zapoznanie psów

Być może planujecie nowego psa lub szczeniaka w domu? Albo chcecie odwiedzić znajomych lub rodzinę, w której jest już inny pies? A może ktoś chce odwiedzić was w domu ze swoim pupilem lub wybrać się na wspólny spacer? W tych wszystkich sytuacjach pojawia się pytanie jak zapoznać ze sobą dwa psy, by nie było to dla nich nadmiernie stresujące i by uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne podczas zapoznawania ze sobą psów. Gdy na samym początku jeden pies zrazi się do drugiego, trudno będzie potem odbudować jego zaufanie. Dlatego prawidłowe zapoznanie psów jest tak ważne.

Psy nie muszą się lubić

Warto wiedzieć, że podobnie jak my nie lubimy wszystkich napotkanych ludzi, podobnie nasze psy nie muszą lubić wszystkich napotkanych psów. Mamy psich introwertyków, którym do szczęścia w zupełności wystarcza kontakt ze swoim przewodnikiem lub z małą grupą zapoznanych wcześniej psów. Zdarzają się też oczywiście psi ekstrawertycy, którzy kochają wszystkich ludzi i wszystkie napotkane psy. Większość psiaków znajduje się jednak gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Mają swoich psich przyjaciół, ale mają też psy, których wyraźnie się boją lub których po prostu nie lubią i to jest zupełnie normalne. Nie można więc zmuszać psa do polubienia drugiego psa. Można jednak nauczyć go, że drugi pies jest neutralny i nie stanowi zagrożenia. Co więc należy zrobić, by ułatwić psom nawiązanie pierwszego kontaktu?

Neutralny grunt

Najlepiej, żeby psy zapoznawały się ze sobą na neutralnym gruncie. Wprowadzanie obcego psa do mieszkania czy na posesję drugiego psa to bardzo zły pomysł. Wiele psów w naturalny sposób będzie bronić swojego terytorium przed intruzem. Żeby uniknąć niepotrzebnego konfliktu, najlepiej więc wyjść z psami na krótki spacer poza dom czy posesję.

Kaganiec i zachowanie spokoju

Jeśli któryś z psów reaguje agresywnie na inne psiaki, najlepiej pierwsze zapoznanie przeprowadzić w kagańcach. Da to ich opiekunom więcej pewności i spokoju podczas pierwszego kontaktu, a emocje ludzi są podczas powitania psów niezwykle ważne. Psy są doskonałymi obserwatorami i świetnie wyczuwają nasze emocje. Zmiana tonu głosu, oddechu, zapachu, nerwowe ruchy czy napinanie smyczy to wszystko sygnały, które pies świetnie odczytuje. Gdy pies widzi, że jego przewodnik jest zaniepokojony na widok drugiego psa, sam zaczyna się go bać i może chcieć nas bronić przed zbliżającym się zagrożeniem. Dlatego jeśli kaganiec pozwoli wam poczuć się pewniej podczas zapoznania psów, warto z niego skorzystać.

zapoznanie psów - kaganiec

Reakcje psów są bardzo szybkie i często opiekunowie nie zdążą zareagować w porę, gdy coś podczas zapoznania psów pójdzie nie tak. Czytanie mowy ciała psów jest dość trudne i wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego jeśli nie czujecie się jeszcze na siłach, lepiej poprosić o pomoc w zapoznawaniu dwóch psów doświadczonego behawiorystę.

Pamiętajcie też, że zanim założycie psu kaganiec, musicie go odpowiednio dopasować oraz przyzwyczaić psa do noszenia kagańca. Jeżeli pies nie został wcześniej przyzwyczajony do noszenia kagańca to zakładanie go na pierwsze spotkanie z nowym psem nie jest najlepszym pomysłem. Może to tylko powodować niepotrzebnie dodatkowy stres, drażnić psa i prowokować zachowania agresywne. Źle dopasowany kaganiec będzie dla psa niewygodny i może go drażnić. Nie chcemy spotykać psa z innym psiakiem, gdy jest rozdrażniony i myśli tylko o tym, by pozbyć się kagańca z pyska. Źle dobrany kaganiec, pies może też w najmniej oczekiwanym momencie po prostu zdjąć.

