smakołyk przez ułamek sekundy, lub na chwilę odwraca głowę w inną stronę. Każde takie zachowanie powinno być zaznaczone pochwałą i nagrodzone np. smakołykiem.

zostaw
Zakrywam smakołyk stopą i czekam aż Wektor z niego zrezygnuje

Etap 2

Kolejny etap nauki wygląda bardzo podobnie, jednak tu stoicie wyprostowani i rzucacie przysmak-przynętę na ziemię mówiąc jednocześnie komendę „zostaw”. Pies już wie co to znaczy, ale widzi, że jego szanse złapania smakołyka są większe, więc może próbować ruszyć w jego stronę. Musicie być na to przygotowani i w razie potrzeby zasłonić smakołyk stopą. Oczywiście nagradzacie psa lepszym smakołykiem z ręki za każdą rezygnację. To ćwiczenie możecie też przepracować w bardziej życiowych sytuacjach np. w kuchni. Możecie udawać, że niechcący coś wam upadło na podłogę. Oczywiście musicie rzucić smakołyk-przynętę w takim miejscu, by móc asekurować stopą dostęp do niego.

zostaw
Wektor chce zjeść smakołyki z ziemi, ale słyszy komendę „zostaw”
zostaw
Odwraca głowę od miski rezygnując ze smakołyków
zostaw
Dostaje za to super nagrodę ode mnie 😀

Etap 3

Jeśli te dwa etapy macie za sobą i pies już ładnie zostawia smakołyki rzucane na ziemię, możecie przejść do kolejnego etapu i przećwiczyć komendę „zostaw” w ruchu. Połóżcie garść smakołyków na ziemi, zapnijcie psa na smycz i ruszcie w ich kierunku. Gdy tylko pies zauważy smakołyki wydajcie komendę „zostaw” i zatrzymajcie się. Pamiętajcie, by smycz była na tyle krótka, żeby pies nie mógł zjeść smakołyków z ziemi. Pod żadnym pozorem nie ciągnijcie psa na smyczy. W tym ćwiczeniu nie chodzi o to, by odciągnąć psa od smakołyków, tylko by sam z nich zrezygnował. Gdy tylko to zrobi oczywiście nagradzacie go i idziecie dalej. To ćwiczenie możecie robić na spacerach, gdy pies znajdzie coś interesującego. Jeśli wasz pies woli zabawki od jedzenia wszystkie trzy etapy możecie przepracować też na zabawkach. Na tym etapie ćwiczenie wyglądałoby tak. Idziecie z psem na smyczy i wyrzucacie zabawkę w takiej odległości by pies się nią zainteresował, ale nie mógł jej dosięgnąć. Gdy pies zrezygnuje z zabawki leżącej na ziemi, wyciągacie jego ulubioną zabawkę i nagradzacie nią. Oczywiście im bardziej atrakcyjny przedmiot-przynętę użyjecie, tym trudniej będzie psu z niego zrezygnować.

zostaw
Wektor bardzo chce sprawdzić co znajoma osoba trzyma w ręku, ale słyszy komendę „zostaw”
zostaw
Odwraca głowę i zmienia trasę marszu rezygnując z osoby
zostaw
I oczywiście dostaje za to super nagrodę

Etap 4

Jeśli dobrze przećwiczyliście poprzednie etapy wasz pies powinien już ładnie zostawiać na komendę śmieci znalezione na spacerach i różne przedmioty. Przyszedł czas na rozszerzenie znaczenia komendy „zostaw” na ludzi i psy. Naukę zacznijcie z osobą, którą wasz pies zna i do której ma pozytywne nastawienie. Poproście pozoranta, by trzymał smakołyki na otwartej dłoni na takiej wysokości, by były widoczne dla psa. Zapnijcie psa na smycz i ruszcie w stronę pozoranta. Gdy tylko pies go zauważy wydajcie komendę „zostaw” i zatrzymajcie się. Podobnie jak we wcześniejszym ćwiczeniu nie odciągajcie psa, tylko poczekajcie, aż sam zrezygnuje. Oczywiście nagradzacie psa za zostawienie pozoranta i odchodzicie. Po kilku powtórkach pozorant może stać już bez smakołyków w dłoni. Pamiętajcie też by ćwiczyć na różnych osobach, by pies mógł sobie tę komendę zgeneralizować. Bardzo podobnie wyglądają ćwiczenia, gdy chcemy nauczyć psa zostawiania innych psów. W początkowym etapie pozorant stoi z psem na smyczy. Pies pozoranta powinien być spokojny i neutralny w stosunku do naszego psa. Z czasem będziecie mogli ćwiczyć na różnych psach, również tych mniej zrównoważonych, spotkanych przypadkowo na spacerze. Jeśli wasz psiak nie potrafi zostawić pozoranta, oznacza to, że pracujecie na zbyt małym dystansie. Po prostu zwiększcie odległość od pozoranta/psa i zacznijcie ćwiczenie od nowa. Zależy nam na tym, by naszemu psu jak najczęściej udawało się poprawnie wykonać zadanie. Z czasem będziecie mogli podchodzić coraz bliżej i bliżej źródła rozproszeń, a wasz psiak nauczy się je ignorować.