Drugiego lipca ruszyło Wyzwanie Piesologii, którego uczestnicy poznają między innymi nowe sztuczki i nowe metody szkolenia psa. Dla osób biorących udział w wyzwaniu odcinek z nauką sztuczki „obrót” był dostępny już w poniedziałek. Dziś zmieniam status filmu na „publiczny” tak, by wszystkie osoby śledzące mojego bloga i kanał na youtube mogły z niego korzystać. Wyzwanie trwa już kilka dni, ale możesz jeszcze wziąć w nim udział zapisując się na mój newsletter i zaznaczając opcję „Chcę zapisać się na drugie wyzwanie Piesologii”. Zapraszam serdecznie, bo oprócz nauki nowych sztuczek będzie okazja dowiedzieć się nieco więcej o komunikacji psów, o zdrowym żywieniu, poznać nowe sposoby na zabawy węchowe i nowe tricki spacerowe. Przechodząc do samej sztuczki „obrót” chciałam pokazać wam dwa sposoby nauki tej sztuczki. Pierwszy sposób to klasyczne naprowadzanie psa smakołykiem. Druga metoda wymaga użycia klikera.

Naprowadzanie psa

„Obrót” jest prostą sztuczką, w której pies obraca się o 360°. Jest to dość naturalny ruch dla psa, więc nie powinno być problemu z naprowadzaniem. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak ludzie mają swoją silniejszą i słabszą stronę, również psu łatwiej będzie wykonać obrót w jedną stronę. Warto ćwiczyć z psem obracanie się w obu kierunkach, by równomiernie rozwijać jego mięśnie i poprawiać ich elastyczność. Zalecam nawet zrobić kilka powtórek więcej na słabszą stronę psa.

Ćwiczenie zaczynamy trzymając kilka smakołyków w ręce i naprowadzając psa kolistym ruchem tak, by obrócił się o 360°. Gdy psu uda się to wykonać chwalimy go i nagradzamy smakołykiem z ręki. Po kilku powtórkach możemy zacząć naprowadzać psa pustą ręką, wykonując dokładnie taki sam gest. Oczywiście nagradzamy psa, gdy uda się mu wykonać ćwiczenie. Gdy udaje nam się naprowadzić psa samym gestem możemy powoli dodawać komendę słowną „obrót”. Jeżeli chcesz, by pies wykonywał tę sztuczkę na samą komendę stopniowo wycofuj gest. Jeśli wolisz, by reagował na gest stopniowo minimalizuj naprowadzanie całą ręką na ostateczny gest np. samym palcem.

Naprowadzanie z użyciem klikera

Więcej o metodzie klikerowej możecie przeczytać tu. Przed rozpoczęciem pracy z klikeram warto popracować nad refleksem i uwarunkować psa na jego dźwięk. Jeżeli twój psiak zna już kliker, możesz wykorzystać go w nauce sztuczki „obrót”. Postępujemy tu bardzo podobnie jak w pracy bez klikera, tylko zamiast chwalić psa głosem, zaznaczamy prawidłowe zachowanie psa poprzez kliknięcie. Kliker jest świetnym markerem, dzięki któremu pies wie dokładnie za co jest nagradzany. Dzięki temu komunikacja z psem jest łatwiejsza, nasz pupil nie frustruje się podczas szkolenia i szybciej uczy się nowych sztuczek. Cała trudność polega na tym, żeby kliknąć w odpowiednim momencie. Jeśli będziesz klikać za wcześnie, pies może nie wykonać pełnego obrotu. Jeśli klikniesz za późno pies może pomyśleć, że został nagrodzony za stanie przed tobą, a nie za sam obrót. Dlatego najlepiej jest klikać w momencie, gdy pies wykonał ponad połowę obrotu.

Obrót zaznaczony za wcześnie – pies nie zdążył się jeszcze zgiąć w żebrach.
Obrót zaznaczony w dobrym momencie.
Obrót zaznaczony za późno – pies stoi już wyprostowany.

Pracując z klikerem trzeba też wykazać się niezłą koordynacją ruchową. W jednej ręce trzymasz kliker, w drugiej musisz mieć smakołyki i naprowadzać nimi psa. Musisz pamiętać, by naprowadzić psa precyzyjnie, kliknąć w odpowiednim momencie i jeszcze wydać smakołyk. Nie jest to na pewno dobra metoda dla osób, które mają problem z koordynacją lub brak im refleksu. Trzeba też pamiętać, by z czasem wycofywać dźwięk klikera. Ma on być jedynie wskazówką dla psa w początkowych etapach szkolenia. Gdy pies już prawidłowo wykonuje sztuczkę na komendę słowną lub gest nie ma sensu dalsze klikanie. Ostatecznie nie chcemy, by sygnałem do wykonania obrotu był dźwięk klikera.