pies zjada śmieci

Zjadanie śmieci przez psy podczas spacerów to dość częsty problem. Niestety nawyk ten może być dla psów bardzo niebezpieczny. Zjadając zepsute pożywienie, pies może mieć problemy z trawieniem. Natomiast zjedzenie substancji toksycznej, może się skończyć poważnym zatruciem lub nawet śmiercią psa. Co jakiś czas słyszymy też o przypadkach osób, które celowo podkładają w parkach, czy innych popularnych miejscach spacerowych, trutki lub kiełbasy nafaszerowane gwoździami. Oczywiście takie osoby powinny być surowo karane. Natomiast w praktyce zwykle ciężko jest je złapać i udowodnić przed sądem ich winę. Dlatego też każdy opiekun psa powinien być podczas spaceru bardzo uważny. Warto też popracować z psem nad rezygnacją ze zjadania przypadkowo znalezionych odpadków oraz nad wymianą upolowanych podczas spaceru śmieci.

Dlaczego pies zjada śmieci?

Zanim zaczniemy oduczać psa zjadania śmieci, warto zastanowić się dlaczego pies to robi. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. W zależności od powodu, dla którego pies zjada odpadki, nasze dalsze postępowanie będzie nieco inne.

Naturalne zachowanie psa

Psy przeżyły tysiące lat dzięki temu, że polowały na swoje ofiary. Jednak polowanie jest wyczerpujące i może być dla psa niebezpieczne. Walcząca o przeżycie ofiara może się aktywnie bronić i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Nie każde polowanie kończy się też sukcesem. Dużo łatwiej i bezpieczniej jest więc znaleźć sobie jedzenie na ziemi. Dlatego też psy nauczyły się zjadać resztki pozostawione przez ludzi i dzięki temu przetrwały do dziś. Zjadanie śmieci jest więc dla psów naturalnym sposobem zdobywania pożywienia.

psa zjadania śmieci

Szczeniaki poznają otaczający je świat za pomocą wszystkich zmysłów. Również za pomocą zmysłu dotyku i smaku. Dlatego zupełnie naturalne we wczesnych etapach rozwoju psa jest branie różnych przedmiotów do pyska. Jeżeli przedmiot ten nadaje się do jedzenia, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie po prostu połknięty. Każda taka udana próba zjedzenia śmiecia jest dla szczeniaka ważną lekcją. Maluch uczy się, że warto włożyć trochę energii w wyszukiwanie odpadków podczas spacerów i dzięki temu takie zachowanie się umacnia.

Nuda

Kolejna przyczyną, dla której psy zjadają śmieci jest po prostu nuda. Większość psów woli polować na swoje jedzenie lub je aktywnie wyszukiwać, niż po prostu zjadać to, co dostaną w misce. Jedzenie z miski jest mało ciekawe i nie zaspokaja wszystkich potrzeb psa. Każdy pies ma bardziej lub mniej rozwiniętą potrzebę eksploracji, węszenia, tropienia czy rozszarpywania. Jedzenie suchej karmy z miski nie zaspokaja niestety tych wszystkich potrzeb. Dlatego pies organizuje sobie „polowania” na śmieci podczas spacerów.

Głód

Inną przyczyną, dla której pies zjada śmieci podczas spaceru może być głód. Jest to szczególnie widoczne w przypadku psów po przejściach, które same musiały zapewnić sobie jedzenie. Pies, który zaznał w swoim życiu silnego głodu, będzie pamiętał to uczucie przez całe życie. Nic więc dziwnego, że mimo pełnej michy w domu, cały czas będzie wyszukiwał na spacerach różne odpadki. Taki psiak woli najeść się na zapas, bo nigdy nie wie, co go czeka w przyszłości.

pies zjada śmieci

Możliwe też oczywiście, że wasze psy dostają po prostu za mało jedzenia, są głodne i dlatego wyszukują śmieci podczas spacerów. Trzeba pamiętać, że dawki karmy podawane przez producentów na opakowaniu są orientacyjne. Każdy pies jest inny, ma inny metabolizm i inaczej może przyswajać jedzenie. Dlatego zamiast ślepo trzymać się zaleceń umieszczonych na opakowaniu karmy, lepiej posłuchać się swojego psa. Jeśli jest chudy i całymi dniami chodzi głodny, to trzeba zwiększyć mu ilość pożywienia.

Niewłaściwa dieta

Może się też okazać, że wasz pies dostaje odpowiednią ilość karmy, ale jej jakość jest niezadowalająca. Niestety wiele gotowych karm ma dużą ilość wypełniaczy w swoim składzie. Składniki takie jak kukurydza, ziemniaki, bataty, ryż i inne zboża nie są dla psów szkodliwe, ale nie dostarczają im zbyt wielu składników odżywczych. W większości składniki pochodzenia roślinnego są po prostu wydalane przez organizm psa. Dlatego istnieje możliwość, że wasz pies dostaje duże porcje jedzenia, ale cały czas chodzi głodny. Tak żywiony pies będzie cały czas polował na śmieci podczas spacerów i w ten sposób starał się uzupełnić swoją dietę.

Jak oduczyć psa zjadania śmieci?

Wiemy już dlaczego psy lubią wyszukiwać i zjadać śmieci. Czas zastanowić się jak możemy z tym nawykiem walczyć.

