W jednym z wcześniejszych wpisów pisałam już o tym czym zajmuje się treser/trener psów, zoopsycholog i behawiorysta. Jeżeli nie jest to dla was do końca jasne, polecam zajrzeć do tego artykułu. Po jego lekturze dużo łatwiej będzie wam ocenić, który specjalista najlepiej pomoże rozwiązać problem z zachowaniem waszego psiaka. Natomiast jeśli wiecie już czy zgłosić się do tresera/trenera psów czy do behawiorysty/zoopsychologa to pozostaje jeszcze problem, do którego…? Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? Jak zweryfikować jego umiejętności? Kiedy uciekać i szukać pomocy u kogoś innego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym wpisie.

Wykształcenie

Niestety osoby wykonujące zawód tresera psów czy zoopsychologa nie muszą posiadać żadnych specjalnych uprawnień. Oczywiście są różnego rodzaju studia i kursy przygotowujące do tego zawodu, natomiast polskie prawo nie wymaga tu żadnego specjalistycznego wykształcenia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaznacza jedynie, że w zawodzie tresera psów „ze względu na zmienne warunki pracy, złożoność zadań, dużą samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz odpowiedzialność za ich skutki wskazane jest wykształcenie średnie o dowolnym kierunku.” Natomiast w praktyce każdy może otworzyć szkołę dla psów lub nazwać się behawiorystą i oferować swoje usługi. Bardzo łatwo można więc naciąć się na osoby niekompetentne lub na zwykłych naciągaczy.

Dlatego szukając dobrego szkoleniowca warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Warto sprawdzić czy osoba, z którą chcemy pracować ma jakiekolwiek podstawy do wykonywania swojego zawodu i gdzie zdobyła tytuł zawodowy. Czy był to dłuższy kurs organizowany przez poważną instytucję zakończony egzaminem czy weekendowy kurs online. Niestety znam absurdalne przykłady osób pracujących z psami, które mają na nie uczulenie. Podczas swojej krótkiej edukacji nie miały żadnego kontaktu z psami i po prostu nie miały okazji dowiedzieć się, że mają alergię.

jak wybrać behawiorystę
Moja ekipa z kursu zawodowego trenera psów i behawiorysty – zoopsychologa praktyka.

Dobry specjalista zajmujący się psami powinien też stale podnosić swoje kwalifikacje. Wiedza na temat potrzeb, zachowań, psychiki i emocji psów w ostatnich latach niesamowicie się poszerzyła. Jeżeli trener czy behawiorysta, z którym będziecie pracować opiera swoje metody o wiedzę sprzed kilkudziesięciu lat, to nie wróży to dobrze. Warto więc sprawdzić czy osoba, która będzie z wami pracować aktualizuje i poszerza swoją wiedzę. Czy uczęszcza na rożnego rodzaju warsztaty, seminaria i konferencje poświęcone pracy z psami?

Praktyka

Trzeba pamiętać, że wiedza teoretyczna to nie wszystko. Równie ważna, a może nawet ważniejsza jest wiedza praktyczna. Warto dowiedzieć się z iloma psami pracował specjalista, z którym chcecie współpracować. Czy miał już podobne przypadki do waszego? Czy może pochwalić się jakimiś sukcesami? Super jeśli nagrywa postępy w pracy ze swoimi klientami i może wam je udostępnić. Dzięki temu możecie zobaczyć jakich efektów możecie się spodziewać. Dobrze też jeżeli mamy kontakt do innych osób, które korzystały z usług danego specjalisty. Nazwiska sprawdzonych trenerów czy behawiorystów na szczęście szybko rozchodzą się np. w sieci 😉

jak wybrać behawiorystę

Jeżeli pracujecie już z trenerem czy zoopsychologiem/behawiorystą i przez dłuższy czas nie widzicie efektów tej pacy, to warto się zastanowić czy na pewno pracujecie z odpowiednią osobą. Oczywiście na wyszkolenie psa czy modyfikację niepożądanego zachowania potrzeba konsekwentnej pracy, cierpliwości i czasu. Jeżeli jednak po kilku tygodniach nie widzicie spodziewanych postępów, poinformujcie o tym osobę, z którą współpracujecie. Dobry treser czy zoopsycholog powinien na bieżąco monitorować wasze postępy, korygować ewentualne błędy i zmieniać metody pracy z psem, jeśli będzie taka potrzeba. Warto pamiętać, że każdy duet pies – opiekun jest inny i będzie wymagał indywidualnego podejścia.

