Dummy to nazwa sztucznego aportu używanego podczas sprawdzenia wrodzonych predyspozycji i poziomu wyszkolenia psów z grupy retrieverów. Przed psem stawia się różne wyzwania sprawdzające, czy potrafi poprawnie aportować z wody i z lądu, czy potrafi zapamiętać miejsce upadku dummy i je odnaleźć, oraz czy potrafi w odpowiedniej kolejności zaaportować wcześniej rozrzucone aporty.
Psie sporty - Dummy
commons.wikimedia.org

O co chodzi w tym sporcie?

 

Zawody dummy odbywają się, w zależności od trudności, w trzech klasach: elementarnej, podstawowej i otwartej. Wszystkie konkurencje rozgrywane są z użyciem standardowych, zielonych dummy o masie 500g bez dodatkowych powłok takich jak sierść, czy pierze. W większości konkurencji, oprócz “chodzenie przy nodze na otoku/smyczy”, pies pracuje bez obroży. Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagradzać psa podczas wykonywania ćwiczeń. Podczas konkurencji sędzia ocenia:
 • chodzenie przy nodze
 • spokój na stanowisku
 • marking, czyli zdolność zapamiętywania miejsca upadku aportu
 • powrót z aportem i jego oddanie
 • pracę węchową
 • umiejętność szukania
 • styl pracy
 • współpracę z przewodnikiem
Psie sporty - Dummy
psiapasja.pl

Za każdą konkurencję pies może dostać od 0 do 20 punktów. Podczas zawodów pies może spotkać się z następującymi ćwiczeniami:

 • marking z lądu
 • marking z otwartej wody
 • aport kierunkowy ślepy bez strzału
 • aport kierunkowy ślepy ze strzałem
 • aport kierunkowy z wody bez strzału
 • aport kierunkowy z wody ze strzałem
Przed startem znany jest poziom trudności w poszczególnych klasach, ale miejsce rozgrywania poszczególnych ćwiczeń, oraz ich dokładny przebieg zawodnicy poznają dopiero w dniu zawodów.

 

Psie sporty - Dummy
labteam.pl

Historia dummy

 

Sport ten wywodzi się z angielskiej tradycji łowieckiej. Próby pracy (working tests) powstały w połowie ubiegłego wieku z potrzeby rozwijania i utrzymywania doskonałej użyteczności łowieckiej psów przez cały rok, również poza sezonem polowań. Sztuczny aport daje też możliwość uczenia młodych psów poprawnego trzymania i noszenia aportu bez niszczenia cennej zwierzyny. W Polsce pierwsze zawody odbyły się w 2013 roku.

 

Dla kogo dummy?

 

Psie sporty - Dummy
forestandriver.pl

 

Dummy to sport przeznaczony dla psów grupy VIII sekcji 1 FCI, czyli retriwerów. Zaliczane są tu takie rasy jak: Chesapeake Bay retrievery, Curly coated retrievery, Flat coated retrievery, Golden retrievery, Labrador retrievery i Retrievery z Nowej Szkocji. Do zawodów mogą przystąpić psy, które ukończyły 6 miesiąc życia. Górna granica wieku nie jest określona przez regulamin, więc seniorzy też mogą brać udział w zawodach. Nie dopuszczane są jedynie suki z cieczką, ciężarne i w okresie połogu. Oczywiście psy biorące udział w zawodach muszą być zdrowe i w dobrej kondycji fizycznej. Przewodnik psa musi być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce lub innej organizacji zrzeszonej w FCI. Choć zawodowo jest to sport dla wybranych, nie ma przeszkód, by ćwiczyć go rekreacyjnie ze wszystkimi psami, które mają pasję do wody i aportowania.

Linki

Regulamin Związku Kynologicznego Zawodów Retriverów na Dummy
Working Retriever Club

Z cyklu “psie sporty” przeczytacie też o:

 

Psie sporty – Agility

Psie sporty – OBI 

Psie sporty – Rally-o

Psie sporty – IPO 

Psie sporty – Zaprzęgi  
Psie sporty – Skijoring

Psie sporty – Canicross 
Psie sporty – Bikejoring 
Psie sporty – Flyball
Psie sporty – Treibball

Psie sporty – Dogfrisbee
Psie sporty – Taniec z psem
Psie sporty – Tropienie użytkowe