Niektóre psy podczas spaceru kładą się, gdy tylko zobaczą innego psa. Przywierają do ziemi tak mocno, że wszelkie próby ruszenia ich z tej pozycji są nieskuteczne. Takie zachowanie może być dość uciążliwe, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy, w której często spotykamy inne psy. W takiej sytuacji spacer może przerodzić się w długie czekanie, aż obcy pies przejdzie.

To, czy nasz pies będzie kładł się na widok innego psa, zależy od wielu czynników. Istotny jest tu nie tylko charakter naszego psa, czy to jak był socjalizowany z innymi psami, ale też to, w jakim miejscu psy się spotykają, jak zachowuje się drugi psiak, jak zachowują się opiekunowie obu psów itd. Aby prawidłowo zareagować w takiej sytuacji, musimy poznać jej przyczyny oraz emocje, które towarzyszą naszemu psu, gdy widzi innego psa.

Analiza sytuacji

Wiele psiaków czuje się dość niepewnie w kontaktach z obcymi psami. Nigdy nie wiadomo, czy obcy pies zbliża się z dobrymi intencjami, czy też zaraz zaatakuje. Dlatego część psów, zamiast od razu wchodzić w interakcję woli przypaść do ziemi i poobserwować sobie zachowanie zbliżającego się psa z bezpiecznej odległości. Daje to naszemu psu czas na zebranie większej ilości informacji na temat obcego psa i ułatwia mu podjęcie decyzji, jak się w danej sytuacji zachować.

Strach

Często pies kładzie się na widok zbliżającego się psa, gdy się go boi i nie chce, aby tamten do niego podchodził. W takiej sytuacji zachowanie psa można odczytać jako prośbę zwiększenia dystansu.

Niektóre psy kładą się, wyraźnie przecinając drogę swojemu opiekunowi. Jest to próba zatrzymania człowieka i prośba, by dalej nie podchodzić do obcego psa.

Dla innych psów przypadanie do ziemi może być elementem jednej ze strategii przetrwania, zwanej flirtem. O flircie mówimy wtedy, gdy dorosły pies w kontakcie ze stresującym go bodźcem zaczyna prezentować zachowania szczenięce. Takimi zachowaniami może być podbieganie z niską postawą ciała, lizanie, pokazywanie brzuszka, czy właśnie przypadanie do ziemi. Flirtujący pies chce pokazać potencjalnemu napastnikowi, że jest tylko małym bezbronnym szczeniaczkiem i nie stanowi żadnego zagrożenia. Więcej informacji o flircie i innych strategiach przetrwania możecie przeczytać tu.

Próba wymuszenia kontaktu

Wspominałam już, że pies może kłaść się na widok innego psa, przecinając drogę swojemu opiekunowi i próbując go w ten sposób zatrzymać. Takie zachowanie może wynikać ze strachu przed obcym psem, ale może też być próbą wymuszenia kontaktu z drugim psem. Możemy to zaobserwować, zwłaszcza gdy mamy niekastrowanego psa, który na horyzoncie wyniucha sukę z cieczką lub gdy nasz pies wypatrzy swojego ulubionego kumpla. W takich sytuacjach nie ma mowy o strachu. Nasz pies po prostu bardzo chce się spotkać z drugim psem i zrobi wszystko, by do tego spotkania doszło. Jeżeli będziemy próbowali odciągać naszego psa na siłę, to najpewniej zacznie się zapierać, aż w końcu się położy. Z czasem takie zachowanie może wejść mu w nawyk i zacznie się kłaść od razu, gdy tylko wypatrzy innego psa.

Zachowanie demonstracyjne

Mamy też psy, które w kontaktach z innymi czują się bardzo pewnie. Takie osobniki również potrafią się kłaść na widok innego psa. Jednak w tym wypadku nie mamy do czynienia ze strachem czy próbą wymuszenia kontaktu. Jest to raczej chęć zaimponowania drugiemu psu. Nasz pies, kładąc się na ziemi, pozostawia plamę swojego zapachu. Dodatkowo swoją mową ciała demonstruje siłę i pewność siebie. Jakby chciał powiedzieć drugiemu psu, że to jego przestrzeń i nie zamierza się z niej ruszać.

