
Pisałam już wcześniej o tym co to jest BARF. Przyszła kolej na ustalenie ile jakich produktów powinien dostawać nasz pies, by był szczęśliwy i zdrowy.
Ile jedzenia powinien dostawać pies?
Każdy pies jest inny i będzie potrzebował innej ilości pokarmu. Dzienna dawka pokarmowa uzależniona jest od wieku psa, jego wielkości, rasy, aktywności, stanu zdrowia ale też od pogody. Generalnie psy dużych ras, mało aktywne, kastrowane, trzymane w domu, o grubej sierści oraz otyłe będą potrzebowały stosunkowo mniej jedzenia niż psy ras małych, aktywne, żyjące na zewnątrz, chude, o cienkiej sierści. Również suki w ciąży i okresie laktacji czy szczeniaki będą potrzebowały stosunkowo większej dawki pożywienia niż psi seniorzy. Poniżej zamieszczam orientacyjną tabelkę, która pokazuje jaki procent masy ciała psa powinna stanowić jego dzienna dawka pokarmowa.

W przypadku moich niekastrowanych, umiarkowanie aktywnych, dorosłych psów jest to 2%. Wiedząc, że każdy z moich psów waży około 40 kg łatwo obliczyć ich dzienną dawkę pokarmową.
40 × 0,02 = 0,8kg czyli 800g
Podane w tabeli wartości należy traktować orientacyjnie. Trudno jest dokładnie sprecyzować co to znaczy, że pies jest „umiarkowanie aktywny” lub „bardzo aktywny”… A co jeśli jednego dnia jest „bardzo aktywny”, a innego „umiarkowanie aktywny”? Każdy pies ma też inny metabolizm i inaczej będzie przyswajał podawany pokarm. Dlatego wyliczenia z tabelki traktujcie jedynie orientacyjnie. Od czegoś przecież trzeba zacząć. Następnie obserwujcie swoje psiaki i w zależności od ich wyglądu i kondycji modyfikujcie ilość podawanego jedzenia. Jeśli pies zaczyna tyć, to dzienną dawkę trzeba trochę zmniejszyć. Jeśli zaś nadmiernie traci na wadze, trzeba podawać mu trochę więcej jedzenia.
Przykład moich psów pokazuje, że nie da się ich karmić „pod tabelkę”. Wyliczona dzienna dawka 0,8kg to dla nich zdecydowanie za mało. Z czasem musiałam ją zwiększyć do około 1kg. O ile Haker przy tej ilości pokarmu wygląda dobrze, to Wektor mógłby trochę przytyć. Dlatego dostaje 1,1 – 1,2kg jedzenia na dobę. Dzienna dawka pokarmowa moich psów zmienia się też wraz z porami roku i ich aktywnością. Latem dostają zwykle trochę mniejsze porcje. W upalne dni Wektor czasem odmawia jedzenia i potrafi jeść co dwa dni. Natomiast zimą posiłki są większe i bardziej tłuste.
Ile posiłków powinien dostawać pies?
Dzienna dawka pokarmowa mówi nam o tym ile jedzenia powinien dostawać pies w ciągu całego dnia. Wliczamy w to posiłki, gryzaki i smaczki podawane psu np. podczas treningów. Pojawia się pytanie ile tych posiłków powinno być? W przypadku szczeniaków do 3 msc życia zaleca się 5-6 posiłków dziennie. Od 3 miesiąca życia szczeniaka możemy zmniejszyć ilość posiłków do 4. W 5 miesiącu życia podajemy 3 posiłki, a od 7 miesiąca podajemy 1-2 posiłki dziennie, w zależności od potrzeb psa.
W przypadku psów o głębokiej klatce piersiowej, predysponowanych do skrętu żołądka (jak np. wyżły) zaleca się podawanie dwóch mniejszych posiłków w ciągu dnia, a nie jednego dużego. Ważne też, by jedzenie podawane było z ziemi, a nie z podwyższenia oraz, by nie podawać psu posiłku bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Dlatego najbezpieczniej odczekać godzinę przed lub po spacerze i dopiero potem nakarmić psa. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia groźnego dla życia psa skrętu żołądka.
