krzyżowanie przednich łap

Dziś razem z Wektorem i Hakerem przychodzimy do was z nową sztuczką. Pokażemy wam krok po kroku, jak można nauczyć leżącego psa krzyżowania przednich łapek. Jest to bardzo fajna sztuczka, która nie tylko uroczo wygląda na zdjęciach czy filmach, ale poprawia też świadomość ciała psa.

Zanim zaczniemy uczyć psa tej sztuczki, dobrze by było, gdyby umiał już leżeć na gest lub polecenie słowne i zostawać w tej pozycji aż do usłyszenia komendy zwalniającej. Można też oczywiście naprowadzić psa na pozycję leżącą, ale jeśli nie jest tego nauczony, może szybko wstawać, a tego nie chcemy.

Do nauki będziemy potrzebować kilku rzeczy. Na pewno przydadzą się smakołyki, którymi będziemy psa nagradzać. Jeżeli umiecie używać klikera i wasz psiak jest na niego uwarunkowany, możecie go wykorzystać. Jeśli zaś wasz psiak nie zna klikera, będziemy zaznaczać pożądane zachowania psa krótkim, dźwięcznym słowem „tak”. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest target. Ja wykorzystuje w tym celu żółtą szmatkę, ale możecie wykorzystać tu dowolny przedmiot. Ważne, żeby był nie za duży i dobrze widoczny dla psa.

Rozgrzewka

Podczas rozgrzewki chcemy nauczyć psa, by dotykał przednią łapką targetu. Kładziemy smakołyk na podłodze i przykrywany go targetem. Zaznaczamy klikerem lub dźwięcznym słowem „tak” każde dotknięcie targetu przednią łapką psa i oczywiście nagradzamy to zachowanie. Na pewno część waszych psów będzie starała się dostać do smakołyka za pomocą zębów. W takiej sytuacji przytrzymajcie target ręką tak, by uniemożliwić psu zjedzenie smakołyka. Po kilku nieudanych próbach pies zacznie w końcu wykorzystywać przednie łapy.

krzyżowanie przednich łap - rozgrzewka

Jeżeli wasz pies zna polecenie „daj łapę”, możecie je wykorzystać podczas rozgrzewki. Kładziemy target na dłoni i prosimy psa, by podał nam łapę. Chwalimy go i nagradzamy za wykonanie polecenia. Przy każdej kolejnej powtórce trzymamy dłoń z targetem coraz niżej, aż w końcu kładziemy ją na podłodze. Gdy pies będzie dotykał przednią łapką sam target leżący na ziemi, możemy przejść do kolejnego etapu nauki.

Etap 1 Target przednią łapką w pozycji leżącej

Prosimy psa, żeby się położył. Następnie kładziemy target pomiędzy przednimi łapkami psa. Zaznaczamy klikerem lub dźwięcznym słowem „tak” i oczywiście nagradzamy, każde dotknięcie targetu łapką. Warto przyjrzeć się którą łapą pies wskazuje nam target. Po mniej więcej trzech próbach zaznaczamy i nagradzamy psa za dotknięcie targetu tylko jedną, wybraną łapką. Ułatwi nam to kolejne etapy nauki. W przyszłości można oczywiście nauczyć psa krzyżowania drugiej łapki, ale lepiej to zrobić osobno. Inaczej wszystko się może psu pomylić.

krzyżowanie przednich łap - pierwszy etap

Moje psy były uczone sporo targetowania pyszczkiem. Jest to bardzo przydatna umiejętność podczas nauki wielu sztuczek czy przy oznaczaniu zapachu w noseworku. Niestety podczas nauki krzyżowania przednich łapek chcemy, by pies targetował nam łapką, a nie pyszczkiem. Dlatego, jeśli pies zaczyna targetować pyszczkiem, można po prostu zabrać target i nie nagradzać psa za to zachowanie. Jeśli ten problem się powtarza, radzę wrócić do rozgrzewki i mocniej utrwalić psu targetowanie łapą.

Etap 2 Krzyżowanie łapek

Gdy pies chętnie już dotyka wybraną łapką targetu, możemy przejść do kolejnego etapu nauki. Przy każdej kolejnej powtórce przenosimy target coraz dalej tak, by pies w końcu skrzyżował przednie łapki. Oczywiście nadal zaznaczamy i nagradzamy dotknięcie targetu łapą. W ten sposób stopniowo małymi krokami, uczymy psa krzyżować przednie łapy.

krzyżowanie przednich łap - drugi etap

Najtrudniejszy jest tu moment, w którym przenosimy target za łapę leżącą na ziemi i prosimy psa o skrzyżowanie łap. Dla wielu psów łatwiejsze może okazać się dotknięcie targetu drugą łapą. Dlatego tak ważna jest konsekwencja podczas pracy na wcześniejszym etapie. Jeżeli w pierwszym etapie nagradzaliśmy psa tylko za target np. prawą łapą, to teraz łatwiej będzie mu zrozumieć, że prosimy go nadal o target prawą łapą. Gdy jednak pies będzie próbował dotykać targetu lewą łapą, po prostu zabieramy target i nie nagradzamy go za takie zachowanie. Jeśli ten błąd zacznie się powtarzać, warto wrócić do poprzedniego etapu ćwiczenia. Pamiętajcie, żeby nie przyspieszać nauki na siłę. Lepiej podzielić sobie całe szkolenie na mniejsze etapy, niż od razu wymagać od psa rzeczy, które są dla niego jeszcze za trudne.

