Jeżeli dobraliście już odpowiedni kaganiec dla waszego psa, przyszła pora na przyzwyczajenie go do chodzenia w kagańcu. Większość właścicieli psów tego nie robi. Zakładają psu kaganiec okazjonalnie, gdy jest to wymagane np. przez przepisy prawa i… zaczyna się cyrk. Pies nieprzyzwyczajony do noszenia takiego ustrojstwa na pysku zrobi wszystko, by się go pozbyć. Będzie skakać, wierzgać, ocierać się o wszystko i wszystkich, tarzać się itp. Nie tylko nie jest to miły widok, ale też ogromny stres dla psa, który może skojarzyć sobie kaganiec z czymś okropnym i  na drugi raz nie pozwoli go sobie założyć.

Jak sprawić, by nasz pies pozytywnie kojarzył sobie kaganiec? By spokojnie pozwalał go sobie nałożyć? I by zachowywał się spokojnie, gdy ma go już na pysku? Oczywiście odpowiedzią jest odpowiednio wczesne przyzwyczajenie psa do kagańca. Najlepiej zacząć na spokojnie, w domu. Trzeba przygotować sobie sporą porcję ulubionych smakołyków naszego psa i umieścić je na dnie kagańca tak, by musiał sam wsadzić pysk do środka, by je zjeść. Uczymy w ten sposób psa, by sam wsadzał chętnie nos do kagańca. Do niczego psa nie zmuszamy na siłę. No i budujemy pozytywne skojarzenie u pasa, kaganiec = smakołyki.

przyzwyczajanie do kagańca
Umieszczam smakołyki na dnie kagańca…
przyzwyczajanie do kagańca
… i pozwalam Wektorowi je zjeść.

Po kilku takich wstępnych ćwiczeniach można spróbować zapiąć psu kaganiec. Na pewno będą jakieś protesty. Trzeba to zrobić spokojnie, ale zdecydowanie i możliwie sprawnie. Jak tylko kaganiec znajdzie się na psim nosie, nagradzamy go masą pysznych smakołyków i …. zdejmujemy kaganiec. Ćwiczenie możemy powtórzyć kilka razy, by pies zachowywał się spokojnie podczas zakładania kagańca.

przyzwyczajanie do kagańca
Nagradzam Wektora za spokojne zachowanie w kagańcu

Następnie należy stopniowo przedłużać czas noszenia kagańca przez psa. Najlepiej dać psu jakieś zadanie, by nie koncentrował się na ograniczającym swobodę ustrojstwie. Proste komendy typu „siad”, „waruj”, „stój”, „daj łapę”…itp świetnie się sprawdzają jako odwracacze uwagi. Oczywiście jeśli pies je zna ;P Daje nam to też pretekst do częstego nagradzania psa za spokojne zachowanie i posłuszeństwo.

Jeżeli pies potrafi już w miarę spokojnie wytrzymać w kagańcu kilka minut, możemy przejść się z nim na krótki spacer. Nadal nagradzamy psa za spokojne noszenie kagańca. Jeśli pojawi się jakiś dramat i pies wpadnie w histerię na spacerze, trzeba cofnąć się do wcześniejszego etapu przyzwyczajania. Są psy, które szybko nauczą się nosić kaganiec, ale są i takie, którym zajmie to więcej czasu. Dlatego, tak jak pisałam wcześniej, cały proces trzeba zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem.

przyzwyczajanie do kagańca

Dopiero gdy wasz pies spokojnie spaceruje z kagańcem na pysku możecie wsiąść z nim do pociągu, czy autobusu. Będziecie mieli pewność, że psiak nie będzie ocierał się kagańcem o innych ludzi i nie będzie próbował za wszelką cenę pozbyć się kagańca. Poniżej link do filmiku o kagańcach i o tym jak ja przyzwyczajałam Wektora do noszenia kagańca.