Większość psów bazuje na zmyśle węchu. Są jednak takie rasy, które hodowane były, by lepiej posługiwać się wzrokiem. Dobrym przykładem są tu charty, których zadaniem było polowanie na szybko uciekające zające. Owczarki również potrafią dostrzec najdrobniejsze poruszenie w stadzie i odpowiednio na nie zareagować. Aportery śledzą wzrokiem tor lotu ustrzelonego ptaka, by jak najszybciej odnaleźć miejsce, w którym upadł i przynieść zdobycz myśliwemu. Zastanówmy się jednak jak widzą psy. Czy postrzegają świat tak samo jak my?

Czy pies widzi kolory?

Kiedyś uważano, że psy w ogóle nie rozróżniają barw i widzą świat jedynie w odcieniach szarości. Jednak już w latach 80. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że psy potrafią rozróżniać niektóre kolory. Zarówno oko psa jak i oko człowieka posiadają dwa rodzaje receptorów światłoczułych umieszczonych na siatkówce. Czopki umożliwiają widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, natomiast pręciki pozwalają na widzenie przy małej ilości światła. Człowiek posiada trzy rodzaje czopków wrażliwych na kolory czerwony, zielony i niebieski. Daje nam to możliwość rozróżnienia około dziesięciu milionów kolorów. Psy natomiast mają tylko dwa rodzaje czopków umożliwiające widzenie odcieni żółtego oraz niebieskiego. Takie kolory jak zielony, żółty i pomarańczowy psy postrzegają jako różne odcienie żółtego. Kolor fioletowy i niebieski widzą jak niebieski, a czerwony psy odbierają jako ciemnoszary lub wręcz czarny.

Oczywiście oprócz samego oka w procesie widzenia biorą też udział nerwy i mózg. Dlatego bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak tak naprawdę psy postrzegają barwy. Wiedząc jednak, że ich oczy są szczególnie wrażliwe na kolor żółty i niebieski możemy to wykorzystać w codziennym życiu i kupować psiakom zabawki w tych właśnie kolorach. Czerwona piłka na tle trawy będzie dla psa mniej widoczna niż piłka w kolorze niebieskim. Z kolei kupowanie psu jaskrawo żółtego ubranka może nie być najlepszym pomysłem. Taki psiak za bardzo będzie rzucał się w oczy i może stać się celem ataków innych psów.

Jak widzą psy?

Widzenie w ciemności

Dzikie psy aktywne są głównie o świcie i po zmroku. Nic więc dziwnego, że ich oczy posiadają szereg przystosowań do widzenia w półmroku. Jednym z nich jest duża ilość fotoreceptorów zwanych pręcikami, które odpowiadają za widzenie kształtów i ruchu nawet przy słabym oświetleniu. Dodatkowo psie oko wyposażone jest w makatę odblaskową, która znajduje się za siatkówką. Jej zadaniem jest ponowne przekierowanie promieni świetlnych na siatkówkę, dzięki czemu psie oko wyłapuje dużo więcej fotonów. To dzięki makacie oczy psów we fleszu aparatu świecą żółtym lub zielonym światłem. Nasze oczy nie posiadają makaty i w błysku flesza świecą kolorem czerwonym. Kolejnym przystosowaniem do widzenia przy małej ilości światła jest stosunkowo duża powierzchnia rogówki i spora soczewka, która umożliwia skupienie dużej ilości światła.

Jak widzą psy?
Dzięki makacie oczy psów we fleszu aparatu świecą żółtym lub zielonym światłem. Nasze oczy pozbawione są makaty i we fleszu świecą na czerwono.

Ostrość widzenia

Duża soczewka umożliwia psom lepsze widzenie w półmroku, jednak dzieje się to kosztem głębi ostrości. Dodatkowo człowiek posiada specjalne mięśnie, które potrafią zmieniać kształt naszej soczewki, dostosowując ją do ostrego widzenia zarówno przedmiotów znajdujących się blisko jak i daleko. Psy nie potrafią tak sprawnie zmieniać kształtu soczewki, ale mogą za pomocą mięśni nieznacznie zmieniać kształt całego oka.