Etap 3a Dodajemy gest

Gdy pies już ładnie krzyżuje przednie łapki naprowadzany targetem, można zacząć wprowadzać polecenie słowne oraz gest. Dla większości psów mowa naszego ciała jest bardziej zrozumiała niż słowa, które wypowiadamy. Dlatego wprowadzenie gestu jest zwykle prostsze niż nauczenie psa wykonywania sztuczki na samo polecenie słowne.

Najpierw musimy oczywiście wybrać sobie jakiś gest. Może to być np. wskazanie palcem, gdzie pies ma położyć łapkę. Ja wybrałam jednak gest wykonywany nogą. Chcę nauczyć psa, by krzyżował przednie łapki, gdy ja skrzyżuję swoje nogi. Jak tego nauczyć? Najpierw warto powtórzyć ćwiczenie z etapu drugiego w pozycji stojącej. Trzeba pamiętać, że psy kiepsko generalizują i uczą się kontekstowo. Oznacza to, że dla psa ma znaczenie wiele szczegółów, na które my nie zawsze zwracamy uwagę np. to, jaką mamy pozycję podczas wydawania polecenia. Dlatego, jeśli do tej pory ćwiczyliście z psem, klęcząc lub siedząc, a gest chcielibyście pokazywać w pozycji stojącej, trzeba najpierw nauczyć psa, by krzyżował przednie łapki, gdy przed nim stoicie.

krzyżowanie przednich łap na gest

Gdy uda się to osiągnąć, przechodzimy do kolejnego etapu nauki. Wykonujemy ustalony wcześniej gest i kładziemy target w takim miejscu, by pies skrzyżował przednie łapki. Zaznaczamy to zachowanie klikerem lub dźwięcznym słowem „tak” i nagradzamy. Po kilku udanych powtórkach próbujemy wycofać już naprowadzanie targetem. Wykonujemy gest i czekamy czy pies sam się już domyśli, o co nam chodzi. Jeśli tak, to oczywiście zaznaczamy skrzyżowanie łap, chwalimy psa i nagradzamy. Gdy jednak psiak będzie potrzebował jeszcze podpowiedzi w postaci targetu, dajmy mu ją. Nie chcemy, żeby niepotrzebnie frustrował się podczas nauki. Pamiętajcie, że to waszym zadaniem jest w jasny sposób wytłumaczyć psu, o co wam chodzi.

Etap 3b Dodajemy polecenie słowne

W podobny sposób wprowadzamy też polecenie słowne. Możecie wprowadzić je samo lub połączyć razem z gestem. Jeśli chcemy, żeby pies krzyżował przednie łapki na samo polecenie słowne, robimy to podobnie jak przy wprowadzaniu gestu. Tym razem zamiast pokazywania psu gestu wypowiadamy polecenie słowne. Następnie naprowadzamy psa targetem tak, by skrzyżował przednie łapki. Po kilku udanych powtórkach próbujemy wycofać naprowadzanie targetem i sprawdzamy, czy pies umie już wykonać polecenia na samo słowo.

Jeśli zaś mamy wypracowany wcześniej jakiś gest na tę sztuczkę, kolejność działań powinna być następująca. Najpierw wypowiadamy polecenie słowne, którego pies jeszcze nie zna, a dopiero potem pokazujemy znany mu już gest. Z czasem można zacząć powoli wycofywać gest i uczyć psa krzyżowania łapek na samo polecenie słowne.

Pamiętajcie, że słowo, które sobie wybierzecie na tę sztuczkę, nie może być podobne do innych znanych już psu poleceń. Moje psy znają słowo „łapa” w różnych postaciach. Mamy zwykłą „łapę”, na którą psy podają mi przednią łapę do ręki. Mamy też polecenie „łapeczki”, gdy proszę psy, żeby wyplątały się ze smyczy na spacerze. Używam też słów „Pierwsza łapa ciapa, druga łapa ciapa…itd.” podczas wycierania łap z błota po spacerze. Moje psy są nauczone na te słowa podnosić kolejno wszystkie cztery łapy. Dlatego u mnie poleceniem słownym na krzyżowanie przednich łap nie może być już raczej nic związanego ze słowem „łapa”. Zamiast tego używam słowa „prawa” na skrzyżowanie prawej łapy i „lewa” na skrzyżowanie lewej łapy. Nie polecam tego rozwiązania osobom, którym często mylą się obie strony. 😛

Jestem bardzo ciekawa, jak podoba się wam ta sztuczka oraz czy nauczycie jej wasze psiaki?