Co powinno znaleźć się w diecie BARF?
Dieta BARF opiera się na surowym mięsie, podrobach, kościach, warzywach i owocach. Do tego podajemy jajka oraz suplementy, które uzupełniają niedobory w diecie. Więcej o suplementach w diecie BARF napisze niedługo w osobnym artykule, gdyż jest to temat dość rozległy. Teraz omówimy sobie krótko podstawowe składniki diety BARF.
Mięso
Mięso powinno stanowić od 50% do nawet 80% diety psa. Jest to główne źródło białka w psiej diecie. Białko służy między innymi do budowy wszystkich komórek, tkanek i narządów oraz syntezy hormonów czy enzymów. Pełni też funkcje transportowe, magazynujące oraz reguluje przebieg wielu procesów biologicznych. Mięso dostarcza psu również tłuszcz, czyli główne źródło energii. Tłuszcz buduje też błony komórkowe i stanowi substrat dla hormonów sterydowych.

W diecie naszego psa powinno się znaleźć przynajmniej 4-5 różnych rodzajów mięs. Dzięki temu posiłki będą nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Podawanie różnych rodzajów mięs z różnych zwierząt, minimalizuje nam ryzyko powstania niedoborów. Każdy rodzaj mięsa ma nieco inny skład. Dlatego w diecie psa powinny się znaleźć zarówno mięsa chude jak i te przerośnięte tłuszczem, z żyłkami i chrząstkami. Psu można podawać wszystkie rodzaje mięs, również ryby. Kontrowersyjna jest jedynie wieprzowina czy mięso z dzika przez chorobę Aujeszkiego czyli tzw. wściekliznę rzekomą. Jest to choroba groźna dla świń, psów i innych zwierząt, ale nie dla człowieka. Obecnie na terenie Polski prowadzi się program zwalczania choroby Aujeszkiego. Jego celem jest uznanie naszego kraju przez Komisję Europejską za teren oficjalnie wolny od tej choroby u świń.
Podroby
Podroby są bogatym źródłem witamin, mikroelementów oraz antyoksydantów. Powinny stanowić od 10% do 20% diety psa. Gdy podrobów jest w diecie zbyt dużo, może pojawić się biegunka. Wybierając rodzaj oraz ilość poszczególnych podrobów dla psa powinniśmy kierować się zasadą naśladowania naturalnego sposobu odżywiania psowatych. Każde zwierze ma jedno serce, żołądek, wątrobę czy mózg. Powinniśmy zachować te proporcje w misce naszego psa. Wątroba jest prawdziwą bombą witamin i mikroelementów, ale nie można jej podawać zbyt dużo. Zarówno niedobór jak i nadmiar witamin czy mikroelementów może być dla psa szkodliwy. Dlatego wątroba nie powinna stanowić więcej niż 5% masy posiłku.

Kości
Bardzo ważnym elementem diety psa są kości. Stanowią bogate źródło wapnia, fosforu oraz magnezu. Same kości powinny stanowić w psiej diecie od 10% do 15% dziennej dawki pokarmowej. Jednak nigdy nie podajemy psu gołych kości, tylko tzw. mięsne kości, czyli kości obleczone mięsem, tłuszczem i skórą. Podawanie gołych kości może prowadzić do perforacji przewodu pokarmowego psa. Kości podawane psu powinny być zawsze surowe. Po obróbce termicznej czyli gotowaniu, pieczeniu, smażeniu itd. kości mogą rozpadać się na ostre drzazgi, które stanowią zagrożenie dla psiego zdrowia i życia. Nie podajemy też psu kości długich dużych zwierząt, gdyż mogą powodować zaparcia, a w skrajnych przypadkach nawet zaczopowanie jelita psa.

