
Zaplanowaliście już wakacje, ale tym razem nie możecie zabrać ze sobą psa? W takiej sytuacji jest kilka dobrych rozwiązań. Jednym z nich jest pozostawienie psa pod opieką członków rodziny lub znajomych, którzy znają naszego psiaka. Jest to opcja najlepsza, najtańsza i najmniej stresująca dla psa. Zwłaszcza jeśli rodzina lub znajomi wprowadzą się do psa na czas waszej nieobecności. Inną opcją dla osób posiadających psy z dobrych hodowli może być zostawienie psa na czas urlopu u hodowcy. Nikt tak dobrze jak hodowca nie zna potrzeb i wymagań danej rasy. Jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę pozostaje zostawić psiaka w hotelu dla psów. Powinno to być miejsce przystosowane do obecności większej ilości psów i zapewniające zwierzętom profesjonalną opiekę. Gdzie szukać hotelu dla psa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? I ile to kosztuje? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.
Jaki hotel będzie najlepszy dla twojego psa?
Hotele dla psów możemy podzielić na te domowe i takie, w których psy mają swoje indywidualne pokoje. W hotelikach domowych psy mieszkają z właścicielami hotelu i towarzyszą im w codziennym życiu. Drugim rodzajem hotelu są te, w których psy mają swoje pokoje oraz wybiegi, na których mogą przebywać osobno lub w grupie innych psów. Oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego hotel dla psa trzeba zawsze dobierać do tych potrzeb. Jeśli nasz psiak przyzwyczajony jest do przebywania w mieszkaniu oraz do ciągłego kontaktu z ludźmi i innymi psami to hotelik domowy będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Są też psiaki, które przebywają głównie na podwórku i nie są przyzwyczajone do życia w mieszkaniu, albo są bardziej niezależne. Nie każdemu psu spodoba się też ciągłe towarzystwo innych czworonogów. Jeśli macie takiego psiaka to lepszym wyborem może się tu okazać hotel z osobnymi pokojami, w których psy mogą sobie odpocząć. Wybierając odpowiedni hotel dla waszego psa najlepiej szukać miejsca, w którym warunki przypominają te jakie pies ma zapewnione na co dzień. Oszczędzimy mu w ten sposób wielu niepotrzebnych stresów.

Ceny psich hoteli
Koszt psiego hotelu będzie się różnił w zależności od miasta, w którym mieszkacie, długości pobytu i standardu samego hotelu. Ceny wahają się zwykle w przedziale od 50 do 150zł za dobę. W okresie wakacyjnym czy podczas świąt ceny mogą być znacznie wyższe. Więcej też zapłacimy za szczeniaka, sukę w czasie rui czy dużego psa. Warto też upewnić się jaki zakres usług wchodzi w cenę. Niektóre hotele doliczają sobie dodatkowe opłaty za szkolenie, mycie i strzyżenie psa. Bardziej ekskluzywne hotele zapewniają też dodatkowe usługi takie jak masaże czy psie spa.
Na co trzeba zwrócić uwagę
Poszukiwania idealnego hotelu dla pupila można rozpocząć w internecie. Radzę jednak być dość sceptycznym w stosunku do opinii wyszperanych na różnych portalach czy forach. To że czyjś pies odnalazł się w danym miejscu nie oznacza, że nasz będzie się tam czuł równie dobrze. Jak już pisałam wcześniej hotel trzeba dobrać indywidualnie do potrzeb danego psa. Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Higiena i bezpieczeństwo
Przede wszystkim, gdy jakieś miejsce wzbudzi nasze zainteresowanie trzeba się tam wybrać i dokładnie wszystko sobie obejrzeć. Warto zwrócić uwagę na higienę i bezpieczeństwo całego obiektu. Czy wybieg dla psów jest ogrodzony i posprzątany? Czy w kojcach nie ma żadnych wystających elementów, które mogłyby pokaleczyć naszego psa? Czy psiaki mają stały dostęp do czystej wody? Warto też podpytać właścicieli hotelu czy przyjmują psy agresywne i jak sobie z nimi radzą. Nawet jeśli nasz psiak jest łagodny jak baranek przebywanie w towarzystwie psa z problemami behawioralnymi może być dla niego zbyt stresujące. Zapytajmy też, czy do hoteliku przyjmowane są suki w czasie rui i jak opiekunowie psów radzą sobie w takiej sytuacji.
