Dziś chciałam wam pokazać jak nauczyć psa aż trzech sztuczek: „daj łapę”, „piątka” i „papa”. Wszystkie te sztuczki są dość proste do nauczenia, więc jeśli dopiero zaczynacie szkolenie waszego psa, mogą stanowić dobrą rozgrzewkę. Komenda „daj łapę” jest bardzo popularna i polega na tym, że pies podaje nam swoją łapę jakby się chciał z nami przywitać. „Piątka” polega na przybiciu łapą naszej dość wysoko ustawionej dłoni. Natomiast „papa” to sztuczka, w której pies macha nam łapą na do widzenia. Jak nauczyć psa tych sztuczek? Zacznijmy od najprostszej.

„Daj łapę”

Wiele osób po prostu chwyta psa za łapę, podnosi ją do góry mówiąc „daj łapę” i nagradza psa. Niestety nie jest to najlepsza metoda nauki tej sztuczki. Wyobraźcie sobie, że ktoś łapie was za rękę i macha nią bez sensu…jak byście się czuli? Poza tym większość psów nie lubi, gdy dotyka się ich łap. Są psy, które będą wręcz zabierały łapę, tak byście nie mogli jej dotknąć. Ponad to, jeśli to wy bierzecie łapę psa to kto wykonuje komendę, wy czy wasz pies?  

daj łapę
Wektor stara się dostać do smakołyka

Dużo lepszym sposobem jest trzymanie smakołyka w zamkniętej pięści. Jeśli smakołyk jest dostatecznie atrakcyjny, pies będzie próbował go wydostać. Może to robić zębami, albo łapami. Oczywiście nagradzamy każdą próbę wydobycia smakołyka przy użyciu łapy. Po kilku powtórzeniach możecie wystawić rękę w ten sposób, by pies mógł oprzeć o nią swoją łapę. Oczywiście nagradzamy psa w momencie, gdy jego łapa dotknie naszej dłoni. Jeśli wasz pies bardzo nie lubi dotykania łap i chowa je przed wami, możecie próbować złapać go delikatnie za przedramię. Dla wielu psów jest to bardziej komfortowa sytuacja, niż chwytanie za samą łapę. W kolejnym kroku możemy dodać komendę słowną „daj łapę” i wycofać smakołyk trzymany w pięści.

daj łapę
Komenda „daj łapę” ogarnięta

Jeśli chcecie nauczyć psa, by podawał tylko prawą łapę, ignorujcie podanie lewej i nagradzajcie psa tylko wtedy, gdy poda właściwą łapę. Psy stosunkowo szybko uczą się podawania jednej łapy. Jeśli chcę, by Wektor podał mi drugą łapę mam na to komendę „daj drugą łapę”. Nauczyłam jej psa w ten sam sposób – nagradzałam go tylko za podanie lewej łapy i ignorowałam, gdy podawał prawą.

„Przybij piątkę”

Gdy pies umie już dawać łapę, łatwiej będzie nauczyć go przybijania piątki. Jest to komenda dość podobna do podawania łapy. W przypadku przybijania piątki oczekujemy, że pies szybko dotknie naszej wysoko umieszczonej dłoni. Natomiast przy podawaniu łapy chcielibyśmy, by położył na dłuższą chwilę łapę na naszej dłoni.  

daj łapę

Naukę przybijania piątki zaczynamy od poproszenie psa o podanie łapy. Jeśli zrobi to prawidłowo, ustawiamy dłoń w tym samym miejscu co do podawania łapy, ale tym razem palce mamy skierowane do góry, tak jak do przybijania piątki. Nagradzamy psa za dotknięcie łapą naszej ręki. Jeśli nagrodzimy psa dostatecznie szybko, nauczy się szybkiego zabierania łapy i uzyskamy efekt przybijania, a nie trzymania łapy na naszej ręce. Stopniowo ustawiamy rękę co raz wyżej i wyżej i komendę „daj łapę” zastępujemy komendą „piątka”. Z tą wysokością to nie przeginajcie ;D Dostosujcie ją do możliwości waszych psów. Wiadomo, że jamnik nie przybije łapy tak wysoko jak np owczarek niemiecki.

„Pa pa”

daj łapę

Gdy pies już umie przybijać piątkę możecie nauczyć go machania na do widzenia, czyli komendy „papa”. Naukę zaczynamy prosząc psa, żeby przybił piątkę. Jeśli zrobi to prawidłowo, oddalamy rękę nieznacznie poza zasięg psiej łapy. Pies próbując przybić piątkę najprawdopodobniej machnie łapą w powietrzu i właśnie to machnięcie nagradzamy. Następnie stopniowo oddalamy rękę od psa i nagradzamy każde machnięcie łapą w powietrzu. Po kilku powtórkach możecie zacząć wprowadzanie komendy słownej „papa” i/lub gestu. Jeżeli chcecie nauczyć psa, by wykonywał tę komendę, gdy stoicie dalej od niego, musicie go tego oczywiście nauczyć stopniowo oddalając się od psa.