Bardzo ważne jest też dobranie wielkości i twardości kości do rozmiarów i możliwości psa. Podanie zbyt małej kości grozi tym, że pies połknie ją w całości bez pogryzienia. Natomiast zaserwowanie psu zbyt dużej kości może doprowadzić do zaparć lub zaczopowania jelita. W przypadku psich seniorów, szczeniaków czy psów ras miniaturowych najlepiej podawać kości zmielone wraz z mięsem. Jest to też świetne rozwiązanie dla psów, które nie potrafią gryźć kości i starają się połknąć je w całości. Jeżeli mamy psa, który z jakichś powodów nie może jeść kości, powinniśmy suplementować wapń np. zmielonymi skorupkami jajek.
Jajka
Jajka są świetnym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. Zawierają komplet aminokwasów egzogennych, czyli takich których organizm nie potrafi sam sobie wyprodukować i które muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Jajka są też bogatym źródłem witamin A, D, E, K, witamin z grupy B oraz lecytyny, luteiny czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jajka podajemy psu surowe, najlepiej w całości. Niektórzy podają psom tylko żółtka w obawie przed awidyną zawartą w białku jajka. Awidyna blokuje wchłanianie biotyny znajdującej się w żółtku jajka. Biotyna odpowiada między innymi za zdrową sierść psa, a jej niedobory mogą prowadzić do apatii. Jednak w kwaśnym środowisku awidyna ulega denaturacji. W żołądku psa mamy około 1pH, więc awidyna nie blokuje wchłaniania biotyny zwłaszcza, gdy pies najpierw wychłepcze białko, a potem żółtko. Można więc spokojnie podawać psu całe jajka, tylko nie należy roztrzepywać żółtka i białka. Niektórzy podają psu jajko wraz ze skorupką, która jest świetnym źródłem wapnia. Jeśli obawiacie się Salmonelli, możecie jajko przed podaniem sparzyć we wrzątku.
Ilość jajek w diecie zależy od wielkości psa. W przypadku dużych psów, takich jak moje wyżły, można podawać jedno kurze jajko dziennie. Mniejsze psy powinny dostawać jajka rzadziej. Można też podawać im codziennie mniejsze jajka np. przepiórcze. Gdy podajemy psu jajka zbyt często lub w zbyt dużych ilościach, może pojawić się problem śmierdzących gazów.
Warzywa i owoce
Warzywa i owoce są głównie źródłem błonnika i węglowodanów i nie są w psiej diecie konieczne. Jeśli już je podajemy, to nie powinny przekraczać 20% dziennej dawki pokarmowej. Nadmiar roślin w psiej diecie może skutkować wzdęciami i gazami. Nie podajemy psu winogron, rodzynek, cebuli, szczypiorku, czosnku, awokado, zielonych ziemniaków, pestek jabłek, wiśni, brzoskwini czy moreli. Lepiej też unikać kapusty, fasolki, brokuła, sałaty czy owoców cytrusowych. Najlepiej poszukać świeżych warzyw i owoców takich jak marchew, burak, korzeń pietruszki, seler, dynia, jabłko, truskawki czy maliny.

Warzywa i owoce najlepiej podawać psu w formie startej. Psy nie potrafią strawić celulozy, więc witaminy zawarte w roślinach są dla nich niedostępne. Trąc warzywa czy owoce na papkę rozrywamy ściany komórkowe przez co witaminy i inne substancje odżywcze stają się dla psów łatwiej przyswajalne. Ważne jest też to, by produkty roślinne podawać psu w osobnym posiłku, niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Rośliny zawierają związki hamujące wchłanianie wielu cennych składników z produktów zwierzęcych, a błonnik utrudnia trawienie białka w żołądku psa.
Piramida żywieniowa
Dieta BARF powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb danego psa. Nie ma więc jednej piramidy żywieniowej, która sprawdzi się u wszystkich. Tak jak pisałam wyżej, jeden pies będzie jadł więcej podrobów, inny mniej, jeden nie będzie jadł kości, a inny warzyw czy owoców. Mamy też psich alergików, którym trzeba wykluczyć niektóre rodzaje mięs. Przedstawiona poniżej piramida żywieniowa powinna być traktowana orientacyjnie, jako punkt startu. Na podstawie obserwacji wyglądu psa, jego zdrowia, samopoczucia oraz wyników badań należy ją sobie modyfikować pod konkretnego psa.

