O metodzie klikerowej pisałam już trochę w innym poście. Jeśli interesuje was historia tej metody szkoleniowej, chcecie poznać zasady je działania, plusy i minusy jej stosowania, zapraszam tu.
"Kilker - skuteczne szkolenie psa" recenzja książki
Ponieważ zainteresowało mnie szkolenie klikerowe postanowiłam zakupić książkę wielkiej popularyzatorki tej metody Karen Pryor. To ona w 1985 roku opublikowała słynną książkę “Don’t shoot the dog. The New Art of Teaching and Training”. Pomimo dużej popularności tej metody za granicą w Polsce szkolenie klikerowe rozpoczeło się dość późno, bo w 1999 roku, gdy Barbara Waldoch, założyła liste dyskusyjną “Kliker”. W 1999 kupowałam swojego pierwszego psa i nie miałam pojęcia o tej metodzie. Szkolony był więc metodami tradycyjnymi lekko przeze mnie zmodyfikowanymi. Ale do sedna, czyli do recenzji książki 😉
"Kilker - skuteczne szkolenie psa" recenzja książki
Z książki “Kilker – skuteczne szkolenie psa” dowiemy się, że metoda ta jest bardzo uniwersalna. Z powodzeniem sprawdza się nie tylko u psów, ale też u delfinów, koni, kotów, kurczaków, a nawet rybek akwariowych. Książka krok po kroku opisuje jak szkolić psa, jak uwarunkować kliker, jak nauczyć podstawowych komend. W rozdziale “A co jeśli…” znajdziemy odpowiedzi na różne pytania, które mogą pojawić się podczas stosowania metody klikerowej. Książka inspiruje też do poszukiwań własnych pomysłów na pracę z psem. Pokazuje jak duży potencjał rozwoju ma ta metoda szkolenia.
"Kilker - skuteczne szkolenie psa" recenzja książki
Mnie bardzo zainspirował podrozdział “101 rzeczy, które można zrobić z pudłem”, czyli nauka kreatywności dla psa. Zamierzam nawet przeprowadzić pewien eksperyment i zobaczyć jakie interakcje z pudłem zaproponuje mój szczeniak teraz, jakie za kilka miesięcy, a jakie gdy będzie dorosły.
"Kilker - skuteczne szkolenie psa" recenzja książki
W książce znajdziecie też, niestety nie zawsze aktualne, linki do materiałów związanych ze szkoleniem klikerowym. Autorka poleca też lektury dla osób bardziej zainteresowanych tą metodą szkolenia psa. Do książki dołączona jest też płyta DVD. Znajdziemy tam między innymi przegląd nagród, które możemy stosować w szkoleniu, sposoby uzyskiwania zachowań (kształtowanie, naprowadzanie i wyłapywanie), nauka podstawowych komend. Na płycie pokazane jest też jak stopniowo zwiększać poziom trudności szkolenia.
"Kilker - skuteczne szkolenie psa" recenzja książki

Książka napisana jest przystępnym językiem i wzbogacona wieloma zdjęciami. Dużym plusem jest też dołączona płyta DVD, może trochę retro, ale pokazuje jak należy pracować z psem na poszczególnych etapach szkolenia. Ponieważ niektóre rzeczy trudno jest opisać, płyta jest dużą pomocą w zrozumieniu niuansów metody klikerowej.”Kilker – skuteczne szkolenie psa” to książka przeznaczona dla osób, które dopiero zaczynają szkolenie tą metodą.Osoby bardziej zaawansowane mogą skorzystać jedynie z listy polecanych lektur. Gdybym była ekspertem klikerowym, pewnie przyznałabym tej książce 4 gwiazdki. Ponieważ jednak moja przygoda z klikerem dopiero się zaczyna, nie pozostaje mi nic innego, jak przyznanie tej książce 5 gwiazdek w moim prywatnym rankingu.

★★★★★