Ostrość widzenia człowieka
jak widzą psy
ostrość widzenia psa

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Wisconsin przebadali 240 psów różnych ras pod kątem ostrości widzenia. Okazało się, że niektóre rasy takie jak rottweilery, owczarki niemieckie czy sznaucery miniaturowe mają predyspozycje do krótkowzroczności. Promienie światła przechodzące przez ich rogówkę i soczewkę ogniskują się przed siatkówką,  przez co pies bardzo ostro widzi przedmioty znajdujące się blisko, zaś przedmioty znajdujące się daleko pozostają rozmyte. Z kolei charty są zwykle dalekowidzami, czyli promienie światła przechodzące przez ich rogówkę i soczewkę skupiają się za siatkówką. Charty widzą więc lepiej przedmioty znajdujące się daleko, a niewyraźnie te umiejscowione dość blisko. Jest to oczywiste przystosowanie do polowania na drobną zwierzynę.

jak widzi pies

Wrażliwość na ruch

Psi wzrok jest bardzo wrażliwy na ruch. Nic dziwnego, skoro psy to urodzeni myśliwi, świetnie przystosowani do polowania w półmroku. Pies potrafi rozpoznać poruszający się obiekt nawet z odległości kilometra, podczas gdy ten sam obiekt pozostający w bezruchu potrafi zignorować, nawet gdy stoi kilkadziesiąt metrów od niego. Ofiary psów często zamierają, by stać się niewidocznymi dla drapieżnika. Warto o tym pamiętać i w kontaktach z psami zachowywać spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie uciekać przed nimi. Takie zachowania tylko je podjudzają do jeszcze szybszej pogoni, a czasem nawet do ataku.

Przez dużą wrażliwość na ruch wiele psów ma problem z szybko poruszającymi się obiektami takimi jak rowery czy samochody. Są to bodźce wyzwalające chęć zaganiania lub pogoni. Dlatego już od pierwszych tygodni dobrze jest przyzwyczajać szczeniaki do takich obiektów i uczyć je spokojnego zachowania w ich obecności.

Tak długo jak szarpak ucieka od psa, jest dla niego atrakcyjny.

Psy świetnie rozpoznają ludzi i swoje potencjalne ofiary po samym sposobie poruszania się. Jeśli jednak ktoś porusza się podobnie do nas i jest na tyle daleko, że pies nie widzi go zbyt ostro, to możliwa jest spektakularna pomyłka. Moje psy wiele razy pomyliły torebkę foliową z uciekającym kotem 😉

Psią wrażliwość na ruch możemy też wykorzystać w wspólnej zabawie. Szarpak jest dla psa atrakcyjny tak długo, jak długo się porusza. Gdy tylko go unieruchomimy, staje się mało atrakcyjny i psiak szybko go wypuszcza. Pisałam już o tym w poście jak nauczyć psa zabawy szarpakiem. Jeśli macie problem z nauczeniem psa oddawania zabawek, zachęcam do lektury tego postu.

Pole widzenia

Ze względu na swój wzrost oraz poruszanie się na czterech łapach, psy widzą świat z nieco innej perspektywy niż ludzie. Jako dwunożne, wyprostowane istoty widzimy znacznie więcej niż nasze psy. Daje nam to pewną przewagę w wypatrywaniu różnego rodzaju bodźców takich jak inne psy, rowerzyści czy koty. Możemy też odpowiednio wcześniej na te bodźce zareagować, wyprzedzając reakcję naszego psa.

Jeżeli macie w domu szczeniaka lub przygarnęliście nowego psa, warto jest przejść się po mieszkaniu na czworakach i popatrzeć na świat z jego perspektywy. Jest to najprostszy sposób, by zlokalizować przedmioty takie jak poduszki, wystające kable czy inne elementy, które mogą zainteresować naszego pupila, a które chcielibyśmy ocalić przed jego zębami.

jak widzą psy
Świat z perspektywy człowieka
Jak widzą psy
Świat z perspektywy psa

Oprócz samej  perspektywy patrzenia istotny jest też obszar, który możemy ogarnąć wzrokiem. Pole widzenia człowieka obejmuje około 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego. Natomiast pole widzenia u psów waha się od około 240° do około 270° w zależności od budowy czaszki i osadzenia oczu psa. Pole widzenia dwuocznego u psów jest zdecydowanie węższe niż u nas i wynosi od około 30° do około 60°. Szerokie pole widzenia sprawia, że pies świetnie widzi co robicie bez konieczności obracania głowy w waszą stronę. Warto o tym pamiętać podczas codziennych spacerów.

Jak widzą psy?
Porównanie pola widzenia człowieka oraz psa o czaszce brachycefalicznej i dolichocefalicznej.

Wrażliwość na migające światło

Urządzenia elektroniczne takie jak na przykład telewizory zostały skonstruowane z myślą o nas, a nie o naszych psich towarzyszach. Dlatego też większość telewizorów odświeża obraz 50 – 60 razy na sekundę. Jest to wystarczająca szybkość odświeżania, by ludzkie oko odbierało obraz jako płynny. Natomiast psy widzą migotanie o częstotliwości 75 herców. Obraz z telewizora mogą więc odbierać jako poprzerywany i kanciasty. Być może dlatego większość psów nie interesują się za bardzo obrazem wyświetlanym w telewizorze.