Zgodnie z tą piramida żywieniową moje psy, z których każdy dostaje około 1kg jedzenia dziennie, powinny otrzymywać:
Mięso 1000 × 0,6 = 600g
Podroby 1000 × 0,1 = 100g (w tym 50g wątroby)
Kości 1000 × 0,1 = 100g
Warzywa 1000 × 0,15 = 150g
Owoce 1000 × 0,05 = 50g
Niestety moje psy, jak mogliście zobaczyć na filmie we wpisie Dlaczego pies nie chce jeść swojego jedzenia nie przepadają za owocami i warzywami. W przypadku diety BARF, w której nie podajemy warzyw i owoców, orientacyjna piramida żywieniowa dla psa wygląda następująco.

Czyli w przypadku dziennej dawki pokarmowej wynoszącej 1kg wychodzi nam:
Mięso 1000 × 0,7 = 700g
Podroby 1000 × 0,15 = 150g (w tym 50g wątroby)
Kości 1000 × 0,15 = 150g
Dieta psa nie musi być zbilansowana w każdym posiłku. Jeżeli jednego dnia pies dostanie trochę więcej podrobów czy trochę mniej kości, to nic się nie stanie. Ważne tylko, by dieta bilansowała się nam w okresie 1-2 tygodni. Oczywiście ogólne proporcje w psiej misce powinny być zachowane. Jeśli damy psu naraz za dużo kości, będzie problem z zaparciami. Jeśli zaś damy mu za dużo podrobów, to może pojawić się biegunka. Nie musimy jednak odmierzać co do grama ilości mięsa, podrobów, kości, warzyw i owoców w każdym posiłku.
Źródła
1. Królak A. Zdrowo smacznie naturalnie. Prawidłowe żywienie psa. Wyd. Poligraf, 2016.
2. Olejnik M., Pies na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila. Wyd. Helion, Gliwice 2016.
3. Raghavan M, Glickman N, McCabe G, Lantz G, Glickman LT. Diet-related risk factors for gastric dilatation-volvulus in dogs of high-risk breeds. J Am Anim Hosp Assoc. 2004 May-Jun;40(3):192-203. doi: 10.5326/0400192. PMID: 15131099.
4. Sekuła I. W zgodzie z naturą. Biologicznie odpowiednia surowa dieta psa bez tajemnic. Wyd. Dolna 30, Warszawa 2017.
Bardzo długo się przymierzam do tej diety. Nie wiedziałam jednak jak dobrać ilość do moich postów. Teraz już wiem i jest mi o wiele łatwiej! Czekam na kolejne wpisy, z chęcią się dowiem jeszcze więcej. Być może w końcu się zdecyduję przejść na tę dietę.
Pozdrawiam serdecznie,
uwielbiam Was!
Bardzo pomocne wiadomości! Z niecierpliwością czekam na artykuł o suplementach bo tu chyba ja kuleję… Pozdrawiam serdecznie!!!
Bardzo fajny tekst o absolutnych podstawach. Zabrakło mi tylko zaznaczenia, że mięso, podroby i kości nie wystarczą i BARF trzeba uzupełnić o odpowiednie suplementy.
A jeśli chodzi o dziczyznę, to niebezpieczeństwo zakażenia wścieklizną rzekomą niesie tylko mięso z dzika. Jeleń, sarna czy daniel są bezpieczne.
„Dieta BARF opiera się na surowym mięsie, podrobach, kościach, warzywach i owocach. Do tego podajemy jajka oraz suplementy, które uzupełniają niedobory w diecie. Więcej o suplementach w diecie BARF napisze niedługo w osobnym artykule, gdyż jest to temat dość rozległy.” Pisząc o dziczyźnie miałam na myśli mięso z dzika, ale masz rację i już poprawiam 😉
mam pytanie odnośnie kości, widzę na zdjęciu kości kurze, zawsze mi mówiono by tego rodzaju kości nie podawać psu bo po złamaniu są zbyt ostre kawałki które stawają w gardle czy surowymi kośćmi jest inaczej? czy wątroby serca wieprzowe można podawać w tej diecie bo wołowe trudno dostać w mojej okolicy.
