Wielu posiadaczy szczeniaków ma problem z nauczeniem swoich psiaków czystości. Szczeniak załatwia się kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Po każdym jedzeniu, piciu, po zabawie, po obudzeniu się… Jak w takiej sytuacji zapanować nad czystością w domu?

Krok 1 – Dobre wyposażenie to podstawa

Każdemu posiadaczowi szczeniaka polecam zakupić sporą ilość mat higienicznych. Środek mat wykonany jest z chłonnych włókien celulozy, afoliowany, wodoodporny spód, zapobiega wypływaniu płynnej zawartości na zewnątrz. Dodatkowo wiele mat pochłania nieprzyjemny zapach moczu. Maty można zakupić w sklepie zoologicznym, lub w aptece dla ludzi. Ja proponuję zakup mat dla ludzi – są większe, tańsze i trwalsze. Nie wiedzieć czemu mój szczeniak z upodobaniem gryzł maty dla szczeniąt, a załatwiał się na matach dla ludzi.

Nauka czystości
maty kupione w sklepie zoologicznym

Nauka czystości

Ważne, żeby były na tyle duże, by szczeniak nie miał problemu z trafieniem w matę. Zdarza się, że przednie łapki szczeniaka są na macie, a tylne nie i cała zawartość pęcherza ląduje na podłodze.

Nauka czystości
maty dla ludzi, kupione w aptece

Nauka czystości

Nie polecam tradycyjnego rozwiązania z gazetami. Może i są tańsze, ale nie chłoną płynu tak dobrze jak maty, nie wchłaniają zapachu i przepuszczają mocz, który może zniszczyć parkiet. Dodatkowo psy mają skłonność do załatwiania się w jednym miejscu. Jeśli więc coś już pachnie moczem, to mamy dużą szansę, że pies znów załatwi się w tym samym miejscu.

Krok 2 – Nauczenie psa, by załatwiał się w wyznaczonym miejscu

Szczeniaki od małego mają zakodowane, by nie załatwiały się w miejscu, w którym śpią. Dobry hodowca wykorzysta ten zwyczaj i połowę kojca wyłoży matami higienicznymi, a drugą połowę materacami, czy kocami do spania. Dzięki takiemu rozwiązaniu szczeniaki od najmłodszych dni uczą się załatwiać na matach, co znacznie ułatwia pracę nowym właścicielom.

Jeżeli nasz pies nie został tak ładnie nauczony mamy dwa rozwiązania. Jedno to porozkładać maty wszędzie gdzie się da, obserwować, gdzie pies się załatwia i stopniowo zabierać nieużywane maty. Drugie to ustanowić jedno miejsce do załatwiania się i kierować na nie szczeniaka, gdy tylko wydaje nam się, że chce się załatwić. Pierwsza metoda jest może bardziej radykalna dla wystroju wnętrza, ale pozwala uniknąć kłopotliwych wpadek. Druga metoda wymaga ciągłej obserwacji szczeniaka i niezłego refleksu.

Nauka czystości w trzech prostych krokach

Wszystko jedno jaką strategię wybierzemy, zawsze trzeba pochwalić psa za załatwienie się na macie. W przypadku mojego szczeniaka wystarczyły 3-4 pochwały, by ten załapał o co tu chodzi. Nie wolno karać za pomyłki, ani wsadzić psiego nosa w odchody. W ten sposób możemy tylko wprowadzić niepotrzebny stres i nauczyć psa zjadania swoich odchodów. Z punktu widzenia psa wygląda to tak: „Zrobiłem kupkę, przyszła Pani i strasznie się zdenerwowała, krzyczała na mnie i wsadziła mój nosek w odchody. Co zrobić, by to się nie powtórzyło? Muszę szybko zjeść kupkę, zanim przyjdzie Pani i wpadnie w furię”.Co więc należy zrobić, gdy zdarzy się wpadka? Trzeba posprzątać, upewnić się, że dokładnie usunęliśmy zapach (jak już pisałam zapach, będzie kusił szczeniaka do powtórzenia przestępstwa) i tyle. Skupmy się na nagradzaniu szczeniaka za sukcesy.

Krok 3 -Nauka załatwiania się na zewnątrz

Na początku trzeba nastawić się na częste spacery. Pęcherz szczeniaka jest mały i stosunkowo szybko się napełnia. Do tego szczeniak nie potrafi wstrzymywać się tak długo, jak dorosły pies. Dlatego w tej fazie powinniśmy z nim wychodzić max co 2 godziny, a najlepiej co godzinę. A już na pewno trzeba szczeniaka wyprowadzić tuż po przebudzeniu, po piciu, jedzeniu i zabawie. Przewagę mają tu mieszkańcy domów z ogrodem. Jeśli mieszkacie w bloku możecie nie zdążyć założyć butów, a szczeniak już zrobi kałużę. Podobnie jak w etapie drugim, chwalimy psa za sukcesy, a ignorujemy porażki.

Nawet jeśli udaje się nam utrzymać czystość w czasie dnia, nie łudźmy się, że mały szczeniak prześpi całą noc bez sikania. Dlatego zalecam zostawienie maty na noc. Pomocna w nauce czystości jest też klatka. Jeśli szczeniak jest przyzwyczajony do przebywania w klatce, łatwiej będzie nam ustalić konkretne godziny spacerów.

W jakim wieku szczeniak powinien już wytrzymywać całą noc bez załatwiania się? 

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre psy uczą się czystości w wieku 5, a inne w wieku 8 miesięcy. Mój szczeniak już w wieku 4 miesięcy nie brudził w domu, jeśli odpowiednio często i szybko był wyprowadzany na dwór. Jednak jego pęcherz nie jest jeszcze tak wytrzymały jak u dorosłego psa i gdybym zostawiła go samego w domu na 8 godzin na pewno zastałabym „niespodziankę”.Generalnie nie ma co wpadać w panikę. Każdy pies wcześniej, czy później nauczy się czystości. My jako właściciele możemy jedynie przyspieszyć ten proces poprzez nagradzanie psa za załatwianie się w odpowiednich miejscach, spokojne konsekwentne wyprowadzanie psa na zewnątrz, oraz sprzątanie po psie.