Dobry hotelik w razie potrzeby powinien zapewnić swoim gościom opiekę weterynaryjną. Niektóre psiaki wymagają stałej opieki medycznej. Nie można też zapominać o różnych wypadkach, które mogą się wydarzyć podczas pobytu psa w hotelu. Warto więc podpytać, z którą kliniką weterynaryjną dany hotelik współpracuje. Jeśli mamy problem z uzyskaniem jasnej odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, powinna się nam zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.
Kompetencje opiekunów
Pozostawiając psa w hotelu pod opieką obcych ludzi warto sprawdzić ich kompetencje. Polskie prawo nie wymaga stosownego wykształcenia do prowadzenia hotelu dla psów. Teoretycznie każdy może prowadzić tego typu działalność. Warto więc sprawdzić kompetencje osób, które będą się opiekowały naszym psem. Dyplom weterynarza, trenera psów, behawiorysty czy petsittera nie powinien uśpić waszej czujności. Samo wykształcenie to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim podejście oraz doświadczenie w pracy z psami.
Warto podpytać czy pracownicy hotelu potrafią bezpiecznie przerwać psie walki. Nawet jeśli do danego hotelu psy agresywne nie są przyjmowane zawsze może pojawić się jakiś niespodziewany konflikt. Jak pracownicy hoteliku radzą sobie z psami, które nadmiernie szczekają? Czy potrafią udzielać psom pierwszej pomocy? Odpowiedzi na tego typu pytania dadzą nam pełniejszy obraz tego pod czyją opieką zostawiamy psa. Wszystkie pytania zadajemy oczywiście osobom, które na co dzień będą opiekowały się naszym psem. Jeśli właściciel hotelu zatrudnia w tym celu pracowników, to powinniśmy rozmawiać przede wszystkim z nimi.

Indywidualne podejście
Przed pozostawieniem psa w hotelu powinniśmy spodziewać się gradu pytań ze strony osób prowadzących hotelik. Powinni być poinformowani o tym czym i o jakich porach nasz pies jest karmiony, czy ma alergie, czy ma problemy zdrowotne, ile razy i o jakich porach wychodzi na spacer, jaki ma charakter i zwyczaje itp. Najlepiej by było gdyby właściciel hotelu dostał wszystkie te informacje w formie pisemnej. W ten sposób nic nie umknie jego pamięci.
Warto tez zwrócić uwagę na to czy psy są traktowane indywidualnie, czy jako stado. Jeżeli mamy psiaka, który wymaga szczególnej opieki np. z przyczyn zdrowotnych, lepiej unikać hoteli, które przyjmują kilkadziesiąt psów na jednego opiekuna. Przy takim obłożeniu ciężko zaspokoić indywidualne potrzeby każdego psa.
Próbny pobyt
Jeśli dany hotelik wzbudził nasze zaufanie dobrym pomysłem jest zostawienie w nim psa na kilka godzin na próbę. Pracownicy hotelu będą mogli go poobserwować i opowiedzieć nam jak sobie radził. Jest to też dobra okazja dla psa, który może zapoznać się z nowym miejscem. Jeżeli psiak zachowywał się dobrze zarówno w hotelu jak i po wizycie próbnej u nas w domu, to możemy spokojnie pomyśleć o pozostawieniu go tam na dłuższy czas. Psy chętniej wracają do miejsc, które znają i które dobrze im się kojarzą. Jeżeli próbny pobyt przebiegł pomyślnie to psiak powinien wrócić do hotelu z rozmerdanym ogonem.

