Opiekunowie psów podzieleni są na zdecydowanych zwolenników obroży oraz zagorzałych zwolenników szelek. Kto ma rację w tym starciu? Tak naprawdę, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno obroże jak i szelki mają swoje plusy i minusy. Ważne jest też to, żeby umieć je prawidłowo używać. Zarówno źle użyta obroża jak i nieprawidłowo użyte szelki mogą sprawić psu ból i być przyczyną różnego rodzaju urazów. Na warsztatach luźnej smyczy uczę moich kursantów jak dobrać sprzęt spacerowy i jak prawidłowo go używać. Jeśli nie mieszkacie w Warszawie zapraszam na Kurs Luźnej Smyczy Online, w którym szczegółowo omawiam nie tylko obroże i szelki, ale też pozostałe sprzęty spacerowe. Sprzedaż Kursu Luźna Smycz Online potrwa tylko do końca najbliższego poniedziałku. Kurs ten prowadzony jest całkowicie przez internet. Możecie więc korzystać z niego gdziekolwiek mieszkacie i kiedy tylko znajdziecie trochę czasu. Przejdźmy jednak do wad i zalet obroży i szelek.

Obroże

Na rynku znajdziemy całą masę obroży różniących się między sobą wielkością, budową, materiałem, z którego są wykonane oraz rodzajem zapięcia. Wybierając obrożę trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego jest wykonana oraz na trwałość jej zapięcia. Obroże skórzane są bardzo trwałe i eleganckie, ale mogą okazać się zbyt ciężkie dla szczeniaków czy psów ras miniaturowych. Tu lepiej sprawdzą się lekkie obroże wykonane z tworzyw sztucznych takich jak nylon, neopren czy biothane. W przypadku małych psiaków radzę unikać obroży z nitami i innymi ozdobami, które mogą niepotrzebnie podrażniać delikatną skórę psa. Lepszym wyborem będzie obroża obszyta od spodu polarem lub filcem. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre barwniki używane w produkcji obroży potrafią trwale odbarwić jasną sierść psa.

Jeśli chodzi o zapięcia to mamy do wyboru dwa rozwiązania – zatrzaski lub klamry. Obroże zapinane na klamry posiadają dziurki umożliwiające prawidłowe dopasowanie do szyi psa. Obroże zapinane na zatrzaski mają zwykle regulacje, która potrafią się przesuwać w miarę użytkowania obroży. Nie polecam obroży z zatrzaskami zwłaszcza dla dużych silnych psów, które potrafią mocno pociągnąć na smyczy. Przy każdym takim pociągnięciu obroża może lekko się poluzować i ostatecznie pies może się z niej wyswobodzić. Dla takich psów lepiej sprawdzą się metalowe zatrzaski, a najlepszym wyborem będzie obroża zapinana na zwykłą metalową klamrę. Plastikowe zapięcia sprawdzą się w przypadku małych psów oraz psiaków uczulonych na metal. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zapięcia łatwo mogą ulec uszkodzeniu zwłaszcza, jeśli wasz psiak lubi podgryzać obrożę. Plastik jest też gorszym wyborem na zimowe mrozy, ponieważ pod wpływem niskich temperatur może się pokruszyć. Zawsze zwracajcie uwagę na jakość plastiku, z którego wykonane jest zapięcie obroży. Od jego trwałości i niezawodności zależy bezpieczeństwo waszego psa.

Dla kogo lepsza obroża?

Obroża daje dużo większą kontrolę nad głową psa, niż ma to miejsce w przypadku szelek. Trzeba pamiętać, że w psiej głowie znajduje się cały system namierzania (nos, uszy, oczy) oraz centrum dowodzenia psem (mózg). To tam powstają wszystkie decyzje odnośnie tego, w którą pies pójdzie stronę i jak zachowa się w stosunku do napotkanego na spacerze psa czy człowieka. Mając kontrolę nad głową psa, mamy lepszą kontrolę nad jego zachowaniem. To dlatego obroże dobrze sprawdzą się w przypadku dużych, silnych psów. Obroża będzie też lepszym wyborem dla psów reaktywnych i agresywnych. Dobrze dobrana i dopasowana obroża jest też świetnym rozwiązaniem dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.

Jak prawidłowo dopasować obrożę?

Prawidłowo dopasowana obroża to podstawa. Musimy zwrócić uwagę zarówno na jej długość, szerokość jak i położenie na szyi. Większość właścicieli ma tendencję do zapinania obroży zdecydowanie za luźno. Powinna być ona dopasowana tak, by można było pod nią włożyć maksymalnie dwa, a w przypadku szczeniaków i małych psów, jeden palec. Jeśli pomiędzy szyją psa a obrożą mieści się kilka palców czy nawet cała dłoń, to jest ona zdecydowanie za luźna. Istnieje duża szansa, że pies w najmniej oczekiwanym momencie wyjmie z niej głowę i pozostanie bez jakiejkolwiek kontroli.

Obroża czy szelki
Obroża czy szelki

Jeśli chodzi o szerokość obroży to zaleca się, by miała ona szerokość dwóch kręgów szyjnych psa. Przy takiej szerokości i odpowiednim dopasowaniu obroży nie uszkodzimy psu kręgów szyjnych. W przypadku piesków miniaturowych i szczeniaków wystarczy lekka obroża o szerokości 1-1,5cm. Dla psów średnich dobrze się sprawdzi obroża o szerokości 2,5cm, a dla psów dużych i olbrzymich 3-4cm. Trzeba pamiętać, że zbyt szeroka obroża może krępować ruchy głowy, natomiast zbyt ciasna może nieprzyjemnie wżynać się w szyję psa.

