zasady zabawy

W jednym z wcześniejszych postów pisałam już o tym jak nagradzać psa. Wspominałam w nim o tym, że zabawa z psem może być jedną z form nagrody. Dla niektórych psów zabawa jest nawet większą nagrodą niż jedzenie. Szarpanie to gra oparta na naturalnych instynktach psa i na rywalizacji. Wiele osób unika zabawy szarpakiem twierdząc, że to wyzwala w psie niepotrzebną agresję. Prawda jest jednak taka, że jeśli wprowadzimy odpowiednią strukturę zabawy i nauczymy psa przestrzegać pewnych reguł, szarpanie się z psem może nie tylko stanowić świetną nagrodę, ale też poprawić waszą relację.

Szarpaki

Na rynku znajdziecie całą masę różnych szarpaków. Pojawia się pytanie, który wybrać dla psa? Tak naprawdę najważniejsze jest nie to, jaki mamy szarpak, tylko to jak się nim bawimy z psem. W zabawie szarpakiem najważniejsza powinna być relacja, jaką nawiązujemy z psem i jasne reguły gry, a nie sam przedmiot, którym się bawimy. Jeśli pies zafiksuje się na zabawkę, może pojawić się problem bronienia zasobów i inne problemy behawioralne. Tak naprawdę w szarpanie możesz się bawić z psem patykiem, kawałkiem szmatki….czymkolwiek. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć psa zabawy szarpakiem dobrze jest wybrać na początek coś miękkiego i przyjemnego dla psiego pyska. Dobrze sprawdzają się polarowe liny, pluszaki, szmatki. Niektóre psy lubią też szarpać się futrzanymi zabawkami. Na początek nie polecam twardych lin i drewnianych zabawek.

Etapy gry

Zabawa w szarpanie kojarzy nam się z tym, że z jednej strony pies trzyma zabawkę, z drugiej strony my i próbujemy sobie ją wzajemnie wyrwać. Tak naprawdę jest to tylko jeden z etapów tej gry. Innym etapem jest sytuacja, w której pies wyrwie nam szarpak. Zwykle po takim zwycięstwie robi rundę honorową, popisując się i chwaląc zdobyczą. Naszym zadaniem na tym etapie gry jest próba odebrania szarpaka psu. Jeśli nam się to uda, mamy kolejny etap zabawy i teraz to my musimy paradować ze zdobyczą i chwalić się wygraną. Tym razem to pies będzie próbował wyrwać nam zabawkę, a my powinniśmy mu to utrudniać. Czwartym etapem zabawy jest sytuacja, w której bezpański szarpak leży na ziemi i zarówno my, jak i pies ścigamy się próbując go zdobyć. Jak widzicie samo przeciąganie szarpaka nie jest celem tej gry, celem jest raczej przechytrzenie przeciwnika i zdobycie szarpaka.

zasady zabawy
Etap w którym walczymy o szarpak
zasady zabawy
Etap w którym pies wygrał
zasady zabawy
Etap w którym przewodnik wygrał
zasady zabawy
Etap w którym zabawka jest niczyja

Zasady gry

Żeby zabawa była bezpieczna i atrakcyjna dla psa i żeby rzeczywiście stanowiła dla niego nagrodę, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze szarpak, który używamy do nagradzania psa nie może być dla niego stale dostępny. Jeśli pies może żuć sobie szarpak i bawić się nim sam gdy tylko zechce, zabawka szybko mu się znudzi. Nowe zabawki są zawsze bardziej atrakcyjne dla psa, a jeśli do tego wypracujemy u psa skojarzenie szarpak = super zabawa = nagroda to osiągniemy dokładnie to co chcemy.

Jak już pisałam wcześniej celem zarówno dla nas jak i dla psa powinno być zdobycie szarpaka. Wiele osób popełnia błąd próbując wcisnąć psu szarpak do pyska, lub oddając go psu zbyt łatwo. Pies musi się naprawdę postarać, by wyrwać wam zabawkę. Nie wolno oddawać jej psu „bez walki”. Jeśli to my jesteśmy w posiadaniu szarpaka, to najgorsza rzecz jaką można zrobić, to dać go psu za nic. Naszym zadaniem jest raczej utrudnienie psu zdobycia zabawki. Tylko wtedy gra będzie stanowiła dla psa wyzwanie i będzie dla niego ciekawa. Jeśli wasz pies nie jest zainteresowany szarpakiem możecie przywiązać go do smyczy, lub sznurka i zacząć uciekać przed psem. U większości psów taka metoda sprawia, że budzi się w nich instynkt pogoni i zaczynają interesować się zabawką. Z czasem może nawet będą próbowały chwytać szarpak zębami… i tak krok po kroku uczymy psa zabawy szarpakiem.

zasady zabawy
Wektor daje z siebie wszystko, by wyrwać mi szarpak

Żeby zabawa była atrakcyjna dla psa musi być symetryczna. To znaczy, że powinniśmy wygrywać na zmianę, raz my a raz pies. Jeśli to my zawsze będziemy zabierali psu szarpak, szybko się nauczy, że jesteśmy zbyt silni i nawet nie będzie próbował się z nami szarpać. Jeśli z kolei będziemy zbyt często dawali psu wygrywać zobaczy, że marni z nas przeciwnicy i również straci zainteresowanie zabawą. Zauważcie przy tym, że szarpiąc się z psem możecie podnosić, lub obniżać jego samoocenę. Jeśli więc macie wycofanego, niepewnego siebie psa, możecie pozwalać mu częściej wygrywać, co powinno podnieść jego pewność siebie. Jeśli z kolei macie psa zbyt pewnego siebie, możecie z nim częściej wygrywać, co utemperuje jego rozbuchane ego.