Pozdrawiam
Tak jak pisałam w artykule, surowe kości (również te drobiowe) nie łamią się na ostre kawałki i nie stanowią takiego zagrożenia jak kości pieczone czy gotowane. Zawsze też podajemy kości otoczone mięsem, nigdy gołe. Nawet jak jakiś kawałek będzie bardziej ostry, to skóra i mięso stanowią otoczkę, dzięki której kość nie zrobi psu krzywdy. Pies musi tez umieć jeść kości, czyli dobrze je gryźć.
Cześć! Super wpis! Tego potrzebowałam bo chcę przejść z moim szczeniakiem na BARF. Jednak mam pytanie jak radzisz zrobić przejście z suchej karmy na surowe jedzenie? Boję się o jej brzuszek.
Pozdrawiam i całusy dla Wektora i Hakera <3
Najbezpieczniej zacząć od jednego rodzaju mięsa np. królika i stopniowo wprowadzać kolejne rodzaje mięs, następnie podrobów i na końcu mięsne kości.
Witam, mam amstaffa w domciu i caly czas był na barfie, jednak od jakiegos czasu nie chce jesc. Ani kurczaka ani kaczki indyka 😔jedyne co to wcina wieprzowine. Co moze być nie tak, bo potrafi cały dzień nic nie jeść.Zachodzę w głowę o co chodzi? Pozdrawiam
Dodam jeszcze, że zakupiłam „barfiowe” gotowe mrożone wyroby (mieszanka koniny, indyka bażanta itp.)dla urozmaicenia, zeby zmienił smak.Nie chciał jeść.Raz wymieszalam z jajkiem, potem z owocami i warzywami -W ogóle nie zainteresowany. 🤷♀️😭co robić? Wieprzowiną karmić?
Pytanie co było w tych mieszankach… Polecam jednak karmić psiaka mięsem ze sklepu dla ludzi, a nie gotowymi mieszankami dla psów.
A czy mogę 10-tygodniowego owczarka niemieckiego karmić rano suchą karmą marki Eden, a wieczorem mieszanką mięsa od rzeźnika? Chciałabym aby moj pies później na wyjeździe jadł suchą karmę, bo tak będzie chyba wygodniej.
Taką dietę ciężko będzie ci dobrze zbilansować pod kontem kalorii, substancji odżywczych witamin itd. Układ pokarmowy szczeniaka może też kiepsko znieść tak częste zmiany w diecie.
Mam pytanie odnośnie kości. W artykule jest mowa, że powinny one stanowić 10%. Załóżmy, że pies je 1kg jedzenia dziennie. Oznacza to, że powinienem mu dać 100g skrzydełek czy 100g powinny stanowić same kości z tych skrzydełek. Zakładając, że kości w skrzydełkach jest na przykład 33% to musiałbym wtedy podać 300g skrzydełek. Wynikałoby wtedy, że 200g stanowi mięso. Prośba o pomoc, w jaki sposób prawidłowo to wyliczyć 🙂
Pozdrawiam serdecznie
100g powinny stanowić same kości, bez mięsa.
Cześć,
fajny artykuł, dzięki! 🙂 A jak radzisz sobie z jedzeniem w przypadku tygodniowych – dwutygodniowych wyjazdów z psami?
Pozdrawiam,
Gosia
Mogę ci powiedzieć jak ja sobie radzę 😀 Staram się wybierać miejsca, gdzie będzie lodówka i zamrażalnik. Mam też torbę termoizolacyjną. Biorę ze sobą tyle mięsa ile się da. Resztę kupuję po prostu w lokalnych sklepach.
