Wybór imienia dla psa to dla mnie koszmar. Wydaje mi się, że to tak ważna decyzja, że żadne imię nie jest dość dobre… Jednego dnia spodoba mi się jakieś imię, za kilka dni podoba mi się już inne… Ostatecznie imię dla moich zwierzaków zawsze wybierały bliskie mi osoby, a ja tylko wyrażałam aprobatę 😀
Jak wybrać imię dla psa?
Ostatecznie jakie ma być to imię? Jakimi kryteriami się kierować? Na pewno dobrze, by było dość krótkie i dźwięczne. Tak by pies szybko się go nauczył i dobrze je słyszał nawet, gdy będziemy go wołać z daleka. Dlatego często sugeruje się, by psie imię miało dwie sylaby, oraz by znajdowała się w nim jakaś dźwięczna litera np “r”.
Oczywiście dobrze by było, gdybyśmy imieniem psa nie obrażali innych osób i byśmy sami się go nie wstydzili. Imiona typu “Cygan”, “Murzyn”, “Fajfus” delikatnie mówiąc nie są politycznie poprawne. Nazywanie psów imionami ludzi też nie jest najlepszym pomysłem. Ktoś może się poczuć urażony gdy nazwiemy psiaka imieniem jego dziecka, czy męża. Spotkałam się też z sytuacją, gdzie pies, mieszkający w Niemczech, miał imię uznawane za wulgaryzm w Grecji. Wszystko było dobrze, dopóki właściciele nie postanowili na stałe zamieszkać właśnie w Grecji…
Nie należy też wybierać imion, które mogą się psu pomylić z innym ważnym słowem. Dla mojego psa, czy szliśmy “na spacerek”, czy “na serdelek”, nie miało żadnego znaczenia 😀 Dlatego jeśli pies zna komendę “stop” nie powinien nazywać się Trop itd.
Jak wybrać imię dla psa?
Warto też pomyśleć o tym, że nadajemy psu imię na całe życie. Jestem przeciwniczką zmieniania psom imion w trakcie ich życia. Choć oczywiście takie sytuacje się zdążają i psy potrafią się zaadaptować. Jednak w normalnej sytuacji pies ma jedno imię przez całe życie. Jeśli nazwiemy go np. “Junior” lub “Okruszek” czy imię to będzie pasowało do niego gdy będzie wielkim psem, lub gdy się zestarzeje?
Kolejną kwestią są zdrobnienia. Mało kto będzie wołał na psa “Abrakadabra”. Raczej “Abra”, “Aberka”, “Abka”, “Abcia”, “Abunia”…itp Trzeba, więc też mieć na względzie nie tylko samo imię, ale i jego zdrobnienia.
No i częstotliwość występowania imion… Znam całą masę “Maxów”, “Soni”, “Sab”, “Lady”…itd. Oczywiście nie chciałabym, by mój pies nazywał się tak jak inne psy w okolicy. A już na pewno nie chciałabym, by reagował na przywołania obcych ludzi. Dlatego oryginalne, ale nie “przegięte” imię jest dobrym kompromisem.
Jak wybrać imię dla psa?
W przypadku psów rasowych sprawa jest dość specyficzna. To hodowca nadaje szczeniakom imiona zgodnie z regulaminem hodowli psów rasowych. Czytamy w nim, że:
“Nazwę psa pisze się dużymi literami, zaś przydomek hodowlany małymi np. SMOK z Kordegardy, Prima JUNO. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustala się przy rejestrowaniu przydomka.
Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą
literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom
z kolejnych miotów.”
Często zdarza się, że hodowcy nadają tak odjechanie imiona, że właściciele i tak nazywają psa po swojemu. Ja miałam ten zaszczyt, że hodowca pozwolił mi nazwać szczeniaka tak jak chciałam. Jedynym utrudnieniem była litera, na którą musieliśmy wymyślić imię – “Z”. Trochę nam to pokrzyżowało szyki, bo chcieliśmy nazwać psiaka Wektor (Vector?), a tu ma być na “Z”. Ostatecznie stanęło na ZERO GRAVITY a Wektor będzie dla nas prywatnie 😀
A wy jak nazwaliście swoje psy? Piszcie w komentarzach, lub na mój mail piesologia@gmail.com imiona swoich psiaków, najlepiej z informacją w jakim mieście/miejscowości/dzielnicy mieszkacie. Chciałabym z czasem zrobić mapę psich imion podobną do tej, która powstała w Nowym Jorku. Jak widać tam królują Lole, Lucy i Maxy 😀 wśród ras najwięcej jest labradorów i Yorków.

 

Jak wybrać imię dla psa?
http://project.wnyc.org/dogs-of-nyc/