Zastanawiacie się kiedy rozpocząć szkolenie swojego psa? Wydaje się wam, że teraz jest przecież za mały i na prawdziwe szkolenie przyjdzie jeszcze czas. Póki co można go rozpieszczać do woli. Tak naprawdę psiak zaczyna naukę jak tylko przekroczy próg waszego domu.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Każdy szczeniak oferuje sam z siebie całą masę zachowań i bacznie obserwuje nasze reakcje. Jeśli psiak piszczy i skamle i w ten sposób uzyskuje naszą uwagę, zgadnijcie co będzie robił, gdy obudzi się w środku nocy.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Należy bacznie obserwować zachowania swojego szczeniaka i nagradzać te pozytywne oraz ignorować negatywne. Oczywiście każdy z nas ma inne wyobrażenie co do tego co jest zachowaniem pożądanym, a co niepożądanym. Czy lizanie po twarzy jest pozytywne, czy negatywne? Niektórzy uwielbiają spać w łóżku z psem, a inni sobie tego nie wyobrażają. A co z chodzeniem krok w krok za właścicielem? Generalnie istnieje pewna pula zachowań, które przez większość ludzi uważane są za negatywne. Są to zachowania takie jak gryzienie, skakanie, załatwianie się byle gdzie, warczenie, ujadanie itp. Do zachowań pozytywnych należny zaliczyć spokojne leżenie, siedzenie, stanie, nie szczekanie, nie skakanie, nawiązywanie kontaktu wzrokowego itp. Jeśli mieszkamy w większym „stadzie” ważne jest, by wszyscy członkowie rodziny mieli podobny pogląd na to co jest zachowaniem pożądanym, a co niepożądanym.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Obserwując mojego szczeniaka odkryłam, że ma on zaskakująco wiele zachowań pożądanych. Na przykład, gdy nie wie co ma zrobić siada i nawiązuje ze mną kontakt wzrokowy, podczas rodzinnych posiłków leży na swoim posłaniu i nie żebrze przy stole, nie skacze na mnie gdy wracam do domu, nie przepycha się w drzwiach, grzecznie siedzi i czeka na podanie miski…itp. Te super grzeczne zachowania należy wzmacniać. Nie wystarczy, że pomyślimy sobie „o jak fajnie, że szczeniak spokojnie siedzi i czeka na miskę” trzeba dać mu do zrozumienia, że takie zachowanie się nam podoba. Jak to zrobić? Można podać smakołyk, można psiaka pogłaskać i pochwalić, można zaproponować mu zabawę ulubioną zabawką. Ważne jest by takie zachowania dostrzegać i nagradzać. Większość ludzi ma raczej tendencje do zauważania i karania niepożądanych zachowań niż nagradzania tych pożądanych.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Żeby nie było, że mój szczeniak jest taki idealny, potrafi też pokazać swoją niegrzeczną stronę. Zdarza mu się złapać za kapcie, gdy ktoś energicznie przechodzi obok niego, wymusza uwagę piszczeniem i skamleniem, czasem kradnie przedmioty i ucieka z nimi na miejsce. W jaki sposób reaguję na takie zachowania? Piszczenie i wymuszanie uwagi ignoruję. Nie chcę, żeby psiak nauczył się, że taka metoda zwracania na siebie uwagi działa. Za to nagradzam szczeniaka i bawię się z nim gdy tylko się uspokoi. Jeśli chodzi o gryzienie kapci to ignorowanie takiego zachowania nie wystarczy. Sam fakt gonienia uciekających kapci jest dla psiaka taką super nagrodą, że potrzeba czegoś więcej. Ja w takiej sytuacji mówię spokojnie acz stanowczo „nie” i gdy szczeniak przestanie gryźć kapcia i swoim zwyczajem siada i patrzy na mnie dostaje inną zabawkę do gryzienia. Czasem widzę, że psiak idzie koło mnie i zaczyna się czaić na kapcie. Wtedy wołam jego imię i nagradzam, gdy przejdzie kilka kroków patrząc na mnie, a nie na kapcie.Ważne jest, by komunikat „nie” nie był jedynym jaki słyszy nasz pies. Zawsze po słowie „nie” mówmy psu co chcemy by robił. Inaczej psiak sam zacznie kombinować i może zaproponować inne niewłaściwe zachowanie. Na przykład szczeniak gryzie nas po rękach, mówimy tylko „nie” i nie proponujemy mu co ma robić w zamian, więc pies zaczyna warczeć i gryźć nas po nogach. A wystarczy pokazać psu co można mu gryźć np. zabawkę.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Jednym z pierwszych ćwiczeń jakie wprowadziłam mojemu szczeniakowi było ćwiczenie samokontroli. Polega ono na tym, że pies świadomie rezygnuje z czegoś miłego np jedzenia, innego psa, zabawki, bo wie, że od nas dostanie za to lepszą nagrodę. Docelowo to ćwiczenie może doprowadzić do tego, że pies wybierze nas, zamiast zabawę z innym psem, lub pogoń za kotem. Jak nauczyć psa samokontroli? Oczywiście małymi krokami należy powoli zwiększać poziom trudności ćwiczenia. Zaczynamy od przysmaku trzymanego w dłoni. Gdy szczeniak chce się do niego dostać dłoń jest zamknięta. Gdy szczeniak rezygnuje z próby zdobycia smakołyku dostaje nagrodę. Nie wydaję tu żadnej komendy typu „nie”, „zostaw”, „fe”, czy „e e”. Nie ma takiej potrzeby, szczeniak sam szybko załapie jak trzeba się zachować, by dostać nagrodę. Najlepiej to ćwiczenie pokaże film.

Kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka? Jak nauczyć psa samokontroli?

Kolejnym etapem jest położenie smakołyka na podłodze i pilnowanie, przy użyciu dłoni lub stopy, by psiak go nie zjadł. Następnie można porozrzucać smakołyki po podłodze. Niektórzy nawet obkładają całego swojego psa smakołykami. Stopniowo należy zwiększać stopień trudności, zacząć ćwiczyć poza domem, zwiększać rozproszenia. Można też ćwiczyć z zabawkami. podajemy psu zabawkę i nagradzamy jeśli jej nie weźmie, następnie kładziemy zabawkę na podłodze, podrzucamy i w końcu rzucamy daleko… jeśli pies nie „wystartuje” do zabawki dostaje nagrodę.

Samokontroli można uczyć nie tylko szczeniaka, ale też dorosłego psa. Czekam na zdjęcia/filmy z waszymi postępami 😀