Spotkałam się z informacją, że mięso podawane w diecie BARF ma być bez antybiotyków i hormonów. Kupując w lokalnych sklepach, da się tego trzymać? Zastanawiam się nad BARFem dla psa, ale nie wiem za bardzo skąd mogłabym brać tak dobrej jakości mięso. Owszem znam miejsca, gdzie można kupić mięso od zwierząt w hodowlach ekologicznych, no ale cena jest bardzo wysoka.
Oczywiście najlepiej by było gdybyśmy karmili zarówno psy jak i siebie zdrową żywnością bez antybiotyków czy hormonów. Niestety nie każdego stać na takie rozwiązanie, więc wiele osób karmi psy mięsem jakości Human Grade, czyli mięsem w jakości przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jest to i tak dużo lepsze rozwiązanie niż karmienie psa wysokoprzetworzonymi karmami gotowymi wytwarzanymi często z odpadów poprodukcyjnych.
Chciałabym przestawić psa na BARF. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: wilkowi czy szakalowi, od których pochodzą psy, nie każdego dnia udaje się coś upolować. A czasem jest to tylko np. wiewiórka (mało…). Dzikim zwierzętom trafiają się okresy „tłuste” i okresy „chude”, kiedy przez dzień, dwa albo i więcej nie jedzą nic albo tylko jakieś jagody czy zielsko. Czy podawanie psu dużej ilości mięsa KAŻDEGO dnia jest słuszne?
Nie chcę atakować idei BARF, która generalnie bardzo mi się podoba, ale chciałabym wiedzieć, co myślisz na ten temat. Pozdrawiam!
Wiem, że niektórzy robią swoim psom jednodniowe głodówki. Sama nie jestem zwolenniczką takiego pomysłu. Moje psy nie dostają dużych ilości mięsa. Dostają dokładnie tyle, ile potrzebują. Gdy jest zimno jedzą zwykle więcej i bardzie tłusto. W upały Wektor czasem sam robi sobie dzień przerwy od jedzenia lub zjada tylko pół porcji. Myślę, że organizm psa najlepiej potrafi sobie to sam wyregulować. Psy są oczywiście przygotowane nawet na kilka dni głodówki. Nie znaczy to jednak, że dzikożyjące psy są tak zdrowe i długowieczne jak te psiaki, które żyją z nami w domach i nie muszą walczyć o pokarm każdego dnia.
Dzień dobry, nasunęło mi się pytanie. Jeśli piesek nie lubi jeść warzyw i owoców,czy jest to bezpieczne na barfie ich nie podawać ? Jak wtedy
suplementować suplementy ? Czy można także podawać mięsa zmielone z kością, które oferują firmy z mięsem dla psów ? Czy lepiej mięso ludzkie plus suplement np. skorupek jaj 🤔 bo boję się podawać mięsa z kośćmi dla ludzi, bo wiem, że mój maluch niedokładnie gryzie.
Jak najbardziej. Warzywa i owoce są dodatkiem w psiej diecie, ale psy nie muszą ich jeść.
Jeżeli psiak niedokładnie gryzie to możesz podawać kości zmielone z mięsem lub suplementować dietę zmielonymi skorupkami jaj.
Witam mam pytanko czy kupowanie miesa w sklepie mięsnym jest ok czy może lepiej kupić w sklepach internetowych które się specjalizują w gotowych posiłkach barf RAW ,bo chce zacząć karmić moje psiaki barf I nie zabardzo wiem gdzie kupić żeby mięso było bezpieczne i zdrowe dla moich piesków ,powiem szczerze trochę się boję podać mięso prosto że sklepu 🙈
Mięso przeznaczone do spożycia dla ludzi jest zwykle lepiej przebadane, niż to przeznaczone do gotowych karm dla zwierząt. Dlatego najlepiej kupować mięso tzw. humane grade. Jeżeli mamy możliwość kupowania mięsa z ekologicznych farm, bez antybiotyków i innych dodatków, to też zawsze będzie lepiej 🙂
A w jaki sposób dobierasz mięsa do posiłków? Czy to nie trzeba wyliczać % białka, tłuszczów, itp.? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Jak najbardziej układając psu dietę trzeba policzyć białko i tłuszcze. Jednak przy różnorodnej diecie te proporcje się zwykle zgadzają. Nie można dawać psu tylko jednego rodzaju mięsa np. chudej piersi z indyka. Tłuszczyk, ścięgienka i żyłki też są potrzebne 🙂
Cześć😊 dzienna dawka pokarmowa liczona jest dla produktów przed obróbka termiczna. Czy dobrze rozumiem? Czy w przypadku, jeżeli chce zastosować odpowiednik BARF w formie gotowanej należy zastosować takie same przeliczniki jak dla diety surowej?
