Wcześniej czy później nadejdzie czas, gdy będziemy musieli wykąpać naszego psa. Jeśli chcemy, by kąpiel była dla psa czystą przyjemnością, trzeba go do tego odpowiednio wcześnie przyzwyczaić. Oczywiście najlepiej zacząć, gdy pies jest szczeniakiem. Jednak jeśli macie dorosłego psa, który nie lubi kąpieli nic straconego. Też można go przekonać, że kąpiel to fajna zabawa. Zajmie to tylko trochę więcej czasu. Najlepiej zacząć cały proces, gdy pies wcale nie wymaga mycia. Pozwoli to na spokojne, stopniowe przyzwyczajanie go do nowej sytuacji. Jeśli pies wymaga natychmiastowej kąpieli, na przykład po wytarzaniu się w padlinie na spacerze, może się to zakończyć niepotrzebnymi nerwami i przymuszaniem psa do sytuacji, która nie jest dla niego komfortowa. Nawet jedno takie stresujące doświadczenie może znacznie utrudnić proces oswajania psa z kąpaniem. Dlatego zachęcam, by pierwsze próby zacząć odpowiednio wcześniej i na spokojnie.Na początku watro zapoznać psa z wanną, lub innym miejscem, w którym będzie myty. Psy poznają świat węchem. Pozwólmy więc obwąchać mu łazienkę, wannę, kran i wszystkie przybory służące do mycia. Jeżeli psiak się boi i nie chce wejść do łazienki zachęćmy go do tego smakołykami. Porozkładajmy je w różnych miejscach w wannie, na kranie itp. Pozwoli to psu zapoznać się z nowym miejscem i stworzy w jego mózgu pozytywne skojarzenie.

pierwsza kąpiel
Wanna przygotowana do kąpieli. Mata antypoślizgowa z porozrzucanymi smakołykami

Jeżeli pies czuje się wyraźnie niekomfortowo zakończmy oswajanie na dziś. Warto poświęcić kilka dni na przyzwyczajanie psa do kąpieli, niż później przez całe życie mieć problem ze spanikowanym psem, dla którego kąpiel to najgorsza kara i trauma.

pierwsza kąpiel
Wektor zapoznaje się z wanną

Jeśli pies oswoił się już z łazienką i przyborami do kąpieli możemy podjąć pierwszą próbę wykąpania go. Ważne, by najpierw przygotować się do kąpieli, żeby podczas mycia nie było już potrzeby odchodzenia od psa, szukania szamponu, ręcznika itp. Co trzeba przygotować przed kąpielą? Oczywiście szampon i inne środki pielęgnacyjne, ręcznik do wytarcia psa, matę antypoślizgową (może to być też duży ręcznik) oraz masę smakołyków 🙂

 Mata antypoślizgowa to dla mnie absolutna konieczność. Zapobiega przed poślizgnięciem się psa i bolesnym upadkiem. Pozwala też poczuć się psu bezpieczniej.

pierwsza kąpiel
Przyzwyczajamy się do płynącej z kranu wody

Postarajmy się, by każda kąpiel była dla psa fajną zabawą. Jeśli nam się to uda pies sam chętnie będzie wskakiwał do wanny w oczekiwaniu na kolejną kąpiel. Poświęćmy psu więcej czasu na początku, zaprocentuje to w przyszłości. Nie róbmy nic na siłę i wbrew woli psa.Po umieszczeniu psiaka w wannie pozwólmy mu jeszcze przez chwilę oswoić się z nowym otoczeniem. Jeśli pies odmawia zjedzenia smakołyków jest to jasny sygnał, że jest w dużym stresie i nie jest jeszcze gotowy na kolejny etap. Jeśli jednak pies czuje się bezpiecznie i zachowuje spokój, możemy włączyć wodę i wyregulować jej temperaturę. Oczywiście nie należy od razu kierować strumienia wody na psa. Pozwólmy mu przywyknąć do odgłosów jakie wydaje woda.

pierwsza kąpiel
Woda z kranu smakuje całkiem nieźle

Zamaczanie psa zaczynam od łap, brzucha, pleców i na końcu myję głowę. Jeżeli pies okazuje oznaki niezadowolenia i na przykład zabiera łapy możliwe, że temperatura wody jest nieodpowiednia. Zamaczam psa powoli i ostrożnie chwaląc go wesołym głosem i jeśli to konieczne smakołykami. Oczywiście szczególną uwagę trzeba zwrócić przy myciu głowy i uszu.

pierwsza kąpiel
Mycie szamponem to całkiem przyjemna sprawa

Następnie myję dokładnie psa szamponem. To jest zwykle najprzyjemniejsza część kąpieli dla każdego zwierzaka. Mycie szamponem to miły masaż dla psiego ciała. Postarajmy się tylko, by piana nie dostała się do oczu i nosa psa. Ponieważ mam psa krótkowłosego, jego pielęgnacja jest najprostszą z możliwych. Przy psach długowłosych istnieje masa odżywek i innych produktów pielęgnacyjnych. Ważne jest tylko, by zapoznać psa z ich zapachem odpowiednio wcześnie, oraz by stosowanie ich kojarzyło się psu z miło spędzonym czasem.

pierwsza kąpiel
Spłukuję szampon uważając na psi nos, oczy i uszy

Następnie spłukujemy szampon uważając na oczy, uszy i nos. Oczywiście chwalimy psa i nagradzamy za spokojne zachowanie. Jeżeli pies z jakichś przyczyn przestraszy się, lub zacznie okazywać niezadowolenie przerwijmy spłukiwanie, uspokójmy psa i dopiero skończmy czynność. Bardzo ważne jest, zwłaszcza na początku, by psa do niczego nie zmuszać i nie robić nic na siłę. Chcemy, by pies czuł się bezpiecznie, komfortowo i by kojarzył kąpiel pozytywnie.

pierwsza kąpiel
Jeszcze tylko wycieranie i koniec kąpieli. Nie było tak źle 

Na koniec odsączam nadmiar wody i wycieram psa ręcznikiem. Po wyjęciu z wanny trzeba uważać, ponieważ większość psów ma tendencję do biegania, tarzania się i wycierania o meble. Przy śliskich łapach, tuż po kąpieli, może to być dość niebezpieczne. Dlatego po wyjęciu psa z wanny wycieram jeszcze dokładnie każdą łapę zanim puszczę psa wolno. Mój psiak schnie w 5-10 minut, natomiast jeśli macie psa długowłosego warto rozważyć opcję przyzwyczajenia go do suszenia suszarką. Oczywiście też należy to robić stopniowo, by psa nie przestraszyć. Jeśli przeprowadzicie cały proces poprawnie i będziecie cierpliwi w stosunku do psa, to kąpiel nigdy nie będzie kłopotem. Zobaczcie filmik z naszej pierwszej w życiu Wektora kąpieli.