Mata węchowa to bardzo fajna zabawka, którą łatwo i tanio możecie zrobić sami.  Zabawy węchowe są świetnym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii psa. Uczą go koncentracji na jednym zadaniu i wyciszają. Szukanie smakołyków w takiej macie jest sporym wyzwaniem intelektualnym dla psa, dlatego też często używamy mat i innych zabawek węchowych podczas zajęć Psiego Przedszkola 😀

Co będzie nam potrzebne?

Gumowa wycieraczka z otworami. Możecie ją kupić za kilka – kilkanaście złotych. Moja była trochę za duża, więc przecięłam ją na pół i zrobiłam dwie maty o wymiarach 40cm x 30cm z jednej wycieraczki.

wyciraczka

Polar lub inny materiał. Możecie go kupić, lub wykorzystać stare, niepotrzebne ubrania. Wtedy koszt maty będzie dużo niższy ;D Pamiętajcie, że psy widzą kolor żółty i niebieski, więc dobrze byłoby wykorzystać te dwa kolory do zrobienia maty. Jeśli chodzi o zużycie materiału, to na jedną matę potrzebowałam około 1,5m bieżącego polaru. Kupiłam go na Allegro za 10zł/m

polar

Nożyczki, najlepiej ostre. Trzeba będzie pociąć całą masę pasków…

nożyczki

Trochę wolnego czasu. Na przygotowanie maty przyda się 30-40min

Jak zrobić matę węchową?

Zrobienie takiej maty jest bardzo proste. Wystarczy pociąć polar, lub inny materiał, na paski i przewiązać je przez oczka wycieraczki. Szerokość pasków dobierzcie do wielkości swojego psa. Ja zrobiłam paski o szerokości około 6cm i długości około 20cm. Samo przewiązywanie polaru zajmuje trochę czasu, ale ostateczny efekt jest bardzo fajny.

mata węchowa
Krok 1 Tniemy polar na paski około 6 x 20cm
mata węchowa
Krok 2 Przewiązujemy paski przez oczka wycieraczki
mata węchowa
Krok 3 Mata gotowa 

Teraz wystarczy rozsypać smakołyki na macie i pozwolić psu je znaleźć. Za pierwszym razem możecie położyć je na wierzchu maty, by nieco ułatwić psu zadanie. Jeśli uda mu się znaleźć wszystkie smakołyki, możecie pochować je głębiej między frędzlami. Podczas szukania wszystkie chwyty są dozwolone. Pies może niuchać, gryźć matę, podnosić ją i przestawiać, pomagać sobie łapą itp. Pamiętajcie jednak, że ma to być wyzwanie dla waszego psa, nie dla was. Nie podpowiadajcie psu, nie wskazujcie smakołyków i nie zachęcajcie do szukania. Jeśli pies przestanie szukać po prostu zakończcie zabawę.