W zeszłym tygodniu stała się rzecz niezwykła. Ktoś, a dokładniej Kreatywna i Pomysłowa czyli youtubowa, dodała polskie napisy do mojego filmu “Aktywny spacer latem”. Może się wydawać, że to nic wielkiego, ale tak naprawdę jest to ogromna pomoc dla wielu osób, które chciałyby skorzystać z moich filmów, a nie mogą. Jakiś czas temu otrzymałam taką oto wiadomość.

Oczywiście, że tak być nie musi :/ Nie chcę żeby ktoś czuł się wykluczony i nie mógł korzystać z moich odcinków. Prawda jest jednak taka, że przygotowując co tydzień wpis na blog, co drugi tydzień film i pracując zawodowo nie starcza mi już czasu na robienie napisów do odcinków. Jednak wydarzenie z zeszłego tygodnia podsunęło mi świetne rozwiązanie. Youtube umożliwia fanom dodawanie napisów i tłumaczeń do odcinków. Na kanale Piesologii jest w tej chwili ponad 80 odcinków. Dość sporo… jeśli jednak znajdą się chętni, którzy poświęcą 10-15min na dodanie napisów, zyska cała piesologiowa społeczność.

Jak dodać napisy do odcinka?

Aby dodawać napisy do filmów na youtube trzeba mieć założone konto i być zalogowanym. Następnie wystarczy kliknąć w “ustawienia” danego filmu (koło zębate na dole) wybrać opcję “napisy” i “dodaj napisy”. Zostaniesz przekierowana/y na stronę zarządzania napisami. Kliknij guzik “dodaj nowe napisy”. Możesz wybrać w jakim języku będziesz dodawać napisy. Jeśli czujesz się mocno w angielskim lub innym języku obcym, możesz dodać napisy w tym języku. Na pewno zwiększy to zasięg kanału Piesologii i pozwoli korzystać z moich filmów osobom nieznającym polskiego. Jeśli nie znasz żadnego języka obcego, ale masz czas i chęci dodać napisy po polsku, wybierz język polski.

Następnie wybierz opcję “utwórz nowe napisy” i pojawi się panel do dodawania napisów. Nie jest to wcale trudne. Youtube sam wyznacza kiedy dane napisy powinny się pojawić. Możesz oczywiście modyfikować czas pojawiania się tekstu. Twoim zadaniem jest jedynie puszczenie filmu i wpisanie poprawnego tekstu w pola po lewej stronie. Na koniec wciśnij niebieski guzik “opublikuj” znajdujący się w prawym górnym rogu.

Gdy tylko opublikujesz nowe napisy dostanę automatyczny email od Youtube z informacją, że ktoś opublikował napisy do mojego filmu. Napisy nie będą od razu widoczne na kanale. Muszę je najpierw zatwierdzić. W ten sposób możesz nie tylko dodawać nowe napisy w różnych językach. Możesz też poprawiać błędy w opublikowanych już tekstach.

Co będziesz z tego mieć?

Jeśli chcesz, twój nick znajdzie się w opisie pod odcinkiem, który tłumaczyłeś/aś. Dodatkowo zyskasz dozgonną wdzięczność moją, osób niesłyszących, niepolskojęzycznych oraz wszystkich tych, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z moich odcinków. Mam nadzieję, że będziesz mieć również ogromną satysfakcję z czynnego wspierania kanału Piesologii i tego co robię ;D