Metody pracy

Dobry szkoleniowiec powinien znać różne metody pracy z psami i odpowiednio je dobierać zarówno do psa jak i opiekuna z którym pracuje. Zaproponowanie pracy z klikerem osobie, której brak refleksu nie jest najlepszym pomysłem. Taka osoba nie będzie potrafiła prawidłowo wykorzystać narzędzia jakim jest kliker i szkolenie nie będzie przynosiło spodziewanych rezultatów. W takim przypadku trzeba więc najpierw popracować z opiekunem psa nad poprawą refleksu. Jeśli okaże się to zbyt trudne, czasochłonne lub wręcz niemożliwe, trzeba zaproponować inną metodę pracy. Problem pojawia się, gdy trener, z którym pracujemy, nie zna innych metod. Dlatego tak ważne jest, by pracować ze specjalistą, który w swoim repertuarze ma różne narzędzia i potrafi je dobierać odpowiednio do danej sytuacji szkoleniowej.

jak wybrać behawiorystę

Oczywiście nie wszystkie metody stosowane przez szkoleniowca muszą się wam podobać. Trzeba pamiętać, że ostatecznie to wy jesteście opiekunami psów i jesteście odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Niestety nadal można spotkać trenerów, którzy w swojej pracy stosują metody oparte na zastraszaniu lub zadawaniu psom bólu. Od dawna wiadomo, że można pracować inaczej. Bez względu na to czy pracujecie ze szczeniakiem czy z dorosłym agresywnym psem istnieją skuteczne metody pracy niewymagające cierpienia zwierzęcia. Dlatego też jako opiekunowie psów powinniście świadomie wybierać szkoleniowca również pod kątem metod jakie stosuje w swojej pracy.

Przestrzegam przed różnego rodzaju zaklinaczami psów, którzy stosują sobie tylko znane metody niepotwierdzone naukowo. Szkoleniowiec powinien umieć wytłumaczyć wam dlaczego stosuje daną metodę, jak ona działa, jakie są jej wady i zalety oraz jakich efektów możecie się spodziewać. Trener czy behawiorysta powinien też umieć pokazać jak daną metodę zastosować w praktyce i nauczyć jej opiekuna psa. To właśnie błędy popełniane przez opiekuna mogą prowadzić do różnych problemów podczas treningów czy powodować pojawienie się u psa zachowań niepożądanych. Dlatego tak ważne jest, by trener dobierał metody szkoleniowe biorąc pod uwagę nie tylko psa, ale też jego opiekuna.

Miejsce

Nie bez znaczenia jest też miejsce samego szkolenia. Jeżeli chcemy popracować nad jakimś niepożądanym zachowaniem, które pojawia się w domu, to powinniśmy pracować w domu. Jeżeli zaś problemy pojawiają się na spacerach, to trener lub behawiorysta powinni się udać z wami na spacer. Bez obserwacji zachowania problemowego, całego kontekstu sytuacji i zachowania innych osób w otoczeniu psa, w tym również jego opiekuna, nie da się prawidłowo określić przyczyn niepożądanego zachowania. A bez określenia przyczyn nie da się opracować planu terapii behawioralnej czy planu dalszych treningów i dobrać odpowiednich metod szkoleniowych. Dlatego w przypadku zachowań niepożądanych najlepiej jest pracować w miejscu występowania problemu.

jak wybrać behawiorystę

Natomiast jeśli zależy wam na szkoleniu psa i nauce podstaw posłuszeństwa powinniście zastanowić się jaki efekt chcecie uzyskać. Wiele szkół oferuje treningi w zamkniętych salach lub ogrodzonych placach treningowych. Takie warunki sprawiają, że pies uczy się szybko, bo w okolicy nie ma żadnych rozproszeń. Jednak podczas codziennych spacerów może się wam wydawać, że pies niczego się nie nauczył i w ogóle was nie słucha. O ile na początku nauki warto pracować w spokojnym miejscu to im szybciej zaczniecie wprowadzać rozproszenia, tym lepiej. Dlatego ja lubię szkolić psy w parku, gdzie warunki bardziej przypominają to co moi kursanci spotkają później na spacerach. Dzięki temu umiejętności, które psy zdobywają podczas szkolenia, przydają się im później w codziennych sytuacjach.

Osobowość szkoleniowca

Praca trenera psów czy zoopsychologa to w dużej mierze praca z drugim człowiekiem. Dlatego tak ważne jest by osoba, z którą pracujecie komunikowała się z wami w jasny sposób oraz chętnie odpowiadała na wasze pytania i wątpliwości. Jeżeli osobowość danego szkoleniowca wybitnie wam nie odpowiada, to lepiej poszukać kogoś innego. Na pewno znajdziecie osobę z odpowiednim wykształceniem, praktyką i stosującą akceptowane przez was metody szkoleniowe, która dodatkowo będzie miała fajną osobowość. Szkolenie psa powinno być dla was przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

Jestem bardzo ciekawa czy udało wam się znaleźć odpowiedniego szkoleniowca do pracy z wami i z waszymi psiakami? Jakimi kryteriami kierowaliście się przy wyborze? A może macie jakieś historie ku przestrodze dla innych? Podzielcie się waszymi historiami w komentarzach pod tym wpisem.