Przykład: 30 kg × 0.03 = 900 g pokarmu surowego.
Pozdrawiam😊
Tu omawiam dietę BARF, czyli surową. Wpis o diecie gotowanej pojawi się niedługo na blogu i wszystko tam szczegółowo wyjaśnię 😉
W obu przypadkach warzymy mięso surowe.
dzień dobry
Przechodzę z moim psem na dietę Barf pies waży 32kg jest 4 letni, zdrowy. dzienną dawkę jedzenia zgodnie z Pani artykułem ma dostać 640 g w tym 384g miesa, 64g podroby, 64g kości 96g owoce oraz 32g warzywa bardzo bym prosiła o podanie jakie mięsne kości mogę podawać oraz skąd mam wiedzieć ile w takiej kości jest mięsa a ile kości i czy to mięso z kości wlicza sie też do dawki mięsnej dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc Pozdrawiam
Mięso z kości jak najbardziej wliczamy do dawki mięsa. Jako mięsne kości dla psa średniej wielkości dobrze powinny się sprawdzić elementy z kurczaka lub indyka (udka, skrzydełka, ćwiartki) oraz szyje. Możesz też podawać np. całe przepiórki, czy królika z kością. Ilość kości można szacować „na oko”, można też skorzystać z informacji zawartych w Internecie, ale najlepszym i najdokładniejszym sposobem jest obranie mięsa z kości i po prostu zważenie ile jest mięsa, a ile kości. Potem kupując w stałych źródłach dużo łatwiej to oszacować.
Cześć, dziękuje że od lat tworzysz tak rzetelnego bloga z tak wartościowymi treściami ❤️
Przychodzę z zapytaniem odnośnie piramidy żywieniowej.
Bardzo chciałam od lat przestać karmić pieski karmami komercyjnymi aczkolwiek temat domowej diety dla psa zawsze mnie przerażał, bo nie chciałabym zrobić psu nieświadomie krzywdy. Życie niestety napisało mrocznie scenariusz dla mojej 1,5 rocznej Księżniczki ( suczka szpica miniaturowego ) , zdiagnozowano u Niej rzadką, nieuleczalną, śmiertelną chorobę – Osteopetroze ( to nie ma nic wspólnego z osteoporozą ) … niestety jestem bezsilna w walce z tym świństwem ;( wiem, że gotowana dieta to coś co sprawiłoby, że choć trochę lepiej by się czuła i miała lepszy komfort życia, a chcę zapewnić Jej wszystko co najlepsze, bo Ona jest dla mnie wszystkim.
Czytałam wszystkie Twoje artykuły nt BARF , suplementów oraz gotowanej diety , staram się podejść do tematu jak najbardziej odpowiedzialnie ( rzecz jasna wybiorę się również do dietetyka, ale chciałabym jednak nie być zielona w temacie i wiedzieć o czym będzie mówić )
Więc byłabym wdzięczna, gdybyś mnie poprawiła jeżeli jestem w błędzie lub nakierowała.
Yoshiee waży 1,5kg, jest psem miniaturowym (19cm w kłębie), niesterylizowana, 1,5 roku ale ze względu na chorobę raczej całymi dniami leży, śpi ( za słabe łapki, kości, ból i dyskomfort )
Chciałabym stosować dietę gotowaną, bez kości
1,5kg x 0,03 = 0,045 kg = 45 g / dobe
( założyłam, że 50g będzie dobrze )
– mięso 50×0,65= 32,5g
– podroby 50×0,15=7,5g ile w tym powinno być wątroby w g ?