Procedura przyjmowania psa
Przed pozostawieniem psa w hotelu warto się zapoznać z jego regulaminem i podpisać stosowną umowę. Powinna ona oczywiście zabezpieczać interesy obu stron. Jeśli nie zgadzamy się z jakimiś zapisami w regulaminie lub umowie warto je zmienić lub poszukać innego hotelu. Właściciel hotelu powinien też sprawdzić książeczkę zdrowia naszego psa. Jeśli przyjmowane są psy bez aktualnych odrobaczeń i szczepień to możemy się spodziewać, że nasz psiak wróci po takim pobycie z jakąś chorobą lub z pasożytem.
Ważny jest też kontakt z pracownikami podczas pobytu psa w hoteliku. Powinni odbierać telefon i odpowiadać na wasze pytania i wątpliwości. Niektóre hotele wysyłają zdjęcia z codziennych spacerów i zabaw tak, by właściciel wiedział co się dzieje z jego psem. Jeśli pracownicy hotelu unikają kontaktu powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość.
Wyprawka do hotelu
Szykując psa do pobytu w hotelu powinniśmy przygotować kilka rzeczy. Przede wszystkim przyda się zapas jedzenia na cały pobyt. Nagła zmiana miejsca zamieszkania i trybu życia jest dla psa sporym stresem. Nie powinniśmy go potęgować niepotrzebną zmianą diety. Żeby ułatwić pracownikom hotelu pracę i upewnić się, że pies otrzyma odpowiednią ilość jedzenia możemy je poporcjować. Drugą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to psie legowisko. Jeśli pies jest przyzwyczajony do spania w kenelu można go zabrać do hotelu wraz z posłaniem i ulubionymi zabawkami psa. Lepiej nie prać posłania czy koca, na którym psiak odpoczywa. Zapach właściciela i domu sprawi, że nasz pupil poczuje się bezpieczniej w nowym miejscu. Jeżeli psiak wymaga leczenia trzeba pamiętać również o wykupieniu wszystkich niezbędnych leków na cały pobyt w hoteliku. Warto też dołączyć szczegółową instrukcję dawkowania poszczególnych leków i oczywiście książeczkę zdrowia psa. Nie zapominajmy też o smyczy oraz obroży lub szelkach psa.
Pobyt w hotelu nie musi być dla psa stresem. Niektóre psiaki wręcz nie chcą wracać do domu po udanym pobycie z fajnymi kumplami. Niestety istnieje też masa psich hoteli, których właściciele myśląc jedynie o zysku zapominają o dobru psów. Dobrze więc starannie rozejrzeć się po okolicy i poszukać hotelu godnego zaufania jeszcze przed organizowaniem naszego urlopu.
Jestem bardzo ciekawa, czy mieliście już jakieś doświadczenia z psimi hotelami? Jeśli tak to jakie? Piszcie śmiało w komentarzach pod tym postem. Jeśli macie jakieś sprawdzone miejsca, godne polecenia napiszcie proszę ich nazwę oraz miejscowość, w której się znajdują. Ja przygotowując dla was ten wpis odwiedziłam dwa zaprzyjaźnione hotele w okolicach Warszawy Dog Station oraz Oczami psa.
moim zdaniem jeszcze lepszą opcją będzie pobyt u petsittera w domu – najlepiej jeśli ma tylko naszego psa pod opieką. ceny zdaje się są też niższe niż w hotelu, a podejście na pewno indywidualne, nawet jeśli ma jeszcze 1-2 psy dodatkowo
Dokładnie! Nasze od kilku lat zostają u swojej ukochanej opiekunki. Na jej widok cieszą się prawie tak jak na nasz (a jednego psa mamy bardzo lękliwego i nieufnego w stosunku do obcych). Ja jadę i wiem, że mają wspaniałą opiekę, a one ze swoich „wakacji” wracają szczęśliwe i zmęczone 🙂 I wychodzi to zdecydowanie taniej niż hotelik 😉
Cyt.: „Zaplanowaliście już wakacje, ale tym razem nie możecie zabrać ze sobą psa?”
