Dogtrekking to inaczej bieg, lub marsz na orientację z psem. Jest to bardzo przyjemna forma aktywnego spędzania czasu z czworonogiem, a jeśli dodamy do tego szczyptę rywalizacji, powstaje ciekawa dyscyplina psiego sportu. Jeśli lubicie długie, najlepiej górskie, spacery z psami może się okazać, że jest to sport dla was.
Psie sporty - Dogtrekking
pozytywnypies.pl

 

O co chodzi w tym sporcie?

 

W Polsce istnieje wiele stowarzyszeń organizujących zawody dogtrekkingowe. Każda organizacja ma własny regulamin i nieco inne zasady, jednak generalne reguły są wspólne. Podczas zawodów można iść lub biec z psem, lub dwoma psami. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (plecak, buty, apteczka, telefon, mapa…). Nie można też zapomnieć o psie, dla którego trzeba zabrać miskę, wodę, buty… organizatorzy podpowiadają w regulaminie w co dokładnie trzeba się zaopatrzyć przed startem. Jeśli chodzi o sprzęt to dopuszcza się zwykle start psa ubranego w płaską obrożę i dopiętą do niej zwykłą smycz. Jednak rekomendowany jest zestaw szelki, smycz z amortyzatorem i pas biodrowy (oczywiście dla przewodnika 😉 To zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja niż zwykła obroża i smycz.
Psie sporty - Dogtrekking
Na starcie zawodów panuje lekki chaos (portalgorski.pl)
Podczas zawodów liczy się nie tylko czas pokonania szlaku. Na trasie czeka na zawodników masa punktów kontrolnych, które trzeba odnaleźć za pomocą mapy, którą dostaniemy od organizatorów, oraz kompasu (trzeba wiedzieć jak się nim posługiwać). Organizatorzy potrafią całkiem zmyślnie te punkty poukrywać, by zwiększyć atrakcyjność trasy i utrudnić zawodnikom zadanie. W wielu regulaminach niezaliczenie jakiegoś punktu kontrolnego dyskwalifikuje zawodnika z dalszego wyścigu.
Zawody są pomyślane w taki sposób, by każdy znalazł w nich coś dla siebie. Dlatego też organizatorzy proponują uczestnikom kilka tras o różnej długości i trudności. Trasy mini, zwykle do 10-15 km, to najkrótsze trasy dla początkujących. Dystans midi, około 20-30 km, to propozycja dla bardziej zaawansowanych. Trasa long, 40-50 km, powstała z myślą o tych najbardziej doświadczonych zawodnikach. Jeśli wydaje wam się, że 50 km to bardzo długi trekking z psem… to pomyślcie jak długo trzeba iść i jak dobrze trzeba być przygotowanym, by przejść dystans 100 km. Takie ekstremalne dystanse pojawiają się na zawodach poza granicami naszego kraju.

 

Historia Dogtrekkingu

 

Dogtrekking jako sport narodził się w USA. To tam, a dokładniej w Górach Skalistych odbył się pierwszy na świecie dogtrekking. Stamtąd też czescy entuzjaści tego sporu przenieśli go do Europy. W Polsce pierwsze zawody “Odrzanka Dogtrekking” zorganizowane zostały w 2005 roku przez sekcję sportów psich zaprzęgów “Cze-Mi”. Dogtrekking cieszy się w naszym kraju stale rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników, jak i sponsorów.
Psie sporty - Dogtrekking
Trzeba się zorientować, w którą stronę iść dalej (prestor.pl)

 

Dla kogo Dogtrekking

 

Jak już pisałam wcześniej dogtrekking jest bardzo otwartym psim sportem. Na zawodach, oprócz różnych dystansów, znajdziecie też podział na kategorie dla mężczyzn, kobiet, rodzin/drużyn. Jeśli chodzi o psy, to w zawodach startować mogą zarówno psy rasowe jak i te bez papierów. Każdy organizator określa minimalny i maksymalny wiek startującego w zawodach psa. Zwykle jest to przedział od 1 do 9 lat. Jednak jeśli nasz psiak jest w wyjątkowo dobrej formie i posiadamy na to stosowne zaświadczenie od weterynarza, wielu organizatorów dopuści też do zawodów starsze psy. Z oczywistych przyczyn nie dopuszcza się do startu suk ciężarnych i w okresie połogu.
Psie sporty - Dogtrekking
runningbastards.pl
Każdy pies powinien być zdrowy i odpowiednio wcześniej przygotowany kondycyjnie do zawodów. Niedopuszczalna jest jakakolwiek forma zmuszania psa do kontynuowania marszu, jeśli pies odmówi kontynuowania wyścigu. Zawodnicy zawsze na pierwszym miejscu powinni stawiać zdrowie i samopoczucie swoich psów. Dogtrekking oprócz rywalizacji, ma być fajnym spędzeniem wspólnego czasu. Wiele osób traktuje ten sport czysto rekreacyjnie, a medale i nagrody nie są tak ważne, jak czas spędzony razem z psem i wspólnie przeżyte przygody.

 

Linki

www.dogtrekking.com.pl
www.pomorskidogtrekking.pl
www.dogorient.pl
www.frikaj.pl
www.azymutszczecin.pl
www.gold-dogtrekking.pl
www.dogtrekking.ubf.pl
www.wilddogsteam.cba.pl
www.amstaffazyl.pl
www.dogtrekking.org.pl

Z cyklu “Psie sporty” przeczytasz też o:

Psie sporty – Agility

Psie sporty – OBI 

Psie sporty – Rally-o

Psie sporty – IPO 

Psie sporty – Zaprzęgi  
Psie sporty – Skijoring
Psie sporty – Canicross 

Psie sporty – Bikejoring 
Psie sporty – Flyball
Psie sporty – Treibball

Psie sporty – Dogfrisbee
Psie sporty – Taniec z psem
Psie sporty – Tropienie użytkowe

Psie sporty – Dummy