Targetowanie, czyli dotknięcie np. psim nosem dłoni przewodnika, to bardzo prosta sztuczka z dużym potencjałem. Nauczenie psa targetowania jest dość proste i szybkie. Jeżeli uda się wam opanować podstawy, możecie wykorzystać tę sztuczkę do bardziej zaawansowanych zadań takich jak na przykład zapalanie i gaszenia światła przez psa, zamykanie szuflady, czy nawet chodzenie przy nodze. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wasza kreatywność.

Przy klasycznym targetowaniu uczymy psa dotykania nosem naszej dłoni lub targetu. Target to długi wskaźnik zazwyczaj zakończony kolorową kulką. Często targety są dołączane do klikera jako dodatkowa opcja. Możecie też nauczyć psa targetowania nosem, przednią łapą, albo tylną łapą. Pies może dotykać nie tylko waszej dłoni, czy targetu, ale też włączników, guzików, klamek, drzwi i innych przedmiotów i powierzchni (oczywiście jeśli są dla psa bezpieczne).

Jak nauczyć psa targetowania? Według mnie najszybciej nauczycie psa tej sztuczki przy użyciu klikera. Jeśli szkolenie klikerowe jest dla was nowym tematem zajrzyjcie tu, a tu znajdziecie post o tym jak zacząć pracę z klikerem. Jeżeli wasz psiak został już uwarunkowany na kliker możecie zacząć naukę targetowania. Wyciągnijcie otwartą dłoń przed nosem waszego psa i zaznaczajcie kliknięciem moment, w którym pies zacznie zbliżać nos do waszej dłoni. Możecie dodać do tego komendę słowną „target”, „nos”, „cel”, lub inne słowo, które wam pasuje do tej sztuczki 😉 Jeśli psiak nie jest zainteresowany wyciągniętą dłonią możecie ją zabrać i pokazać psu w  innym miejscu. Nigdy nie zbliżajcie dłoni do nosa psa. To on ma zbliżyć swój nos do waszej ręki, więc nie wykonujcie tej pracy za psa 😉 Jeśli pomimo zmiany miejsca dłoni wasz pies nadal nie jest nią zainteresowany, możecie posmarować wnętrze dłoni smakołykiem. Pyszny zapach powinien skłonić psa, do powąchania dłoni, a za to możecie już kliknąć i oczywiście nagrodzić psa.

target
Zostawiam zapach smakołyka na dłoni

Z czasem klikajcie i zaznaczajcie już tylko prawidłowe dotknięcia dłoni nosem. Kliker jest tu świetnym narzędziem, ponieważ możecie bardzo precyzyjnie zaznaczyć moment dotknięcia dłoni, przez co dajecie psu jasny komunikat, o co wam chodzi. Żeby nie zanudzić psa starajcie się nie wystawiać dłoni zawsze w tym samym miejscu. Zaskakujcie go za każdym razem nową pozycją dłoni, raz z lewej strony, raz z prawej, raz poniżej nosa psa, raz nad nim. Możecie też poprosić psa o targetowanie raz lewej, raz prawej dłoni. Pamiętajcie, żeby sesje były krótkie. Kilka powtórzeń wystarczy. Lepiej kilka krótkich sesji, niż jedna zbyt długa, która zniechęci psa do dalszej pracy.

target
Chodzenie przy nodze za targetem

Jeśli wasz psiak jest już mistrzem dotykania nosem dłoni możecie podnieść nieco poprzeczkę. Wydajcie komendę „target”, wystawcie dłoń i w momencie, gdy pies zacznie zbliżać nos w jej stronę, przesuńcie dłoń o kilka centymetrów dalej. W ten sposób możecie nauczyć psa, by aktywnie podążał za targetem. Z czasem możecie wykorzystać tą umiejętność do wykonania ósemek, między waszymi nogami, slalomów, czy nauki chodzenia przy nodze. Jeżeli macie małego psa wygodniejsze będzie użycie targetu/wskaźnika, niż waszej dłoni. Będziecie mogli iść wyprostowani, a psiak będzie podążał za targetem, a nie za waszą dłonią.

target
ósemka
target
i slalom ;D

W ten sam sposób możecie nauczyć psa dotykania dowolną częścią ciała dowolnego przedmiotu. Tak jak pisałam wcześniej jedynym ograniczeniem jest tu wasza wyobraźnia. Mam nadzieję, że będziecie mieli masę frajdy ucząc wasze psy tej nowej sztuczki.