Luźna smycz

Zapoznanie psów powinno się odbyć na smyczach. Daje nam to większą kontrolę nad ich zachowaniem i pozwala na szybką reakcję w razie ewentualnego konfliktu. Trzeba jednak pamiętać, że podczas powitania smycze powinny pozostawać możliwie luźne. Wszelkie napięcie na smyczach będzie powodowało napięcie psów, co może doprowadzić do niepotrzebnego konfliktu.

zapoznanie psów na smyczach
Psy nie powinny się witać na napiętych smyczach.
Nie można też pozwalać na to, by psy zaplątywały się w smycze.

Kiepskim pomysłem jest puszczanie psów luzem, nawet w kagańcach i pozwalanie by się ze sobą poznały w ten sposób. Jeśli mamy szczęście, to nic złego się nie stanie. Natomiast wiele psów boi się innych psów, ma już złe doświadczenia z przeszłości lub po prostu nie ma odpowiednich kompetencji społecznych, by poradzić sobie w bezpośrednim kontakcie z obcym psem. Niektóre psy są zbyt nieśmiałe i potrzebują trochę więcej czasu, by na spokojnie zapoznać się z drugim psem. Inne natomiast są bardzo natrętne i również potrzebują więcej czasu na wyciszenie emocji. Niekontrolowane spotkanie dwóch bardzo pewnych siebie psów może doprowadzić do konfliktu pomiędzy nimi. Natomiast puszczenie luzem niepewnego siebie, lękliwego psa i psiego natręta spowoduje, że natręt zatłamsi drugiego psiaka. Nie można pozwalać na sytuacje, w których podczas zapoznania jeden pies wyżywa się na drugim.

Przywitanie

W naturalnym środowisku psy witają się podchodząc do siebie po łuku i raczej unikając bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Zdarza się też, że jeden z psów ustawia się do drugiego bokiem, pokazując w ten sposób, że nie ma złych zamiarów. Oprócz mowy ciała w psiej komunikacji niezwykle ważne są też komunikaty wysyłane poprzez zapachy. Dlatego też podczas zapoznania psy zwykle intensywnie się obwąchują. Zdarza się nawet, że bardziej nieśmiały pies bojąc się bezpośredniego kontaktu z drugim psem nie podejdzie do niego, tylko zostawi mu informację zapachową na pobliskim drzewie czy krzaku. Okazuje się, że psy do zapoznania się wcale nie potrzebują bezpośredniego kontaktu.

zapoznanie psów - powitanie
Podczas zapoznawania się psy często unikają bezpośredniego kontaktu wzrokowego i podchodzą do siebie z boku dokładnie się obwąchując.

Niestety podczas codziennych spacerów z psami często nieświadomie zaburzamy ich naturalną komunikację i prowokujemy sytuacje niebezpieczne. Prowadzenie psa na krótkiej napiętej smyczy, podchodzenie do drugiego psa na wprost, wpatrywanie się to wszystko może być przez drugiego psa odebrane jako groźba, a nawet próba ataku. Nic więc dziwnego, że takie przywitania często kończą się konfliktami. Dodatkowo pozwalanie na to, by psy obwąchiwały się i zaplątywały w smycze również nie pomaga. Psy podczas swojej naturalnej komunikacji potrzebują sporo przestrzeni. Gdy wasz psiak podczas interakcji z drugim psem poczuje się niekomfortowo i nie będzie mógł odejść ze względu na smycz, z większym prawdopodobieństwem zareaguje agresją. Lepiej więc takich sytuacji unikać i zamiast tego wybrać się z psami na spacer równoległy.

zapoznanie psów - mowa ciała
Napięte ciało, ciężar ciała przeniesiony do przodu, ogon uniesiony wysoko do góry oraz intensywne wpatrywanie się w drugiego psa jest raczej groźbą, niż zachętą do pokojowego zapoznania się. Gdyby nie napięta smycz, mowa ciała tego psa mogłaby być bardziej przyjazna.

