
Zastanawiacie się kiedy rozpocząć szkolenie swojego psa? Wydaje się wam, że teraz jest przecież za mały i na prawdziwe szkolenie przyjdzie jeszcze czas. Póki co można go rozpieszczać do woli. Tak naprawdę psiak zaczyna naukę jak tylko przekroczy próg waszego domu.

Każdy szczeniak oferuje sam z siebie całą masę zachowań i bacznie obserwuje nasze reakcje. Jeśli psiak piszczy i skamle i w ten sposób uzyskuje naszą uwagę, zgadnijcie co będzie robił, gdy obudzi się w środku nocy.

Należy bacznie obserwować zachowania swojego szczeniaka i nagradzać te pozytywne oraz ignorować negatywne. Oczywiście każdy z nas ma inne wyobrażenie co do tego co jest zachowaniem pożądanym, a co niepożądanym. Czy lizanie po twarzy jest pozytywne, czy negatywne? Niektórzy uwielbiają spać w łóżku z psem, a inni sobie tego nie wyobrażają. A co z chodzeniem krok w krok za właścicielem? Generalnie istnieje pewna pula zachowań, które przez większość ludzi uważane są za negatywne. Są to zachowania takie jak gryzienie, skakanie, załatwianie się byle gdzie, warczenie, ujadanie itp. Do zachowań pozytywnych należny zaliczyć spokojne leżenie, siedzenie, stanie, nie szczekanie, nie skakanie, nawiązywanie kontaktu wzrokowego itp. Jeśli mieszkamy w większym „stadzie” ważne jest, by wszyscy członkowie rodziny mieli podobny pogląd na to co jest zachowaniem pożądanym, a co niepożądanym.

Obserwując mojego szczeniaka odkryłam, że ma on zaskakująco wiele zachowań pożądanych. Na przykład, gdy nie wie co ma zrobić siada i nawiązuje ze mną kontakt wzrokowy, podczas rodzinnych posiłków leży na swoim posłaniu i nie żebrze przy stole, nie skacze na mnie gdy wracam do domu, nie przepycha się w drzwiach, grzecznie siedzi i czeka na podanie miski…itp. Te super grzeczne zachowania należy wzmacniać. Nie wystarczy, że pomyślimy sobie „o jak fajnie, że szczeniak spokojnie siedzi i czeka na miskę” trzeba dać mu do zrozumienia, że takie zachowanie się nam podoba. Jak to zrobić? Można podać smakołyk, można psiaka pogłaskać i pochwalić, można zaproponować mu zabawę ulubioną zabawką. Ważne jest by takie zachowania dostrzegać i nagradzać. Większość ludzi ma raczej tendencje do zauważania i karania niepożądanych zachowań niż nagradzania tych pożądanych.

Żeby nie było, że mój szczeniak jest taki idealny, potrafi też pokazać swoją niegrzeczną stronę. Zdarza mu się złapać za kapcie, gdy ktoś energicznie przechodzi obok niego, wymusza uwagę piszczeniem i skamleniem, czasem kradnie przedmioty i ucieka z nimi na miejsce. W jaki sposób reaguję na takie zachowania? Piszczenie i wymuszanie uwagi ignoruję. Nie chcę, żeby psiak nauczył się, że taka metoda zwracania na siebie uwagi działa. Za to nagradzam szczeniaka i bawię się z nim gdy tylko się uspokoi. Jeśli chodzi o gryzienie kapci to ignorowanie takiego zachowania nie wystarczy. Sam fakt gonienia uciekających kapci jest dla psiaka taką super nagrodą, że potrzeba czegoś więcej. Ja w takiej sytuacji mówię spokojnie acz stanowczo „nie” i gdy szczeniak przestanie gryźć kapcia i swoim zwyczajem siada i patrzy na mnie dostaje inną zabawkę do gryzienia. Czasem widzę, że psiak idzie koło mnie i zaczyna się czaić na kapcie. Wtedy wołam jego imię i nagradzam, gdy przejdzie kilka kroków patrząc na mnie, a nie na kapcie.Ważne jest, by komunikat „nie” nie był jedynym jaki słyszy nasz pies. Zawsze po słowie „nie” mówmy psu co chcemy by robił. Inaczej psiak sam zacznie kombinować i może zaproponować inne niewłaściwe zachowanie. Na przykład szczeniak gryzie nas po rękach, mówimy tylko „nie” i nie proponujemy mu co ma robić w zamian, więc pies zaczyna warczeć i gryźć nas po nogach. A wystarczy pokazać psu co można mu gryźć np. zabawkę.