Analiza diety psa

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest dokładna analiza diety psa. Trzeba się upewnić, że dostaje on odpowiednią ilość i jakość pokarmu. Warto więc policzyć, czy pies dostaje właściwą ilość wszystkich substancji odżywczych. Wpis o tym jak rozszyfrować skład karmy dla psa znajdziecie tu, a tu znajduje się wpis, w którym porównuję składy trzech karm z różnych półek cenowych. Jeżeli nie macie czasu na tego typu analizy, warto skorzystać z pomocy psiego dietetyka, który przeanalizuje dietę waszego psa i sprawdzi czy niczego w niej nie brakuje. Warto też wybrać się z psem do weterynarza i wykonać podstawowe badanie krwi. Pozwoli wam to określić czy pies jest zdrowy i czy w jego diecie nie ma jakichś niedoborów.

pies zjada śmieci

Zabawy węchowe

Jeżeli przyczyną zjadania przez psa śmieci jest nuda, to warto wprowadzić podczas spacerów różnego rodzaju zabawy węchowe. Wspólne polowanie na smakołyki jest świetną aktywnością. Nie tylko zaspokajamy w ten sposób naturalne potrzeby psa, ale budujemy też lepszą relację. Zamiast zakazywać psu jego naturalnych zachowań, uczmy go wykonywać je na polecenie słowne, na przykład „szukaj”. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad zachowaniem psa podczas spacerów. Możemy też nauczyć go rezygnacji ze śmieci i przekierować naturalną potrzebę wyszukiwania jedzenia na przykład na smakołyki.

Nie wyciągaj psu jedzenia z pyska na siłę

Gdy pies już upoluje jakiegoś śmiecia, najgorszą rzeczą jaką można zrobić jest gonienie psa i próba wyciągnięcia zdobyczy z pyska na siłę. Po pierwsze goniąc psa i krzycząc na niego, na pewno nie sprawimy, że do nas podejdzie. Jeżeli psiak połyka właśnie swoją zdobycz, a my krzyczymy „zostaw” to uczymy psa, że „zostaw oznacza tak naprawdę „zjadaj to szybko, bo zaraz ci to zabiorę!”. Podobnie jeśli gonimy psa krzycząc „do mnie”, to tak naprawdę uczymy go, by na słowo „do mnie” pies od nas uciekał. Pies jest od nas szybszy i na pewno nie wygramy z nim tego pojedynku.

psa zjadania śmieci

Dodatkowo wyciągając psu jedzenie z pyska narażamy się na dotkliwe pogryzienie. Pies może bowiem aktywnie bronić swojej zdobyczy. Nasze zachowanie jest też dla niego zupełnie niezrozumiałe. Pies cieszy się, że udało mu się upolować jedzenie, a tu nagle przybiega rozzłoszczony opiekun, który w dodatku stara się wyrwać mu jedzenie z pyska. Postępując w ten sposób niepotrzebnie tworzymy sytuacje konfliktową z psem i tracimy jego zaufanie.

Nauka rezygnacji i wymiany

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nauczenie psa rezygnacji oraz wymiany. O rezygnacji mówimy wtedy, gdy pies jest nauczony niepodejmowania jedzenia z ziemi na jakieś polecenie słowne, na przykład „zostaw”. Natomiast, gdy pies już trzyma śmiecia w pysku, na rezygnację jest zdecydowanie za późno. W takim wypadku trzeba nauczyć psa wymiany śmiecia na coś innego, na przykład na smakołyk lub zabawkę. Naukę rozpoczynamy w domu, gdzie nie ma zbyt wielu rozproszeń i gdzie mamy całkowitą kontrolę nad otaczającym nas środowiskiem. Jednak jeśli pies ma rezygnować i oddawać nam śmieci upolowane na spacerze, to w miarę postępów w treningach trzeba je przenieść na zewnątrz.

Wiem, że wiele osób może uważać, iż nauczenie ich psa rezygnacji ze śmieci czy wymiany jest niemożliwa. Wystarczy jednak popatrzeć na psy myśliwskie. Podczas polowania zadaniem psa jest wytropienie zwierzyny. Następnie myśliwy ją zabija, a pies wyszukuje ją i zjada…? Nie! Przynosi ją myśliwemu. Jest to zachowanie wzmacniane u wielu ras psów od pokoleń i stosunkowo łatwo jest go psa nauczyć.

Uniemożliwiamy zjadanie śmieci

Zanim jednak wypracujecie z psem rezygnację czy wymianę, zanim wprowadzicie zabawy węchowe, zrobicie psu wszystkie badania i przeanalizujecie dokładnie jego dietę, bardzo ważne jest uniemożliwienie psu zjadania śmieci. Jest to zachowanie samo nagradzające, które bardzo szybko się utrwala. Oznacza to, że nawet jeśli będziecie w jakiś sposób karać psa, to nie oduczycie go tego zachowania. Potencjalna nagroda z polowania na śmieci jest dla psa zbyt atrakcyjna. Dlatego warto kontrolować jego zachowanie zapinając go na smycz lub długą linkę.

Jeżeli macie psa, który praktycznie na każdym spacerze wyszukuje odpadków, warto przyzwyczaić go do noszenia kagańca. Najlepiej sprawdzi się tu kaganiec z podwójnym dnem. Przy takiej konstrukcji kagańca psu nie uda się przeciągnąć śmieci przez jego otwory. Oczywiście kaganiec musi być odpowiednio dobrany do kształtu pyska psa tak, by był dla niego wygodny i nigdzie go nie obcierał.