Spacer równoległy

Spacer równoległy rozpoczynamy z psami zapiętymi na smyczach, na neutralnym gruncie. Nie pozwalamy się psom witać, tylko od razu ruszamy w tym samym kierunku. Idziemy, najlepiej obok siebie, w bezpiecznej odległości. Odległość ta będzie zależała od samopoczucia i zachowania psów. Jeśli któryś z psów jest niespokojny, zerka na drugiego, wysyła sygnały uspokajające lub grożące, stara się uciec lub przeciwnie, wyskakuje w stronę drugiego psa oznacza to, że idziemy zbyt blisko siebie. W takiej sytuacji trzeba zwiększyć dystans i spokojnie kontynuować spacer. Na początku można też oddzielić psy własnym ciałem tak, by czuły się jeszcze bezpieczniej. Z czasem, gdy psy będą zachowywały się spokojniej, można zmniejszać dystans i pozwalać im wędrować po wewnętrznej stronie.

zapoznanie psów - spacer równoległy
Wędrowanie w tym samym kierunku pozwala psom zapoznać się w bezkonfliktowy sposób.

Warto też pozwalać, a nawet chwalić psy, za próby wąchania swojego zapachu. Można pozwolić, by przez jakiś czas jeden pies szedł w bezpiecznej odległości za drugim i spokojnie zbierał o nim informacje zapachowe. Następnie oczywiście odwracamy role. Psy mogą też znaczyć teren w tym samym miejscu i należy im na to pozwolić. Niestety, ze względu na dużo gorszy węch od psów, ignorujemy całą komunikację zapachową, która dla psów jest niezwykle ważna.

zapoznanie psów - komunikacja zapachowa
Haker zostawia informację zapachową drugiemu psu.

Podczas całego spaceru staramy się iść na luźnych smyczach. Nie używamy też smakołyków czy zabawek, by nie ekscytować nadmiernie psów i nie prowadzić tym samym do niepotrzebnych konfliktów. To jak blisko uda nam się podejść do drugiego psa i czy będzie można puścić psiaki luzem zależy od ich samopoczucia i zachowania. Odczytywanie mowy ciała psów wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli więc nie czujecie się w tej dziedzinie wystarczająco pewnie, najlepiej pierwsze zapoznanie psów przeprowadzić pod okiem doświadczonego behawiorysty.

W domu

Jeżeli podczas spaceru równoległego psy zachowywały się wobec siebie agresywnie, to lepiej nie wpuszczać ich razem do domu. Jeśli zaś spacer równoległy zakończył się pomyślnie, psy szły obok siebie spokojnie i nie przejawiały stresu, zachowań lękowych czy agresywnych, można zaprosić nowego psa do domu. Gość powinien zawsze wchodzić pierwszy i mieć czas na spokojne zapoznanie się z nowym otoczeniem.

Przed wpuszczeniem nowego psa do domu koniecznie pochowajcie miski, zabawki, gryzaki i wszystkie inne przedmioty, o które psy mogą się pokłócić. Pamiętajcie też, że im więcej spokoju podczas zapoznania psów w domu, tym lepiej. Dlatego dobrym pomysłem może być wejście do mieszkania z psami zapiętymi na smyczach i odpięcie ich dopiero wtedy, gdy pierwsze emocje opadną. Starajcie się też nie głaskać psów i do nich nie mówić. Mniej faworyzowany pies chcąc zwrócić na siebie uwagę może zacząć przejawiać zachowania agresywne w stosunku do drugiego psa, a tego przecież nie chcemy.

Jeżeli psy już się znają, ale widują się stosunkowo rzadko, to zawsze warto przeprowadzić pełną procedurę zapoznania. Wychodzimy z psami na krótki spacer równoległy na smyczach na neutralnym gruncie i dopiero gdy pierwsze emocje opadną, zapraszamy gościa do domu. Wpuszczając drugiego psa do domu bez powitania na zewnątrz i spaceru równoległego możemy niestety doprowadzić do niepotrzebnego konfliktu pomiędzy psami.

Jeżeli podczas zapoznawania dwóch psów natraficie na jakiekolwiek problemy, albo wasz pies jest agresywny w stosunku do innych psów czy nadmiernie lękliwy, warto przepracować to pod okiem doświadczonego behawiorysty. O ile nie da się zmusić psów do tego, by się polubiły, to można je nauczyć, by spokojnie ze sobą przebywały bez stresu, strachu czy agresji.

zapoznanie psów - infografika