Podobnie jak wiele innych małych dziewczynek od zawsze marzyłam o psie. Oglądałam wszystkie możliwe filmy i bajki w których występowały psy. Gdy tylko nauczyłam się czytać, pochłaniałam wszystkie książki o psiej tematyce. Pamiętam, jak pożyczyłam od cioci album z wypisanymi rasami psów i uczyłam się ich wszystkich na pamięć. Czytałam nawet książki przeznaczone dla studentów weterynarii… oczywiście niewiele wtedy z nich rozumiałam. Gdy byłam bardzo mała, jedną z moich ulubionych dobranocek był oczywiście Reksio 🙂 Uwielbiałam też bajki Disney’a, w których występowały psy. “101 Dalmatyńczyków” i “Zakochanego kundla” miałam nagranych na kasecie VHS i oglądałam je po tysiąc razy, aż do zdarcia taśmy. Pierwszym filmem pełnometrażowym jaki widziałam w kinie była “Niekończąca się opowieść”. Smok o psim pysku, imieniem Falkor zawładnął moją wyobraźnią i śnił mi się przez wiele nocy.

Falkor z “Niesączącej się opowieści” (http://kaiju.wdfiles.com)

Rin Tin Tin

Psy zazwyczaj przedstawiane są jako wierni i oddani towarzysze człowieka. Jednym z pierwszych psich celebrytów był Rin Tin Tin, owczarek niemiecki, który wystąpił w wielu popularnych filmach. Urodził się w 1918 roku w opuszczonym przez Niemców schronie w północnej Francji, tuż przed wkroczeniem wojsk amerykańskich. Szczeniakiem zaopiekował się amerykański kapral i nadał mu imię pochodzące z popularnej w tamtych czasach francuskiej piosenki. Psiak trafił do Los Angeles, gdzie spodobał się producentom filmowym i tak rozpoczęła się jego kariera w Hollywood. Rin Tin Tin zagrał w ponad 25 filmach i serialach.

Rin Tin Tin udziela wywiadu w radiu NBC (crashmacduff.wordpress.com)

Lessie

Kolejną psią gwiazdą była Lessie. Postać owczarka szkockiego o tym imieniu stworzył amerykański pisarz Eric Knight. W 1938 roku na łamach “Saturday Evening Post” opublikował nowelę “Lessie, wróć!”. Dwa lata później zdecydował się napisać na podstawie noweli książkę, która szybko stała się światowym bestsellerem. Lessie została ikoną kultury masowej. Pierwszy film pt “Lessie wróć” ukazał się w 1943 roku. Od tamtej pory powstało kilkanaście filmów, siedem seriali, dwie serie audycji radiowych oraz sześćdziesiąt jeden książek z udziałem Lassie. Pies ma nawet własną gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

Lessie i Elizabeth Taylor (http://filmforum.org)

Pieseł (Doge)

Obecnie świat mediów bardzo się zmienił, zniknęły ikony srebrnego ekranu. Królują media społecznościowe, memy i śmieszne zwierzątka 🙂 Liczy się ilość likeów, kliknięć, komentarzy… Psy świetnie odnajdują się w tym szalonym świecie nowych mediów i zdobywają co raz to większą sławę. Moją prywatną listę współczesnych psich celebrytów otwiera Pieseł. Seria memów z udziałem tego przezabawnego psa rasy shiba inu podbiła internet w 2013 roku. Zabawne teksty wypisane znienawidzoną czcionką Cosmic Sans, przedstawiające monolog wewnętrzny psa szybko stały się viralem. Prawdziwy Pieseł ma na imię Kabosu i mieszka w Japonii. Jego opiekunką jest japońska blogerka i przedszkolanka Atsuko Sato.

Mem z Piesełem (techrepublic.com)

Boo

Kolejnym psiakiem, który w krótkim czasie uzyskał olbrzymią rozpoznawalność jest pomeranian o imieniu Boo. Właścicielką tego uroczego stworzenia założyła mu fanpage na Facebook’u w 2009 roku. Wpisy o słodkim puchatym piesku szybko podbiły serca internautów. Obecnie fanpage Boo ma ponad 17 milionów polubień. Psiak stał się bohaterem książek, kalendarzy i różnego rodzaju gadżetów. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych psich celebrytów rasa pomeranian stała się nagle bardzo popularna. Wszyscy chcieli mieć taką słodką puchatą kuleczkę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pomeraniany muszą być regularnie strzyżone, by utrzymać wygląd a’la Boo. W 2012 roku wybuchł skandal gdy okazało się, że właścicielka Boo jest pracownikiem Facebook’a.

Boo w wersji ostrzyżonej i jego kumpel nieco mniej wystylizowany (www.facebook.com/Boo)

Tuna

W 2012 roku narodziła się nowa psia gwiazda – Tuna. To właśnie w tym roku właścicielka stworzyła psiakowi konto na Instagramie. Tuna jest kundelkiem, który został porzucony przez swoich pierwszych właścicieli i adoptowany przez amerykankę Courtney Dasher. Tuna ma bardzo wyraźny tyłozgryz i jest tak brzydki, że aż piękny 😀 Wielka popularność psiaka zaczęła się, gdy ktoś opublikował jego zdjęcie na Reddit. Sam Tuna szybko stał się memem i psim celebrytą. Obecnie jego konto na Instagramie śledzi ponad 1,9 miliona ludzi. Właścicielka psiaka nie spodziewała się, że jej podopieczny zdobędzie aż tak dużą popularność. Postanowiła wykorzystać ją dla dobrych celów zbierając środki dla fundacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami i uczestnicząc w akcjach edukacyjnych.

(www.instagram.com/tunameltsmyheart)

Oczywiście w internecie znajdziecie znacznie więcej psich celebrytów. Jestem bardzo ciekawa jakie psiaki skradły wasze serca? Napiszcie mi też w komentarzach o tym jacy psi bohaterowie z bajek, książek, czy filmów poruszyli wasze serca, gdy byliście dzieciakami?