Dla mnie wybór był prosty. Od razu wiedziałam, że będę miała psa. Dlaczego? Wydaje mi się, że ludzie niejako „dzielą się” na tych, którzy wola psy i na tych, którzy wolą suki. Psy są z reguły większe i bardziej okazałe. Nie maja problemu z cieczką i w ogóle mają mniej chorób związanych z układem rozrodczym (co nie oznacza, że ich nie mają). Przez swój „samczy charakter” częściej wykorzystywane są jako psy stróżujące, użytkowe, czy jako psi sportowcy.

Pies czy suka? - Piesologia

Oczywiście psy mają też swoje wady. Problem cieczki pośrednio dotyczy też ich. Na szczęście nie miałam takiego kłopotu z poprzednim psem i mam nadzieję, że z kolejnym też nie będę go miała… Ujadający pies z powodu cieczki suki sąsiadów to żadna przyjemność. Zwłaszcza, że gdy jedna suka sąsiadów skończy cieczkę, druga może ją właśnie zacząć…

Pies czy suka? - Piesologia

Problemem u psów może też być większa niż u suk agresja. Może być ona terytorialna, skierowana przeciwko innym psom lub też co gorsza ludziom. Posiadając psa trzeba zwracać na to szczególną uwagę i odpowiednio socjalizować pisaka od najmłodszych lat. A w razie problemów, szukać pomocy u specjalistów. Przez swój terytorialny charakter psy częściej niż suki znaczą terytorium. Może to być problemem zwłaszcza, gdy mamy w ogrodzie iglaki.

Pies czy suka? - Piesologia

Suka jest świetnym wyborem jeśli chcesz prowadzić hodowlę. Suki są też zwykle łagodniejsze niż psy. Problemem może być cieczka, która pojawia się dwa razy w roku. …ale pojawia się dość regularnie i można tak zaplanować wyjazdy by nie było to obciążeniem.Oczywiście cieczka to nie koniec świata i jest masa sposobów, by sobie z nią radzić. Nie mniej jednak psy nie mają tego problemu. Suki mają też sporo chorób związanych z ich płcią, w tym bardzo niebezpieczne ropomacicze.

Pies czy suka? - Piesologia

Z sukami wiążą się też ciąże urojone. Natomiast jeśli ktoś chce rozmnażać psiaki i ma warunki na odchowanie szczeniaków, no i jeszcze znajdzie im odpowiedzialne i szczęśliwe domy, to suka może dać wiele szczęścia.

Oczywiście sporo problemów związanych ze zdrowiem czy zachowaniem można rozwiązać kastrując psy, lub sterylizując suki. Piszę jednak o naturalnych predyspozycjach obu płci. I to piszę w bardzo stereotypowy sposób. Ponieważ oczywiście łatwo znajdziemy bardzo agresywną sukę, lub bardzo łagodnego psa. Podobnie jak bez problemu znajdziemy świetną sukę pracującą i psa nadającego się tylko na kanapę.

Pies czy suka? - Piesologia

Dlaczego więc zdecydowałam się na psa i to po raz drugi? Dla mnie decyzja była dość prosta. Zarówno ja jak i mój mąż mieliśmy wcześniej psy. Można więc powiedzieć, że jesteśmy w jakimś sensie doświadczeni w wychowywaniu psów. Po za tym nie mam warunków do prowadzeni hodowli, więc odchowanie małych psiaków u mnie w domu raczej odpada. Chętnie za to zatrzymam sobie w przyszłości szczeniaka po moim psie 😀