Tik Tok

Przeglądałam ostatnio Tik Toka i znalazłam tam masę zabawnych oraz naprawdę uroczych filmów z psami, ale znalazłam też sporo filmów, które mnie zszokowały i zasmuciły. Niestety wiele osób, również tych profesjonalnie pracującymi z psami, nadal nie potrafi odczytywać sygnałów przez nie wysyłanych. Ignorowanie sygnałów uspokajających, zwanych też sygnałami wczesnego stresu, czy sygnałów grożących prowadzi do wielu niepotrzebnych konfliktów. Pomyślałam więc, że dobrym pomysłem będzie nagranie dla was mojego komentarza do kilku filmów, które znalazłam na Tik Toku.

Golden retriever próbuje ugryźć groomerkę

Na pierwszym filmie groomerka, jak gdyby nigdy nic, zajmuje się pielęgnacją 9-miesięcznego goldena o imieniu Brooke. Kąpie go, suszy, wyczesuje, przycina sierść… niby nic niezwykłego. Jednak już podczas suszenia pies skacze na groomekrę, co było dla niej sporym zaskoczeniem. Później, gdy groomerka łapie psa dłonią za pysk i zbliża do niego nożyczki, Brooke próbuje ją ugryźć. Tego zachowania groomrka również się nie spodziewała. Jak mówi w filmie, pies nie okazywał wcześniej żadnych sygnałów agresji, ale czy na pewno pies tak świetnie znosił wcześniejsze zabiegi pielęgnacyjne i nagle próbował ugryźć bez ostrzeżenia?

tiktoki z psami - Golden retriever próbuje ugryźć groomerkę

Nie! Na filmie wyraźnie widać szereg sygnałów uspokajających, które świadczą o stresie psa. Brooke wyraźnie unika kontaktu wzrokowego z groomerką, odwraca głowę, nerwowo dyszy, oblizuje nos. Dodatkowy stres może powodować to, że pies jest unieruchomiony na specjalnym stole groomerskim i nie ma możliwości ucieczki. Nie wiemy też, czy Brooke był wcześniej przyzwyczajany do tych wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych i do swojej groomerki. Pies zupełnie inaczej będzie się zachowywał, gdy zabiegi wykonuje osoba, którą dobrze zna i której ufa, niż gdy będzie to robiła obca osoba.

Niestety wszystkie sygnały świadczące o stresie Brooke zostały tu zignorowane. Jeśli nie reagujemy, gdy pies do nas spokojnie „mówi”, zaczyna głośno „krzyczeć”. Innymi słowy, gdy ignorujemy sygnały uspokajające, pies może zacząć prezentować sygnały grożące lub nawet agresywne tak, jak w przypadku Brook.

Rottweiler lubi się całować?

W kolejnym filmie widzimy dziewczynę, która stara się pocałować swoją małą suczkę w pyszczek. Suczce wyraźnie się to nie podoba i po chwili grożenia atakuje twarz dziewczyny. Scena ta zestawiona jest z rottweilerem warczącym głośno na mężczyznę, który całuje go po pysku. Różnica polega na tym, że rottweiler go nie atakuje. W opisie filmu możemy przeczytać, że to warczenie psa nie jest nawet sygnałem ostrzegawczym.

tiktoki z psami - Rottweiler lubi się całować?

W mojej ocenie jest to jednak wyraźny sygnał ostrzegawczy. Rottweiler jest spięty, unika kontaktu wzrokowego z mężczyzną, oblizuje nos, pokazuje białka w oczach tzw. „moon eye”, do tego oczywiście warczy i pokazuje zęby. Prezentuje więc szereg sygnałów uspokajających i grożących jednocześnie. Jedyną różnicą jest to, że nie atakuje… tym razem. Pies ma najwidoczniej większe pokłady cierpliwości do tego typu ludzkich zachowań niż mała suczka, ale to wcale nie znaczy, że w przyszłości w podobnej sytuacji nie zaatakuje. A konsekwencje ataku rottweilera mogą być dużo poważniejsze niż w przypadku małej suczki.

Dziecko i owczarek niemiecki

Na trzecim filmie mamy małe dziecko usadzone na psie w typie owczarka niemieckiego. Dziecko jest przeszczęśliwe i jego opiekunowie też, ale co w tej sytuacji z psem? Można by powiedzieć, że pies też jest zadowolony, bo tak szeroko się uśmiecha, nie warczy, nie atakuje dziecka… Niestety z mojej perspektywy jako psiej trenerki i behawiorystki oraz z perspektywy psa wygląda to nieco inaczej. Szeroki „uśmiech” jaki prezentuje pies na tym filmie to nic innego jak nerwowe dyszenie. Gdy dziecko ciągnie psa za uszy, pochyla się nad nim, łapie za głowę, wsadza palce do oka, psiak pokazuje szereg sygnałów stresu takich jak unikanie kontaktu wzrokowego, odwracanie głowy, „moon eye” czy oblizywanie nosa.

tiktoki z psami - Dziecko i owczarek niemiecki

Niestety wielu rodziców i opiekunów psów nie wyłapuje tych wszystkich drobnych sygnałów lub świadomie je ignoruje. Bo ważniejsze od emocji psa jest to, żeby dziecko miało fajną zabawę. Bo trzeba zrobić śmieszne zdjęcie na media społecznościowe itp. Na szczęście na tym filmie pies nie zaatakował dziecka, ale jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, to może stracić w końcu cierpliwość. Niestety konsekwencje takiego ataku poniesie najpewniej pies, a nie jego nieodpowiedzialni opiekunowie i opiekunowie dziecka.

Poniżej wrzucam wam film z moją pełną analizą tych trzech tiktoków. Jeśli interesuje was temat psiej komunikacji, to serdecznie zapraszam do klikania i oglądania.

Jak często słyszymy lub czytamy w mediach, że pies ugryzł bez ostrzeżenia? Psy cały czas wysyłają do nas przeróżne komunikaty. Musimy tylko nauczyć się je odczytywać i odpowiednio na nie reagować. Mam nadzieję, że wpisy takie jak ten pomogą wam jeszcze lepiej rozumieć wasze psiaki i unikać sytuacji, które tu opisuję.