NIE MA TAKIEJ OPCJI!
„Zaplanowaliście” – to jest kluczowe słowo. Decydując się na psa zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że niekiedy potrzebne będą wyrzeczenia z naszej strony i pogodziliśmy się z tym. Każde plany wakacji biorą pod uwagę możliwość zabrania ze sobą psa, jeżeli nie ma takiej możliwości, zmieniamy plan.
Co innego niespodziewane sytuacje życiowe.
Nie zgadzam się z tym. Plan wakacyjny to zapewnienie należytej opieki psu co niekoniecznie musi oznaczać, że psa bierzemy ze sobą. W naszej sytuacji i ogromie różnych potrzeb każdego z psów, które mamy lepsze dla wszystkich jest jak nie jadą z nami na wakacje 😉
Nie potępiam absolutnie takiego wyjścia a jeżeli jeszcze masz taką możliwość jak opisałaś wyżej to super. Nie neguję też potrzeby istnienia hoteli dla psów, oby ich było jak najwięcej i jak najlepsze.
Opisałem tylko jak to wygląda u nas. Widząc jak pies reaguje gdy przyjedziemy gdzieś na wczasy, jak każda łapa z radości biegnie w inną stronę, jaka ma radochę eksplorując nowy teren nie miałbym serca zostawiać go.
Nawiasem mówiąc to my robimy za petsitter bo psa na czas wyjazdów wakacyjnych zostawia u nas syn i koleżanka. Było też tak, że pojechaliśmy z naszym i ich psami. To na prawdę dla psów wielka radocha.
Nasz pies już kilkukrotnie zostawał pod opieką Dog Station i zdecydowanie polecamy to miejsce. Podejście Łukasza i całej ekipy do psów jest fenomenalne. Pies wrócił szczęśliwy i zmęczony, a w trakcie pobytu dostawaliśmy na bieżąco informacje i zdjęcia.
Raz zostawiliśmy psinę w hotelu na parę godzin, aby sprawdzić jak sobie poradzi (mieliśmy nieoczekiwany wyjazd na dwa dni). Wydaje nam się, że było dobrze. Pan wiedział jak sobie radzić z pieskami. Nie szczekała jak przyjechaliśmy (podjechaliśmy cichutko by posłuchać). Spała w swoim pokoju. To był bardziej barak, duży, czysty, ciepły, z dużym oknem Ja chyba to bardziej przeżyłam niż ona. Ona potrzebuje obecności (sunia z TOZu) innych piesków lub ludzi. Zwłaszcza ludzi. Przeżyje w samotności, ale…, rozumiecie, co chcę powiedzieć?
Nie dałam rady jej zostawić na dwa dni. Zawieźliśmy ją do siostry, która pojęcie o pieskach ma…, bardzo małe, ale przynajmniej wiedzieliśmy, że psina będzie wśród ludzi, których zna i bardzo lubi. I tam, jeśli będzie sama na dwie, trzy godziny i narobi rabanu (u nas w mieszkaniu potrafi zostać, ale u siostry mamy problem, aby ją nauczyć, bo sobie domowników owinęła wokół ogona, więc my możemy szkolić, ale im serducha pękają jak spojrzą na oczy piesa i cóż…), to przez pozostałą część dnia ktoś w domu będzie. Pogłaska, przytuli, pogada. To była na razie pierwsza i jedyna akcja korzystania z hotelu. Może…, może jakbyśmy znaleźli hotel, gdzie pies może biegać? I będzie z innymi psami? Gdzie człowiek zawsze gdzieś jest i łazi?