Jednym z pierwszych ćwiczeń jakie wprowadziłam mojemu szczeniakowi było ćwiczenie samokontroli. Polega ono na tym, że pies świadomie rezygnuje z czegoś miłego np jedzenia, innego psa, zabawki, bo wie, że od nas dostanie za to lepszą nagrodę. Docelowo to ćwiczenie może doprowadzić do tego, że pies wybierze nas, zamiast zabawę z innym psem, lub pogoń za kotem. Jak nauczyć psa samokontroli? Oczywiście małymi krokami należy powoli zwiększać poziom trudności ćwiczenia. Zaczynamy od przysmaku trzymanego w dłoni. Gdy szczeniak chce się do niego dostać dłoń jest zamknięta. Gdy szczeniak rezygnuje z próby zdobycia smakołyku dostaje nagrodę. Nie wydaję tu żadnej komendy typu „nie”, „zostaw”, „fe”, czy „e e”. Nie ma takiej potrzeby, szczeniak sam szybko załapie jak trzeba się zachować, by dostać nagrodę. Najlepiej to ćwiczenie pokaże film.

Kolejnym etapem jest położenie smakołyka na podłodze i pilnowanie, przy użyciu dłoni lub stopy, by psiak go nie zjadł. Następnie można porozrzucać smakołyki po podłodze. Niektórzy nawet obkładają całego swojego psa smakołykami. Stopniowo należy zwiększać stopień trudności, zacząć ćwiczyć poza domem, zwiększać rozproszenia. Można też ćwiczyć z zabawkami. podajemy psu zabawkę i nagradzamy jeśli jej nie weźmie, następnie kładziemy zabawkę na podłodze, podrzucamy i w końcu rzucamy daleko… jeśli pies nie „wystartuje” do zabawki dostaje nagrodę.
Samokontroli można uczyć nie tylko szczeniaka, ale też dorosłego psa. Czekam na zdjęcia/filmy z waszymi postępami 😀
O tak, im wcześniej, tym lepiej. Nasze szczeniaki wyszły od nas z podstawami przywołania i opanowanym "nie" 🙂 Nawet takie maluszki da się skutecznie nauczyć podstaw 😉
No oki… Ale co w przypadku gdy szczeniak podczas „time out” wcale się nie uspokaja tylko cały czas piszczy i szczeka?
Time out to ostateczność. lepiej najpierw nauczyć szczeniaka wyciszania się i opanowania emocji np. przez ćwiczenie samokontroli.
Pewnie, że tak 😉 Niestety pierwszy pies to na ogół uczenie się od siebie nawzajem z kolejnymi już wiemy jak musimy postępować 😀
Pozdrawiam!
Świat Niko
Bardzo podoba mi się powyższy wpis – wiele przydatnych informacji. Od tego tygodnia zaczynamy z Amperem opanowywać żarłoczność z ręki. Mam nadzieje, że przyswoi tą metodę zanim stracę wszystkie palce 😉
Pozdrawiam serdecznie
Świetny blog!!!dziękuję!
Spoko blog postaram się nauczyć mojego szczeniaka jak się oswoi z domem 😉
Tak spokojne zachowanie Pani psa jest kwestią jego charakteru czy tresuty? Pytam bo mam problem z moim psiakirm- Tobim (ma cechy owczarka collie, owczarka nirmieckirgo, berneńskiego psa pasterskiego i kilku innych ras 😉 ) jest ustnym wulkanem energii… Choć zna podstawowe komendy i stosuje się do nich i tak stwarza problemy np przy zapinaniu smyczy siada ale i tak ma cha głową, merda ogonem i słoni wszystko co jest w zasięgu pyska a na codzirń skacze na nas i wymusza uwagę a jak jej nie dostaje to staje się jeszcze bardziej natarczywy…
Wszystkie metody opanowania opisane mamy opanowane. Mogę mojemu psiakowi położyć na głowie piramidę smakołyków i będzie tak siedział. Na karmienie zawsze grzecznie czeka, kiedy rzucam piłką i każę mu zostać, zawsze grzecznie siedzi. Ale mam inny problem..po pierwsze- ludzie, po drugie- psi koledzy.. Kiedy ktoś do nas przychodzi lub co gorsza, spotykam kogoś na spacerze i chcę z nim porozmawiać, przywitać się, pies zaczyna się wyrywać do tej osoby, skakać po niej itd..Z innymi psami jest jeszcze gorzej..Mam Goldenka, chłopak jest duży i silny i uciążliwe jest szarpanie się z nim, bo inaczej tego nie można nazwać..na inne komendy wtedy raczej nie reaguje i w nosie ma smakołyki. Czasami nie wiem co mam robić.