Zachowanie łowieckie

Wiele psów, zwłaszcza w sytuacji wysokiego pobudzenia, wchodzi w zachowania instynktowne. Do takich zachowań zaliczają się zachowania z tzw. łańcucha łowieckiego. Sekwencja łowiecka zaczyna się zwykle od namierzenia, czyli wytropienia lub wypatrzenia ofiary. Następnie pies ją obserwuje i ocenia, jakie ma szanse na skuteczne polowanie. Kolejnym ogniwem łańcucha łowieckiego jest podkradanie się, by zmniejszyć dystans do ofiary i ułatwić sobie pogoń. Podczas tego podkradania się psy często kładą się na ziemi, by po chwili ruszyć w szaloną pogoń.

Bardzo podobne zachowanie możemy zaobserwować u naszych psów, gdy spotykają się z innymi psami. Gdy psy się znają takie podkradanie się i kładzenie na ziemi może zakończyć się fajną zabawą. W końcu zabawa to nic innego jak udawana walka lub udawane polowanie. Czasem jednak takie zachowanie może zakończyć się nagłym wyskokiem i zaatakowaniem drugiego psa.

Skąd mamy wiedzieć, kiedy leżący na ziemi pies ma dobre, a kiedy złe zamiary? Jak rozpoznać, czy boi się drugiego psa i chce uniknąć kontaktu, czy wręcz przeciwnie? Jak zawsze przy próbie odczytania psiej mowy ciała nie możemy patrzeć tylko na jeden element. Ważna jest cała mowa ciała naszego psa, a także mowa ciała drugiego psa i kontekst całej sytuacji. Sam fakt, że pies położył się na ziemi, gdy zobaczył drugiego psa, niewiele nam powie. Natomiast analizując całą sytuację, jesteśmy w stanie trafnie ocenić przyczynę zachowania psa i emocje, jakie mu towarzyszą.

Jak postępować w takiej sytuacji?

Znając przyczynę zachowania psa, możemy zastanowić się, jak w danej sytuacji postąpić. Jeżeli nasz pies kładzie się na widok innego psa ze strachu, to lepiej, żeby obcy pies się do niego nie zbliżał. Możemy poprosić opiekuna drugiego psa, by nie podchodził bliżej. Możemy też przekierować uwagę naszego psiaka na nas i odejść z tej trudnej sytuacji. O tym, co robić, gdy do naszego psa podbiega pies puszczony luzem, pisałam wcześniej w tym wpisie. Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie takie sytuacje zdarzają się często, zachęcam do lektury.

Trzeba pamiętać, że gdy nasz pies już się położył na widok obcego psa, to nie jest dobry moment na uczenie go nowych zachowań. Żadne polecenia, czy machanie psu smaczkami przed nosem, nie pomoże. Pies jest już tak głęboko w bodźcu, że świata poza nim nie widzi. Dlatego, jeśli chcemy pracować nad zmianą reakcji naszego psa na widok innych psów, kluczowa jest praca na odpowiednim dystansie. Nasz pies powinien widzieć inne psy. Jednak musi znajdować się na tyle daleko od nich, by był jeszcze w stanie wykonać najprostsze polecenie lub chociaż zjeść smakołyk.

Jeżeli nasz psiak nie był dobrze socjalizowany i boi się innych psów lub reaguje na nie nadmierną ekscytacją, warto nad tym popracować. Niektóre psy kładą się na widok drugiego psa, ponieważ nie znają odpowiednich narzędzi do komunikowania się. Warto ich tych narzędzi nauczyć najlepiej podczas zaplanowanych kontaktów ze spokojnymi psami, które mają lepsze kompetencje społeczne. Dobrze sprawdzą się tu również odpowiednio zorganizowane spacery równoległe z innymi psami. Najlepiej, żeby były one zorganizowane przez doświadczonego behawiorystę. Behawiorysta dobierze odpowiednie psy i zadba o to, by każdy uczestnik spaceru czuł się komfortowo.

Kładzenie się na widok innego psa jest naturalnym zachowaniem dla wielu psów i nie ma co go oduczać. Możemy natomiast wpłynąć na stan emocjonalny, w którym znajduje się nasz pies, gdy widzi innego psa i w ten sposób zmienić jego zachowanie. Możemy też nauczyć naszego psa innych zachowań w stosunku do obcych psów. W ten sposób sprawimy, że częściej zacznie wybierać inne strategie.