My naszego psa regularnie zawozimy do hotelu na weekend raz w miesiącu. Hotel wybraliśmy z polecenia. Jest to domowy hotelik,ale w środku lasu z dużą ilością miejsca dla psiaków. Właściciele mają również małe dzieci,jedno z nich ma kontakt z niektórymi psami( z naszym również) z czego się cieszymy,bo sami mamy pół roczne dziecko. Robimy to nie z własnej wygody,ale po to,żeby pies miał kontakt z innymi psami. Nasz Goofy w hotelu ma już swoich „kumpli”, właściciele znają jego zachowania i zawsze wraca zadowolony. Jego pierwszy pobyt to była niestety sytuacja losowa i serce mi pękało jak go tam zostawiałam(nie z obawy,ale z tęsknoty),ale okazało się,że wszystko było super. Niestety,ale w rodzinie nie mamy nikogo kto chciałby się zająć naszym psiakiem w razie potrzeby,więc dla nas taki hotel to super rozwiązanie.
Wraz z żoną prowadzimy mały domowy hotelik dla psiaków. 1800 m2 ogrodu z laskiem, trawnikiem, krzaczkami. Żadnych klatek, kojców. Psy mieszkają z nami, w domu. Kochamy je wszystkie i wierzcie mi – każdy z nich wraca szczęśliwy. Ale przyjmowanie pieska „na próbę” na parę godzin tylko, nie ma sensu. Tym bardziej, że mamy swoje dwa psy. Skupienie się na nowym gościu w tak krótkim okresie niewiele da i zwierzak może to odchorować „myśląc”, że Pan go porzucił. Właściciel hotelu MUSI mieć czas na pozwolenie zwierzęciu, by go pokochało. Oboje z żoną jesteśmy bardzo spokojni, asertywni i zawsze jesteśmy w domu. Zawsze. Nasz dom to oaza ciszy, więc czworonogi skupiają się na aktywnościach. Sporo czasu spędzamy z przyszłymi klientami, a w czasie całego pobytu psinki ślemy codziennie filmy wideo z pobytu, nawet po kilka, dzwonimy i… robimy wideokonferencje na żywo. Nie muszę dodawać, jak fajnie to wpływa i na właścicieli i na ich pupili. Jerzy Piotrowicz.
Jak dla mnie hotelik domowy to dokładnie to samo co domowa opieka u petsittera. Przynajmniej tak jest u nas. Liczba psów ograniczona tak, aby czuły się komfortowo ale i zarazem miały możliwość ( jeśli nie ma do tego przeciwwskazań) kontaktu czy wspólnej zabawy. O ile psy są pod stałą opieką, nie zawsze stały kontakt z człowiekiem jest porządany – mówię tu o psach, które trafiają do hoteliku z problemem lęku separacyjnego. Zawsze chętnie pracujemy nad danym problemem w trakcie pobytu – umiejętność wyciszania się, klikerowe wyzwania dla wysiłku umysłowego, czy trening zostawania samemu lub czystości w przyzpadku szczeniaków. Nawet jeśli w nazwie hotel, robimy wszystko co się da, żeby w praktyce był to po prostu drugi dom dla pupila 🙂
Prowadzimy z mężem hotel dla psów już od 4 lat, z wykształcenia jestem weterynarzem. Ważne aby hotel nie był w centrum miasta gdzie nasz pies nie będzie miał miejsca do wyjścia. Zwrócić uwagę należy również na jaką ilość zwierząt hotel przyjmuje. Im więcej zwierząt tym mniej obsługa zwraca uwagę na pojedyncze psy. Warto również zapytać czy hotel ma stały kontakt z weterynarzem lub czy weterynarz jest na miejscu. Zapytać warto też o to czy jest możliwość na żądanie otrzymania zdjęcia np: przez facebooka, co robi nasz pies 🙂
Fajnie, że powstaje coraz więcej hoteli. Od 10 miesięcy sam posiadam psa i korzystałem z usług „psich hotelarzy” już kilkukrotnie. Zauważyłem, że nie łatwo jest znaleźć wszystkie psie hotele w okolicach Poznania i w wolnym czasie założyłem serwis hepier.com/pl, na którym można znaleźć większość psich hoteli w okolicach większych polskich miast.