Mój 13 tygodniowy cocker spaniel nic się nie słucha próbowałam wszystkiego . Jeżeli chodzi o ćwiczenie samokontroli..nie ma szansy ..caly czas gryzie mi rękę aż w końcu zaczyna na mnie skakać. Jestem zrezygnowania..
Bardzo przydatny artykuł – mój terrier, który przez poprzednią właścicielkę był przyzwyczajony, że może robić wszystko – szczekać, drapać, wymuszać jedzenie, skakać po łózkach, gryźć po nogach, zabierać kapcie itp – jest w stanie usiąść i poczekać na smaczek „z drugiej ręki” – bardzo dziękuję za super porady!
Pani Kasiu, czy to ćwiczenie nadaje się dla pieska, ktory sam z siebie jest mało aktywny? Czasami trzeba go wręcz zachęcać, żeby wziął przysmak, ale na dworze ciężko odzyskać jego uwagę, jak coś wywęszy. To jeszcze szczeniak.
Ćwiczenie samokontroli jest jednym z pierwszych ćwiczeń, jakie warto wprowadzić szczeniakowi. Zastanów się co może być przyczyną małej aktywności psa. Może jest to początek jakiejś choroby, a może po prostu szczeniak jest najedzony i nie interesują go już smakołyki?
Cześć!
Jak nauczyć szczeniaka puszczania zabawek? Czasami się przeciągamy z gryzakami, ale chciałabym wyznaczyć granice, kiedy koniec.
Pozdrawiam,
Dora.
Pisałam o tym tu https://piesologia.pl/jak-nauczyc-psa-zabawy-szarpakie/
Czy takie ćwiczenia z samokontroli można wprowadzać we wczesnym szczenięctwie? Np. 6-7tygodni czy lepiej poczekać do 10-12 tygodnia? Mam u siebie od dwóch tygodni takie małe, odratowane maluchy i zastanawiam się kiedy najlepiej zacząć. Będę wdzięczna za wszystkie rady 🙂 z góry dziękuję
To jedno z pierwszych ćwiczeń jakie wprowadzam szczeniakom. Już 8 Tygodniowe szczeniaki świetnie się uczą samokontroli.
Bardzo dziekuje za odpowiedz, bedziemy cwiczyc 🙂
Jutro zaczynam szkolenie swojego psa ( posokowie bawarski) mam nadzieje ze sie uda…
Jestem pod wielkim wrażeniem! To DZIAŁA! Moj 6 misieczny kaukaz po 15 minutach ćwieczeń leży obłożony ukochanymi parówkami i… po prostu leży i robi wszystko, byle na nie nie spojrzeć!!! Pani Kasiu, mega szacun!!! Idziemy dalej i zaczynam wierzyć, że stosując się do Pani porad osiągniemy wymarzony cel w postaci przyjemnego życia z kaukazem u boku!!!
Wszystko spoko kiedy bierzemy szczeniaka A co ze starszym psem którego bierzemy ze schroniska od czego zacząć jak oduczyć złych nawyków? Często jest weź psa że schroniska ale nikt nie pisze co się z tym wiąże ile przeżyć ma taki pies jak wzbudzić w nim nasze zaufanie itp.
Polecam ci zajrzeć na mój wpis „Pies po przejściach – jak go mądrze kochać?”
https://piesologia.pl/pies-po-przejsciach/
Zastanawiam się nad nagrodami za nieruszenie kąska. Mój szczeniak nie przepada za intensywnymi pieszczotami, a zanim wywęszy nagrodę w postaci smaczka, albo zauważy zabawkę, mija czasem chwila, i martwię się, że wtedy nie kojarzy tego z nagrodą
Możesz mu po prostu podać smakołyk prosto do pyszczka 😉
witam, link do filmu nie działa (video jest prywatne), czy mozna jeszcze udostepnic?
Link do filmu działa już poprawnie.