Zabawę trzeba dostosować do możliwości danego psa. Inaczej będziemy bawić się ze szczeniakiem, inaczej z dorosłym owczarkiem niemieckim. Trzeba uważać, by podczas zabawy unikać nagłych szarpnięć, które mogą spowodować poważne kontuzje u psa. Najlepsze są płynne, poziome ruchy i szarpanie się w kształcie ósemki. Bawiąc się z psem pamiętajcie, by dobrze się przy tym bawić. Psy wyczuwają, czy robicie coś naprawdę, czy tylko udajecie, że chcecie się z nimi bawić.

zasady zabawy
Zakończenie zabawy

Zabawa szarpakiem musi mieć odpowiednią strukturę. Najważniejsze jest nauczenie psa puszczania i łapania szarpaka na komendę „puść” i „masz”. Pamiętajcie, by wprowadzić komendę „masz”, aby pies wiedział kiedy wznawiacie zabawę i sam nie rzucał się na szarpak bez sygnału. Pies powinien też umieć kończyć zabawę np. na komendę „koniec” lub „dziękuję”. Po wydaniu tej komendy bezwzględnie kończymy zabawę z psem. Przestajemy się interesować zabawką oraz psem i wracamy do swoich normalnych zajęć. Jeśli wprowadzicie taki zwyczaj pies nauczy się, że „koniec” oznacza zakończenie zabawy.

Jak nauczyć psa puszczania szarpaka?

Podstawową zasadą zabawy szarpakiem jest to, że pies wypuszcza zabawkę z pyska na komendę. Nie jest to łatwe zadanie, ale mamy kilka sposobów, by psa tego nauczyć. Pierwsza metoda jest taka, że możemy wymienić szarpak na jedzenie. W praktyce wygląda to tak, że szarpiemy się z psem, wydajemy komendę „puść” i podajemy smakołyki. Oczywiście pies musi wypuścić szarpak, by zjeść smakołyki. Jeśli jest bardziej zainteresowany zabawą niż jedzeniem, ten sposób się nie sprawdzi. Nie jestem też wielką fanką tej metody, ponieważ wytrąca psa z rytmu zabawy. Psiak musi pogryźć i przełknąć smakołyki zanim znów będzie gotów się szarpać. W tym czasie traci energię i naturalny entuzjazm do dalszej gry.

zasady zabawy
zasady zabawy
zasady zabawy

Druga metoda to wymiana za zabawkę. Musimy mieć przygotowane dwa szarpaki, najlepiej tak samo atrakcyjne dla psa. Szarpiemy się z psem jedną zabawką, wydajemy komendę „puść” i unieruchamiamy szarpak. Nieruchoma zabawka jest dla psa dużo mniej atrakcyjna. W tym samym czasie pokazujemy psu drugą zabawkę, która się rusza i jest ciekawszym obiektem do zabawy. W tej sytuacji większość psów odpuści pierwszą zabawkę na rzecz tej drugiej.

zasady zabawy
zasady zabawy

Trzecim sposobem, który u mnie sprawdza się najlepiej, jest unieruchomienie zabawki. Bawimy się z psem jak zwykle. Unieruchamiamy zabawkę z dwóch stron opierając np. o udo. Bardzo ważne jest, by szarpak nie ruszał się i by żaden jego element nie wystawał. Musi być całkowicie „martwy” tak, by pies nie mógł sam sobie go szarpać i bawić się sam ze sobą. Razem z unieruchomieniem zabawki wydajemy komendę „puść”. Gdy tylko pies wypuści szarpak od razu wydajemy komendę „masz” i zabawka znów „ożywa” i staje się atrakcyjna dla psa. W ten sposób pies uczy się, że im szybciej wypuści szarpak, tym szybciej zabawa będzie wznowiona.

zasady zabawy
zasady zabawy

Mam nadzieję, że rozwiałam kilka waszych wątpliwości odnośnie zabawy szarpakiem. Mam też nadzieję, że wprowadzicie ją jako formę nagrody dla waszych psów. Jest to naprawdę świetna alternatywa dla podawania smakołyków. O ile smakołyki sprawdzają się w pierwszych etapach nauki, bo pozwalają precyzyjnie naprowadzić psa na jakąś pozycję, to poprzez zabawkę możemy nauczyć psa szybkiego wykonywania komend. Nie każdy pies od razu umie i wie jak się bawić szarpakiem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by go tego nauczyć. Pamiętajcie o etapach, zasadach i strukturze zabawy szarpakiem, by gra była bezpieczna i atrakcyjna zarówno dla was, jak i dla waszych psów.