podsumowanie 2020

W zeszłym roku przeczuwałam, że 2020 będzie wyjątkowy. Nie wiedziałam jednak, że będzie tak zaskakujący i trudny. Jeśli czegoś mnie nauczył, to na pewno tego, żeby nie przywiązywać się za bardzo do moich planów. Dla osoby, która uwielbia mieć wszystko poukładane i zaplanowane zawczasu, to był koszmar. Planowanie daje mi poczucie bezpieczeństwa, a odhaczanie kolejnych zadań masę satysfakcji. 2020 wymusił na mnie bardziej elastyczne podejście do moich pomysłów.

Pomimo pandemii (a może właśnie dzięki niej?) Piesologia rozwijała się jak szalona. W kwietniu na Youtube udało mi się przekroczyć 100 000 subskrypcji i uzyskać nagrodę w postaci srebrnego przycisku. Do końca roku na kanale uzbierało się ponad 124 000 subskrybentów. Blog w ciągu roku obejrzało ponad 930 000 osób. Fanpage na Facebooku obserwuje ponad 29 800 osób, a Instagram Piesologii śledzi ponad 22 100 obserwujących.

Najpopularniejsze wpisy i filmy

Na blogu najchętniej czytaliście wpisy:

Natomiast najchętniej oglądanymi filmami w 2020 roku były:

Konsultacje Online

W kwietniu ruszyły pierwsze konsultacje online. Pomysł na prowadzenie konsultacji zdalnie chodził mi po głowie od dłuższego czasu. Pisze do mnie sporo osób z zagranicy, które z różnych przyczyn nie mogą znaleźć trenerów czy behawiorystów w miejscu zamieszkania. Wiele osób mieszkających w mniejszych miejscowościach również ma podobny problem. Dla takich osób konsultacje online są idealnym rozwiązaniem. Pomagają rozwiać wiele wątpliwości odnośnie szkolenia czy wychowania psa bez względu na to, gdzie kto mieszka. W czasie pandemii grono osób zainteresowanych konsultacjami online zdecydowanie się powiększyło.

Konsultacje online

Wszystkim osobom, które z nich skorzystały bardzo dziękuję za zaufanie oraz za ogromną pracę jaką włożyły w swoje psiaki. Trzeba pamiętać, że sama konsultacja nie rozwiąże jeszcze problemu. Podczas spotkania online omawiamy przyczyny niepożądanego zachowania psa i opracowujemy plan dalszej pracy. Od zaangażowania opiekuna psa zależy czy ten plan zostanie wprowadzony w życie czy nie.

Niestety w tym roku, ze względu na masę nowych pomysłów jestem zmuszona czasowo zawiesić konsultacje online. Praca jeden na jeden zajmuje mi sporo czasu. Prowadząc konsultacje online zawiesiłam wiele ciekawych projektów. Wiem, że pomogą one setkom, a może nawet tysiącom ludzi. Dlatego dopóki ich nie zakończę, konsultacje online będą zawieszone.

Międzynarodowa Konferencja Kynologiczna Online

Pod koniec kwietnia wzięłam udział w Międzynarodowej Konferencji Kynologicznej Online pt. „Pies jest ważny” organizowanej przez Jacka Gałuszkę z Wesołej Łapki. Oprócz mnie wystąpili na niej inni wspaniali trenerzy, behawioryści i psi dietetycy z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych tacy jak: Paula Gumińska, Tomek Jakubowski, Jacek Gałuszka, Izabela Sekuła oraz Mike D’Abruzzo. Specjalnie na tę konferencję przygotowałam dla was prelekcje pod tytułem „Instynkt łowiecki ma znaczenie”. Opowiadałam między innymi o tym:

  • czym jest instynkt łowiecki i skąd się bierze
  • w jaki sposób kształtuje zachowania naszych psów
  • jak z nim pracować, by stał się naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Najpierw wytresuj kurczaka

W 2020 roku większość szkoleń jakie odbyłam, z oczywistych względów, odbywała się online. Udało mi się jednak odwiedzić niezwykłe miejsce, rancho Stokrotka, w którym miałam okazję stanąć oko w oko z niezwykłym zwierzęciem – kurą. Podczas warsztatów „Najpierw wytresuj kurczaka” poznałam wspaniałych ludzi i równie wspaniałe zwierzęta. Miałam okazję spojrzeć z nieco innej perspektywy na teorię uczenia się zwierząt. Poprawiłam refleks podczas pracy z klikerem. Nauczyłam się bardziej starannie planować treningi i wyciągać lekcje z moich błędów. Poznałam też kury z nieco innej strony i nauczyłam się trochę ich komunikacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się wrócić na drugą część warsztatów.

Zbiórki na bezdomne psiaki

Pod koniec roku udało mi się przeprowadzić wywiad o świadomej adopcji psów z Dorotą Perłowską z fundacji Rasowy kundel. Była to dla mnie bardzo ważna i wartościowa rozmowa. Im więcej osób świadomie będzie decydowało się na posiadanie psa, tym lepiej. Po wywiadzie stworzyłyśmy wraz z Dorotą spontaniczną zbiórkę na fundację. Dzięki waszemu zaangażowaniu i dobrym sercom udało nam się uzbierać ponad 3 800 zł! Kolejne 1 570 zł powędrowało na konto akcji Karmimy Psiaki. Są to pieniądze zebrane z moich kursów online. Wszystkim osobom, które kupiły u mnie kursy online w mijającym roku, serdecznie dziękuję. Pomogliście nie tylko sobie i swoim psiakom, ale też bezdomniakom 😀

Mijający rok nie tylko nauczył mnie większej elastyczności jeśli chodzi o planowanie. Zrewidował też moje wartości i priorytety, a przez to pozmieniał nieco cele na kolejne lata. Bez obaw. Nadal zamierzam tworzyć dla was nowe wpisy i filmy. W tej kwestii nic się nie zmienia 😀 Mam nadzieję, że już niedługo będę się mogła pochwalić nowymi projektami, nad którymi od dłuższego czasu dość intensywnie dla was pracuję.

A jak wam minął rok 2020?