– warzywa 50×0,15=7,5g
-owoce 50×0,05=2,5g
Do tego suplementy ( z firmy Pokusa ) :
– Cytrynian wapnia
– Bio Algi morskie
– Drożdże browarnicze
– Olej z Kryla
– Olej z dorsza Tran
– Hemoglobina
– Osocze krwi
Czy na tym etapie już jestem w jakimś błędzie ?
Serdecznie pozdrawiam 🫶🏼
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Super, że starasz się podnieść jakość życia Twojego psiaka przez zmianę diety.
Póki co wszystkie Twoje wyliczenia się zgadzają. Jeżeli cała masa posiłku to 50g to wątroba nie powinna stanowić więcej jak 5% tego, czyli max 2,5g.
Oczywiście są to orientacyjne wyliczenia dla psa zdrowego. W przypadku choroby najlepiej konsultować dietę z weterynarzem i psim dietetykiem.
Dziękuje za odpowiedz ❤️
Od tam tego komentarza zdążyłam się jeszcze coś doedukować w temacie.
W kwestii weterynarzy czy deietetyków, tu pojawia się problem. Jestem z małego miasta, oczywiście wybrałam się również do większego miasta, byłam u wielu weterynarzy w różnych klinikach , wszyscy po usłyszeniu Jej rzadkiej diagnozy rozkładają ręce , mówią ze mam szukać dalej, nikt nie chce pomoc, nakierować a Jej dni uciekają.
Czy jest możliwość odpłatnych konsultacji u Ciebie? Bardzo mi zależy.
Pozdrawiam serdecznie ❤️
Hej. Niedługo będziemy mieli w domu ok 2-3 miesięcznego malca, adoptowanego z fundacji. Od kilku dni oglądam Twój kanał na YT, a wczoraj doszłam do odcinków odnośnie diety Barf. I tu nasuwa mi się pytanie: czy takiego maluszka mogę od razu przestawić na taką dietę? Wiadomo, w fundacji na pewno był karmiony przetworzoną karmą z puszki. Jak w takiej sytuacji „ugryźć” temat Barfu? Pomyślałam też, że może lepszym rozwiązaniem byłaby dieta gotowana zamiast surowej?
Chcemy się przygotować na przyjęcie malucha jak najlepiej i od razu wprowadzić mu takie posiłki jakie będzie dostawał na co dzień.
Pozdrawiam i czekam na wskazówki 🙂 K.
Ja Hakera od razu przestawiłam na BARF, bo jak widział mięcho w misce Wektora to nie był tak bardzo zainteresowany suchym ;P Możesz oczywiście zacząć od gotowanej diety i stopniowo gotować coraz krócej, aż w końcu przejdziesz na surowe. Możesz też od razu zacząć podawać surowe. W takim wypadku najlepiej zacząć od samego mięsa. Jeśli nie będzie sensacji to po kilku dniach możesz dodać podroby i na końcu mięsne kości.
Prawidłowa waga amstaffa mieści się w przedziale 18-30 kg, zależnie od płci i budowy ciała. Samce zwykle osiągają 25-30 kg, suki są nieco drobniejsze – 18-25 kg. To psy o potężnej, muskularnej sylwetce, więc ich waga to głównie mięśnie, nie tłuszcz. Za lekki amstaff może sygnalizować niedobory żywieniowe lub chorobę, a nadwaga szkodzi ich stawom i płucom – rasa kocha ruch, więc otyłość to wróg. Klucz to dieta z wysoką zawartością białka, dopasowana do ich aktywności – te psy to żywe torpedy. Regularne wizyty u weta i kontrola masy pomagają trzymać wszystko w ryzach. Znam amstaffa, 28 kg – wygląda jak rzeźba, bo właściciel dba o jedzenie i długie spacery. Waga sama w sobie nic nie znaczy, jeśli pies jest w formie i pełen energii – to prawdziwy wyznacznik!