Obroża czy szelki
Obroża czy szelki

Bardzo ważne jest prawidłowe umiejscowienie obroży na szyi psa. Jeśli zapniemy ją w połowie szyi, usłyszymy charakterystyczne charczenie zwłaszcza, gdy pies zacznie ciągnąć. Jest to oznaka, że obroża uciska krtań psa, co świadczy o jej nieprawidłowym umiejscowieniu. Prawidłowo obroża powinna być zapięta nisko na szyi psa tak, by nie uciskała tchawicy i krtani. Przy prawidłowym położeniu obroży pies może swobodnie oddychać i nie wydaje z siebie żadnych dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, że u nasady szyja jest najgrubsza. Dlatego ciasne dopasowanie obroży jest tu bardzo istotne.

Szelki

W asortymencie sklepów zoologicznych znajdziemy całą masę różnego rodzaju szelek dla psów. Podobnie jak w przypadku obroży trzeba tu zwrócić szczególną uwagę na rodzaj materiałów, z których szelki są wykonane oraz na trwałość ich zapięcia. Pierwotnie szelki używane były dla psów zaprzęgowych. Ich budowa umożliwiała równomiernie rozłożenie siły na ciele psa i maksymalne jej wykorzystanie. Dobrym przykładem są tu szelki typu sled, które zapinamy daleko na linii psiego kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie szelki zapinane od góry przy kręgosłupie (typu guard, norweskie, step in czy bezuciskowe) będą przenosiły duże siły na nasze nadgarstki, łokcie i barki.

Jeżeli mamy problemy z utrzymaniem psa na smyczy, z pomocą przychodzą szelki zapinane od przodu typu easy walk. Zbudowane są z dwóch pasków, z których jeden przechodzi przez grzbiet i klatkę piersiową psa, a drugi przez przedpiersie. Oba paski powinny się ze sobą łączyć pod kątem 90°.  Zapięcie do smyczy znajduje się z przodu na przedpiersiu psa i może nieznacznie przemieszczać się w prawo lub w lewo. Gdy pies pociągnie siła w dużej mierze przekierowywana zostaje na obrócenie go w naszą stronę. Dzięki temu łatwiej jest przekierować uwagę psa na przewodnika i nie czujemy tak dużej siły na smyczy.

Dla kogo lepsze szelki?

Szelki świetnie sprawdzą się w przypadku różnego rodzaju aktywności z psem. Jeśli lubicie biegać z psem, jeździć z nim na rowerze, czy tropić, to odpowiednio dobrane i dopasowane szelki są najlepszym rozwiązaniem. Nacisk  rozkłada się tu równomiernie na całym ciele psa, przez co nie mamy problemów z uciskiem tchawicy. Szelki sprawdzą się też lepiej w przypadku psów, które mają stosunkowo krótkie szyje. U takich psiaków obroża, nawet jeśli jest umieszczona nisko na szyi, może powodować nieprzyjemny ucisk na krtań i tchawicę. Szelki typu easy walk zdadzą egzamin w przypadku osób, które chcą popracować nad chodzeniem na luźnej smyczy. Nie polecam ich jednak psiakom ras małych i miniaturowych. Smycz zapinana z przodu, na przedpiersiu, często wplątuje się pomiędzy łapki małych psów powodując dyskomfort.

Jak prawidłowo dopasować szelki?

Dobrze dopasowane szelki powinny być zapięte tak, by ich paski poruszały się wraz ze skórą psa. Jeśli szelki są za luźne, to pies może boleśnie się poobcierać lub z nich wyjść i pozostać bez jakiejkolwiek kontroli. Podobnie jak w przypadku obroży, pomiędzy szelkami a ciałem psa powinny nam się zmieścić maksymalnie dwa, a w przypadku małych psów jeden palec. O ile przy obroży interesuje nas tylko jej długość i szerokość, to w przypadku szelek musimy znać nieco więcej wymiarów naszego psa. Przyda się zmierzenie obwodu klatki piersiowej, obwodu szyi, odległości od obwodu klatki piersiowej do obwodu szyi tzw. linia dolna i górna oraz odległości od linii obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu przedpiersia.Trzeba pamiętać, że poza prawidłowo dobranym obwodem ważna jest też szerokość samych pasków, z których szelki są wykonane. Dla dużych, silnych psów dobrze sprawdzą się paski o szerokości 3-4cm, natomiast dla małych psiaków zbyt szerokie paski mogą utrudniać poruszanie się. Ponieważ szelki wymagają dokładnego dopasowania do gabarytów psa polecam zawsze zmierzyć je przed dokonaniem zakupu lub zamówić szelki szyte na wymiar.

Obroża czy szelki
Obroża czy szelki

Jak widzicie nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie co jest lepsze dla psa szelki czy obroża. Najlepiej zaopatrzyć się zarówno w dobrą obrożę jak i w szelki i stosować je wymiennie w zależności od potrzeb. Możemy na przykład używać obroży na codzienne spacery, a szelek do tropienia czy biegania przy rowerze. Zmiana sprzętu spacerowego stanie się dla psa jasnym sygnałem, co się zaraz będzie działo. Dzięki temu świat stanie się dla niego bardziej przewidywalny i przez to bardziej bezpieczny. Łatwiej też będzie wejść psu w tryb pracy podczas nauki tropienia czy treningów posłuszeństwa. Wszystko jedno czy zdecydujecie się na obrożę, szelki czy też będziecie korzystać z nich przemiennie nie zapominajcie o adresówce z kontaktem do was.